OFFICIEEL BEBEELTE. N°. 809. Zondag'^Z Juni. A®. 1895. Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland, i Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijt per 3 maanden i Voor dbn Bübs SO Cts. Franco per potl door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ambrika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nltgave. Pryt der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Ots. - Iedere regel meor 6 Cts. Groota letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. - iONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worde®, aangenome» bij de Uitgeven LANGEVELS DE ROOU, Parkstraat, Borg op Tsxsl op A. B. richtingen die gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- C sente TEXEL, brengen ter algemeene kennis, ,i het verzoek van ARIE DROS ALBERTZOON, Texel, om in het perceel plaatselijk geteekend k S 22, Kadastraal bekend, Sectie D 2058, >ne stoomgraanmaalderij te mogen oprichten, ..oor hen is ingewilligd. .Texel, den 21 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 22 Juni 1895. Eet bezoek van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Msgr. Bottemanne. Zooals reeds in een vorig nummer van ons blad door ons werd gemeld, werden door onze Katholieke medeburgers groote toebereidselen gemaakt, om aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Msgr. Bottemanne, bij zyne komst alhier eene luisterrijke (beter gezegd harteiyke; ontvangst te bereiden. Teleurstellend was het daarom in de hoogste mate, toen het zich Donderdagmorgen liet aanzien dat de natuur ten deze niet scheen te zullen medewerken. Eerst een zachte regen, vervolgens iets heviger, viel de regen ten slotte in zoo groote hoeveelheid dat alle uitzichten om aan de voor genomen plannen uitvoering te geven, voor goed schenen te zullen worden verydeld. Edoch, de natuur ontfermde zich; even na den middag begon de regen te verminderen, de lucht klaarde op en zelfs een vroolyke zonneschyn werkte mede om een verbiydende stemming te doen ontstaan. Ter bepaalder tyd betrad Z. D. den bodem van ons eiland, opgewacht door vele kerkeiyke autori teiten, een keurig nette eerewacht te paard en tal van belangstellenden. Na een kort bezoek te hebben gebracht aan het R. C. Kerkgebouw te Oud eschild, kwam Z. D. te ruim 6 ure aan den Burg aan, en werd voor de pastorie aldaar ontvangen door een Koor van Zangers en Zangeressen, welke een toepasseiyk lied deden hooren, terwyi voor het binnentreden Ier pastorie, keurig net gekleede meisjes Z. Ds. .jpad bestrooiden. "Veel volks was op de been om getuige tezjjn 'wan de harteiyke ontvangst Z. D. bereid, die, naar wij in het voorbyryden meenden temogen opmerken, nog steeds, niettegenstaande zyn hoogen leeftyd, hetzelfde biymoedig uiterlijk heeft, dat wy ons van een vroeger bezoek herinneren. Vrijdagmorgen had de plechtigheid plaats, waarvoor Z. D. hierheen was gekomen en des namiddags van dien dag vertrok Msgr. Bottemanne weder van hier, op dezelfde wyze uitgeleid als waarmede Z. D, was ontvangen. De versieringen voor deze gelegenheid aange bracht, verdienen ten volle een woord van waar deering en lofde eerepoort, met gepast opschrift, aan den ingang van den Burg, (inderdaad eene poort) was eenig en maakte, vooral op eenigen afstand gezien, een verrassenden indrukevenzoo getuigden de eerebogen, op twee andere plaatsen waar de stoet moest passeeren, in korten tyd opgericht, van de welgemeende biydschap waar mede de komst des Bisschops werd begroet. Niet minder getuigden daarvan de versieringen m' en voor het kerkgebouw aangebracht en de verlichting voer de keik en de pastorie en een eereboog op den avond van Donderdag. Het bezoek heeft plaats gehadde versieringen daarbuiten zullen spoedig zyn verdwenen, evenals de vlaggen welke uit vele woningen werden ont plooid by het Hoog Kerkeiyk bezoek. By onze Katholieke medeburgers evenwel zullen de dagen van 20 en 21 Juni dezes jaars nog lange in herinnering biyven en wy twyfelen er niet aan of de persoon wien deze hulde gold, zal met zich de overtuiging medenemen dat daar, over de zee, voor Z. D. H. eene liefde en vereering woont, welke vermoedeiyk elders niet zal worden overtroffen. Zulk een aandenken is genoeglijk voor ieder daarby betrokkene. Onnoodige uitgaven te vermijden is zeker altijd gewenscht nuttig kan het daarom zijn; er aan te herinneren dat minstens de helft van de Grondbelasting vóór het einde dezer maand moet zijn betaald. Een ieder wachtte zich voor schade. Het verleenen van eene subsidie voor V3 in de kosten, mits de som van f 2600 niet te bovengaande, voor de verbetering en herstelling van de weg van den Burg naar de Waal, wordt door Ged. Staten voor de a. s. vergadering der Provinciale Staten aan de orde gesteld. Hoewel de kermisweek aanstaande is, zijn de aanstalten daarvoor, door van elders komende zaken, nog niet zoo bijzonder groot te noemen; niet onmogelijk dat, (doordien onze kermis dit jaar nog al vroeg invalt,) de aan komst van spellen, kramen en dergelijk, welke van andere kermissen moeten komeD, daardoor wel ietwat wordt vertraagd. Ten einde onze lezers toch iets mede te kunnen deelen wat met de kermis wachtende is, wonnen wij eenige informatiën iD, en vernamen dat er zal komen een Theatre Lom bokeen Papegaaien-theatre, Electrische Visch, hobbelende Geit, Braaimolen, zoomede de noodige kramerij voor galanteriën, zoetigheid, poffertjes, wafels, zuur enz. enz. Vermoedelijk zal ook nog te wachten zijn een accrobaten- theatre, terwijl met de directie van twee paar denspellen onderhandelingen worden gevoerd. Het mocht ons niet gelukken het fijne te ontdekken van de geheimenissen en het wonder bare wat in de verschillende tenten te aan schouwen zal worden gegeven; afgaande op de titels dier verschillende inrichtingen welke nog al nieuw zijn, kan't werkelijk iets nieuws wezen, doch 't zou ook kunnen zijn dat 't oude bekende waren in een nieuw kleed gestoken. Nu wij zullen zien. Zooveel schijnt echter wel zeker dat er gelegenheid genoeg zal wezen om de beurs iets lichter te maken, want voegen wij aan het bovenstaande nog toe de Soiree's bjj den heer Broekkamp, de tooneelvoorstel- lingen in „de Vergulde Kikkert", alwaar met meer anderen zullen optreden Mevr. Marie van Westerhoven, de heeren Rentmeester, zoomede de heer Pilger, de gunstig en geliefde komiek van de Varié'é, bekend als agent Foesel in de „Doofpot" en dan nog bovendien de gelegenheid welke onze Caféhouders den dans- lustigen zeker zullen bereiden, dan zal een goedgevulde portemonnaie zeker geen overdaad blijken te zijn. Naar men ons mededeelt zal Zaterdag 29 Juni a. s. (alzoo Zaterdag in de kermisweek) de gewone oefening met de reddingboot enz. achter de Koog plaats hebben. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer G. Thomasse, geëmployeerde bij de H. S. M. te Noord-Seharwoude, heeft met goed gevolg examen gedaan voor de telegraphie. Oudeschilü, 21 Juni. De uitkomsten der rogvisscherij binnen de zeegaten, zyn dit jaar al bijzonder treurig. Er is nauwelijks zooveel gevangen, dat de slijtage aan het vischwant kan bestreden worden. De meeste visschers hebben daarom het rogvissehen maar gestaakt en netten enz. opgeborgen. De rog gold meestal van 75 tot 90 ct. per stuk en was dus hoog in prijs. Naar wij vernemen zullen in de bewaar school alhier, de prijzen, ingekomen voor de verloting van 't ^Admiraal de Ruijter-fonds, tentoongesteld worden, op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag a. s., telkens van 3 uur tot 8Va uur namiddags. Het „Hbl." meldtTe Groningen is het bericht ontvangen, dat op de Noordzee het nieuwe ijzeren tjalkschip van kapitein Kramer vergaan is. De geheele bemanning moet omgekomen zijn. De zoon van Kramer was mede aan boord. Een gezelschap, bestaande uit drie heeren en eene dame, liet zich Dinsdagavond 7 uur met de lift ophijschen in een der torens van het hoofdgebouw op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam, om het schoone panorama te kunnen genieten. De lift daalde weder om desnoods andere bewonderaars van vergezichten naar boven te brengen. Toen het gezelschap den beganen grond weer wenschte te betreden, bleek het, dat door onvoldoende waterdruk de lift niet in beweging was te brengen. Eerst lang nadat de tentoonstelling door het publiek verlaten was, werden de dame en de drie heeren door de brandweer met reddinglijnen uit den toren nedergelaten. Door de heeren Kerdijk en Drucker zijn twee amendementen voorgesteld op het aanhangige wetsontwerp betreffende de Rijks postspaarbank 1. op art. 8 om tot een bedrag van f 2400 te verhoogen het maximum van rentegevenden inleg door vereenigingen, stichtingen en fondsen van maatschappelijk of godsdienstig belang of tot onderling hulp betoon, en 2. op art. 9 om bevoegdheid te geven ten hoogste 1/10 van het te beleggen kapitaal te doen beleggen in schuldbekentenis sen ten laste van naamlooze vennootschappen en coöperatieve of andere rechtspersoonlijk heid bezittende vereenigingen, die zich ten doel stellen de huisvesting der mingegooden te verbeteren. Het voorstel van het hoofdbestuur dor Holl. Maatschappij voor Landbouw, dat be handeld zal worden op de algemeene ver gadering op 12 Juli e. k. te Amsterdam omtrent het indienen van een adres aan H. M. inzake vermindering vaD grondbelasting, strekt om, afschaffing van de helft der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen te vragen. Ten bewijze dat een caroussel of draai molen nogal een winstgevend zaakje isdiene, dat bij de te Ylaardingen gehouden verpachting van staanplaats gedurende de kermis, voor slechts 5 dagen, deze heeft opgebracht de som van f 390.20. Het staangeld bedroeg het vorige jaar slechts f 100.— Een predikant der Ned. Herv. Gemeente op een dorp in Noord-Brabant ontving een beroep naar een andere gemeente. Nauwelijks was dit bekend geworden of verschillende gemeenteleden wenschten hem geluk, terwijl een hunner hem een briefkaart zond, waarop te lezen wasBeroep naar (naam der ge meente) en verder Ev. Gez. 49 vs. 1, laatste regel. De predikant die begrijpen moest hoe gaarne men hem zag vertrekken, maakte Zondag d. a. v. bekend na rijp beraad geene vrijheid gevonden te hebben om het op hem uitgebrachte beroep aan te nemen. In het „Maandblad tegen vervalschingen" geeft dr. van Hamel koos een berekening van de voedingswaarde van haring tegenover vleesch en komt tot het resultaat, dat men bij inkoop van haring voor hetzelfde bedrag ongeveer 2'/» maal meer eiwitstoffen en S3 maal meer vet krijgt dan bij vleesch. Voor waar, zegt dr. v. H. R., een aanleiding uit het oogpunt eener goedkoope en rationeele volksvoeding om meer de aandacht te schenken aan een zoo uitnemend voedingsmiddel» TEXELSCHE COURANT. 1 --- TV

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1