Uitslag van gehouden Verhoopingen. Buiten land. Marktberichten* ~P RËBIKBEÏÏRTB N,~ ADYEBTBNTÏEN. Het wetsontwerp tot herziening der kieswet is thans bij de Tweede Kamer inge komen. Nu zal 't er eerdaags weer oplos gaan. Met de ansjovisvangst aan de Friesche Zuiderzeekusten bij Warns, Laaxum en Oude- mirdum gaat het de laatste dagen wederom slecht. Er is zoo goed als niets gevangen. Als een bewijs dat er aan de gist- en spiritusfabriek te Finsterwold vrij wat aan het mesten van vee wordt gedaan, kan dienen dat Vrijdagmorgen door de directie dier fabriek ruim 100 ossen, met bestemming naar Zwitser land, werden verzonden. Men houdt aan deze fabriek ruim 500 stuks vee, die hoofd zakelijk met spoeling worden gevoederd. De slechte gewoonte, om kinderen boven op een met hooi beladen wagen mede te laten rijden, kostte te Kampen aan 3 kinderen het levendoor het kantelen toch van den wagen geraakten zij er onder en vonden door ver stikking den dood; twee der kinderen waren uit één huisgezin. Voor de Koninginne-feesten te Assen is door de burgerij f 5000 bijeengebracht. Door Reuter's agent te Batavia werd Zaterdagavond geseind, dat de toestand te Atjeh en Noord-Sumatra ongunstig is, en men een aanvallend optreden van Hollandsche zijde dringend noodig acht. Aan het Dep. van Koloniën was evenwel van deze ongunstige berichten niets bekend. Kosten der Lombok-expeditie. De minister van koloniën deelt mede, dat de kosten hier te lande gemaakt hoogstens f 750.000 bedragen, maar het bedrag der kosten voor de militaire expeditie in Indië gemaakt nog niet bekend is. Het bedrag der gelden en preciosa, waarop de kosten van den oorlog zijn te verhalen, werd blijkens een bericht van Febr. jl. volgens ruwe schatting gesteld op f 1.800.000. Nadere berichten worden nog ingewacht. In het hoenderpark Aurora te Oranjewoud waren Zondag eenige parkjongens bezig met centje-spelen. Een tamme ooievaar sloeg het spel nauwkeurig gade en toen met een kwartje naar hem werd gegooid, schoot onze langbeen pijlsnel toe, en pikte dit glinsterend geldstuk handig naar binnen. De jongens, lang niet tevreden met het verlies van het kwartje, namen een kloek besluit. Ze namen den ooievaar gevangen, sloten hem in een hokje op, gaven hem voedsel, dat zeer gemakkelijk was te verteren, en dank zij al deze maat regelen, was het kwartje 's anderen daags weer in hun bezit. Onmiddellijk kreeg lang been de vrijheid terug. Uit Kota-Radja is den 23n April aan het „N. Pad. Hbld." geschreven Ia den laatsten tijd hebben de vijandelijke Atjehers een nieuwe tactiek uitgevonden om de goed gezinden van ons te vervreemden. Van beschietingen krijgen wij weinig te hooren maar de kerels brachten, oogenschijnlijk met vreedzame bedoelingen, bezoeken in de ver schillende kampongs. Eenigen tijd nadat zij vertrokken zijn, bemerkt dan eerst deze of gene, dat zijn vrouw verdwenen is. Eenige dagen later wordt den van zijn vrouw beroofde dan bericht, dat zij zich buiten de linie bevindt en hij uitgenoodigd haar te volgen en zich eveneens aldaar te komen vestigen. Weigert hij er aan gevolg te geven, dan wordt het huwelijk tegen wil en dank ontbonden verklaard en de vrouw aan anderen uitgehuwelijkt. Deze tactiek, een Rinaldini waardig, belooft echter geen gewenschte resultaten aan de Atjehers te zullen opleveren. Als een gevolg van de zeer gunstige weersgesteldheid zal het koolwitje zich waar schijnlijk ook dit jaar weer in groote menigte vertoonen. Bekend is, dat het wijfje bij voorkeur de bladeren der verschillende koolsoorten bezoekt, om daarop een groot aantal eieren te leggen. Spoedig ontwikkelen zich daaruit grijze witgestreepte rupsen, welke in korten tijd de koolplanten geheel vernielen, indien niet aan hunne vraatzucht paal en perk wordt gesteld. Als een zeer eenvouding middel om het lastige insect te weren noemt men het volgende Men vuile eene kuip met water, snijde daarin eenige stukken knoflook en late dit zooveel mogelijk uittrekken. Met dit sterk riekend water begiete men twee a driemaal de bedreigde planten. Het koolwitje, dat een groote afkeer heeft van sterk riekende stoffen, mijdt de aldus begoten kool, en deze blijft daardoor tegen vernieling bewaard. Het nabfl Hamburg gelegen dorp Ahndorf ongeveer 700 inwoners tellende, is door brand vernield. In één uur zijn negen hoeven en veertig gebouwen verbrand. Alleen de kerk, de school en een kasteel bleven door de vlammen gespaard. Zeshonderd menschen zfln zonder dak. Te Parijs is een vrouw van drie kinderen bevallen, en alsof deze zegen nog niet genoeg was, kwam er den volgenden dag nog een nakomertje. De moeder en de vier kleinen bevinden zich zeer wel. Een eigenaardige bruiloftstoet was Maandag te Luik te zien. De bruid, de bruidegom, de getuigen en de familieleden hadden allen rfl wielen bestegen en begaven zich zoo naar het stadhuis. Allen waren gekleed in wielrijderscostuum. Terwijl de plechtige handeling voltrokken werd, hield een beambte der stad toezicht op de rfl wielen. Het grootste aantal geneeskundigen, hetwelk wel ooit gelijktijdig bfl een zieke verzameld was, was onlangs tegenwoordig bfl een ziek lid van de keizerlijke familie van China. Niet minder dan 234 jonge doktoren waren aanwezigniet tegenstaande dat leeft de patiënt nogMen zegt wel eens„Veel honden zfln des hazen dood." Naar de Australische Review of Reviews mededeelt, was in April een vergadering bijeen, waarop alle deelen van Nieuw-Zuid-Walles ver tegenwoordigd waren, die uitsluitend was bij eengeroepen om te overwegen hoe de konflnen- plaag het best zou zijn te bestrijden. Tot dus ver heeft het reusachtige voortplantingsvermogen van het konijn gezegevierd over alle vervolgin gen, waaraan het is blootgesteld. De Regeering heeft meer dan 3000 menschen uitsluitend met het dooden van konijnen belast; zij heeft24.000 kilometers vlechtwerk laten vervaardigen om landerijen tegen konijnen af te sluitenzij heeft een prijs van 24.000 pd. st. uitgeloofd voor een ver delgingsmiddel, dat tegen de konijnen kan wor den aangewend en honderden antwoorden daarop ontvangen, alles te vergeefs. Het hier be doelde konijnenparlement kwam tot de slotsom, dat niets hielp dan alle landen met vlechtwerk te omheinen en dat de verplichting om de ko nijnen uit te roeien van den staat op de grond bezitters moest overgaan, aan wie daarbij alle mogelijke hulp van de zijde van den staat moest worden verleend. Majesteitsschennis. Twee studenten zaten in een der Berfljnsche koffiehuizen en waren reeds tamelijk opgewonden door bier en politiek, toen de eene uitriep„En ik zeg u, dat de Keizer een groote gek is I" Juist stapte een politieagent binnen, die den uitroep hoorde en, den spreker de hand op den schouder leggend, zeide: „Gij zijt mijn gevangene." „Maar man, ik sprak niet over onzen Keizer, maar over den Keizer van China De agent scheen aanvankelijk wat uit het veld geslagen, doch had zijn antwoord spoedig gereed. „Dat kan niet waar zijngij kunt slechts Duitschland's Keizer hebben bedoeld, toen gij zeidet, dat de Keizer een groote gek was I" Ook een compliment voor den Keizer Een deserteur, die als kamenier in dienst is, komt zeker niet alle dagen voor. In het huis van den advocaat Potelli, te Mantua, verschenen onlangs een onderofficier en twee manschappen, om een deserteur, die daar in huis verscholen moest zijn, gevangen te nemen. De heer des huizes verklaarde, dat hy niets van een deserteur afwist, en de gewapeeden zouden onverrichter zake aftrekken, toen zjj de kamenier, die mevrouw sedert een dag of zes in dienst had, in het oog kregen- Deze zette 't op een loopen, de man schappen haar na en toen zij na een verwoeden wedren was ingerekend, bleek zij de deserteur, die men zocht te zijn. In zijne vrouwenkleeren werd hfl naar de kazerne in arrest gebracht. Amsterdam, 24 Juni. Aangevoerd 282 Run deren, le kwal. 70 A ct., 2de kwal. 60 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 200 Melk- en kaltkoeien f 100 a 2008 Graskalveren fa; 48 nucht. kalv. f 7 A 11; 15 Schapen f Af; 85 Lammeren f A f; 711 vette Varkens 27 A 30 ct. per KG. Formerend, 25 Juni. Aangevoerd 250 vette kalveren 50 a 75 ct. per kg.; 144 nucht. kalv. f 8 a 20; 345 vette Varkens 28 A 34 ct. per kg. 61 magere Varkens f 8 A 20. -308 Biggen f 3 a 6,; 558 Schapen en Lammeren; 371 Runde ren en 16 Stieren. Kip-Eieren f 3, - a f 3,50 p. 100 Vette koeien, lager in prijs handel stug, f 0.55 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien, lagor in prfls handel stug f 80 a 150 per stuk. Melkkoeien, lager in prijs handel stug f 120 a f 190 per stuk. Vette kalveren, lager in prjjs handel stug. Nuchtere kalveren, lager in prijs handel stug. Vette varkens, hoog6r in prjjs handel vlug. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel stug. Vette schapen, lager in prjjs handel stug f 20 a f 26 per stuk. Overhouders, lager in prijs handel stug, f 12 A 18 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel stug f 6 a f 16 per stuk. Londen, 10 Juni. Ter markt zyn aangevoerd 1700 Runderen, 13000 Schapen en lammeren 30 kalveren, 35 Varkens. Men noteert: Runderen 0,40 A 0,675; Schapen en lammeren 0,55 a 0,80.' kalveren 0.47» A 0.75varkens 0.37' a 0,52» Maandag 24 Juni a/d Hoorn. Makelaar J. H. MOOJEN. 0 03 35 Huis, met Tuin en Erf. Opgehouden voor f 500. Dinsdag 25 Juni a/d Burg. 1/3 in 1 12 20 Molenkoog. Kooper P. J. Zoetelief voor f 405. 1/3 in 108 00 Aliedrecht. Kooper P. J. Zoetelief voor f 185, Zondag 30 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Da. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oucleschild. Nam. 2 uur Ds.de Mazüre. Oosterend. Nam. 2 uur de Hr. Barends. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 19 tot 25 Juni. ONDERTROUWDCornelis Kalis en Antje Nieuwenhuizen. Jan Wegman en Klaasje Giölös GETROUWDMaarten Dob en Marretje Smit. GEBOREN; Maria Agatha, dochter van Gerrit Barhorst en Hendrikje Spigt. Trijntje, dochter van Jan Schellinger en Jantje Hogerhefjde. Trijntje, dochter van Arie de Waard en Anna Adriana Kikkert. OVERLEDEN Jacobus Matheus Refl, 13 maan den, zoon van Willem Cornelia Refl en Anna Marie Margreta Moorman. Getrouwd: WILLIAM BOS en MARIA BREMER. Grand Rapids, (Noord Amerika), 25 Juni 1895. Algemeene kennisgeving. Onder beleefde dankzegging aan allen, die ons zulke schoone prijzen schonken voor onze groote verloting op 1 Aug», a. s., hebben wfj de eer te berichten, dat de tentoonstelling der ingekomen voorwerpen ook ZATERDAG e. k. nog zal plaats hebben. Voor dien dag tot 's avonds acht uur. Het bestuur van 't Adm. de Ruyter-fonds te Oudesohild,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2