Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Naar men verneemt, is in de afdeelingen der Twee le Kamer van verschillende zijlen de opmerking gemaakt, dat evengoed als paarden ook rijwielen onder de grondslagen voor de helftng van het personeel behoorden te worden opgenomen. Het is volstrekt een verkeerde gewoonte om veulens te plagen, omdat deze daardoor licht wantrouwig en valsch worden. Het veulen moet steeds ernstig, maar tevens met zachtheid behandeld worden. Zoo noodig, dan past men een strenge behandeling toe. Yan de jeugd af goed behandelde veulens behoeft men nooit te straffen. Sla een paard nooit alvorens te onder zoeken of het inderdaad slaag verdiend heeft. Een paard is zeer gewillig en de klappen, die het vaak krijgt, komen meer den voerman dan het paard toe. Moet er geslagen worden, dan ont zie men vooral den kop en den buik. In haar Memorie van Toelichting zegt de Regeering, dat het ingediende kieswet- ontwerp bevat de uitwerking van het in de Grondwet gehuldigde stelsel. Het staat vrij, wenschen te koesteren, die met de Grondwet onvereenigbaar zijn en pogingen voor te bereiden, om het grondwettig stelsel door een beter te vervangeD. De Regeering echter is van oordeel, dat het staatsbelang eischt eerst de verbeteringen aan te bren gen, die binnen de grenzen der Grondwet liggen. In „De Veldpost", gewijd aan land- en tuinbouw enz. (Amsterdam, Martelaarsgracht 18,) wordt verzekerd, dat wetenschappelijk is geconstateerd, dat doode takken in boomen het gevaar voor inslaan van den bliksem sterk vermeerderen. Verder wordt medegedeeld, dat boomen met een groote oliegehalte, als beuke-, berke- en noteboomen, minder kans hebben getroffen te worden dan de zoogenaamde zet- meelboomen, als eiken, populieren, wilgen, dennen enz. Eene aardige en bij uitnemendheid nuttige uitvinding is de opvouwbare kinderwagen, die door eene Duitsche firma in den handel wordt gebracht. Tezamen gevouwen heeft de wagen den vorm van een reistasch en kan even gemakke lijk als deze worden vervoerd. Niettemin is hij stevig gemaakt en doet hij in 't gebruik voor een gewonen kinderwagen niet onder. Wij zijn benieuwd of men nog niet ter eeniger tijd een goed bewoonbaar opvouwbaar huis zal uitvinden, natuurlijk met de daarin noodige zaken. Een oud paartje. Den 17den Juni was het 70 jaar geleden dat de heer P. van Romburgh en mej. G. Eggink te Leiden voor den burgerlijken stand in ondertrouw werden opgenomen. Is zulk een lange tijd reeds iets wat niet dagelijks voorkomt, het zal zeker nog meer verwondering verwekken, als men weet dat de bruidegom dit feit herdenkt met zijne derde echtgenoote. Eigenaardig is het zeker ook, dat juist uit elk der drie echtgenooten een stam is gesproten, welke ieder zijne vertakkin gen heeft tot op achter- achter kleinkinderen toe. De bruidegom bereikte in Januari zijn 95ste jaar en de bruid is in haar 91ste. Beiden zien er frisoh uit en genieten een volmaakte ge zondheid. Gebreken zijn hun onbokeodalleen het loopen gaat nu zeer moeilijk. Ook wat helderheid van geest betreft, hebben beiden geen klagen. De oude heer houdt zich stoeds op de hoogte van het nieuws door het lezen van enkele bla den, ja, neemt nog zelfs zijn kiezersplichten waar en de oude juffrouw bestuurt nog met vaste hand haar huishoudendtje. („L. D.") In een der café's aan het Rembrandtplein te Amsterdam zat dezer dagen een gezelschap dames en heeren. Een van de dametjes zoo weet „De Echo" mee te deelen is behept met de meer voor komende kwaal om steeds als er een mooi soort glaasje, een aardig luciferspotje in een of ander café is, dit buit te verklaren. Haar echtgenoot, een te goeder naam en faam bekend koopman, heeft al jaren te vergeefs ge tracht haar dit af te leeren. Zoo geschiedde het, dat de hebzuchtige juffrouw eeD lucifersstandaardje in de gaten kreeg, dat binmn ondenkbaar korten tijd erg vingervlug verdwenen was in haar zak. Achter haar zat echter een kennis van haar man. die de omstandigheden kennende, besloot de juffrouw eens een lesje te geven in haar eigen belang. Hij vertelde het geval aan een anderen vriend en deze begaf zich met hoogst ernstig gelaat naar de dame in quaestie, vertelde haar, dat hfj als oigenaar van het café haar mis daad had gezien en eischte met bedreiging van het anders te zullen aangeven, f 25 schade vergoeding. Er schoot de dame niets anders over dan haar echtvriend haar misdaad te bekennen. Een onweersbui volgde natuurlijk, met veel effect opgezet. De 25 pop werden door mijnheer uitbetaald en het dametje moest hoog3t ernstig beloven, het nooit weer te zullen doen. Of ze haar woord houden zal? Te Rotterdam nam een politie-agent, terwijl hij dienst ha l in de zweminrichting, de vrijheid om een rijtoortje te gaan maken mot een voerman, die een goed vriend van hem was, en een mijnheer die zijn pas gekocht paard eens wilde probeeren. Men stapte op een karretje en reed den Bergweg op, waar in de theetuinen werd aangelegd en wel zoo veelvuldig dat èn agent èn voerman min of meer onder den invloed van sterken drank geraakten. De eigenaar van paard en rijtuig, die dit bemerkte, nam een kof- fiehuisbediende aan om zijn gerij naar den stal te brengen en onttrok zich aan het gezelschap. Voor den terugweg naar de stad werd een andere kar gehuurd, maar nu kregen de agent en de voerman, anders boezemvrienden, tengevolge van den abnormalen toestand waarin zij verkeer den, twist en geraakten, terwijl zij op de kar zaten, die door den kofüehuisbediende bestuurd werd, handgemeen. Tegen 8 uren in den avond gekomen op de Schiekade, trok dit natuurlijk de aandacht van het publiek, te meer daar de agent aan het hoofd verwond was en zijn kleederen met bloed bevlekt waren. Een omloop was er het gevolg van, en de rest kan men wel droomen. De Turksche en Nederlandsche marine hebben een treurige figuur gemaakt bij de opening van het Keizer Willemskanaal. Omtrent de eerste zegt de correspondent van de „Martin" „Men is ongerust omtrent het Turksche ad viesvaartuig, dat, aangekomen zonder kanonnen, de saluutschoten niet heeft kunnen beantwoor den en de hulp van Deensche zeelieden heeft moeten inroepen voor zyn manoeuvres." Het „Vad." maakt hierbij de volgende opmerking: „Een oorlogsschip zonder kanonnen en dat niet manoeuvreeren kan zonder hulp van vreemden! Het wordt meer dan tijd, dat Allah en zijn profeet, voorheen zoo flink bij de pinken, eens omzien naar de halfmaansche zaken, anders zal het nog uitdraaien op een totale eclips 1" Zoo erg als met de Turksche was het met de Nederlandsche niet gesteld, maar heel ver is het er toch niet van af, wanneer men let op het officieele bericht, dat de „Alkmaar", naafloop der feestelijkheden te Kiel, naar 's Rijkswerf zal worden gebracht om uit dienst te worden gesteld. Zulk eene zieltoogende boot moest de Ne derlandsche vloot vertegenwoordigen zegt de „Arnh. Crt." Een hevige wolkbreuk, gepaard met hagel slag, heeft in Opper-Stiermarken onbereken bare schade aangericht. Alle te velde staande gewassen zjjn vernield; geheele gedeelten van spoordijken zijn weggeslagenhet spoorwegver keer is op vele plaatsen gestremd. Een Italiaansch advokaat vond de som van een hal ven cent wel de moeite waard om er voor te strijden. De ambtenaren van bet octrooi te Rome vroegen de betaling van een centime, als inkomend recht van een doos bonbons, die de advokaat by zich had. Hy beweerde, dat de doos geen pond suiker bevatte en daarom vry wasna over en weerpraten betaalde hij de belasting, evenwel onder protest. Hjj stelde toen een eisch in tot teruggave van zyn cen time en won het proces. Er werd appèl aange- teekend en het vonnis door een hooger gerechts hof bevestigdmaar de douanen vervolgden de zaak tot in 't hoogste ressort, totdat het hof van cassatie uitspraak deed in het voordeel van den aanklager en de stedelijke autoriteiten beval de onwettig geheven centime terug te geven en 3000 lire (f 1920,-) te betalen als kosten van het geding, zoodat de poging, om die ellendige centime te bobouden, hun op juist drie honderd duizend maal de waarde kwam te staan Eene commissie van invloedryke Engelsche en Amerikaanscbe dames is bezig den Bybel te herzien, die, Daar zy zeggen, door de mannen in hun eigen voordeel is vervalscht. Met het boek Genesis zyn zij reeds gereed. Een Russisch edelman, Prins Dmitri Khil- kof is door de lezing van Tolstoi's werken zóó getuffen, dat hij besloten heeft, de denkbeelden van den meester ten uitvoer te brengen. Hy verdeelde zyne goederen onder zyne boeren, die tot dusverre oen levon vau ellende en onwetend heid hadden geleid, en behioid voor zichzelf slechts zeven hectaren, die hij zelf bebouwt, om zyn gezin te onderhouden. Hij deelt met zijn boeren eiken arbeid, lief en leed, en is bovendien hun leermeester geworden. Hy geeft ze onderricht en poogt ze te onttrekken aan de doffe onwe tendheid. Zyne bemoeiingen zyn met goed gevolg bekroond geworden. Het district heeft een geheel ander aanzien gekregenlaster en geweldadig- heden zijn zeldzaam geworden; overal heerscht vrede en werkt men vriendschappeiyk samen. Maar het beste van alles is nog, dat de boeren, over wier domheid en wantrouwen Tolstoï zoozeer klaagt, hunnen voprmaligen heer als een vader eeren, Een beschuldigde vry gesproken en de rechter in zyn plaats veroordeeld dat zeld zaam voorval is onlangs geschied, natuurlijk in Amerika, voor de Rechtbank te alva (Okla- hama). Zekere George Parker stond daar terecht wegens dronkenschap en verstoring van de open bare orde. De gezworenen echter verklaarden, Da een korte beraadslaging. Parker niet schuldig; „maar wij vinden," zoo voegden zy er bij, „dat de rechter zelf schuldig i3 aan de feiten, welke den gedaagde ten laste worden gelegd, en ver- oordeelen hem tot betaling van de kosten van het geding." De rechter, de Heer Goodwin, werd daarop in hechtenis genomen wegens dronkenschap gedurende de uitoefening van zyn ambt. Een onbeschofte waard. De herbergier van het veelbezochte Scbücke, in Thilringen, de „oude Joël". was in zyn tyd een voortreffeiyke kastelein, maar stond tevens bekend als een der grofste menschen. Zyn naam als „lomperd" was zoo verspreid, dat vele reizigers een apart uitstapje deden, om hem te zien en te leeren kennen; Zoo kwam eens een Engelschman by hem binnen met de woorden„Ik zou wel eens willen zien den lompen Joël„Dan komt u net van pas," antwoordde Joël, greep den man bij de kraag en smeet hem de deur uit. Verrukt keerde de Engelschman terug en nam zyn intrek in de herberg. Een andermaal zei een heer, die ook de Schücke bezocht: „Meneer Joël, het gerucht gaat, dat ge uw gasten zulke lompe dingen kunt zeggen, maar ik merk er niets van" „Ja, weet u", antwoordde Joël, „ik zou ook te veel te doen hebben, als ik eiken ezel of eiken uil een lompheid wilde zeggen." Vergadering Donderdag 27 Juni, voorm. 9'/, uur. VoorzttterJhr. Strick v. Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris: J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Door den Voorz. wordt mededeeling gedaan dat door B. en W. kasvenficatie is gehouden by den Gemeente-ontvanger; 83ldo in kas was f 81158 Verder wordt mededeeling gedaan van eene missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van een stukje grond te Oosterend aan het R. C. Kerkbestuur aldaar; in zake het raadsbesluit tot het in gebruik afstaan aan Abr. Geus van em glop naast diens woning, ver- meenen Ged. St. dat daarvoor eene retributie moet worden geheven al ware het alleen maar om daardoor indachtig te biy ven dat bedoeld glop aan de gemeente behoort; in zake het raadsbesluit tot de toestem ming aan P, Bakker te Oudeschild tot het plaatsen van een hekje by zyne woning, vermeenen Ged. St. dat daarvoor hunne goedkeuring niet vereischt wordt. In verband met deze mededeelingen wordt door B. en W. voorgesteld dat door Abr, Geus voor het gebruik van meergemeld glop eene recognitie zal worden betaald van 25 cent 's jaars; zullende een zelfde recognitie worden gevorderd van P. Bakker voorhet hem verleende recht, ten einde ook daarvoor de goedkeuring van Ged. St, te erlangen Met algemeene stemmen goedgevonden. Daarna wordt door den Voorz. in herinnering

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2