Kiezers van, Texel Buitenland, M arktberichten. ^^pbedikbËürten! waarschuwingT W. EELMAN Az. Jb. P. KOORN. ADVEBTENT1ËN. OPROEPING. Van Oosterend wordt ons van particuliere zijde gemeldt dat nog enkele van de blazers niets van zich lieten hooren. De sleepboot „Simson", welke bij het schijfschieten van het fort te IJmuiden door een granaat is getroffen, zal voor rekening van het dep. van Oorlog op de Marinewerf te Amsterdam, waar de boot alreeds is aangekomen, worden hersteld. Omtrent de toegebrachte schade wordt het volgende gemeld: „Het projectiel heeft een meter boven de waterlijn een gat geslagen van ongeveer drie decimeter middellijn, heeft zijn weg genomen door het privaat, alwaar het zijn vernielingswerk begon door de wanden aan splinters te slaan, vandaar is het in schuine richting in het kabelruim doorgedrongen, bui gende, splijtende en versplinterende wat het op zijn weg ontmoette, om daarna achter de bakboords-raderkast een groot gat makende, zich in zee te verliezen. De laatste storm te Haarlemmermeer heeft onder de karwei terdege huisgehouden. Men berekent dat op de 800 HA. geoogste karwei ruim f 30,000 schade is, niet gerekend die, teweeggebracht aan nog te veld staande gewassen. Van de scheepstimmerwerf T. de Jager Go., te Scheveningen, is naar het strand vervoerd, om ter haringvisscherij te gaan, een bomschuit van tot heden ongekende afmetingen. Zij heeft een lengte van 41 voet, een breedte van 7.10 M. en een inhoud van 51,30 ton. Op dezelfde werf is thans in aanbouw een bomschuit van 43 voet lengte. (VI. Ot.) Men meldt uit Zuidbroek van 9 Juli: Hedennamiddag om vijf uur overkwam een van de talrijke op marktdag van de stad terug- keerende schuiten juist bij de plaats van aanleg een ernstig onheil: De schuit van De Jonge van Nieuwe- Pekela zwaar beladen, kantelde en schepte in een oogenblik zooveel water, dat de roef, waarin 4 vrouwen en 2 kinderen aanwezig waren, in een oogenblik volliep. Verschrikkelijk waren de kreten van de in eene kleine ruimte als 't ware opgesloten vrouwen, daar het achterschip eveneens geheel was beladen en slechts eene kleine ruimte overliet. Het personeel der schuit, totaal verbijsterd van schrik, zag in 't begin meer naar hulp uit, dan dat het zelf hulp aanbracht. Door den hotelhouder Buining, in de nabijheid aan wezig, werden 3 vrouwen en een kind onder het water weggehaald, doch het mocht niet gelukken allen te redden; eene kleine van eenige maanden oud werd eerst na een Va uur levenloos opgehaald. Een voorbeeld tot leering. Kinderen zijn kinderen en kunnen daarom niet op elkaar passen. Te Veendam is dit weer gebleken. Een 4-jarig jongetje van den werkman Sillius werd, terwijl de moeder voor geruimen tijd afwezig en de vader op zijn ambacht was, aan de hoede van een ouder broertje overgelaten. Natuurlijk dacht deze spoedig aan heel iets anders; hij verloor zijn makker uit het oog en onopgemerkt geraakte deze in een put. Later toog hij aan het zoeken, maar vergeefs. Toen de vader 's middags thuis kwam werd de kleine man levenloos in de put gevonden. Uitvoer van vee. Op het request aan H. M- de Koningin-Regentes, ter vergadering van den Katholieken Frieschen Landdag te Sneek ge- teekend en uit verscheiden plaatsen in Friesland ondersteund, is bij den eersten adressant een door de minister van Buitenl. en van Binnenl. Zaken onderteekend antwoord ingekomen. Daarbij wordt aan adressanten te kennen gegeven dat de aandacht der Regeering ten volle gevestigd blijft op het overwegend belang, dat de Nederlandsche landbouw heeft bij de wedertoelating van Nederlandsch vee in het buitenland dat dan ook van regeeringswege met de meeste zorg er naar wordt gestreefd om de wederopenstelling van vreemde grenzen voor ons vee te bevorderen; dat evenwel een algemeen bacteriologisch onderzoek van alle uit Duitschland, hetzij in het algemeen in Nederland, hetzij zelfs alleen in Friesland, tot verbruik ingevoerde goederen het verkeer te zeer zou belemmeren dan dat een maatregel in dien geest van de Regeering te wachten zou zijn. De brand te Genemuiden wordt volgens de Pr. Gv. en Zw. Gt. toegeschreven aan kinderen, die met een lucifer hebben gespeeld op een terrein, waar vele hooibergen staan. Met buitengewone snelheid grepen de vlam men om zich heende eene hooiberg voor, de andere na werd aangetast, de woningen volgden, en hoewel spoedig van alle zijden hulp verleend werd, ook uit Zwartsluis en Kampen waren in een paar uur tijds 11 gebouwen en 17 hooibergen een prooi der vlammen geworden. De meeste bewoners waren buitenshuis op het hooiland of met de biezen aan het werk. Daardoor is niemand omgekomen, doch werd ook zeer weinig gered. De schade moet belangrijk zijn, daar niet veel is verzekerd. De 11 perceelen waren door 18 gezinnen bewoond, die nu alle zonder dak zijn. De hoeveelheid verbrand hooi wordt geschat op meer dan 400000 kilogram. Maandagmiddag, dadelijk na het eten, ging een persoon, die met zijne broedors bezig was gras te maaien op een stuk land tusschen Martenshoek en Groningen, aan het zwemmen. Nauwelijks was hij in het water, of onmiddellijk zakte hij in de diepte weg en kon slechts levenloos worden opgehaald. Opnieuw een waarschuwing bij de reeds zoo vele, om toch uiterst voorzichtig te zijn bij het baden en het nooit kort na den maaltijd te doen. De Vlaard. Gt. bevat het volgende bericht uit Pernis: Eenige jaren geleden werd van hier een stoomtrawler in de vaart gebracht, ter uitoefe ning van de trawlvisscherij. Gevoerd door schipper Noordzij, werden alle pogingen aan gewend, om het vaartuig productief te maken, maar alles mislukte. Later werd hetzelfde schip (de Satoe) van andere plaatsen geprobeerd maar overal met hetzelfde slechte resultaat. Kapitalen zijn met dat schip verloren gegaan. Thans schijnt men weder deze visscherij te beginnen. Zaterdag werd bij de heeren Bonn Mees, te Katendrecht, te water gelaten de steamtrawler Betsy, welk schip 108 voet lang en gebouwd is volgens het nieuwste Eugelsche systeem, voor rekening der firma Wed. S. I. Groen, te Nieuwediep, en zal geheel uitgerust ongeveer f 64.000 kosten. Het zal gevoerd worden door schipper J. Visser te Zwartewaal. Er komen nadere bijzonderheden over den cycloon, die Donderdag in de Vereenigde Staten heeft gewoed in Missouri, Kansas en het Indianen- gebied. De materieele schade bedraagt millioenen en langs den weg, dien de storm heeft genomen, is de geheele oogst vernietigd. Tot op dit oogen blik is het bekend dat 43 personen het leven hebben verloren. Te Elreno zijn honderd gebouwen vernield Canton, in Kansas, is bijna geheel verwoest; twintig personen werden daar verwond, Te Putnam zjjn twee personen gedood en verscheiden gewond. Te Chicago beloopt de schade duizenden en duizenden; in de naburige steden naar evenredig heid eveneens. Op de St. Laurensrivier is een groot onheil voorkomen door het moedig gedrag van den machinist der .Lady Lee," een stoomboot die bij Memphis over een rotspunt was gevaren en daarbij een groote scheur langs de kiel had opgedaan. Het schip moest zinken, een 200 meter verder was echter een zandplaat, waar slechts 15 voet water stond. De machinist ontving het bevel: .Met volle kracht vooruit 1" en bleeft kalm op zijn post, hoewel het water snel steeg en hem weldra tot aan den hals stond. Dank zij de plichtsbetrachting van den machinist was men tijdig genoeg boven de zandplaat. Twintig menschen, die bij den eersten schok overboord sprongen, verdronken, de overige opvarenden werden gered. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen: .Een zonderlinge werkstaking, die de maat schappijen van onderlingen bijstand zal in verwar ring brengen, is Zaterdag laatstleden uitgebarsten. Sinds lang hadden de geneesheeren van Brussel en het omliggende zich beklaagdoverdemisbruiken in den apothekersdienst van het verbond dier maatschappijen. De geneesheeren beweren, dat een groot aantal welstellende lieden, zelfs rijke menschen, van het verbond deelmaken en alzoo de kostelooze behandeling genieten, die aan de arme ziekelijke werklieden toegekend is. Zij hebben menigvuldige stappen aangewend, om dien staat van zakon te veranderen. Maar tot geenen uitslag kunnende geraken, hebben zij verleden Zaterdag besloten, den geneeskundigen dienst voor de welstellende menschen op te schorsen. Nochthans gaan zij voort met de arme zieken te verzorgen. Leiden, 12 Juli. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 118 a f 258 42 Stieren f48 a f 255; Veulens stuks; f af 44 kalfkoeien f 105 a f 210; Melkkoeien f 105 a f 210; 31 Varekoeien f 82 a f 184; 130 Vette koeien f 118 a f 25861 Vette kalveren f 28 a f 68, 46 Magere kal veren 6, af 19, Graskalveren f a f 582 Vette Schapen f 16 a f 28. 38 Schapen weide) f 13, a f 24, Paarden f af 91 Magere Varkens f 12 a f 22 Vette Varkens a. 215 Biggen f2. af 11. 202 Lammeren f 8.ëu f 13. Zondag 14 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Avonds 6 uur Ds. van Schaick. Oosterend. Nam. 8 uur de Hr. Barends. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. GERRIT VISSER en MARIA JOHANNA HOUTWIPPER. Texel, 12 Juli 1895. Na een kortstondig doch smartelijk lijden overleed heden zacht en kalm onze geliefde dochter, zuster en behuwdzuster ANTJE CHRISTINA, in den ouderdom van ruim 32 jaren. Wed. S. C. PONGER. en Kinderen. Texel, 10 Juli 1895. Die iets te vorderen hebben van schuldig zijn aan— of borgtochten hebben geteekend door wijlen Mejuffrouw G. E ELM AN Wed. A. MANTJE overleden te Texel 26 Juni 1.1. gelieven daarvan voor den 20'"° dezer maand opgave te doen ten kantore van J. H. MOOJEN, Makelaar. Texel, 4 Juli 1895. Door herhaalde schade genoodzaakt, zal voortaan streng worden toegezien op het inwerpen van glazen of het op andere wijze schade toebrengen aan de molen bij den Burg. Een ieder wachte zich voor moeielijkheden. A. L ANGE VELD Pz. Door het officieel bedanken van de Heeren BAKKER en KONING voor höt lidmaatschap der gemeenteraad, achten wij het van veel belang dat hun plaats door ingezetenen van Oosterend wordt ingenomen: Stemt daarom met ons de Heeren. en Getrouwd

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2