Buitenland. Marktberichten. ~PBELÏKBEÏÖKTËn7~ ADYEKTENTIËN, Zondag 16 Jnni, DINSDAG, 18 JUNI a. s. In de Friesche gemeente Engwirden kreeg zekere R. H. een puistje aan den neus hetwelk hij bij toeval openkrabde. Het begon te bloeden en H. veegde het bloed met zijn zakdoek at. Niet lang daarna zwollen neus en hoofd geducht op, en de drie geneesheeren, die geroepen werden, constateerden bloedver giftiging, en niet lang daarna is de man aan de gevolgen overleden, een vrouw met vijf jonge kinderen nalatende. Een paartje, te zamen 137 jaar oud, waarvan de vrouw reeds overgrootmoeder is van het vierde achterkind, werd te Haarlem in den echt verbonden. Het kostte, zegt de berichtgever, heel wat moeite aan de oude ziel om de trappen vau het Raadhuis op te komen. Falb's nieuwe serie „Wetter-Prognosen" is verschenen. Zij beloven voor den zomer niet veelregen, regen, regen. Juli zeer regenachtig, nog meer zelfs dan diezelfde maand in 1894, Augustus regenachtig en koel, tot in de laatste dageneerst in September kunnen we een tamelijk droge periode verwachten en dan wordt het ook weer warmeral zal October van dit jaar niet zoo regenachtig wezen als die van het vorige, men kan toch weer op hemelwater rekenen en in de laatste dagen der maand op wat vorst; November is wat droger, met sneeuw in de eerste en laatste week; December is in het begin nogal warm en vochtig, later koud en droog. Dat voor speld Falb. Te Berljjn worden op het oogenblik met veel succes toestellen in den handel gebracht, waarmede men in 7 tot 8 minuten een schaap met een dik vacht electrisch scheert. Zelfs kunnen er 3 schapen tegelijkertijd mede geschoren worden en wordt de wol tot op 4 mM. wegge nomen, waardoor de opbrengst belangrijk ver meerdert. („H. C.") Men schrijft aan de „N. Rott. Ct.": Turf, die men vroeger in Engeland nooit zag, wordt er tegenwoordig ingevoerd en ver kocht in eenigszins grootere blokken dan de bekende soort burgerturf. Op de Londensche markten brengt zij in detail voor 250 stuks 10 shillings op, een prijs die fabelachtig hoog is. De qualiteit schijnt niet zoo uitstekend te zijn als die der beste Hollandsche soorten. De thans gebruikte turf is van Ierschen oorsprong en wordt aanbevolen o.a. ook voor slaap- en ziekenvertrekken van lijders aan asthma, bronchitis en andere borstkwalen. Mogelijk zou men het ook met het oog op den prijs eens van hier uit kunnen probeeren om aldaar aanvoer te plaatsen. Ten opzichte van Zondagsrust zijn wij juist andersom als onze Duitsche naburen. Bij ons wordt het openen der winkels niet belet, doch verzet zich een groot aantal land- genooten tegen het openen van koffiehuizen en publieke vermakelijkheden. In Duitschland wordt men door de overheid gedwongen zijn nering te sluiten, doch is er niemand die zijn stem verheft tegen het deelnemen aan publieke vermakelijkheden. Ofschoon men in Duitsch land verstandiger zou handelen het sluiten zijner zaak aan anderen over te laten, is men daar toch verstandiger dan bij ons, waar enkele partijen in het bezoeken van een kolfiehuis een grove zonde zien. Ons dunkt dat men in Duitschland zeer wel inziet, dat de verveling waartoe men de menschen door het sluiten der ontspanningen zou brengen, eerst recht de brooddronkenheid en onzedelijkheid zou bevorderen. Zeer juist werd aldus in den gemeenteraad van Wisch in zoodanig vraagstuk geredeneerd. („Arnh. Ct.") Wolkbreuken in Wurtemberg. Aan een officieel bericht over de ramp te Bahlingen ont leent men de volgende bijzonderheden. Den 4den Juni van 5 tot 7 uur des avonds en den 5den Juni tegen middernacht hadden in het Eyachdal groote wolkbreuken plaats. Te Bahlingen werden tal van huizen, bruggen, kanalen en waterwerken geheel en al verwoest of zwaar beschadigd. Te Frommern, Lauflen en Dürr- wangen zijn niet minder dan 19 huizen en bruggen vernield, 4 zwaar beschadigd. Het water rukte I op de kerkhoven de steenen van de graven. Te Lauffen wordt de schade op 250.000 geschat. In het geheel zijn 34 menschen en 21 dieren verdronken, 9 personen worden nog vermist. De regeering zal de ongelukkigen te hulp komen. De Pruisische Minister van Landbouw heeft zich bereid verklaard pachters van domeinen, die aanzienlijke aanplantingen van vruchtboomen wenschen uit te voeren, een ondersteuning te geven uit de kas der domeinen. By de groote loterij te Brussel doet zich het zonderlinge geval voor, dat de hoofdprijs, groot 150 duizend franken, tweemaal is getrokken en wel op de nummers 26388 en 10067. Een proces zal waarschijnlijk volgen. De brug, welke te New-York over de Hudson gelegd zal worden, is een buitengewoon grootsch werk. Zy zal een breedte overspannen van 1300 voet en 150 voet boven het hoogste water peil zyn. Er zullen zes spoorwegen overloopen. Het wordt een hangbrug, rustend op stalen kabels, tusschen twee torens welke tot op 40 voet boven hoogwaterpeil van steen en boven van ijzer zyn. Eene Noorweegsche visschersboot. De Listerboot, aldus genoemd naar de stad Lister, in zuideiyk Noorwegen gelegen, waar de meeste dier vaartuigen gebouwd worden, wordt tegen woordig zeer vaak langs de Noorweegsche en Deensche kusten aangetroffen. De zeewaardigheid van het scheepje, dat zeer scherp gebouwd is, wordt dan ook hoog geprezen. Gewoonlijk zyn deze booten 30 voet lang, 12 voet breed, 4 a 6 voet diep en hebben een inhoud van 5 7 ton; Dikwyis zyn ze van dek en kajuit voorzien, doch ook ongedekt komen ze voordo mast is zoodanig ingericht, dat hy bij het inhalen van het n6t, als het hard waait, gestreken kan worden. Voor aan den boeg bevind zich eene rol waarover het net wordt ingehaald. Vooral gebruikt men deze vaartuigen voor de haring en makreelvisschery op plaatsen waar 50 - 60 vaam water staat. De bemanning bestaat by de makreelvangst uit 3 man. Elk net is circa 20 vaam lang en 120 mazen diep, en elke boot heeft 60 zulke netten aan boord. De reis duurt niet langer dan twee dagen, daar de visschen versch afgeleverd moeten worden. By de haring- visschery, die gewooniyk einde November aan vangt wordt de bemanning op 5 - 6 man gebracht. De vangst wordt zoo spoedig mogelyk naar die havens vervoerd, waar de vaartuigen van de opkoopers zich bevinden. Hier wordt de viscb terstond gezouten en gepakt. Ook voor de kabeljauwvangst wordt de Listerboot hier en daar gebruikt. In de maand Juli zullen in Beriyn een menigte zilveren bruiloften gevierd worden. Toen in 1870 het leger gemobiliseerd was, hebben veel soldaten zich in de militaire kapel van 't garnizoen in het huweiyk begeven, zoodat ongeveer twintig huweiyken per dag werden gesloten. En in de andere kerken der hoofdstad ging het desgeiyks. Natuuriyk hebben de Fransche kogels menig dezer haastig gesloten huweiyken weer ontbonden, doch het aantal jubilarissen biyft niettemin aanzienlijk. Een langdurig duel. Uit Madrid wordt verhaald, dat twee officieren van het garnizoen Palma hebben geduelleerd. Geen buitengewoon iets. Buitengewoon was trouwens de woede die hen wederzijds bezielde. Zy duelleerden op het pistool, losten zestig schoten, en schoten zestig maal mis! Men heeft daarna de pistolen weggeworpen en gevochten met de sabel, waarmede een van de twee is geraakt. Kleine voeten en dunne middeltjes. Te Shangai is een vereeniging van dames (Christeiyke, Chineesche en vooral vreemdelingen) gesticht, met het doel te y veren tegen het kunstmatig kleinhouden van de voeten der Chineesche vrouwen, waardoor de meisjes in haar groei zooveel pyn moeten uitstaan. De dokters verklaren echter eenstemmig, dat het inbinden van de voeten lang niet zoo nadeelig is als het inrygen van het middel, dat by de elegante Europeesche dames gebruikeiyk is. Een gril van het geluk. De „Optician" deelt de volgende „ware gebeurtenis" mede. Een Mexicaan, John Adams geheeten, was onlangs aan het zoeken naar een goudlaag en liep met tragen tred door een bergkloof. Op den rug droeg hy een ransel, gevuld met gereedschappen en ongeveer twaalf pond kruit. Plotseling rook hy brand, zonder te weten waar de reuk vandaan kwam. Toevallig blies een briesje een weinig rook over zijn schouder, en daardoor kwam hij tot de ontdekking, dat zyn vergrootglas, hetwelk goudlaagzoekers steeds bij de hand hebben en dat hy op zpn rug had hangen, de zonnestralen had geconcentreerd en daardoor den ransel vlam had doen vatten. Dadelijk wierp hy zyn gevaariyken last neder en liep weg. Kort daarop ontplofte het kruit en werd een goudader blootgelegd, die een der rijkste uit den omtrek bleek te zyn. Het is moeiiyk na te gaan of deze „ware ge- beutenis" werkeiyk waar is. Amsterdam, 10 Juni. Aangevoerd 360 Run deren, le kwal. 66 A 72 ct., 2de kwal. 60 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 120 Melk- en kaltkoeien f 100 a 200Graskalveren fa; 56 nucht. kalv. f 9 A 11; 60 Schapen f 20 f 26; 300 Lammeren f 8 A f 13; 664 vette Varkens 26 A 80 ct. per KG. Purmerend, 11 Juni. Aangevoerd 262 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 163 nucht. kalv. f 7 a 18 336 vette Varkens 27 A 31 ct. per kg. 163 magere Varkens f 7 A 17.-; 371 Biggen f 3a 6,; 582 Schapen en 540 Lammeren; 295 Runde ren en 13 Stieren. Kip-Eieren f3,— af 3,50 p. 100 Vette koeien, pryshoudend handel matig, f 0.56 a f 0,70 per k.g. Gelde koeien, pryshoudend handel matig f 80 a 150 per stuk. Melkkoeien, pryshoudend handel matig f 120 a f 160 per stuk, Vette kalveren, pryshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, lager in prys handel stug. Vette varkens, pryshoudend, handel matig. Magere varkens en biggen, lager in prys handel stug. Vette schapen, hoogor in prys handel vlug f 18 A f 27 per stuk. Overhouders, pryshoudend handel matig, f 20 A 26 per stuk. Lammeren pryshoudend, haDdel matig f 5 a f 13 per stuk. Zondag 16 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschilcl. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 5 tot 11 Juni. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Jan Vonk en Grietje Ellen. Biem Vlaming en Pietje Timmer. Cornelis Vlas en Klasina Boon. GEBORENSimon Cornelis, zoon van Jan Witte en Neeltje Schraag. Cornelia Dieuwertje, dochter van Jan Flens en Tryntje Keyser. OVERLEDENJacob Lap, 17 jaren, zoon van Dirk Lap en Dieuwertje Dryver. Jannetje Maas, 54 jaren, gehuwd met Jan Vlaming. hopen onze geliefde Ouders m A U K E BOON ■Hr en és MARINE BLOM, aA hunne vvjf en twintig jarige Echtver- 2p* Ét eeniging te herdenken. Uit naam hunner dankbare kinderen, |V P. BOON. W it* komt VAN WONDEREN, Veesnijder te Bergen, op TEXEL. Aangiften en information by W. D. BAKKER te Oosterend, V?)

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2