Buitenland» Het „Bbl. van Helder" bevat het volgende in de rubriek ingezonden Vlieland, 8 Juni 1895. Het heeft me menigmaal verwonderd, dat onze visschersvloot by Vlieland en Terschelling tydens ruw weer er betrekkeiyk nog zoo goed is afge komen. Wat toch is het geval? De groote visschersvloot van Texel bevindt zich bij onstuimig weer meest altijd benedengaats, daar de wind dan gewoonlijk westelijk is. Gebeurt zoo iets by dag, of althans by helder weer, dan is het niet onmogeiyk, dat de vloot bytyds het Vlie kan binnenvallen. Maar stel nu, wat toch in den regel zoo is, dat de storm ze des avonds of des nachts by donkeren hemel overvalt, wat moet de vloot dan beginnen De visschers zien nergens eenig herkenningsteeken voor het vaar water. Zou het geen aanbeveling verdienen de aandacht der Regeering op dezen toestand te vestigen Want er is zeer zeker verbetering aan te breDgen Plaatste men geleidevuren voor het Stortemelk en de Vliesloot-, dan zou de vloot zeer zeker met meerdere gerustheid naar buiten gaan, overtuigd, dat ze steeds, wanneer het begint te stormen, binnen kan komen. Meermalen heb ik met andere visschers hierover gesproken, doch ik hoop, dat meerderen er zich over uitspreken. En liet zich de Visschery-vereer.iging dan met de zaak in, dan twyfel ik niet, of de regeering, die meer en meer aandacht schenkt aan de visscherij, zal ook hierin de noodige verbeteringen aanbrengen. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. dr. L. Bladen, die in handen van Visschers komen, worden verzocht het bovenstaande over te nemen. Zooals reeds werd gemeld, bestaat er bij de Duitsche Regeering plan om den invoer van melk uit Nederland te weren. Op welke groote schaal de leverantie van melk naar Duitschland gedreven wordt, kan blijken uit het teit, dat de betrekkelijk kort bij elkander gelegen boter- fabrieken te Anholt, Emmerik, EltenCleefen Zyfflich te zamen per dag 15,000 liters uit Ne derland betrekken, vertegenwoordigende onge veer eene waarde van f 750. Men schryft aan de ,N Rott. Crt." Door den heer G. Prinz Thz., aannemer te Kralingen, is aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid dezer dagen aangeboden een algemeen ontwerp tot droogmaking van een groot deel der Zuiderzee, dat vooral de aandacht trekt, omdat het steunt op een denk beeld, dat in geen der tot nog toe gemaakte en beoordeelde ontwerpen voorkomt. Volgens het hoofddenkbeeld van den heer Prins wordt een groot gedeelte van de Zuider zee binnen de lyn Enkhuizen—Stavoren bedykt, zonder daarin op te nemen het IJselwater, ter- wyi de financieele en technische bezwaren, die geopperd zyn tegen het maken van een afsluit- dyk met een buitengewoon lang sluitgat, grootendeels worden verminderd, zoo al niet geheel weggenomen. Bovendien biyven de bestaande toestanden in de provinciën Noord-Holland, Friesland, Drenthe en Overysel nagenoeg geheel onveranderd en worden de meestal veel tyd vorderende onder handelingen met besturen over afwatering, scheep vaart en andere locale belangen tot een minimum teruggebracht. Een spoedige aanvang der werkzaamheden is daardoor althans mogeiyk. Hoe het ook zy, het denkbeeld van den heer Prins verdient een ernstig en nauwgezet gron dig onderzoek, en het is te verwachten, dat de betrokken Minister daartoe zal besluiten. Uit Rotterdam wordt gemeld Over het lot van de Ned. Amerikaansche Stoom- vaart-Maatschappy loopen sinds een paar dagen verontrustende geruchten. De maatschappy heeft reeds drie harer stoomschepen opgelegd; de Caland, de Edam en de Dubbeldam liggen renteloos aan de Parkkade. In het vorige jaar is er nog eenige winst gemaakt, maar deze winst moest dienen om een klein deel van vroegere verliezen te dekken. Divident is er sinds jaren niet meer uitgekeerd. Zooals dezer dagen werd medegedeeld, zullen een paar booten thans gebezigd worden om tochtjes te maken naar Kiel en naar het Noorden. Daarmede is natuuriyk geen winst te maken het doel schynt alleen te zyn het personeel in dienst te kunnen houden, om niet velen broodeloos te maken. Op den duur kunnen zulke middelen echter niet baten. In den laatsten tyd zyn de aandeelen der maatschappy voor ruim 40 pCt. verhandeld, na dat zij reeds voor ruim 20 pCt. te verkrijgen zyn geweest. Aan betere vooruitzichten voor onze vaart op Amerika is die ryzing echter zeker niet toe te schryven. Men verwacht niet anders, of de maatschappy zal binnenkort genoodzaakt zyn te liquideeren. Dat zou een harde slag zyn, na dat er by de oprichting zulke groote verwachtingen op de rechtstreeksche vaart op Amerika waren gebouwd, ook voor onzen handel. Het lot dezer maatschappy is weinig geschikt om den vaderlandschen onder nemingsgeest op te wekken. Professor Rudolf Falb's weervoorspellingen over de maand Juni luiden als volgtAlge meen overzichtEen kwade maand, gekenmerkt door talryke regens en vele onweders by hooge temperatuur. Van 1 5 Juni: talryke onweders by normale temperatuur, veel regen op den 4den. Van 6-9 Juni: De regens en onweders komen meer voor, de 7de is een kritieke dag van den 3de rang. 10 12 Juni: De regens nemen snel af; het wordt kouderin Midden-Europa sneeuw onweders komen niet voor. 13—16 Juni: De regens nemen weer toe, doch geen onweders. In Midden-Europa weer veel sneeuw, en er heerscht koude. 17—18 Juni. De warmte neemt toe by droog weer. Van 19 27 Juni: De temperatuur wordt hoogerwederom komen vele onweders voor, vooral op den 22sten (kritieke dag van den 2den rang.) Het wordt warm. In het alge meen aanhoudende regeDS. Van 28 30 Juni: De temperatuur stijgt wederom. Regens en onweders nemen bedui dend af. Men gelieve echter wel te bedenken dat deze voorspellingen over een zeer uitgestrekt gebied zyn, en zich daarom niet te verwonderen indien op ons klein bestek die profetien met letterlijk tot vervulling komen. Tien leefregels van Jefferson. 1. Verschuif nimmer op morgen hetgeen gij heden kunt doen. 2. Laat nimmer door een ander doen het geen gij zelf kunt verrichten. 3. Geef nimmer geld uit, alvorens gij het zelve werkelijk bezit. 4. Koop nimmer iets, zelfs niet het aller geringste, wanneer gij niets behoeft. 5. Hoogmoed is moeilijker te verdragen, dan honger, dorst en koude. 6. Het berouwt ons nimmer, te weinig gegeten te hebben. 7. Hetgeen wij gaarne doen, is ons nimmer tot last. 8. De meeste zorgen baren ons de nimmer plaats gehad hebbende mogelijke rampen. 9. Vat alles met een zachte hand aan. 10. Wanneer gij toornig zijt, spreek nimmer alvorens gij lang overlegd hebt. De republiek Formosa is alreeds uit de rei der republieken verdwenen, volgens het volgende telegrafisch bericht uit Honk-kong „De Chineesche strijdkrachten, in Noord-Formosa waren bij de nadering der Japanners volkomen gedesorganiseerd. Soldaten en gepeupel sloegen aan het plunderen. De regeeringsgebouwen te Taipeifoe en elders werden in brand gestoken. De republiek is verongelukt. President Tung is op de vlucht. De vreemdelingen bevinden zich in veiligheid". Een kruitfabriek naby Felxdorf (Neder- Oostenryk) is den eersten dezer in de lucht gevlogen. Het geheele gebouw is vernield en de op het oogenblik der ontploffing aldaar werk zame personen, twee mannen en vier vrouwen, kwamen allen om het leven. De oorzaak van dit ongeluk zal dus wel niet geheel en al aan het licht komende omgekomen werklieden waren bezig met het klein maken van compact buskruit. Eene andere kruitontploffing bracht den dag te voren groote ontsteltenis in Elberfeld teweeg. Zy kwam voor op den vrachtwagen van een voerman, die een vat met 100 KG. buskruit overbracht naar Brecherfeld naar een vuurwerk maker midden in de stad. Even voordat hij de plaats van bestemming bereikte, hoorde men in de Berlinerstrasze een donderenden knal; de wagen vloog in splinters, de voerman lag op grooten afstand weggeslingerd dood op de straat keien, het paard vreeselijk verminkt. Van de voorbygangers werden tien personen meest zwaar gekwetst. In de omliggende huizen bleef geen vensterruit heel en hier en daar vielen plafonds in, werden deuren uit hare voegen gerukt, enz. Een Californische, de gravin Palma, is de eerste, die in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika het diploma van scheepskapitein heeft verworven. Zij commandeerde in den stillen Oceaan, een groot jacht, haar eigendom. Een andere dame, die verscheidene miljoenen ryk is, heeft in de „Zeevaartkundige Club" gesollici teerd om lid te worden. Zy heeft reeds groote reizen gedaan in den Atlantischen Oceaan. De leden der „Club" zijn er mee verlegen en men verwacht een heel ernstige en drukke stemming in dit zeldzame geval. In de „Temps" komt de Fransche hoog leeraar Alglave terug op het voorstel, door hem als Kamerlid in 1886 gedaan om den alcoholver koop aan den Staat te trekken, een regie dus als de tabak en de lucifers. Hy ziet daarin het eenig middel om tot belastingverlaging t6 komen. De Staat zou aan de branders niet minder betalen dan zy nu voor hun brandewyn ontvangen, en ook de verkoop in het klein zou niet duurder worden, wel de fijne likeuren, en tevens zou men altyd onvervalschte jenever afleveren, die wel dronken kan maken, maar niet vergiftigen. De Staat zou echter 800 millioen meer aan accjjns kunnen ontvangen dan thans. Die regie is het eenige middel, zegt de heer Alglave, om het misbruik van sterken drank allengs te temperen, minder schadeiyk te maken en tevens voor de schatkist een bate te verschaf fen, die opheffing van andere belastingen mogeiyk maakt. Hoe men zich kan hoeden tegen den bliksem De heer Schuster heeft, in een onlangs te Londen gehouden vergadering, de meening ver dedigd, dat water het middel is, waardoor men zich het zekerst tegen den bliksem beveiligt. Als er een onweer losbreekt, doet men het best met zich doornat te laten regenen of, liever nog, te water gaan als daartoe gelegenheid is. Water is een slechte geleider en Franklin ondervond reeds, dat men door een 6lectrischen stroom een droge rat gemakkeiyk doodt, iets wat hem by een natte rat nooit gelukken wilde. Gingen tydens een onweersbui de koeien te water in plaats van, zooals nu, met de koppen daarover te gaan staan, dan zou deze onbewuste handeling voor de geldigheid van des sprekers stelling spreken. Of zal in latere eeuwen de strpd om het bestaan haar een stap of wat verder brengen, en leven zy thans in een periode van overgang? („Eigen Haard.") Een proces om een vuil ei is thans in Lübeck aanhangig. Een schoenmaker voorzag zich by een koopman geregeld van eieren, maar had uitdrukkeiyk bedongen dat hem niet anders dan versche eieren zouden worden geleverd. Toen hem niettemin eens een bedorven ei was gezonden, verlangde hy van den verkooper schadevergoeding. Deze weigerde in schikking te treden en zoo zal de rechter uitspraak moeten doen. Schoenen met verwarmingstoestel er in een uitkomst voor ïyders aan koude voeten zyn uitgevonden door een Saks, Wonneberger genaamd, te Gruna, by Dresden. In de holle hak van die schoenen is een metalen bak, waarin een stuk gloeikool wordt gelegd, en tusschen de zool is een platte holle zool van blik gelegd, tot boven de hak, waarin warm water gedaan wordt, dat by het loopen voortdurend circuleert en een gelykmatige warmte onder de geheele voetzool onderhoudt. Zoo heeft men geen gevaar voor koude voeten; maar of die warm waterschoenen aangenaam zyn in het dragen is een anderen vraag. Een staaltje van fabelachtige domheid kwam onlangs in Elberfeld voor het gerecht. Een kruidenier te Remscheid had zich een buks aan geschaft om musschen te schieten. Een buurman verklaarde de buks voor een onbruikbaar schiet wapen en was zoo zeker van zyn zaak, dat hy aanbood een deel van zyn kostbaar lichaam als doelwit te laten dienen. De buurman stak zyn voet, door een houten klomp beschermd, buiten de deur; de schutter stelde zich op eenigen afstand van het huis op, laadde de buks met een hagel- patroon en richtte den loop op den klomp zyns buurmans. Toen deze niet dadeiyk losdrukte, werd de buurman nieuwsgierig en stak het hoofd buiten de deur. Op dit moment gint het schot af en den buurman werd een oog uit het hoofd geschoten. Nu werd het droevige ernst; de

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2