Buitenland. Marktberichten. De Ned. Zwembond geeft de volgende wenken by het redden van drenkelingen. Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hulp te water. Neem den tyd om u van jas en schoenen te ontdoen. Maak in dien tyd, al starende op den drenkeling, uw plan op. Wees niet zenuwachtig, maar gebruik al uw tegenwoordigheid van geest. Nader den drenkeling van achter, roep hem geruststellende woorden toe en wacht totdat zyn spartelen verflauwt. Qrjjp hem dan by haren of halskraag, laat hem op den rug liggen, met het hoofd een weinig boven water, en zwem zelf op den rug naar het eerste het beste vaste punt. Is het om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uitduwen. Wie, ondanks alle voorzorg, toch door den drenkeling gegrepen wordt, en zich niet terstond kan losrukken, late zich zakken, opdat de dren keling door benauwdheid gedreven wordt los te laten. Wie naar een gezonkene duikt, heeft de meeste kans hem te vinden, door zich plat op den bodem, met de armen uitgestrekt, voort te bewegen. Een touw zich om het lichaam te laten binden, voor dat men gaat redden, is niet laf, maar voorzichtig. De Regeering heeft het afdeelingsverslag der Tweede Kamer beantwoord over het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op de Rijkspostspaarbank. De hoofdbeginselen dezer voordracht worden door de Reg. gehand haafd. Eene verhoogiDg van het rentegevend maximum blijft zij noodig achten. Volgens een onlangs gedane opneming waren er 3263 inleggers wier tegoed boven f 700 tot en met f 800, en ruim 3200 wier tegoed meer dan f 800 bedroeg, te zamen ongeveer 1.8 percent der inleggers, met een tegoed boven f 700. De Reg. blijft bezwaar maken tegen de toela ting van een hooger rentegevend maximum voor vereenigingen, stichtingen en fondsen van maatschappelijk of godsdienstig belang of tot onderling hulpbetoon. Men deelt aan het „Hbl." mede, dat het niet geoorloofd is naar Pruisen „gele" brief kaarten te zenden beplakt met een extra-zegel van 27« cent. Enkel de „blauwe" voor het „buitenland" bestemde, briefkaarten zijn geldig; van anderen wordt strafport geheven. Althans zoo is de ondervinding van onzen berichtgever, die zich verbaast, dat van de postadministrate nog geen waarschuwing is uitgegaan voor dit geval. Naar aanleiding van een geschil op de Amsterdamsche tentoonstelling tusschen fransche exposanten en eenige arbeiders, waarbij het nog al hardhandig toeging en als gevolg een arbeider werd ontslagen, deelt de heer Otto Cohen in „De Amst." mede, dat de portier, die den Franschen exposanten door den ingang aan de Van Baerlestraat, den toegang tot de Tentoonstelling weigerde, vol komen in zijn recht was. Hij had den Fran schen, die zich naar buiten hadden begeven, aangezegd, dat zich daar ter plaatse slechts een uitgang bevond en zijne orders luidden niemand binnen te laten. De exposanten schrijft de heer Otto Cohen verder waaronder e6n dame, wilden binnen dringen, de man greep de arm der dame (nota- bene een echt haantje de voorste) om haar terug te houden, doch ontving van haar een lang niet malschen slag in 't aangezicht. Dit was 't sein voor de overige Franschen, om allen op den man, die zjjn plicht deed, aan te vallen en hem te mishandelen. Door de werklieden aan de wielerbaan werk zaam werd hij ontzet en de Franschen eens flink hardhandig duideiyk gemaakt, hoe men in Holland unfaire menschen behandelt. Met genoegen zag ik, dat de slagen goed raak waren en had alle wilskracht noodig, om niet zelf mede aan te pakken. Hadde een Hollander zich in Frankrijk zoo gedragen, hy zat reeds lang achter slot en grendel. Ons lamlendig volk straft echter liever den landgenoot, die zijn plicht doet, dan 6en buitenlandschen twist zoeker. Iets uit de rechtspraak. Voor de Arrondissements-Eechtbank te Haarlem stond in de vorige week in appèl terecht en werd veroordeeld Jacob Hollander, wonende te Amsterdam en volgens zjjn opgave pédicure van beroep. Op 6 April had de kantonrechter te Zaandam hem vrijgesproken van de hem ten laste gelegde over treding; het onbevoegd uitoefenen der heelkunde. Op de markt te Zaandam toch had h|j op 3 Jan. jl. een wrat weggenomen van de hand van Hendrik de Boer, die daarbflvua de pijn b0na was flauw gevallen en had gebloed. De kantonrochter oordeelde een wrat een overtolligen uitwas en sprak daarom Hol lander vrij. Dr. Bjjleveld, door de Kechtbank als getuige gehoord, oordeelde een wrat een ziekelijke maskeering van de opperhuid en alleen een geneesheer bevoegd die weg te nemen. Hollander gaf dit niet toe. Hy had tal van offi cieren van justitie, rechters, geneesheeren, ja zelfs den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht, dr. Lubacb, geholpen; likdoorns en wratten waren precios dezelfde dingen; hjj oefende zijn beroep reeds 24 jaar uit en nog nooit was hem daarop eenige aanmerking gemaakt niet alleen, dcch in alle andere provinciën werd het zelfs toegestaan, ja te Leiden had hij al wel vijftig studenten geholpen. De wereld bekende zwanenbalsem, dien hij, alvorens de wratten weg te wrijven, er op smeerde, was zeer onschuldig. H(j bestond uit zoete olie, gele was, gele hars en eenige deelen vet van een varken en viel dus niet onder de wet, en de bruiden, die hy er bij verkocht, de Boer verklaarde het zelf, was speciaal goed voor de maag. De officier van justitie gaf als zijn meening te kennen, dat, zoo de opvatting van den kantonrechter te Zaandam juist was, ontslag had moeten volgen van rechtsvervolging, maar, zooals uit de verklaring van dr. BQleveld was gebleken, was des kantonrech ters mening niet juist en het zou ook niet te wenschen zfin, dat een ieder gerechtigd zou wezen zulke, wat de kantonrechter noemt, overtolligheden weg te nemen, daar men alsdan spoedig zou zien, dat ook kanker op die wijze zou worden weggemaakt. Er doen zich in verschillende deelen van ons Indisch gebied, verwikkelingen op, zij het ook nog niet van ernstigen aard. De Indische correspondent van de N. R. Ct. acht het volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat mettertijd tot een expeditie naar Bali besloten moet worden. Dan zijn er, schrijft hij verder, op Midden- Sumatra oproerige bewegingen. Ook in het Indragische, dat om de noord aan Bjambi grenst, heerscht nog een onrustige geest, al zal een wijs beleid den toestand aldaar wel tot kalmte kunnen brengen, mits geen groote tegenslag in een der andere deelen onzer kolonie ons gezag afbieuk doet. Even noordelijker nog in het Siaksche het oude gemachtigde rijk van Sumatra's Oostkust heerscht onder een deel der bevolking onte vredenheid over de wijze waarop ons bestuur de laatste maal de troonopvolging heeft geregeld. Op Borneo's oostkust is ook al een quaestie van erfopvolging, en niet onmogelijk staan ons ernstige moeielijkheden te wachten in het rijk van Boni op Zuid.Celebes. Een schip bemand met twintig man en geladen met 250 kisten nitroglycerine zakte langzaam de Ohio af, en was gekomen by Parkes- burg, in West-Virginië. Eenige vrouwen op den oever riepen de mannen aan, en een van deze hief, om de vrouwen te groeten waarschynlijk, den riem omhoog en liet hem neervallen opeen van de kisten Yreeselijk was de ontploffing. Het schip met zyn bemanning vloog in de lucht, twee van de vrouwen op den oever werden gedood en ineen boot die niet ver af was werden verscheiden personen ernstig gewond; een sleepboot werd in stukken geslagen. Een molen op den kant werd vernield, en de werklui die er bezig waren werden gedood of gewond. Tien huizen zyn ingezakt. Er moeten omtrent tweehonderd menschen gedood of gewond zyn, terwyi de schade op 100,000 dollar wordt geschat. By een hevig onweder sloeg Viijdagnamiddag omstreeks 6 uur te Hamburg de bliksem in een petroleumtank van de Bremer Trading Company Lim. Vyf tanks stonden op het oogenblik van afzending van het bericht in vlammen. Aan blusschen was niet te denken. Te Steinbruch, in Hongarye, waar de groote HoDgaarsche handelaren in varkens ge vestigd zijn, heerscht de varkenspest, waaraan in korten tyd reeds 3000 dieren bezweken zyn. De ziekte vertoont zich ook in andere Hongaarsche plaatsen. Maatschappij voor vischverbruik te Hamburg. Onder dezen naam is te Hamburg eene onder neming in het leven geroepen, die de uitbreiding van het vischverbruik ten doel heeft. Om dit te bereiken is een proeflokaal ingericht, verbonden met een verkoopplaats van versche zee- en rivier- visch, staande op een der beste standen van Hamburg. Do spyskaart wyst een groot aantal vischgerechten aan, van zalm met Bourgogne sauce, en tarbot met krabbensauce af tot schelvisch met mosterdsaus toe, zoodat er gerechten van verschillenden prys voorhanden zyn, varieerende van 50 pf. tot 2 M. per portie. De inrichting kan heel goed eene toekomst hebben, vooral als ze mettertyd zoo uitgebreid wordt dat er een groote ruimte bykomt, waar voor de arbeiders bevolking eiken middag tegen biliyken prys goed koops vischsoorten te kiygen zyn. Een amusant voorval had onlangs aan een station te Londen plaats. Een heer wachtte op het perron zijne toekomstige echtgenoote af, die weldra met den trein zou aankomen. Zoodra deze laatste het station binnenstoomde, merkte mynheer in een der compartementen het aardige figuurtje van een jong meisje en daarop voort ijlende, was hy nog juist tydig genoeg om haar in zyne armen op te vangen, toen zy uit haar rytuig stapte, en haar een kus te geven, die klonk als een klok. De dame beantwoordde deze harteiyke begroeting volstrekt niet en toen zy zich eindeiyk uit de teedere omhelzing losmaakte, rezen de haren van onzen vriend te berge, toen hy bemerkte, dat hij zich vergist en de verkeerde dame de kus ontvangen had. De eerste was natuuriyk minder verwonderd en alles wat zy kon uitbrengen was: „Hemel, ik ben nog nooit zoo geschrokken I" Onze mijnheer uitte natuuriyk een stortvloed van verontschuldigingen, die gelukkig nog al genadig aanvaard werden, en toen zyn heusche geliefde op het perron ziende naderen, snelde hy haar tegemoet. Hy bleef evenwel zoozeer in de war, dat, toen hij de ware geliefde verwelkomde, zyn opgewonden hartstocht heelemaal bekoeld was, en slechts de toegestoken wang zijner aan staande echtgenoote herinnerde hem aan zyn plicht. Gelukkig kondigde weldra een kus den toeschouwers aan, dat alles een bevredigenden afloop had genomen. De moraal is: kus nooit, vóór ge weet wie. Een verdelgingskryg. Te Wilcannia (Nieuw Zuid-Wales) is de bevolking, kortelings tot wanhoop gedreven, een algemeenen vernietigings oorlog tegen de konynen begonnen. Duizenden ballen van zemelen werden met phosphor vergiftigd en buiten gelegd, waardoor 200.000 konijnen gedood werden. Te Whitlibrinah zyn eveneens 50.000 der lastige knaagdieren vergeven en by Mount Poole werden 2000 stuks in vallen gevangen. Voor eenigen tyd hoopt m6n nu weer rust te hebben. Alkmaar, 31 Mei. Graanmarkt Aangegeven, totaal 136 Hectoliters. 12 Tarwe f 6, k f Rogge Gerst id. chev. 96 Haver 2.35 4 Paardenboonen Duiven Bruine Boonen 20, Citroen 17, Witte 17, 5 Kanariezaad 8, Rood Mosterdzaad 15 Groene Erwten 16, grauwe 14,50 Blaauw Maanzaad Vale Purmerend, 4 Juni. Aangevoerd 245 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 171 nucht. kalv. f 7 a 18 251 vette Varkens 28 k 32 ct. per kg. 122 magere Varkens f8 A18.-; 293 Biggen f 4 a 8,; 1259 Schapen en 700 Lammeren; 296 Runde ren en 8 Stieren. Kip-Eieren f 3,—a f3,50 p. 100 Vette koeien, pryshoudend handel matig, f 0.58 a f 0,70 per k.g. Gelde koeien, pryshoudend handel matig f 80 a 150 per stuk. Melkkoeien, pryshoudend handel matig f 120 a f 180 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend handel stug. Nuchtere kalveren, pryshoudend handel vlug. Vette varkens, pryshoudend, handel stug. Magere varkens en biggen, lager in prys handel stug. Vette schapen, lager in prys handel stug f 13 A f 26 per stuk. Overhouders, lager in prys handel stug, f 18 25 per stuk. Lammeren pryshoudend, handel stug f 5 a f 13 per stuk. 9 t 9 9 9 f 9 9 9 f 9 9 9 9 9 9 t 9 9 ft t 9 9 9 9 9 9 9 9 9 1) tt 9 9 tt 9 l 9 9 9 9 9 9 f 9 9 9 9 9 9 f 9 9

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2