Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Bij den landman C. L. in de Purmer onder de gemeente Edam is ondtr de s-chapm klauw-1 zeer uitgebroken. Het eiland Marken is weder boven water; de gemeenschap met den vasten wal is hersteld. Tooh werd veel schade berokkend, daar nu do klei der Zuiderzee het gras be dekt heeft. Als een bewijs dat ook in den Achterhoek in den laatston tijd de vette varkens goedkoop waren, wordt medegedeeld, dat voor eenige dagen een varkenskoopman bij een boer kwam, die een vette zeug had liggende koopman deed hem een bod van 11 cent per half Kilo. Ons boertje dat ook niet van gisteren was, antwoordde„nee, koopman, dat kan ik niet doon, want ik heb eon profetie laezeD, dat zoodra de vette varkens 11 cent kosten, dan zal de waereld vergaon toen bood de koopman een halven cent meer. Een Rotterdamsch koffiehuishouder was door de politie bekeurd omdat hij in zijn lokaal muziek had laten maken waarbij gedanst werd, zonder dat hij van den burgemeester daarvoor toestemming had bekomen. De man voerde Zaterdag voor den kantonrechter te zijcer verdediging aan, dat de politie buiten haar boekje was gegaan. Hij had in zijn lokaal een belletje, en als er nu geen politie te zien was, trok een daarvoor aangewezen persoon aan dat belletje, waarna terstond de muziek begon. Nu had echter een agent aan het belletje getrokken, op welk sein terstond muziek en dans aanvingen. Dadelijk kwam de bellentrekker met zijn kameraad binnen en maakte proces-verbaal op. En zoo, dus eindigde het pleidooi, is het geen kunst om iemand te pakken te krijgen. Voor de versiering van Tilburg bij de komst der Koninginnen leverde een fabrikant 17,780 meter vlaggendoek,: zegge 17 kilo meter doek. Te Middelburg is in ondertrouw opge nomen een weduwnaar van 72 jaar met een jongedochter van 26 jaar. De directeur van da Haveloozenschool te Rotterdam schrijft in het Schoolblad,-, „Van 15 Febr. tot nu toe heb ik 150 gezinnen bezocht, en mfjn hulponderwijzers staan mij daarbij ijverig ter zijde. Als zij aankomen, den eersten dag, breng ik za dadelijk naar de badkamer. „De badvrouw neemt ze duchtig onderhanden, geen smakelijk werkje voorwaar. Ais het lichaam schoon is, worden de kleeren bekeken, die meestal in verregaanden staat van vervuiling en vertering verkoeron. Dan worden ze heelemaal nieuw in de plunje gestoken en zoo komen ze, frisch en wel, in de klas. „Dat baden houden we vol, zoolang ze op school zijnom beuiten gaan ze kopje onder. In 't begin geeft dat niet veel, want gewoonlijk komen ze den volgenden ochtend weer even vuil terug, alsof ze nog het eerste water moeten voelen, maar langzamerhand beginnen de ouders er pleizier in te krijgendan werken ze zelf mee, en zoo hebben we op deze wijze al menig huisgezin tot zindelijkheid gebracht." Wij wisten niet, dus merkt de Zeeuw op, dat er zulke onderwijzers waren I Volgens een schrijven in de Amsterdammer zou jaarlijks een belangrijk bedrag aan successie recht door eerlijke aangevers worden ontdoken dat o. a. is gebleken bij eene aangifte van onroerende goederen, die door de aangevers waren geschat op ongeveer eene halve ton, doch by onderzoek bleken omstreeks eene waarde van twee ton te bezitten. Die kolossale ontduiking werd ontdekt door den heer E. H. J. Lasonder, inspecteur der registratie voor den ambulanten dienst in Arnhem, die belast was met het nazien van een kantoor van successie te 's Gravenhage, alwaar de bedoelde goederen in eene memorie van aangifte van een open gevallen nalatenschap waren aangegeven op anderhalve ton lager dan hunne werkelijke waarde. De minister van financiën, daarvan onderricht, heeft thans aan gemelden inspecteur opgedragen een onderzoek in te stellen, en zich daarbij door deskundigen te doen voorlichten, naar de aange geven waarde der onroerende goederen, die in de laatste twee jaren zijn overgedragen of nagelaten, en dit onderzoek uit te strekken over de geheele provincie Zuid Holland, waaruit dan zal kunnen blijken met hoe weinig zorg de contióle op de aangegeven waarde der onroerende goederen in die provincie geschiedt, en hoe belangrijk de ontduikingen zijn van rechten van successie en van overgang, die aan 's Rijks-schatkist werden onttrokken en waarin de residentie geacht mag worden in de eerste plaats uit to munten, zoodat het spreekwoord „de gelegenheid maakt den dief" ten volle bewaarheid wordt. De besturen der landbouwvereenigingen van Kempen, Crefeld, Neuss on Dusseldoiff, hebben zich per adres en persoonlijk tot den Piuisischen minister van Landbouw gewend, met verzoek, het verbod van invoer van rund vee uit Nrderland op te h'ffen. Uit het van dien minister ontvangen ant woord blijkt, dat het verbod niet kan worden opgeheven, zoolaDg iu Nederland nog mond en klauwzeer voorkomt. Door hem werd evenwel in hot vooruitzicht gesteld, dat de invoer van jong fokvee zou kunnen worden toegelaten, onder voorwaarde, dat bedoeld vee eerst aan een quarantaine werd onderworpen, waartoe de medewerking van Nederland ver- eischt wordt. Een brand heeft de stad Brest-Litowski in het gouvernement Grodno op enkele huizen na verwoest. De brand is uitgebroken in een pakhuis en breidde zich met razende snelheid uit. Meer dan 700 gebouwen, 7 kerken, een synagoge, twee stations met de goederenbergplaatsen en de post en telegraafkantoren liggen in puin. Van den grooten omvang der ramp dragen in hoofdzaak het gebrek aan water en de ellendige toestand der brandweer de schuld. Te Yympie, in Australië, steeg de lucht- reizigster Viola met een ballon op. Toen zy ongeveer 1000 M. gestegen was, geraakte de ballon in brand. Viola greep het valscherm en sprong uit het mandje. Groote onsteltenis by de toeschouwers, toen zy bemerkten, dat ook dit scherm brandde! Toch kwam de koene juffer behouden benedenhet valscherm had het juist lang genoeg uitgehouden. De Brusselsche socialisten willen zich een nieuw volkshuis bouwen voor een half millioen franken. Alleen de bouwgrond kost 230 000 fr. Het halve millioen is verkregen door een leening by de ryksspaarkas twaalf personen uit de bezittende klasse hebben zich daarby borg gesteld. Dit zyn kooplieden, grondeigenaars, advocaten en studenten; eenigen hunner maken deel uit van de Kamer van Vertegenwoordigers, zooals de advocaten Vandervelde, Lafontaine eD Turne- mont. Het merkwaardigste is echter, dat op de lyst der borgen ook voorkomt de heer Lelièvre, lid van het hof van cassatie, het hoogste gerechts hof van het koninkryk. Een soort verzekering maatschappy tegen het geven van huweiyksgeschenken een ver plichting, welke menig huisvader nog al eens zwaar valt is te Londen gesticht. Die maatschappy verbindt zich, tegen een jaariyks bedrag van 2 guinjes, hare leden alle mogeiyke kunstvoorwer pen, zilverwerk, kostbaarheden, enz., welke zy voor trouwende vrienden en kennissen mochten noodig hebben, te leveren zoo goedkoop, als zy die nergens anders kunnen krygen. De petroleum krygt een gevaariyke con current 1 Een Duitsch fabrikant heeft een nieuwen brander uitgevonden, die gebaseerd is op hetzelfde beginsel als de gasgloeilichtlampen, met dit onderscheid, dat het gloeikousje niet door luchtgas, doch door spiritusdampen witgloeiend wordt gemaakt. De lichtsterkte wordt geschat op die van 60 normaal kaarsen. Wanneer de aangegeven voordooien werkeiyk aanwezig zyn, is daardoor een groote concurrentie voor de petroleumlamp ontstaan, welke concur rentie by de petroleumpiyzen snelle gevolgen zou kunnen hebben. Vergadering Vrydag 24 Mei, voorm. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van LinschoteD, burgemeester. Tegenwoordig 9 leden, de Heeren Westenberg, F. Kejjser, C. Kegser Pz Dros, ZQin, Roeper, Koorn, Koning en Mets. Afwezig de Heeren W. K. Bakker en Lap: de eerste om gezondheidsredenen en met kennisgeving. Secretaris J. A. Wesstra. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zyn: Miss. Ged. St. houdende goedkeuring van het Kohier voor den H. O. Idem, goèdkeuring van het Raadsbesluit tot het doen van af- en overschry vingen op de dienst van 1894. Idem, machtiging tot het doen van betalingen uit de post onvoorziene uitgaven, dienst 1894. Proces-verbaal kasopname by den Gemeente-ont vanger, kasso was f 2760 67, achterstallig f 145. Miss. Ged. Staten, behelzende een uittreksel uit het Kon. besluit, waarbij aan de gemeente Texel eene subsidie wordt verleend van f 7000, in de kosten voor het lager onderwys. Mededeeling van den Voorz. dat door hem uit een getal van 11 sollicitanten, W. Visser ie benoemd tot nachtwacht te Oosterend. Aanbieding van een beredeneerd verslag over 1894, de gemeente betreffende, door B. en W, Schrijven van den Burgem. der gemeente Helder, dat by de verkiezing op 14 Meiji.de heer Zurmuhlen is gekozen tot lid van de Prov. Staten. Mededeeling van den Voorz., dat door hem aan den onderwyzer van Weurdinghe om gezondheids redenen een verlof van 3 weken is verleend. Al deze medodeelingen worden voor kennisgeving aangenomenomtrent het verslag betreffende den toestand der gemeente, wordt goedgevonden dat hetzelve ter lecture by de leden van den Raad zal circuleeren. Nog is ingekomen, na de rondzending der convo- catiën, een adres van A Plaatsman en 9 anderen te Oosterend, die zich beklagen over de onregelmatige bestrating en slechte waterafvoer in de buurt „Verloren kost" te Oosterend, waarin door hen verbetering wordt gewenscht Dit adres wordt tot afdoening naar B. en W. ver wezen. Verzoek van A. de Rooij en Echtgenoote om ontslag als Vader en Moeder in het Algemeen Weeshuis. By dit verzoek wordt gelezen een schryven van Heeren Regenten van het Alg. Weeshuis, te kennen gevende dat tot hun leedwezen bovenbedoeld verzoek om ontslag by hen is ingekomendat de Rooy en Echtgenoote gedurende by na 15 jaren dat zy hunne betrekking hebben vervuld, de opvoeding in het Weeshuis belangryk hebben verbeterd, en dat het hun (Regenten) moeielflk zal vallen voor de vacant komende betrekking personen te vinden, welke de tegenwo rdige zullen evenaren. De Voorz. zegt te moeten eerbiedigen de redenen welke tot de aanvrage om ontslag hebben geleid, waarom hy gemeend heeft geen pogingen te moeten aanwenden om adressanten van besluit te doen veranderen; hy betreurt die aanvrage echter zeer, omdat, naar de ondervinding heeft geleerd, de opvoe ding der weezen aan zoo goede zorg was toever trouwd; de liefde en gehechtheid der kinderen aan hunne pleegouders toch strekt daarvoor ten hewyze. Spr. kan dan ook niet nalaten, en hy meent hiermede de tolk te zyn van allen, om openiyk een woord van hulde te brengen aan de nauwgezette plichts betrachting door adressanten in hunnen werkkring aan den dag gelegd, Do raad stemie hoorbaar met deze hulde in. De Voorz. stelt alsnu voor aan. Adriaan de Rooy en Neeltje Roggeveen, Vader en Moeder in het Alg. Weeshuis alhier, op hun verzoek ontslag te verleenen uit genoemde betrekking,, met ingang van 15 Aug. a s en zulks op de meest eervolle wyze, en met dankbetuiging voor de vele en belangryke diensten in hunne betrekking en daardoor aan de gemeente bewezen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorz. deelt nog mede dat bereids door H.H. Rogenten eene oproeping van sollicitanten is gedaan, ten einde aan den Riad eene voordracht van drie echtparen in te zenden om in de vacature te voorzien. Voorstel B. en W. tot wijziging der verordening regelende het O. L Onderwys in de Gemeente. De bedoeling van dit voorstel is om uit de genoemde verordening te schrappen art. 19, waarby aan H. d. S. vrystelllng van het betalen van schoolgeld voor hunne kinderen wordt verleend veor het onderwys in de vakken a tot k, enz. De Voorz. zegt dat deze bepaling in stryd is met de grondwet, welke geen privilegie in zake belastingen toelaat, en alzoo deze privilegie voor H d. S. niet mag bestaan. Spr. zegt in eene volgende vergadering een voorstel te zullen doen om de H. d. S. het genoten voorrecht zoo mogeiyk te vergoeden. Met algemeene stemmen besloot de Raad in den geest van het voorstel van B en W. Voorstel B W. tot verkoop en in gébruikgeving grond en tot verkoop van oud ijzer (oude schoolkachels Dit voorstel was drieledig, doch van niet groot aanbelang 1°. tot verkoop van het stukje grond, naby de R C. Kerk te Oesterend, thans by dat kerkgenootschap in gebruik, aan het R C. Par. kerkbestuur voor noemd. De bedoeling is dat op het bedoelde terrein een brandspuithuisje voar de gemeente zal worden gebouwd en het dan nog overige gedeelte aan genoemd kerkbestuur te verkoopen. 2°. om, op het mondeling gedaan verzoek van Abr. Geus, aan deze tot wederopzegging in gebruik af te staan een stukje grond tusschen diens woniug en de Alg. Bewaarschool, onder voorwaarde dat door den verzoeker voor diens rekening worde geplaatst en onderhouden eene schutting, tot afscheiding van bedoeld terrein van de publieke straat. 3°. Machtiging van den Rrad aan B en W., tot verkoop van niet meer bruikbare kachels, ais oud ijzer. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Verzoek van P. Bakker Pz, tot het plaatsen eener heining langs zijn gebouw op het haventerrein. De bedoeliDg van het verzoek is om voor de woning, ter breedte van het bestaande straatje, een hekje te plaatsen,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2