OFFICIEEL OEDEELTE. N°. 815. Zondag 1-1 A". 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nbdhrland 46 Cts. Naar Akbbika ®a ancere landen mst verhooging êer porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN es ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Boks op Tixel PERSON EELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijks Ontvanger ter invordering is uitgereikt het voljaarsch kohier No. 1 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1895/96 en dat ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is, zjjn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 11 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 13 Juli 1395. De heer P. Lap, klerk der telegraphie 2de klasse, werkzaam ten kantore alhier, is benoemd tot klerk der posterijen en telegraphie 2de klasse. Vrijdagmiddag ontving onze gemeente een bezoek van 66n 17 tal Burgemeesters en Secretarissen van verschillende gemeenten, die als leden van de „Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen," te Helder ver gaderden. De heeren kwamen 's middags te 1 uur met eene extra boot to Oudeschild aan alwaar rijtuigen voor hen gereed stonder; het voornemen was om een rijtoer te maken over Oosterend naar den Burg, doch tengevolge het minder gunstige weder reed men eerst naar den Burg en zou van daar de tocht naar Oosterend worden voortgezetnabij de Waal werd evenwel weder rechtsomkeert gemaakt des middags tegen 5 uur vertrok het gezelschap weder met extra boot naar den Helder. Onder de bezoekers bevonden zich o.m. Mr. G. van Tienhoven oud-Min. van Buiten], Zaken en de burgemeester van Haarlem. Bijzonder gunstig voor zulk een uitstapje deed het weder zich trouwens niet kennen. Een flinke bries uit het zuidwesten kan niet onmogelijk aanleiding hebben gegeven dat sommigen der toeristen, zich op zee minder lekker hebben gevoeld, terwijl diezelfde gure wind aan de Heeren, in open rijtuigen gezeten, eene geschikte gelegenheid booöt tot het opdoen van eene verkoudheid. Laten wij echter wenschen dat het nogal welletjes zal aflcopen en geen ernstiger gevolgen de herinnering aan dit uitstapje zal vergallen of ons eiland in minder goeden naam brengen. Gisteren avond vergaderde de afdeeling Texel der Holl. M. v. L. in „de Lindeboom". Het doel dezer vergadering was om de vraag te bespreken of aan de a.s. afdeelingstentoon- stelling ook eenige feestelijkheden zullen worden toegevoegd, en zoo ja, daarvoor alsdan eene commissie te benoemen. De Voorz. deelde bij de opening der ver gadering die door ruim 30 personen (waaronder ook niet-leden) werd bijgewoond, het boven vermelde mede en bracht daarbij tevens in herinnering het genoeglijk volksfeest dat aan de in 1890 gehouden tentoonstelling was ver bonden geweest, De gestelde vraag vond geen enkele bestrijder en bij zulk een eenheid van gevoelen was de benoeming van eeue feestcommissie, waartoe een 15-1 al personen werden uitgenoodigd, alras een voldongen feitaan deze commissie wordt alsnu de verdere voorbereiding van een feestdag opgedragen zal zjj hierin slagen dan is in de eerste plaats zeker noodig eenige flnancieelen steun der ingezetenen, welke, naar wij ons vleien, ten deze niet achterwege zal blijver. Verder werden op deze vergadering nog behandeld de punten van beschrijving voor de alg. verg. op 15 Aug. te Edam te houden. De heer G. D. Bakker zal op die vergadering de afdeeling vertegenwoordigen. Tot de eerste klasse der Rijks Hoogere Burgerschool werd na afgelegd examen toege laten J. P. Keijser, leerling der school met uitgebreid leerplan alhier. Wij brengen in herinnering, dat bij goed weder, Zondagmiddag a. s. te half vier ure, door het Fanfare-corps eene muziekuitvoering zal worden gegeven in het Park alhier. Wij herinneren er aan dat Dinsdag a.s. de verkiezing zal plaats hebben van vier leden voor onzen Gemeenteraad, ter voorziening in de periodieke aftreding dit jaar, van de Heeren Jb. Jb. Roeper, C. Zijm Tz., S. Koning Pz. en W. Bakker Kz. Tot de inlevering van stembriefjes zal dien dag gelegenheid bestaan ten Raadhuize alhier van dos morgens negen tot des namiddags vijf uur. Een ieder kwijte zich van zijnen plicht. Uit de zitting der Prov. Staten, 11 Juli gehouden, teekenen wij aan dat door de com- missiën tot onderzoek der verschillende voor drachten, gunstig werd geadviseerd op het verleenen van gevraagde subsidiën; volgens die mededeeüng zou alzoo ook de aanvrage om subsidie voor de verbetering van den weg lusschen den Burg en de Waal een goed onthaal hebben gevonden. Oudeschild, 12 Juli. De visschersvloot, in den afgeloopen Dacht op de Noordzee door stormbuien overvallen, was zoo gelukkig veilig de haven te bereiken. Sommigen hadden nog al wat materieele schade beloopen. Eene blazerschuit, nabij den dijk van den Prins Hetdrikpolder geankerd, is vol water geslagen en ligt op den bodem. Bij gunstig weer en gewoon laag water, hoopt men het vaartuigje weer spoedig boven water te hebben. Gelukkig eischte het, voor den tijd des jaars buitengewoon onstuimig weer, van onze vis- schers geene slachtoffers. Oosterend, 12 Juli. J. A. Dros, zoon van den heer P. Dros Gzn. alhier, is als leerling aan h6t stedelijk Gymnasium te Doetinehem bevorderd tot de 2de klasse. Omtrent Vlieland lezen wij het volgende bericht „Het badhuis is Zondag geopend. Aan het noorderstrand is een net paviljoen met verande gebouwd, van waar men een ruim uitzicht heeft tot ver in de Noord- en Zuiderzeeën. Men be. reikt het badhuis langs een lief, zich door het duin kronkelend pad. Bij particulieren en in het hotel is gelegenheid voor huisvesting, zoodat met reden mag wor den verwacht, dat ook deze badplaats metter tijd zich in een behoorlijk bezoek zal mogen verheugen." Te Vlieland, nog moeielijker te bereiken dan Texel, is men alzoo reeds met eene bad gelegenheid klaar. Aan ons Noordzeestrand dat zich voor eene dergelijke gelegenheid zoo uitnemend zou leenen, verrijst nog steeds niets van dien aard, niettegenstaande reeds voor jaren pogingen in dien geest werden aan gewend, ja zelfs toen reeds de teekening voor een gebouwtje en de aanleg daaromhenen ter tafel kwam. Vanwaar toch die trage gang Door den Minister van Marine wordt ter kennis gebracht van de zeemiliciens met onbe paald verlof van de lichting van 1894, dat zij in het voorjaar van 1896 tot het doen van herhalings oefeningen zullen worden opgeroepen en daar toe tiet langer dan zes weken in werkelijken dienst zullen worden gehouden. In verband hiermede wordt hun nadrukkelijk gelast hunne bij verlof medegenomen kleeding- stukken van de marine, waarin zij weder zullen moeten opkomen, zorgvuldig te bewaren en zoo goed mogelijk te onderhouden. Met de onteigeningen voor den spoorweg (tram?) van Hoorn naar Schagen gaat het in de gemeente Hoogwoud niet onvoorspoedig, zoo schrijft men. Slechts twee landeigenaren weigeren het aanbod van het bestuur aan te nemen. In de naburige gemeente Opmeer was eene weduwe wier huisje'niet meer dan f 300 waard was. Haar werd f 2550 geboden; zij weigerde en eischte f 6000. Thans is besloten de richting een weinig te veranderen, waardoor de aankoop van het huisje niet noodig is. Volgens mededeeüng in de Staats-Courant kwamen in de maand Juni in Nederland voor 330 gevallen van mond- en klauwzeer bij het vee van 12 eigenaren en wel in Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant; in do overige provinciën werden dergelijke gevallen niet geconstateerd. In de maand Mei kwamen in het Rijk slechts 155 gevallen van mond- en klauwzeer voor bij 20 eigenareD. Maandagmiddag werd de gemeentelijke bergplaats van petroleum, gelegen aan de haven te Waalwijk, in de asch gelegd. De geheele gemeente was in rep en roer, door de zware, op kanonschoten gelijkende knallen, teweeg gebracht door het springen der groote menigte gevulde vaten, terwijl een breede zwarte rook kolom, gedragen door een zee van woeste vlammen, den hemel trachtte te verduisteren. De in de haven liggende schepen bevonden zich gelukkig allen aan de overzijde (Westzijde) zoodat zij door het vuur niet konden worden bereikt; toch was de hitte daar nog zoo hevig, dat vele schippers genoodzaakt waren, hunne vaartuigen aanhoudend te begieten, teneinde het smelten van teer en pik te voorkomen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1