Buitenland. In het kiesrecht-ontwerp zijn voor de kiezers voor den gemeenteraad dezelfde eischen gesteld als voor die van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, met dien verstande evenwel, dat zij, die geen Rijks directe belas tingen betalen, moeten behooren tot heD, die een zeker minimum in de gemeentelijke directe belasting betalen. Den 6en Juli, den eersten verjaardag van de landing onzer troepen op Lombok, heeft in het Malieveld te 's Gtraveuhage een militaire plechtigheid plaats gehad, zoo treffend als in geen jaren hier te lande is gezien. Onze jeugdige Koningin heeft een aantal dapperen het eereteeken voor Moed, Beleid en Trouw op de borst gehecht, en van de nieuwe ridders den plechtigen eed ontvangen. Men meldt uit G-enemuiden van 8 dezer aan de N. R. Ot Een felle brand brak helen avond plotseling alhier uit. Voor zoover men weet, zijn 17 gevulde hooibergen, 11 huizen, bewoond door pl. m. 20 huisgezinnen, en 4 stieren eene prooi der vlammen geworden. Men is den brand vrij wel meester. Verschenen is het een en twintigste jaar verslag van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Het verslag begint met er op te wijzen, dat daar er in de ongeveer 1150 gemeenten van ons rijk, slechts ongeveer 300 weeshuizen zijn, niet alle weezen daarin kunnen worden opgenomen. Honderden weezen nu worden in zoogenaamde Armhuizen verpleegd, waar men hen niet de opvoeding geeft overeenkomstig hun oorsprong, aanleg en behoefte, eenvoudig omdat men daarvoor de middelen niet bezit. Om nu hierin verandering te brengen, was en blijft het doel van deze Maatschappij, welk doel z(j nu reeds 20 jaar hoeft nagestreefd. Deze maatschappij wilde de weezen in het huisgezin een huiseljjken omgang en een goede opvoeding geven, voor welk doel zij menig bezwaar uit den weg heeft moeten ruimen, eD ook somtijds tot de ontdekking kwam, dat deze of gene pleegouders niet geschikt waren voor een wees te zorgen. Sedert de oprichting dezer maatschappij hebben 499 weezen hare zorgen voor langer of korter tijd genoten, welk aantal wel grooter zou zijn geweest, als men aan ieder verzoek om hulp gehoor had kunnen geven. De maatschappij voldoet dus in eene werkelijke behoefte en doet dit op een edele energieke wijze, die doet hopen, dat haar de middelen ijjker mogen toevloeien, opdat zij steeds meerderen voor vol slagen ondergang zal kunnen behoeden. Door de Belgische douane-beambten wordt streng gewaakt tegen het binnensmokkelen van vee uit Nederland. Reeds menig stuk vee is door hen benaderd en te Esschen ge slacht, terwijl bovendien de invoerders een zware boete opliepen. Door wijlen mej. I. B. Hendriks is aan het diakonie-bestuur der Ned. Hervormde ge meente te Arnhem gelegateerd, vrij van rechten en kosten, een som van f 100, met den last om de renten daarvan te besteden tot onderhoud van een kat of hond, voor het geval zij die mocht nalaten. Of de kat of de hond de testatrice heeft overleefd, meldt het Vaderland niet. Voor de stomme dieren, evenzeer als voor het diakonie-bestuur, is het te hopen, dat zij den weg zijn gegaan, die eenmaal ook alle katten en honden moeten volgen, want het verzorgen van dieren behoort toch niet tot de bemoeiingen van eene instelling tot armverzorging en van eene diakonie is tiet te verwachteo, dat zij van pil n». 11 zal gebruikmaken. De boeren in Zevenwouden gaan, nude hooilanden zoo goedkoop verhuurd worden, en niettegenstaande zij van de eerste snede al genoeg hooi krijgen om daarvan hun beslagvee gedurende den winter te voeden, nog land huren, sommigen zelfs 20 H.A. en meer. Het geldt hier een maatregel van voorzorg. De laatste jaren gelukte de hooioogst niet, de boer had in den winter te weinig en daarenboven slecht hooi om zijn vee in goeden staat te houden en moest alzoo veel maïs en lijnkoek byvoederen. Ten einde nu voor dergelijke belangrijke uitgaven eventueel gevrijwaard te zgn, wordt hooiland gehuurd en het hooi in de schuren opgeborgen. Men bergt nu zooveel mogelijk best en goedkoop hooi, houdt hiervan stollig in het voorjaar over, dat dan weder in den volgenden winter dienst kan doen. Trouwens het hooi wordt er niet minder door al staat het een jaar over. (N. L. W.) Men meldt uit Ter-Apel aan de N. R. Ot. Nauwelijks is het turfgraven in de Weerdin- ger-, Ter-Apeler- en Compascumervenenen afge- loopen, of tal van arbeiders hebben zich aan gemeld bij de Duitsche kanaalwerken nabij Meppen (bet Rijn-Ecnskanaal). Dewijl de aan nemer blijkbaar gaarne Hollandsche werklieden aannemen en dit ook getuigeü, mits zij maar niet te veel „schnaps" drinkeD, gelukt het velen daar tot aanstaanden winter toe werk en goed loon (2 mark daags) te bekomen. Uit deze streken gaan erpl.m. 150 man heen. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij zijn beschikbaar gesteld voor één onderwijzer en minstens twintigschoolloerlingeQ beneden den leeftijd van 15 jaren, retoui biljetten 3de klasse, geldig op den dag der uitgifte, voor het bedrag der enkele reis. De vrachtreductie wordt niet op Zon- en feestdagen verleend. Oponthoud op tusschengelegenstations is geoorloofd, mits zulks bij de aanvrage worde opgegeven. Aanvragen om deze biljetten moeten uiterlijk drie dagen te voren met opgaaf van het aantal deelnemers worden gericht -aan den hoofd inspecteur der Maatschappij te Amsterdam, met aanwijzing van den dag waarop, en de treinen waarmede het vervoer wordt gewenscht. Uit Oosterwoldo schrijft mon Een landbouwer in de buurtschap Weper heeft bij één varken niet minder dan 18 biggen gekregen. En dat op dezen tijd, nu men zegt„hoe kleiner toom hoe liever, want ze (de biggeD) zijn weinig of niets waard". De aanfok is groot. Enkele vee houders hebben zooveel jonge varkens dat ze er letterlijk mee verlegen zijn. We hoor den dezer dagen een landbouwer zeggen„Ik ga met een toom biggen naar de markt en ze blijven er ook, al zal ik ze weggevoD, want hoe langer ik ze houd hoe schadelijker het wordt." En ze bleven er, maar voor een prijsje. Men heeft hoop, dat de markt van de jonge biggen met het rijp worden der nieuwe vruchten beter wordt, 't Kan spoedig verkeeren. In de Arnh. Ct. komt het volgende over de infanteriesabel voor.: „Ze is ongeschikt om te steken en onbruik baar om te houwen. Het gevest is te zwak en zonder eenige handbedekking. De scheede deukt spoedig en breekt soms zelfs middendoor. De sleepriem is overbodig, schadelijk en leelijk; ze belemmert de beweging op patrouille bij het doorkruisen van begroeid terrein, terwijl daarenboven de tweede ring (tot sleepriem!) een rinkelend geluid veroor zaakt." Ziehier een in weinig woorden saamgevat oordeel van een deskundige over de infanterie sabel der officieren. Op het verzoek der landbouwers uit de Rijnprovincie, om den invoer van melk uit Nederland met het oog op de veeziekten te verbieden, is door den minister van landbouw in Pruisen afwijzend beschikt, daar geen enkel punt kan aangewezen worden waarom die invoer zou moeten worden verboden. De grenzen voor den invoer van rundvee uit Neder land blijven gesloten. De controle op den invoer van vleesch zal zeer worden verscherpt, terwijl de minister binnenkort een besluit zal nemen, dat versch geslacht vee uit Nederland alleen zal toegelaten worden in geheele stukken met long, lever, enz. Dezer dagen werd medegedeeld, dat in Duitschland de regiments-commandanten aan geschreven zijn, om, voor zoover de dienst het toelaat, aan de soldaten verlof te geven, om bij het binnenhalen van den oogst behulpzaam te zijn. In Friesland gaat het daarmede anders. De verlofgangers moeten thans, nu handen te kort schieten bij den hooioogst, inspectie maken en een geheelen dag verzuimen. Jonge lieden, die in Duitschland bij kanaalwerken aan den arbeid zijn, moesten f 9 verreizen, om op de inspectie aanwezig te zijn. Zij, die in Engeland in de venen werkzaam zijn, hebben verlof gekregen, op den 24en December inspectie te maken. In den winter heeft ieder vooral de arbeidende stand, die in dezen het grootste contingent levert het wel aan tijd, en men zou dus wenschen, liever dan de inspecties te houden in plaats van in den hooitijd. Koningin Elisabeth van Engeland, dus wordt uit Londen aan de „Kooph. v. Antw." geschreven, schijnt een groote liefhebster geweest te zfjn van paling. Om op geregelden voorraad te kunnen rekenen, verleende zfi aan de eigenaars van drie Nederlandsche palingschuiten het voor recht, om zonder eenigen tol te betalen de haven van Londen binnen te komen en vrjj van eenige onkosten te mogen liggen voor de werf te Billings gate, waar thans de vischmarkt is. De eenige voorwaarde aan dit voorrecht ver bonden is, dat er steeds drie zulke schuiten op de Theems voor Billingsgate moesten liggen. Indien er een vertrok eer er een andere was om de ledige plaats in te nemen, zou de „charter" verloren gaan en opgeld geheven worden. De Maagd Koningin „Bes" is nu reeds 229 jaar dood, doch wanneer men op London Bridge staat kan men op dezen dag geregeld drie Ne derlandsche palingschuiten zien liggen. Sedert ruim 800 jaren wordt daar gestadig paling uit Nederland aangevoerd. Men seint uit Petersburg, d.d. 6 Juli: Hedenavond is de overeenkomst betreffende de uitgifte der 4 pets. Russisch Chineesche goudleening, groot 400 millioen francs, door 6 Fransche, 4 Russische banken en de Chineesche gevolmachtigden geteekend. De termijn van aflossing is 36 jaren, binnen d;en tijd kan noch conversie, noch aflossing plaats vinden. China neemt de verplichting op zich voor 15 Januari 1896 geen door de Regeering gewaar borgde goudleeningen uit te geven. De lee ning is gegarandeerd door de douaneontvang sten in de verdraghavens, met deposite van douane certificaten. In geval China zijn ver plichting tot betaling op de gestelde termijnen niet nakomt, neemt Rusland de vervulling daarvan op zich. De stoomboot „Yumuri", van de Wardljjn, die tusschen Nieuw York, Westlndië en Mexico vaart, is brandende in de haven van Nieuw-York binnengeloopen. De brand was uitgebroken in het ruim van het schip. Daar in den laatsten tyd op vier verschillende stoombooten der zelfde fijn brand aan boord is ontdekt, rijst het vermoe den, dat er een samenzwering bestaat, die ten doel heeft de schepen van deze fijn te vernietigen. Te New-York hadden een paar boksers met elkander gestreden om prijzen; de belangstelling was buitengewoon geweest, want 't waren bazen in het vak, en ze gingen elkaar te fijf, haast als de bullebijters waarvan Staring heeft verteld in zijn puntdicht. Fitzsimmons, zoo heette de een, was de grootstehtj sloeg zjjn collega en stompte hem zóó, dat de man er van stierf. De prijswinner werd aangeklaagd wegens dood slag. Woensdagavond heeft de jury hem vrij gesproken. Voigens de „Berl. Klin. Wochenschrift" zijn vier percent der in den Chineesch Japanschen oorlog gedooden en gekwetsten, geneesheeren. Dit ongewoon hooge cijfer wordt hieraan toege schreven, dat by de enorme draagkracht der moderne geweren de ambulancen niet meer voor het vuur gevrijwaard zijn. De inwendige lichaamstemperatuur. Een man, die thans in een strafgevangenis te Weenen is opgenomen, verslond nadat hy tien dagen te voren een yzeren theelepel had binnengeslikt, die door middel van eene operatie moest worden verwyderd, een maximaal-thermometer, waarmede de temperatuur van zyn lichaam werd gemeten. De thermometer was geheel van glas, 113 millimeter lang en 6 millimeter dik. Negen dagen later werd ook dit instrument verwyderd. Hy wees als maximumtemperatuur aan 88,7° C. Gedurende den ganschen tyd der aanwezigheid van den thermometer in het lichaam werd de temperatuur in de okselholten geregeld opgenomen; de hoogste temperatuur was 37,2° C. De inwendige lichaams temperatuur kon op deze ongewone manier, door 't inslikken van den thermometer, vastgesteld worden.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2