Buitenland. Marktberichten. "Alle «teil pmlpaalte VERF Kunstmesthandel 4. e. wiNKtea. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Te Seheveningen verkeert meu in groote ongerustheid omtrent het lot van de bomschuit „Sch. 137", genaamd „Arie en Daniöl", reeder A. de Niet, stuurman A. van der Zwan, welke vier weken geleden ter haringvangst uitgevaren en waaromtrent tot dusver nog geen bericht ontvangen is, hoezeer het de gewoonte is, bij eene eerste reis eene Engelsche haven aan te doen en vandaar aan den reeder bericht te zenden. Daarbjj komt, dat van schuiten, die tegelijkertijd uitgevaren zijn, reeds berichten zijn ontvangen. De illustratie van onze nieuwsbladen 1 Het „Weekblad voor Nederland" van 2 Juni bevatte het portret van Graham Bell en in de „Wereldkroniek" kwam datzelfde portret voor, als zijnde het welgelijkend af beeldsel vanK. Vogt. („L. D.") Volgens mededeeling van den Inpecteur over het loodswezen in het 3e district d.d. 30 Mei j.l. zullen in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September a.s. schietoefeningen plaats hebben in de stelling den Helder. a. Van het fort .Kijkduin", op een schijf, in de richting van den .Razenden Bol"op 2 dagen b|j nacht, op twee voor anker liggende vletten in het .Schulpengat" b. Van het fort .Erfprins", op een schijf, welke ie zee gesleept wordt, binnen een sector van 50' tusschen de peilingen; fort .Erfprins" Z 16° W en Z 35» O. c. Van de batterij .Kaap Hoofd", op een borst wering op de .Onrust". Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het betrokken fort en van de Reddingkaap op de .Onrust" een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Bovendien zullen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op het buitentalud der bütterij .Vischmarkt", vermeldende waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl het nachtelijk vuren, bemande vaartuigen beneden- en bovenstrooms der vletten geposteerd zullen worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen en het vuur tijdig te doen staken. Blijkens eene opgave in de Staatscourant van 13 dezer bedroeg het aantal gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland gedu rende de maand Mei 1896 Mond- en klauwzeer 155 bij het vee van 20 eigenarenkwade droes 1schurft 12 bij het vee van 3 eigenarenvlekziekte 45 bij de varkens van 35 eigenarenmiltvuur 18 bij het vee van 16 id.kwaadaardig rotkreupel 24 bij de schapen van 2 idem. In Friesland, Overijsel, Groningen, Drente en Limburg kwamen gedurende de maand Mei geen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Tegen den verboden invoer van vee in Pruisen wordt in den laatsten tijd bijzonder streng gewaakt. Op allerlei wijzen tracht men de lui er in te laten loopen. Zoo ontdekte men onlangs in de nabijheid een er woning dicht by de limiet in een aarden wal een hol, door een Pruisisch grenswachter gegraven, dat hij zeer geriefelijk had ingericht en waar h|j door niemand kon worden gezien, zoodat het een uitnemende plaats tot spionnage aanbood. Op deze en andere wijze loopt er zoo nu en dan, hoe voorzichtig men 't anders ook moge over leggen, wel eens iemand in den val. Eene geit als wachtster. Terwijl eenige dieven zich in den nacht toegang hadden weten te verschaffen tot de woning van de wed. v. d. Z. te Drunen, door dat zij door een raampje den grendel der achter deur hadden verschoven, kwamen zij in den stal, waar de geit hen verbaasd aanstaarde. Om haar te doen zwijgen, werd haar een handvol gras toegeworpen, wat het dier blijk baar zeer lief vond, want zij gaf haar vreugde daarover te kennen door een langgerekt „mè, mè I" De bewoners van het huis, door het op dit uur ongewoon geschreeuw gewekt, hadden de voldoening de dieven onverrichterzake te zien aftrekken. De vrjje School zegt: Komen er scholen voor achterlijken, dan zullen er ook veel achterlijken komen. Dit moge wonderspreukig klinken, maar een feit is het, dat de philanthropic op elk gebied meer te doen vindt, naarmate z|j meer doet. Hoe meer gestichten er verrijzen voor zenuwlijders, voor krankzinnigen, voor weezen, voor verwaarloosden, voor blin den, voor doofstommen, voor oude zeelieden, enz., enz., hoe meer er in die gestichten plaats te kort komt. Het zou te banaal z|jn om hier de uitdrukking te bezigen„de gelegenheid baart de genegenheid", maar b|j de reeds gedane en nog te doene reuzenstappen der philanthropie vragen w|j ons zeiven wel eens verwonderd af: hoe is het mogelijk, dat er in den jare 1895 nog zooveel honderd millioen menschen op den aard bodem in leven zijn Hoe is het mogelijk dat ik zonder gymnastiek en zonder steilschrift nog recht van i|jf en leden ben, en nog gezond en sterk in weerwil van de vergiften en de ver- valschingen, waaraan m|jn maag, en de velerlei besmetting, waaraan mijn lichaam is blootgesteld Om de homoeopathen pleizier te doen, zal ik het maar gelooven, als zij mij verzekeren dat de allopathen m|j hebben vermoord. In de „Therapeutiche Monatshefte" vestigt Abourbach nogmaals de aandacht op de groote voedingswaarde van schapenmelk. Terwijl koemelk gemiddeld 12 percent vaste stof, waarvan 3.8-S pCt. eiwit en 2.9 3.4 pCt. vet bevat, zijn daarvan in schapenmelk ongeveer dubbel zooveel (5.3 6.6 pCt. eiwit en 5—8.78 pet. vet) voorhanden. Terwijl het voor een volwassene dagelijks benoodigde eiwit in ongeveer 4 liter koemelk voorhanden is, waardoor de maag dus buitengewoon belast wordt, is dezelfde hoeveelheid eiwit in onge veer de helft schapenmelk voorhanden. Het beste melkschaap is het Hollandsche, dat ge middeld jaarlijks 550 660 liter melk oplevert. Moet de Schapenmelk dienen tot voedsel voor kinderen, dan moet zij, daar zij het hoogste vetgehalte (8.69 pCt.) heeft, vooraf verdund worden. („M. t. d. V.") Het postkantoor te Amsterdam is thans als adresbureau erkend. Tegen betaling van 10 cents kan men daar inlichtingen verkrijgen omtrent de woonplaats van personen. Men mag zoggen dat het niet duur is, maar liggen inlichtingen wel op den weg van een postkantoor? In Parijs is het aan de ambte naren van het postkantoor zelfs ten strengste verboden adressen te verstrekken aan particu lieren; zelfs aan een vader, die de woonplaats van zijn zoon tracht te vernemen, wordt dit niet meegedeeld. Een drijvende koomenij. Van Vrees wijk tot Amsterdam langs het Merwedekanaal varende, hebben de schepen, achter een sleep boot „hangende" geen gelegenheid zich melk, groente, brood, bier en andere dagelijksche behoeften te verschaffen. Men vaart daaren boven wel langs dorpen, maarniet erdoor. V. d. H., een vindingrijk ondernemer, voorziet met een bootje in die behoeften. Meestal is hij tusschen (Jtrecht en Maarssen in het Kanaal gestationeerd. Bij het eerste schip in de sleep haakt hij aan de tros, doet zijn zaken en zakt af, een voor een de koopgrage schippers of hunne vrouwen bedienende tot nommer laatst; soms verzelt hij een sleep al handelende tot Breukelen en verder. Thans kan men zich eerst een juist denkbeeld vormen van de uitgestrektheid der ramp, die het zuidelijk deel van Midden-Europa heeft getroffen. Niet alleen in Wurtemberg, maar ook in Beieren, Oostenrijk Hongarije, Zwitserland en een groot deel van Italië hebben onweders, wolkbreuken, overstroomingen, hagelstormen in de laatste dagen voor millioenen schade aangericht, is in weinig t|jds de vrucht van veel zwoegen en sparen vernield en de vooruitzichten wat vooruitzich ten 1 Er is maar- één vooruitzicht voor de bewoners der geteisterde strekendiepe ellende tenzij er spoedig en veel geholpen wordt. Een nieuw moordtuig. Een Italiaansch officier, kapt. Cei, heeft een nieuw geweer uitgevonden, dat het best om schreven kon worden als een draagbare mitrail leuse. Met dit geweer is het mogelijk een groot aantal schoten (desnoods 100) zeer snel na elkander af te geven. De spanning van het gas, door het ontbranden van de eerste patroon veroorzaakt, brengt een mechanische inrichting in werking, tengevolge waarvan het geweer opnieuw geladen en het tweede schot afgegeven wordt. Dit mechanisme werkt alleen zoolang de schutter op een haan drukt. Men kan dus het gewoor onmiddellijk en zeer gemakkelijk van enkel lader tot repeteergeweer en omgekeerd maken. De 115 cM. lange patroonhouder bevat 100 patronen en wordt, ten einde verspilling van ammunitie te voorkomen, niet aan het geweer bevestigd voor het bevel tot snelvuren wordt gegeven. Hik. Volgens den Franschen geneesheer dr. Pauzat is een gewoonlijk afdoend middel tot stuiting van den hik, dat men den duim en den pink van dezelfde hand stevig tegen elkander gedrukt houdt. Men moet dat met beide handen doen en als dat terstond na het verschijnen van den lastigen hik gebeurt, houdt die dadelijk op. Als ander geschikt middel vonden w|j opgegeven: languit op den grond te gaan liggen met uitge strekte armen. Het schijnt dat deze spierrek- kingen aan de lastige schokkende beweging een einde maken. „La Nature" noemt ook nog het drukken op de middenrifszenuw boven het sleutel been, als middel tfgen hardnekkigen hik. Leiden, 14 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 125 a f 260 34 Stieren f 64 a f 225; Veulens stuks; f af 104 kalfkoeien f 110 a f 230; Melkkoeien f 110 a f 230; 75 Varekoeien f 86 a f 181; 120 Vette koeien f 125 a f 260; 89 Vette kalveren f 26 a f 75, 86 Magere kal veren 5,25 a f 21, Graskalveren f at 312 Vette Schapen f 15 a f 29. 188 Schapen weide) f 13, a f 26, Paarden f af 152 Magere Varkens f 13 a f 24 Vette Varkens a. 222 Biggen f 2.50 a f 11. 3250 Lammeren f6.— f 14.50. Zondag 16 Jnni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Da. van Schaick. Nam. half zeven Ds. van Sohaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. h3lf tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeten wij het Feuilleton ditmaal achterwegen laten. De ondergeteekenden betuigen hunnen harte- lijken dank voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk. A: B. BAKKER. P. BAKKER—Mantje. Texèl, 9 Juni 1895. Bij dezen betuig ik, mede namens mijne kinderen, mijn harteljjken dank voorde velen blijken van belangstelling gedurende de ziekte en het overlijden mijner geliefde Echtgenoote betoond, en bijzonder aan buren diagers en kleed- oplegsters voor de laatste eer de over ledene bewezen. J. VLAMING. Gerritsland, Texel. in eiken verlangden pr|js. Terpentin, Olie en Vernissen. zwart Muur ver nis. Schapen- waschmiddel ARSENICUM (rattenkruid.) J. Sz. DEKKER, Schilder-BURG. op driemaandelyksche accepten met en zonder borg. GELD verkrijgbaar tegen hypothecaire zekerheid met voldoende overwaarde. inzonderheid THOMASPHOSPHAAT met 19°/. Phosphorzuur,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2