Buitenland. Uit zeer goede bron verneemt „de Post", dat de regeering besloten heeft een staatscom missie te benoemen, ten einde het pensioen- vraagstuk voor oude werklieden te onderzoeken, dus uitvoering te geven aan de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen motie-Heldt. Dat het in Atjeh nog lang niet zuiver is bewijst het volgende telegram aan het Handelsblad: Van regeeringswege is medegedeeld, dat een bende van dertig Atjehers deChineeschewijk van Telok Semaweh overviel en alle huizen verbrandde. De vijand werd door een hevig vuur onzerzijds verdreven. De Chineezen hebben de wijk genomen naar Renang. In de provincie Drente gaat de politie tegenwoordig ter onderzoek uit, om de over tredingen op te sporen tegen de wet van 23 Juni 1889 (Staatsblad No. 82), „houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel." Bij verschillende winkeliers worden monsters natuurboter genomen, die, in kleine busjes verpakt, worden opgezonden naar het proef station te Wageningen. Na vele wederwaardigheden is de lijn Purmerend—Alkmaar van de Noordholl. Tram- wegmaatsch. voltooid. De proefrit met zwaar belaste wagens, die onlangs gehouden is, slaagde uitstekend. Maandag had de olficieele opening van de lijn plaats in tegenwoordigheid van autoriteiten. Te Berchem, nabij Oscb, liep een jongetje op den spoorlijn toen daar de goederentrein passeerde. Van schrik viel het knaapje tusschen de rails, maar het bleef gelukkig ongedeerd, nadat de trein over hem heen gegaan was. De moeder, die het gevaar zag, wilde het kind grijpen, maar struikelde, zoodat zij vóór de rails bleef liggen en mede behouden werd. Men wijst er op dat in Nederland een uitvinding gedaan is om lichtschepen telegrafisch met de kust te verbinden, waarbij eene inrich ting is uitgedacht, die voorkomt dat de kabel langs het schip schuurt en zoo defect raakt. Hoewel de gedachte die aan deze uitvinding ten grondslag ligt door de hooge marine-auto riteiten, zoowel als door de hoofden van het loodswezen zeer practisch werd bevonden, kwam het nog niet tot eene proefneming in de practijk, hoewel niemand de wenschelijkheid zal betwisten onze bakens in zee met de kust in gemeenschap te houden. Uit Zevenwouden wordt geschreven: Hoe vreemd het ook moge schijnen, een feit is het, dat het vee van een aantal boeren tegen woordig wordt gevoed met hooi. De schaarschte van weide, na een overvloedigen hooioogst, is daarvan de oorzaak. Men hoort de boeren dan ook algemeen klagen dat er in het nagras geen groei zit, hoewel het weder gedurende eenige dagen juist het tegenovergestelde zou doen ver wachten. Deskundigen beweren, dat de hoofd oorzaak is gelegen in de omstandigheid, dat de eerste snede zoo buitengewoon veel gras opleverde; het gras moet toen te hard zijn gegroeid, terwijl daarenboven sommigen te laat hebben gemaaid. Een bewoner van de Von Zezenstraat te Amsterdam had een twintigje in de staats loterij. De man kreeg plotseling met werk „gedaan" en moest zijn briefje er aan geven om van een weduwe een handelaarster in aardappelen eenige mondbehoeften te krijgen. Woensdagochtend kwam hij het beleende briefje inwisselen tegen betaling van het genotene: f 1.24. De vrouw weigerde het briefje af te geven, want Dinsdag was er de f 20.000 op gevallen, zonder dat de man er iets van wist. Men heeft den man aangeraden een advocaat te raadplegen, en deze zond de weduwe reeds een sommatie thuis bij dcurwaardersexploit. De vrouw blijft echter weigereD, waarschijnlijk in de gedachte: hebben is hebben en krijgen is de kunst. De zaak zal dus spoedig voor den rechter worden gebracht. (Tijd.) Het N. v. d. D. meld het volgende bericht omtrent den veehandel in Friesland De handel in twee-jarige stieren, ofschoon deze in grooten getale op de markten worden aange voerd, is druk. De dieren worden naar Holland vooral Amsterdam, verzonden, om geslacht te worden. Zij leveren veel en goedkoop biefstuk, ofschoon de qualiteit niet zoo goed is als van gemeste of geweide koeien. Nu het getal vetgeweide koeien grooter wordt, zijn do prijzen daarvan sedert de vorige opgave gedaald met 4 5 ets. per K.G. De prijzen der melke koeien zijn ietwat gestegenechter van groote beteekenis is dit niet. Het verschil be draagt wellicht niet meer dan f 5 per stuk op zijn hoogst. De prijs der vette varkens blijft laag en vast de le qualiteit, levend gewogen, word betaald met 32 ct. per K.G. als hoogste prijs. Biggen blijven spotgoedkoop. De handel in vette balveren is stationnairde prijs loopt van 27 tot 32 ct. het pond. Wat de vette schapen aangaat, de handel daarin is zeer traag en de prijzen zijn dalende, zoodat le soort verkocht wordt tegen 22 ets. het pond. Melkschapen blijven prijzig, evenals de lammerende handel in laatstgenoemd wolvee is niet druk meer. Nog al vlug. Te Tongelve (N.-B.) moest de onderwijzer een tienjarigen knaap uit de school verwijderen, omdat deze de cognacflesch te huis zoodanig had aangesproken dat hij in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde en beter geschikt was om te slapen dan om onderwijs te ontvangen. Die ouders mochten de cognacflesch wel wat hooger zetten. Een aardige reclame: „Hij die op de hoogte van zijn tijd is, gebruikt brood van de wed. J. de Jonge", heeft deze flrma te Amster dam in flinke letters doen schilderen op een hangklok en op ruime schaal heeft zij deze door de stad doen verspreiden. Als dit voorbeeld navolging vindt, heeft men kans op goedkoope wijze in zijn meubeltjes gezet te worden. Naar aanleiding van de overwinningen van de Nederlandsche roeiers van „Triton", „de Hoop" en „Nereus" in het buitenland, schrijft de Ned. Sport het volgende: „Het is opmerkelijk met welk een succes onze Hollandsche roeiers dit jaar aan de buiten- landsche wedstrijden hebben deelgenomen, waardoor een resultaat verkregen is geworden, dat niet gemakkelijk uit het geheugen zal gaan. „De Hoop" met 4 overwinningen te Frankfort, „Triton" gelauwerd uit Kiel terug, „Nereus" Old-Englan verbazend door haar krachtsont wikkeling, tengevolge waarvan zij de „Thames Challenge Cub" naar de Amstelstad brengt 1 Ons dunkt, het is wel, en men zal, zoo voort gaande, in het buitenland langzamerhand terug komen van de veelal heerschende meening, dat aan de Zuiderzee een volk woont dat physiek niet veel te beteekenen heeft, wijl het onder den invloed is geraakt van het brouwsel, waaraan Schiedam hare bekendheid te danken heeft. Op de Veluwe worden de dennebosschen weder zeer geteisterd door de dennerups. Eenige eigenaars dier bosschen laten door werkvolk de rupsen van de boomen schudden en vervolgens onschadelijk maken. Men treft het meest deze insecten aan, waar de grond met mos en afgevallen dennenaalden bedekt is. Waarschijnlijk vinden daar de larven en de eieren eene goede beschutting tegen schadelijke invloeden. De winterkoude schijnen zij onder die bedekking te kunnen trotseeren en tevens onopgemerkt te blijven voor het scherpziend oog van meezen en andere vogels. In het „Orgaan van den Nedeilandschen Slagershond" vinden we onder den titel Yleeschbereiding een artikel, waarin er op gewezen wordt, hoe weinig rationeel men te werk gaat bij het braden, stoven, enz. van het vleesch. Vaak wordt een uitmuntende roastbeef of rib in de keuken verknoeid. En 't resultaat wordt dan geheel ten onrechte aan den slager geweten. Zoo moet bijv. een fijn stuk vleescb, dat den vorigen dag werd geslacht, langer braden dan als het reeds drie of vier dagen oud geslacht is. Eenzelfde stuk van een beste Zeeuwsche schot is in veel minder tijd gereed dan een van de 2de a 3de kalfsbeest, van Noord- of Zuid-Holland afkomstig. Zou de slager 't wagen hierop de huisvrouw of de keukenmeid te wijzen, hij zou al bij voorbaat veroordeeld zijn en kans loopen een uitbrander te krijgen met de opmerking: „Denkt gij soms dat ik niet koken of braden kan?" Het gevolg is dat de slager niets zegt en dat het publiek betreffende een rationeele vleeschbereiding onkundig blijft. In de „Loc." leest men: Deed onlans het bericht de ronde dat de konink lijke maatschappij tot exploitatie van petroleum- bronnen in Langkat een industrie in het leven heeft geroepeD, die schitterende resultaten belooft, ook op Java gaat de petroleumindustrie met reuzenschreden vooruit. Had de Dordtsche petro- leummaatschapptj al voor een goed deel den handel in bandon gekregen in de gewesten die aan Soerabaya grenzen, en werd ook al sedert een paar jaren het te Wonokromo verkregen product met ketelwagens naar Solo gevoerd, Midden Java lag om den afstand, buiten de ljjn harer handelsoperatiën. Thans zal daarin echter verandering komen. Sedert het einde van het vorige jaar is de exploitatie der petroleumbronnen te Ngareng, op 50 paal oostwaarts van Blora gelegen, krachtdadig ter hand genomen. Door een 50 paal lange pijpleiding wordt de petroleum van Ngareng gepompt naar Blora, alwaar ketelwagens worden gevuld, die langs de lijnen der Semarang—Joana-Stoomtramweg Maat schappij in eenige uren naar Semarang kunnen worden gevoerd. Daar worden de te Blora gevulde ketelwagens weder ontlast van hun inhoud en deze, overgetapt in blikken, voor den kleinhandel gereed gemaakt. Te Londen werkt eene maatschappij, die aan den openbaren weg fonteinen zet waaruit dorstige menschen kunnen drinken, en troggen, waaruit dorstige paarden kunnen drinken. Deze maatschappij heeft eens willen weten welk gebruik er van haar frisch water gemaakt wordt, en daartoe bh drie van hare fonteinen en drie troggen vierentwintig uur achtereen aanteekening laten houden. De uitkomst wasaan de drie fonteinen te zamen 17.979 menschen; aan de drie troggen te zamen 7922 paarden. Men is geneigd met den gestorven keizer Friedrich van Duitschland die watertroggen de bewonderenswaardigste nieuwigheid in Londen te noemen. Te Parijs, in de straat Miromesnil kon men dezer dagen het zeldzame schouwspel zien van een bijenzwerm gevestigd in een straatlantaarn. Na hare aankomst te Parijs hadden de bijen een dag of tien doorgebracht op een boom in een tuin in de nabijheid der straat Miromesnil, maar blijkbaar was het haar daar te koud geworden, zoodat zij op 2 Juni j.l. verhuisd waren naar een roode lantaarn voor een sigarenwinkel. In de laatste zes weken hebben zij ijverig gewerkt en in de lantaarn kon men reeds een massa honing en wascelletjes ontdekken. De sigarenkoopman stak zijn lantaarn maar niet meer op, om zijn gasten niet te plagen, en alles ging goed, totdat een politieagent dezer dagen gestoken werd door een der bijen, waarschijnlijk verontrust door straatjongens die met steenen hadden gegooid naar de nieuwerwetsche bijenkorf. De politie gaf bevel de bijen te verjagen en het gas aan te steken. Door de hitte vielen dadelijk eenige bfjen neer alsof zjj door den bliksem getroffen waren, en honing en was begonnen uit de lantaarn te druppelen. De sigarenkoopman had medelijden met de arme dieren en draaide het gas weer uit en de commissaris van politie drong niet aan op het nakomen van zijn bevel. Nu zoeken de sigarenkoopman en zijn vrouw naar liefhebbers voor hun bijenzwerm. Het vermogen der familie Rothschild bedraagt tegenwoordig in een ronde som ongeveer tien milliard francs. In het jaar 1875 bedroeg het totale vermogen der Rothschilds nog niet de helft van die som. De Parijsche tak was er by ver tegenwoordigd door een milliard. In den tijd van twintig jaren is het fortuin der familie Rothschild dus meer dan verdubbeld. Professor Rudolf Meyer heeft berekend, dat als het zoo voort blijft gaan in het jaar 1965 het financiéel bezit der Rothschilds het monsterachtig groote cijfer van 300 milliard bereikt zal hebben. Alleen met de intresten van dit reusachtig kapitaal zou men ruim 37 millioen menschen den kost kunnen geven, of ongeveer de geheele bevolking van Frankrijk. En in het jaar 1800 bezat de stam vader niets 1 Eerst na den slag van "Waterloo heeft zijn wonderbaarlijke financiëele voorspoed een aanvang gemaakt. "Van een nieuw gezichtspunt van wielrijders (in hun voordeel natuurlijk) getuigt het volgende «awwagaiatcaaataMMii.cttti -v«rwi-Ta«rnrv- piii i'wm

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2