Buitenland. Marktberichten. Een handteekening van de Koningin. In de „Prov. Geldersche en Nijm. Courant" leest men: Iemand, die na het verlaten der appartementen door Hare Majesteiten de Koninginnen het Keizer-Karel-Hotel bezocht, zag, dat de jeugdige Koningin kennelijk bij het teekenen gebruikt had een aantal kleine snippertjes papier. Op een daarvan een W. ontdekkende, verzamelde hij zorgvuldig alle snippertjes en had hij het genoegen, daaruit den met duidelijke hand keurig geschreven naam Wilhelmina samen te stellen. Door een toeval werd hij dus de gelukkige bezitter vau de handteekening onzer jeugdige Koningin, die hij zeker niet zal nalaten als eene herinnering aan Harer Majesteits ver blijf te Nijmegen zorgvuldig te bewaren. Een liefhebber bood reeds f 100 voor deze handteekening. „Het kan verkeeren", zei Breercö. Thans worden in Duitschland Friesche grasmaaiers gevraagd tegen „goed loon en vrije reiskosten van af Zwolle". Vroeger in grooter getal, doch ook thans nog kwamen Duitsche grasmaaiers in Friesland om den boer te helpen in den „ongetiid". Nu de Friesche maaiers in Duitschland aan de zeis Men schrijft uit Groningen aan de „Pr. Dr. en Ass. Ct.", dat drukke onderhandelingen worden gevoerd over den aankoop van terreinen voor de landkolonie van het „Leger des Heils." Zoodra de kolonie in exploitatie is gebracht, heef men het plan in den omtrek van Veen- huizen, bijv. Assen ofSteenwijk,plaatsen alwaar vele ontslagen bedelaars der rijkswerkinrichting komen, een post te plaatsen, ten einde den ontslagen kolonisten te verzoeken zich beschik baar te stellen voor het maatschappelijk werk van het „Leger des Heils. De bedelaars en gevangenen worden na opname in een Door gangshuis geplaatst, vanwaar zij later, met eigen goedvinden, naar de landkolonie worden overgeplaatst. Hieruit blijkt ten duidelijkste de halfheid van den maatregel. Een spekslager te Lemmer liet omroepen dat het spek van 30 cent per 7a K.G. was verlaagd tot 25 cent. Terstond liet een tweede bekend maken, dat bij het spek voor 227a cent per Va K.G. verkocht, waarop een derde deed omroepen, dat men bij hem voor 20 terecht kon. De eerstbedoelde, geen kamp willende geven, verlaagde daarop den prijs tot 15 cent. De prijs is echter later weer op 20 gesteld] Een der Haagsche correspondenten van de „Tel." schrijft: In verband met een vroeger bericht, verneem ik van bevoegde zijde, dat, hoewel de meer derheid voor de benoeming van een staats commissie zijnde, in zake de werklieden-pen- sionneering, door de regeering nog geen beslis sing dienaangaande is genomen. Ook wat een der verlangens der onderwijzers betreft, de opneming in het Rijksfonds, schijnt de Regeering niet stil te zitten en moet aan het departement van binnenlandsche zaken druk worden gearbeid aan het verzamelen van gegevens, in hoeverre de opneming mogelijk is. Deze werkzaamheden staan echter niet met eenig plan of voornemen in verband. Meer dan 600 vaten boter, op de Friesche markten door commissiekoopers ge kocht, worden wekelijks naar Duitschland gezonden, zoodat dit land bijna een even groote afnemer van deze boter is als Engeland. De oorzaak van dezen boteruitvoer is hierin gelegen, dat door den verboden invoer van vee Duitschland niet zooveel zuivel kan produ- ceeren als vroeger. De Friesche boter wordt er wel zoo duur betaald als in Engeland. Ook wordt in Duitschland reeds veel boter uit Australië ingevoerd. Door den landbouwer S. v. Weperen te Haule zal een proef worden genomen om van den zandgrond driemaal in een jaar vrucht te bekomen volgens het systeem-Bertels. Hij, v. Weperen, is begonnen met rogge te bouwen. Deze vrucht wordt thans, nu ze in aren schiet, afgemaaid en samengeperst om in den herfst tot veevoeder te dieneD. Inmiddels wordt het afgemaaide land gereed gemaakt voor haverteelt. Na dat gewas zal als derde vrucht spurrie worden gezaaid. Blijkt het uitvoerbaar te zijn, dan zal dit een belang rijke aanwinst van veevoeder tengevolge hebben voor de woudboeren. Met belangstilliDg volgt men deze proef neming. Vele landbouwers in het Oldambt (Gr.) zijn zeer ontevreden op verschillende handelaars in weeldepaarden. De dieren worden in den regel des winters opgekocht, om gemest te worden geleverd in Maart of April. Nu gebeurt het niet zelden, dat de dieren een maand langer ge voederd moeten worden dan is overeengekomen en wanneer zij dan nog door den handelaar worden afgekeurd, is het te begrijpen, dat de schade voor den landbouwer niet gering is. Bij stijgende prijzen worden in den regel weinige, bij dalende prijzen vele exemplaren afgekeurd. Ook in de Woldstreek der provincie Groningen wordt den landbouwers niet weinig schade berokkend bij den verkoop in voorkoop van hoornvee, enz. De landbouwvereeniging Sloch- teren—Kolham is voornemens pogingen aan te wenden, om de praktijken van oneerlijke kooplieden tegen te gaan. In de „Deli Ct." van 17 April leest men het volgende petroleumnieuws. Men meldt ons, dat door den heer Loudon, hoofdadmini strateur van de Kon. maatij. tot expl. van petroleumbronnen in Neder]. Indië, onlangs een proefboring naar petroleum werd gedaan in het aan die vennootschap daarvoor afgestane gebied van Kedjoeroean Moeda in Tamiang. Na twee voet borens slechts kwam olie van goede qualiteit opzetten. Van de Oostkust van Atjeh wordt bericht, dat de heer Persijn te Edi met de hoofden van Mod jopahit en Per lak overeenkomsten zou hebben gesloten voor ontginning van de in hun gebied voorkomende olierijke terreinen. Onlangs vernamen wij dat een der Atjehsche hoofden in het Edische een aardig inkomen heeft alleen door het verkoopen van ruwe petroleum, die men per emmer kan bekomen uit een met een rasterwerk omheinde bron van die olie. Bij gelegenheid dat in eene kleine gemeente in Noord-Brabant dezer dagen een nieuw' raads lid zou gekozen worden, zat het stembureau reeds eenige uren bijeen, zonder dat er een kiezer kwam opdagen, ja het ging reeds naar drieën (om 5 uur werd de bus gesloten), en nog wachtte men tevergeefs. De beide stem- opnemers hadden ook nog geen stem uitgebracht, omdat ze het omtrent den persoon niet eens konden worden, terwijl de voorzitter geen stemgerechtigde was. Het werd halfvijf, en nog was de bus leeg 1 Toen kon de voorzitter het niet meer uithouden: op allerlei wijze trachtte hij zijne beide collega's bij elkander te brengenanders werd het immers herstem ming, en hij slaagde er eindelijk in door hen op een derden persoon te wijzen. „Ja;" zei een der wethouders, „die komt nag al ergens, want ik heb hem laatst nog op den molen gezien 1" En zoo kwam deze er met „alge- meene" stemmen door. Param ythia, een kleine, maar welvarende stad in Epirus, is door eene hevige aardbeving bijna geheel vernield. Niet alleen stortten de meeste huizen in, benevens de kerk, een gebouw, dat meer dan 300 jaar oud is, maar ook verloren volgens de berichten, over deze ramp te Konstan tinopel ontvangen, een vijftigtal der inwoners het leven. Dr. Burggraeve, hoogleeraar in ruste te Gent, die ondanks zijn 99 jaar nog als geneesheer practiseert, heeft zijne „Reisherinneringen" uitge geven, een werk van 400 bladzijden, helder ge schreven en vol wetenschappelijke mededeelingen voorafgegaan van eene verhandeling over de kunst om lang te leven; daartoe moet ieder, zegt hij, leven volgens zijne eigen persoonlijkheid. Zelf is hij hartstochtelijk rooker, drinkt gaarne zijn glas wjjn en zelfs een glaasje jenever en is sedert hij van school is, nooit vóór acht uur opgestaan. Hoe zou hy wezen, als hjj niet gerookt en geen alcohol gebruikt had en steeds vro6g was opgestaan Verzachtende omstandigheden. Dezer dagen verscheen voor de rechtbank te Zuid Molton (Dovod) iemand die beschuldigd werd van o? Zondag zijn akker, liggende op een kerkelijk stuk land, beploegd te hebben. De gedagvaarde erkende het feit, maar voerde te zijner verschooning aan, dat hy sedert eenige dagen aan een zenuwziekte leed en dacht, dat het Zaterdag was. Hy ging dus als gewooniyk aan zyn werk en bemerkte zyn vergissing eerst, toen zijne vrouw er hem by het ontbyt aan herinnerde. Hy ging daarop ter kerke. Desniettegenstaande heeft de rechtbank hem veroordeeld tot een boete van een daalder en de kosten, ongeveer tien gulden beloopende. Een leerling met slechts één arm maar twee handen, bezoekt een openbare school te Beriyn. De rechter hand zit by den jongen, die Bernhard Walther heet, direct boven aan het schouder- gewrigt, zoodat de rechterboven- enbenedenarm ontbreken. De hand is volkomen beweegiyk, de pols duidelyk voelbaar en de jongen kan met deze hand goed grijpen. Twee Duitsch Amerikanen, Gustav Kögel en Fred. Thorner, maken een voetreis om de wereld. Van San Francisco uit voerde hun weg naar New York, waar zij naar Southampton scheep gingen, van daar naar Londen wandelden, en zich toen per stoomboot naar Lissabon lieten brengen. Na Portugal, Spanje, Zuid-Frankryk en Noord Italië doorkruist te hebben, bevonden zy zich eergisteren te Zurich. Natuuriyk dragen zy hun geloofsbrieven by zich, in den vorm van een verzameling handteekeningen van consuls of andere autoriteiten op de voornaamste plaatsen. Zy begeven zich nu door Zuid Duitschland, Oostenrijk, Rusland en Siberië naar Wladiwostok, van waar zy over Jokohama naar .Frisco" terug- stoomen. Behalve de ondervinding, ten deel vallend aan hem die veel gereisd heeft, verdienen zy met dit uitstapje 16,000 dollars, mits zy binnen twee jaar in Californië terug zijn. De onder nemende jongelieden zyn nu ongeveer halfweg gekomen, in elf maanden en tien dagen. In de jongste jaariyksche vergadering der „Vegetariërsvereeniging", te Londen, zyn eenige cijfers genoemd, die pleiten voor het uitsluitend eten van plantaardig voedsel. De secretaris generaal ver klaarde, dat een trouw vegetariër minstens 59 jaren oud wordt. Onder de leden der vereeniging zyn 6 honderdjarigen, 20 menschen over de negentig en ongeveer 100 tachtigers. Dat het in den zak dragen van pastilles met chloorzure kali niet geheel zonder bedenking is, leert een geval, door het geneeskundig tyd- schrift „De Med. Record," in het nommer van 20 April medegedeeld. Een patiënt had, daar hy een ontstoken keel had, de pastilles in een papier in zyn zak. Waar- schyniyk was er een losgeraakt en met een doosje lucifers in wry ving gekomen. Met een niet luiden knal ontplofte eerst de' eene en toen alle pastillis en veroorzaakte een uitgebreide wond. In een brochure over petroleummachines van een Engelschman, Rowan, dezer dagen ver schenen, wordt aangetoond dat er mettertyd geen petroleum genoeg zal zyn voor alle motoren, kachels, kooktoestellen enz. Voor 100.000 machi nes van 5 p. k. elk, is 200.000.000 gallon petro leum noodig. Wanneer men nu nagaat dat in het vorige jaar Amerika 49.000.000 vaten ople verde (elk van 42 gallons) en Rusland 20.000.000 en men brengt dat in verband met de verbazende uitbreiding van het petroleumverbruik voor ver schillende doeleinden, dan komt men tot het resultaat dat de voorraad binnen een zeer goed afzienbaren tyd onvoldoende zal blyken. Tenzy de electriciteit intusschen groote vor deringen maakt. Alkmaar, 24 Mei. Graanmarkt Aangegeven, totaal 102 Hectoliters. 45 Tarwe f 6,10 f 6,75 29 Rogge 5, 2 Gerst id. chev. 4,25 Haver 2.30 3,10 7 Paardenboonen Bruine Boonen 15,50 21, Citroen 17, Witte 15,50 17, 3 Kanariezaad 7, 2 Rood Mosterdzaad 14 Groene Erwten 8, 14, 15, grauwe 20, 9 9 9 i 9 9 9 j 9 9 9 1 9 9 9 J 9 9 9 9 9 9 1 9 9 9 9 f) 9 9 9 9 9 1 9 9 9 9 a

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2