OFFICIEEL BEDEELTE. N°. 798. Donderdag 30 Mei. A®. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspry* per 3 maanden Voor dkn Bona SO Cto. Franco per pott door ge heel Nbdkblans 45 Cti. - Naar Amant* an andere landen mat varhooging dar porto's. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der nltgave. Pri/jt der Advertentièn Van 1 tot 5 regels SO Ota. Iedere regel maarSCta. Groot* lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte barakand. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Buna op Tixbl MARKTPOLITIE. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de alhier te houden lammercnmarkten, alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens -tot het Marktplein, terwijl het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nnr een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester en noodigt voorts de ingezetenen beleefdelijk uit, om vroegtijdiger dan tot nog toe het geval was. de lammeren ter markt aantevoeren. Texel, den 25 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 29 Mei 1895. Be hoeede groote Lammerenmarkt. Met niet minder spanning dan den eersten marktdag werd tegemoet gezien, verbeidden velen den tweeden marktdag, welke (doordien de Leidsche markt bad plaats gehad) eene vastere basis zoude geven voor de prijzen van het jonge wol vee. De geruchten, „hoe de Leidsche markt was geweest," waren verschillend, doch over het algemeen scheen het wel, dat op den vorigen marktdag alhier wel wat hooge prijzen waren besteed. De onkosten, welke door vervoer als anderzints de prijzen verhoogden, schenen öf geheel of voor een groot deel de gemaakte winsten te eischen. Hoe het zij, met verwachting verbeidde men de dingen die komen zouden, en waarlijk, dat viel niet tegen. De handel was willig, en de prijzen, ze mochten van een enkele beneden de raming zijn, bleken over het algemeen standhoudend te blijver, waaraan zeker veel toebracht, de wel wat betere kwaliteit dor producten. De hoogste besteedde prijs was f 13.50 de laagste vermoedelijk f 8.00; gemiddeld werd van f 9.00 tot f 11.50 besteed. Aangevoerd werden 4403 lammeren, 3 scha pen, 8 koeien, 10 nucht. kalveren, 32 schram men en 43 biggenvoor schrammen en biggen was de prijs van f 12 tot f 5. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield Zaterdag jl. hare tweede vergadering in dit jaar in „De Vergulde Kikkert" te den Burg. De aanteekeningen van de Maartvergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Besloten werd de afdeeling te doen ver tegenwoordigen op eene uitgeschreven verga dering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, te houden op Maandag 3 Juni a. s. te Amsterdam. Tot afgevaardigde daarheen werd benoemd de heer S. de Boer, tevens afgevaardigde naar de vergadering van de Gewestelijke Vereeniging „Noordholland" van het N. O. G., te houden op 1 Juni te Hilversum. Door den heer J. de Jongh werd ingeleid: „Eene leesles in de hoogste klasse eener lagere school," waarop nogal debat volgde. De heer J. K. G. Muller gaf eene bijdrage over Staathuishoudkunde en Beschermende rechten. De volgende vergadering is bepaald op 14 September a. s. in „Hotel Den Burg." Door Hr. Ms. „Dolfijn" is op Terschelling aangebracht een laadboom, afkomstig van het wrak bij Bornrif. Zekerheid bestaat er niet, doch vermoedelijk is dit wrak de Duitsche bark „Brittania." Ter hoogte van de eilanden Vlieland en Terschelling wemelt het de laatste dagen van kustvisschersde vangst van tODg is dan daar ook, luidens de berichten, meer dan overvloedig. In het westen van dat kustgebied wordt ook menigmaal een groote tong en een flinke tarbot uit het net gehaald. De visscher heeft tot vaste gewoonte met den Zaterdag, na het markten, de week te eindigeD, een enkele visscher ziet men echter nog met den Zaterdag middag ter vangst gaandat dus is een bewijs dat de vangsten goed moeten zijn. Indien de groote aanvoer van tong nu maar niet tengevolge heeft, dat de prijzen aanmerkelijk gaan dalen; de luidjes hebben werkelijk na den barren winter goede verdiensten noodig. Te Nijmegen is het denkboeld geopperd om aan de Koningin bij haar troonsbestijging aan te bieden: een villa bij Nijmegen. Aan denkbeelden ontbreekt het niet. We hebben al het denkbeeld van Haarlem: een salonwaggon; dat van Vlissingen: een nieuwe Valk; dat van de residentieeen pied a terre te Scheve- ningen, enz. enz. Ret Gentrum is van oordeel, dat men, lettend op de groote onzekerheid, welke naar de bekentenis van minister Sprenger van Eyk zeiven bestaat, ook de belasting-hervorming van het personeel een sprong in het duister kan noemen. Maar dit valt min of meer van elke belangrijke wetswijziging te zeggen. En het aanhangige wetsvoorstel bevat zooveel goeds en getuigt van zulk een ernstig streven om het lot der kleine en neringdoende lieden te verlichten, dat het ondanks sommige gebreken, met alle reden een welwillende beoordeeling door de Kamers kan doen verwachten. De conclussie van de Midd. Gt is, dat het ontwerp-Sprenger van Eyk in menig opzicht alle aanbeveling verdient en een vermindering van lasten zal aanbrengen, waarnaar reeds sedert lang werd uitgezien. Z\j hoopt daarom, dat het gemeen overleg van Regeering en Staten-Generaal het ontwerp spoedig in veilige haven zal binnenloodsen. Een paartje, waarvan èn a. s. bruidegom èn a. s. bruid doofstom zijn, zal eerstdaags te Nijmegen in 't huwelijk treden. Een paar dagen geleden had de vrouw van een landbouwer te Hoog-Blokland het ongeluk een stopnaald in haar voet te krijgen, welke diep in het vleesch drong en afbrak, toen men poogde die er uit te trekken. Na veel pjjn geleden te hebben is de vrouw den volgenden dag bevrijd van de naald, welke door den geneesheer verwijderd werd. Uit dit geval blijkt weder, hoe noodig het is de voeten van schoenen, pantoffels of muilen te voorzien bij 't verrichten der huiselijke bezigheden. Het is nog al te veel bij den boerenstand in gebruik, om op de kousen over den vloer te loopen, wat zeer zeker ook voor het lichaam nadeelig is, daar de meeste vloeren nog uit steen bestaan. De Nederlander schrijft omtrent den kleinen winkelstand De laatste jaren zijn voor den kleinen winkel stand verre van rooskleurig. De afschaffing van het patent heeft z(Jne lasten met eenige guldens verligt, doch de handel van rondtrekkende koop lieden is vooral ten plattelande toegenomen. Allerlei artikelen worden aan de huizen aangeboden waardoor de omzet van den kleinen winkelstand is verminderd. De provinciesteden trekken en lokken daarenboven de bewoners van de dorpen. Door de gemakkelijke communicatie wordt bijna alle handel naar de stad verlegd. In de meeste dorpen ljjdt de winkelstand een kwijnend bestaan. Groote omzet met kleinere winst uit de stad berooft hem van omzet en winst. In de provinciesteden weet men de boeren en boerinnen te lokken. In bflna alle winkels biedt men aan kekers en koopers gratis aan, ten minste op de marktdagen: koffie, chocolade, likeur, een brandewjjntje, een koekje, enz. Dat wil er in I En door die vriendelijkheid gedrongen, is men ook guller met bestellingen. De Haagsche correspondent van de „N. Gron. Crt." meent een en ander te kunnen mee- deelen omtrent hetgeen in het kieswet-ontwerp staat. Hi) schrijft daaromtrent; Men hoort daarover van allerlei en de geruchten bevestigen wat ik reeds vroeger mededeelde, dat van de nieuwe kiezers de leeftijd van 25 jaren zal worden gevorderd. Het ontwerp op het personeel maakt het verband tusschen die wet en de kieswet, waarop de minister Van Houten herhaaldelijk heeft gedoeld, thans ook vrij duidelijk en men behoeft geen profeet te z|jn, om te voor spellen, dat de laagste aanslag in die belasting een der teekenen van welvaart zal z(jn, door het nieuwe ontwerp kieswet gevorderd, Één, want men verzekert, dat ook net spaar bankboekje met f 100 als maatstaf van welstand gelden zal. Maar aangezien de minister schijnt te voelen, dat door het vorderen van deze beide criteria het overgroot deel der arbeiders, althans in de groote centra, van het kiesrecht zou worden uitgesloten, schijnt ook een soort van capaciteiten stelsel van de wet-Van Houten deel te zullen uitmaken. Een stelsel, dat behoeft wel geen betoog, dat de meer vooruitstrevende liberalen al zeer weinig zal kunnen bevredigen. Tegen het ongedierte b\j de kippen is, zegt meD, geen radicaler middel dan een konijn bij de kippen te laten loopen. De lucht van het dier schijnt de parasieten te verjagen. Als een staaltje der onduidelijkheid van sommige adressen van brieven, aan miliciens gericht, deelt de „N.-Br." het volgende mede 6 de reziment, 2 de battelajons, 2 de konapi, klooster kaa zerne te bredaa. Op de achterzijde der enveloppe kon men bovendien nog de onderstaande intieme mede- deeling lezen. „teunis ek ben nog wa vergete mar je mot mar een briefje anprart der ia doen veur griet." TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1