Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Uitslag van de Verkiezing Mea schrijft uit ScheveningeD, van Zaterdag: Gisterenavond te zes uur stond met den zeer krachtigen westenwind de zee weder tot aan de duinen en de hooge golven leverden een schoonen aanblik op. Al sloeg er ditmaal geen gedeelte van den duinvoet weg, toch richtte het onstuimige water grootte schade aan. De in aanbouw zijnde hoofden hadden het hard te verantwoorden; rijswerk afkomstig van die hoofden spoelde van de Kerk werf tot aan het Kurhaus in massa; eerst wanneer het weder bedaard is zal men kunnen oordeelen over de werkelijke schade. Veel van het materiaal, palen, delen en rijswerk, dat in groote hoeveelheden op het strand voor de Kerkwerf opgestapeld lag werd door de golven medegevoerd, maar voor een groot gedeelte later weder opgepikt. Bij het volkszeebad werd de tent door de zee ondermijnd en vernield. Maar de grootste ruïne gaf het strand bij het Kurhaus te aanschouwen. Alle tenten met zeilen moesten in der haast worden afge broken andere tenten, die ni6t zoo gemakkelijk waren te verplaatsen, liepen gevaar en kregen een paar voet water binnen. Het was eon sauve qui peut van de winkeliers; die natuurlijk in de eerste plaats voor het behoud van hun eet- en drinkwaren hadden te zorgen. Voor het Haagsche kantongerecht kwam dezer dagen een 11-jarige Scheveningsche knaap, die een zeebad had genomen, en daarbij had vergeten, dat anderen aanstoot zouden vinden aan het ontbreken van kleeding. Toen de kantonrechter echter van de moeder van den jeugdigen overtreder vernomen had, dat de knaap voor deze overtreding tegen de zeden reeds met de noodige lichamelijke kas tijding, gepaard aan een cellulaire zolderstraf op water en brood had geboet, oordeelde ZEA. met den ambtenaar van het O. M. volgens het „Vad." dat de kleine voldoende gestraft was en werd de strafvervolging ingetrokken. Als men wat citroenzuur bij de hand heeft is het gemakkelijk om zeewater drinkbaar te maken. Slechts een weinig van dat zuur is voldoende om de soda-chloride in het zeewater te doen neerslaan. Met 7 ons citroenzuur zou men een schipbreukeling in staat stellen gedurende een week zich van drinken te voorzien. In het N. v. d D, werd onlangs gewezen op het gevaar, dat voor den landbouw gelegen is in het feit, dat in Zeeland herhaaldelijk groote hoeven in Belgische handen komen. De Belgen kunnen hoogero prf)zen besteden dan Nederlanders, niet alleen om dat hun fiuantieele kracht grooter is, maar ook omdat de wetgeving van onze Staat hun streven direct in de hand werkt. Voor een goeden gang van zaken acht de schrijver noodig een persoonlijke betrekking tusschen grond eigenaar en gebruiker; een zooveel mogelijk toezicht van den eerste; eene harmonische samenwerking tusschen beiden, waardoor geen enkel belang wordt verwaarloosd, maar evenmin aan anderen opgeofferd. En nu moge het waar zijn, dat over het algemeen dergelijke model-toestanden te weinig worden aan getroffen, het is z. i. niet minder waar, dat het grond bezit van den vreemdeling ze allerminst zal bevorde ren. Daarbij lijdt de schatkist ook schade. Immers, van het grondbezit van den buitenlander wordt alleen bi) overlijden recht van overgang betaald. De schrijver geeft in overweging, nu de minister van financiën bezig is de successiewet te herzien, van die gelegen- held gebruik te maken om het overgangsrecht wegens onroerende goederen, aan niet-ingezetenen toebehoo- rende en door dezen nagelaten, zoo aanmerkelijk te verhoogen, dat, dooreen genomen, ook door hen een billijker deel in de Rijkslasten worde bijgedragen. En verder: een aanvulling der vermogensbelasting. „De vermogensbelasting", zegt hg, „treft alleen hen, die binnen het R(jk wonen. In het algemeen moge dit een juist beginsel wezen, omdat het tegen overgestelde practisch onuitvoerbaar zou wezen volkomen juist is het niet. De wet beschermd ook het eigendom van niet-ingezetenen, dat zich hier te lande bevindt, en ook z(j behooren dus in de belastiDg te worden aangeslagen, voor zoover hun vermogen meer dan een zekere waarde bedraagt en voor zoover het bestaat in hier te lande gelegen of gevestigde onroerende zaken, waarop, even als bij het overgangsrecht, de belasting verhaald kan worden." Op het congres voor dierenbescherming te Bazel is de aandacht gevestigd op de wijze waarop het vee uit Nederland en Frankrijk naar Zwitser land wordt overgebracht. De dieren worden, zegt de berichtgever, 63 uren lang, soms b(j tropische hitte, in de waggons opeongepakt, zonder voedsel of water. By het afladen biykt dan ook dat eenige dieren niet in staat zijn, den korten weg van het station naar het abattoir te Bazel af te leggen, ze moeten onderweg worden dood geschoten. By twee ossen had dan het vleesch volgens officieels opgave nog een uur na den dood een temperatuur van 43 graden, zoodat het spoedig tot ontbinding overging. DeDuitsche spoorwegbeambten verklaren dat zy met eene boete van 1000 Mark zouden gestraft worden, als zy de geplombeerde transportwagens wilden openen. Verbetering van deze toestanden isnietonmo- geiykin Zwitserland wordt er voor gezorgd dat de schapen die daar dageiyks in groote zen dingen naar Parys passeeren, ten minste zooveel mogeiyk te drinken kry'gen. Uit Amerika komt weer bericht van een ongeluk op groote schaal. In de bovenzaal van het Casino te Atlantic City, in den staat New- Yersey, werd een magonniek feest gegeven, toen plotseling de vloer bezweek, waardoor twaalf honderd personen, mannen vrouwen en kinderen, van een hoogte van 9 a 10 meter vielen. Tot overmaat van ramp waren alle lichten uitgegaan, hetgeen de paniek nog ontzettender maakte. By het afzenden van het telegram was het aantal slachtoffers nog niet op te geven. Men had reeds vyftig personen uit den warklomp van menschen, gebroken meubelen en balken te voorschyn gehaald, de meesten dood, zieltogende of zwaar gewond. Een geweldige brand heeft het Thuringsche plaatsje Brotterode nabij den Inselsberg voor ruim 4/s gedeelte in den asch gelegd. Niet minder dan 450 huizen zyn vernield, slechts een 60-tal zyn staande gebleven. Binnen een half uur had de brand zich over het geheele plaatsje uitgebreid; tegen deze ramp stond de brandweer machteloos. Vyf spuiten zijn mede verbrand, ongeveer 2000 menschen zyn zonder dak. Een vrouw en twee kinderen zyn omgekomen. Te acht uur's avonds was de ramp volkomen. Ook de kerk is in de vlammen opgegaan, de klok heeft nog om 2 uur geslagen en te half 3 uur waren de kerkklokken gesmolten. Woensdag rukte een welgekleed heer op het Strand te Londen een dame haar gouden horloge af. De dame greep den dief en hield hem vast, niettegenstaande zyn tegenstreven; ten slotte ontwrong hy zich evenwel aan haren greep en ontsnapte. Het geroep der dame trok dadeiyk de aandacht der voorbygangers en een menigte van omstreeks honderd menschen zette den man na. Na hem het horloge ontnomen en het aan de dame teruggegeven te hebben, diende men hem van alle kanten vuistslagen toe en wierp hem ten slotte in een drinkbak voor paarden. Na dit bad ontkwam hij, maar werd weer gevat, door de menigte verder afgerost, tot hy eindeiyk, kermende en duideiyke kenteekenen van de hem aangedane behandeling dragende, mocht gaan. Te Saint Omer is dezer dagen een oud- kurassier teruggekomen, die in 1870 meegevochten had tegen de Pruisen en in den oorlog was verdwenen. Hy vertelt, dat hy in den slag by Gravelotte krygsgevangen was gemaakt, dat hy getracht had te ontvluchten en daarby een onderofficier der landweer had gedood. Hy was ter dood veroordeeld, maar op verzoek van Keizerin Augusta was zyn straf, als die van zoovele anderen, veranderd in levenslange gevangenisstraf. Nu, na 25 jaar gevangenschap, is hy vry gelaten en met eenig geld naar Frankryk gezonden. Volgens hem zijn er nog vele Franschen in de Duitsche vestingen gevangen. De „Figaro" vraagt zeer terecht: wat is er waar van al die verhalen Want wat zou men in Duitschland er aan hebben 25 jaar lang menschen gevangen te houden en te eten te geven, die niet het minste gevaar opleveren voor de rust van het land, aangezien men ze terstond over d6 grenzen kan zetten Te Ainay le Cb&teau, by Mont lug on, zou men verleden Dinsdag het huweiyk sluiten van 6en jong meisje met eenen weduwnaar. De bruidstoet ging optrekken naar het gemeente huis, toen de veldwachter in alleryi kwam aan- looptn om te zeggen, dat het huweiyk niet kon plaats hebben, omdat de bruidegom dood was. Ben ik dood? vroeg de bruidegom, en de bruid viel in onmacht. Nu haalde de veldwachter inderdaad eene over- iydensacte voor den dag, afgeleverd door het gemeentebestuur van Sanscoins (Cher) en waaruit bleek, dat niet de vrouw van den weduwnaar was overleden, maar hy zelf. De dwaling, te Sanscoins begaan, heeft voor gevolg gehad, dat het huweiyk moest worden uitgesteld, want voor de wet was de bruidegom zoo dood ais een pier. Een les. Iemand, die byzonder trotsch was op zyn adel, was tevens zeer jaloersch op den roem, dien Alexander Dumas (de vader) genoot. Met het doel hem eens neer te zetten, liet hy zich by Dumas aandienen, en begon al spoedig te vragen: „Zytgy werkelyk een quadroon, Dumas?" O, zeker, want myn vader was een mulat!" „Zoo, zoo, dus was je vader werkeiyk een mulat, dus dan was je grootvader „Een neger, mynheernatuuriyk, een neger „En ie overgrootmoeder dan, als ik je vragen mag „Die was een aap, mynheer Ziet u, mjjn stamboom begint juist, waar de uwe eindigt!" Suiker om visch te conserveeren. Een vischhandelaar zond in het laatst van het vorige jaar van Bardö naar Christiania kabeljauw, die geconserveerd was door een mengsel van zout en suiker. De eerste zending had goeden aftrek tegen loonende prijzende visch werd zeer sma- keiyk bevonden. Van 2-4 weken konden de visschen goed blyven, men verwacht echter dat verdere proeven met deze methode nog beter resultaten zullen voortbrengen. We staan misschien hier voor een groote verandering in de vischbehandelicg. Het is toch bekend, dat suiker uitstekend vruchten kan conserveeren en veel voor heeft op zout. By zout veranderen de vloeibare en zachte deelon van de voedingsmiddelen, by suiker evenwel niet, waardoor de verschheid ten volle behouden biyft. van Vier leden voor den Gemeenteraad. gehouden 16 Juli 1895. Ingeleverd waren 188 stembriefjes. Van onwaarde geene. Volstrekte meerderheid alzoo 95 stemmen. Hiervan bekwamen de Heeren Jb. Jb. Roeper 142 stemmen. C. Zym Tz. 113 S. P. Koning 84 W. K. Bakker 75 W. A. Eeiman 67 Strick v. Linschoten 62 J. P. Koorn 59. C. Garritsen 47, P. Dros Gz. 21 W. C. Rey 7 stemmen. C. Bakker Wz. Jr. en C. Boon Nz. ieder 6 stemmen. A. de Rooy, J. Witte Jz.C. A. Witte, C.VeegerMz. Jn. Flens, S. Daalder, G. Geus Hz., K. T. Bakker en W. Keesom Hz. ieder 2 stemmen. C. Keyser Rz., G. D. Bakker, J. E. Winkler, P. M. Stiggelbout, J. P. Noordyk, D. P. Daalder, T. Flens, S. J. Keyser, Joh. S. Keyser Rz., P. Lap Dz., Aug. Cz. Keyser, H. W. Keesom, C. Mossel, Jb. Jb. Bakker, H. Haakman, J. Wz. Hillenius, T. Smit Hz., C. G. Kuiper en P. K. Bremer ieder één stem. Gekozen zyn de Heeren: Jb, Jb. ROEPER en C. ZIJ91 Tz. Herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren S. P. KONING. W. K. BIKKER. W. A. EELHAN. STRICK v. LINSCHOTEN. Vergadering Maandag 15 Juli, voorm. 9 uur. Voorzitter: Jhr. Strick van Linschoten, burge meester. Tegenwoordig 9 leden, de heeren Westenberg, F. Keöser, Dros, ZQm, Roeper, Koorn, Koning, Bakker en Lap. Afwezig de heeren C. Ketjser Pi. en Mets, béiden met kennisgeving. Secretaris: J. A. Wesstra. Na opening der vergadering zegt de Voorz. dat, naardien deze vergadering .spoedeischend) reeds zoo spoedig op de voorgaande volgt, alsook tengevolge de vele werkzaamheden ter secretarie, de notulen van het in de vorige vergadering verhandelde nog niet in het daarvoor bestemde register zjjn inge schreven, weshalve de lezing daarvan tot de volgende vergadering zal moeten worden uitgesteld. Ingekomen zgn: Schryven van R. Visser en Eohtgenoote te Lelden,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2