Buitenland. De „Maassluissche Crt." schrijft: Nog altijd is er geen bericht ontvangen betreffende den logger „Rotterdam" van de Maatschappij voor Zeevisscherij, zoodat helaas meer en meer het vermoeden dat dit schip verongelukt is in een ontzettende werkelijk heid verandert. De slag voor onze gemeente zal bij bevestiging groot zijn; bijna de geheele bemanning toch bestaat uit Ma&ssluisers. Een royale belooning. Door het „Hbl." wordt gemeld dat aan soldaten, die bij de Leidsche studentenfeesten politiediensten heb ben verleend, dezer dagen een gratificatie van 75 cents werd uitgekeerd. Zij hadden daarvoor gedurende 24 uren achtereen assistentie verleend. Met het oog op de vele werkzaamheden, die thans in korten tijd in de IJpolder moeten worden verricht en het dikwijls daarvoor ongunstige weder, is door enkele landbouwers aldaar aangevraagd en vergunning gekregen om in den oogsttijd ook des Zondags te doen arbeiden en zoo noodig de machines te doen werken. Vrijdagmiddag is de openbare lagere school te Beets (Fr.), terwijl ze vol kinderen was, door den bliksem getroffen. Een der onderwijzers was eenigen tijd bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. Gelukkig heeft niet een der kinderen eenig letsel bekomen en kwamen ze er met den schrik af. De afleider, staande op 't gebouw, schijnt de bliksemstraal te hebben opgevangen, waardoor een groot onheil is voorkomen. Enkele boeren te Nijeveen wenden thans een eenvoudig en practisch middel aan om den juisten warmtegraad van een hooivak dagelijks te kunnen controleeren. In het midden van het hooi wordt een houten koker van latten geplaatst en naar gelang van het hooi aanwint hooger opgetrokken. Is het vak nu gevuld, dan wordt aan een touw een thermometer in den koker neerge laten en geeft na eenigen tijd op alle deelen van het vak de juiste warmte aan. Het „Leidsche Dbl." schrijft: Het is heden Sinte-Margriet en het heeft vandaag geregend 1 Zal het nu zes weken achter elkaar regenen? Onder den naam „Nederlandsche Tiend- Maatschappij" is te 's-Hage opgericht eene Naamlooze Vennootschap, welke zich ten doel stelt het koopen en exploiteeren van tienden, thans gevestigd op onroerende goederen in ons land en het vergemakkelijken van den afkoop van tienden. Tot het in leven roepen van deze Maatschappij heeft de overweging aan leiding gegeven, dat, terwijl het bedrag aan tienden, thans in ons land nog onafgekocht, veilig kan worden aangenomen op zijn minst nog f 45.000.000 te bedragen, het bevorderen van dien afkoop voor den landbouw een zeer nuttig werk, en voor de Maatschappij, die er haar levenstaak van maakt, een zeer winst gevend bedrijf moet zijn. Uit vrees voor brand hebben vele boeren in Fiiesland het hooi weder gedeeltelijk uit de schuur gehaald. Het hooi, dat eerst binnen gehaald was en dus onder in het vak lag, broeide over het geheel zóó sterk, dat men brand duchtte. Als de hooiroede een halve minuut in het hooi gestoken werd, was zij zóó heet, dat men zich er aan brandde. Andere boeren hebben gaten in het hooi gedolven op die plaatsen, waar de temperatuur het hoogst was. Als men langs de boerderijen gaat, kan men heel goed ruiken, hoe sterk het hooi broeit. Op enkele plaatsen ontstond reeds brand door hooibroei. Men schrijft uit Westerbork: Op de te velde staande aardappelen vertoont zich in deze environs een begin van de zoo gevreesde aardappelziekte, welke haar ontstaan vindt in het voortwoekeren van een schimmel plant (Peronaspora infestans). Het door deze ziekte aangetaste loof wordt vuilzwart en ver spreidt een onaangename reuk. De ziekte is nog in haar begin en beperkt zich tot nu toe tot de bladeren van enkele soorten. Het is te hopen, dat de vrucht niet door haar aange tast wordt. Het aardappelgewas staat hier overigens uitmuntend en belooft een overvloe- digen oogst. Men hoopt, dat droog weder het voortwoekeren der ziekte zal tegengaan. Een duur kalf. Men schrijft uit Tiel Zekere A. te Wamel kocht op een der week markten hier in den omtrek een kalf en stalde dit met dat van een ander in denzelfden stal. Toen de markt geëindigd was, vertrok A. met een der kalveren die naar het beweren van den ander diens eigendom was. Een proces is hiervan het gevolg geweest en met boeten enz. is de prijs van het kalf op ongeveer f 900 gekomen. Een hooge prijs voor een kalf zonder staart, want deze ister rechterlijke griffie gede poneerd. Door enkele landbouwers in de Groninger veenkoloniën zullen proeven genomen worden met een nieuw voorbehoedmiddel tegen de aardappelziekte. Dit middel, het „par oidium", moet de bouille bordelaise verre in deugdelijke uitkomst overtreffen, niet alleen in zijn strijd tegen de ziektesporen, maar ook, wat betreft de meerdere opbrengst en betere qualiteit, verkregen door het langer groen blijven van het loof. In den nacht van 14 op 15 Juni, precies te 12 uren meldt het ,Bat. Nieuwsblad," werd te Batavia een zware dreuning waargenomen, als van een ver verwijderden donder, doch veei sterker. Het vermoeden ligt voor de hand, dat een groote vuurbol of meteoor in de onmiddeifjke nabijheid op aarde is nedergedaald. Van een ooggetuige verneemt het blad verder: Enkele minuten vóór middernacht werd plotseling alles verlicht door een oogverblindend licht, afkomstig van een brandend lichaam, dat zich met verbazingwekkende snelheid in de richting van West naar Oost bewoog. Kort daarop volgde een hevige luchttrilling, die zelfs de ramen en deuren deed rammelen, en niet lang daarna, enkele minuten na het licht, volgde een zwaar gerommel, dat, hoewel geleidelik afnemende, toch opmerkelijk van den donder verschilde, o. a. door kort opeen volgende slagen aan het einde. Men beschrijft het licht als schitterend wit; het was even gauw als het weerlicht weer verdwenen. Over den meteoor leest men het volgende in het „Adv. van Tegal": „Tegen 12 uren was de hemel schitterend verlicht door het schijnsel van een gloeiend lichaam met een staart er achter als bfj een komeet. Het verspreidde zoo'n schel licht, dat men er moeielijk naar kon kijken, alles werd er hel door verlicht. Het lichaam, waar schijnlijk een meteoor, bewoog zich met groote snelheid noordwaarts en viel oogenschijnljjk in zee met een zwaren slag als van een kanonschot. Het geheele verschijnsel zal niet langer dan vijf minuten geduurd hebben." Wie uit den neus bloedt, moet den mond stijf dicht houden en flink door den neus inademen. Dan sluite man met den vinger den neus en ademt daarna door den mond uit. De atmospherische lucht, die men door den neus inademt, doet het bloed stollen. De in de longen verwarmde lucht zou het gestolde bloed weer doen vloeien, indien ze niet door den mond verwijderd werd. Het middel is eenvoudig en probatum. „De verborgen schat in SpanjeHoevelen, ook in ons land, zijn niet, reeds jaren lang, verrast door een geheimzinnigen brief uit Barcelona of een andere stad, met geheimzinnige verzekeringen over een verborgen schat, en steeds eindigende met het verzoek om toezending van zeker bedrag. Oplichterij natuurlijk, doch eene die honderden slachtoffers heeft gemaakt. De bende, die langön tijd met succes heeft „gewerkt" is door de Fransche justitie ingerekend. Zekere „Arturo de Guzman" schreef uit de gevangenis te Barcelona, hij heette Staatsge vangene tal van brieven aan kleine winkeliers te Parijs, totdat een limonadier, die reeds 1200 fr. kwijt was, de politie op het spoor hielp van de oplichters. Nadat Australië met goeden uitslag zfjne boter naar Engeland uitvoerde, doet het dit ook thans met zijn vee. Onlangs werd eene lading ossen, die van Australië kwam, ten getale van 17 stuks te Londen verkocht tegen conditiën, die het bewijs leverden, dat een transport slachtvee, hetwelk een reis maakt van 62 dagen en daarbij een afstand van 22200 kilometer aflegt, nog winst kan opleveren voor de ondernemers al wonen die dan ook als antipoden ten opzichte der plaats van verkoop. In werkelijkheid wisselde de behaalde winst af tusschen 38 en 63 frank per beest, want de dieren hadden gekost 99 a 124 frank bij aankoop en 318 frank aan vracht en onderhoud en waren tegen een gemiddelde prjjs van 480 frank van de hand gezet. De eenige voorwaarde van welslagen zoude zt)nhet verstrekken van goed en overvloedig voedsel aan de dieren tijdens den overtocht. In België steken ze waarlijk den draak niet met de boterknoeiers. De correctioneele rechtbank van Gent heeft eene boerin van Wetteren, die op de markt margarine- voor natuurboter had verkocht, ver oordeeld tot eene boete van 200 francs of eene maand gevangenis. Een nieuwigheid op het gebied derposterij wordt uit Aken gemeld. De Akensche stadspost, „Merkur" heeft namelijk de bestelling van brieven aan vrouwen opgedragen en de mannelijke bestel lers ontslagen. De vrouwelijke brievenbestellers dragen zwarte japonnen met gelen strick, een zwart gelakt hoedje met gelen band en om de schouders een leeren tasch. Door vreemde vleesch-exporteurs en visch- rookerijen worden tegenwoordig in Duitschland hammen ingevoerd, welke van zeehonden in plaats van varkens afkomstig zijn. Die hammen bestaan nl. uit de voorhammen van den zeehond, welke uitgesneden worden als de achterhammen van het varken. Een vreeselijk spoorwegongeluk is gebeurd op de Slaatslyn, tusschen Loudun en Chinon. Een trein is ontspoord, terwijl hij in volle snelheid door het station reed. De locomotief is op het terras geworpen. Een hevige schok volgde. Den machinist werd het hoofd afgeslagen, hetwelk 10 meters V6r rolde. De stoker werd doodelfjk gekwetst en stervend naar het gasthuis gebracht. De remmer en eenige reizigers werden gekwetst. De tender, de goederenwagen en het eerste rijtuig werden in vreeselijke verwarring op de locomotief geworpen. In Duitschland wordt de aandacht der zeevisschers gevestigd op een nieuwe vinding om hooge golven te doen overloopen en wel door middel van netten. Blijkens bericht van het patent-bureau van Otto Woiff te Dresden is de uitvinder een Italiaan, baron Benvenuto d'Ales- sandro. Hjj gebruikt gewone vischnetten van sterk touw, die zijn voorzien van kurke drijvers. Bi) storm worden ze aan den boeg van het schip aangelegd, waardoer volgens zijne mede- deeling de golven terstond worden gebroken, terwijl voor anker liggende schepen op dezelfde wijze door het uitleggen van netten tegen den golvenloop kunnen worden beveiligd. Een vreemde historie wordt bericht uit Rusland. In het vorige jaar werden twee vrouwen opgenomen in de psychiatrische afdeeling van het hospitaal te Richenew; de een was afkomstig van Belzy, de andere uit het district Chotin. Door een ongelooflijke achteloosheid verwisselde de administratie de papieren der beide zieken; een van hen stierf en men zond toen bericht van het overlijden naar den echtgenoot der overblijvende. Deze echtgenoot huwde voor eenige weken voor den tweeden keerweinige dagen na de plechtihheid zag hij tot zijn groote ver bazing zfln eerste vrouw het echtelijk huis binnen treden. Men geloofde eerst een spook te zien en de justitie heeft tusschenbeide moeten komen om de indentiteit der ongelukkige vrouw vast te stellen. Zaterdag zijn te Biüx in Boheme 10 huizen ingestort en gedeeltelijk door de vlammen ver nield; nog m6er huizen loopen gevaar. Tien personen worden vermist. Uit een telegram aan de Indep. Beige blijkt wat er eigenlijk gebeurd is. Brüx is een klein mijnwerkersstadje, gebouwd op een terrein waar van de ondergrond door talrijke kolenmijnen is uitgehold. Deze mijnen waren onlangs vol water geloopen, en tengevolge daarvan kwam er Vrijdag avond werking in den grond. Dertien huizen, waaronder het grootste hótel van de plaats, zijn daardoor ingestort, en men vreest dat het hierbij niet zal blijven. Een treurig ongeluk heeft plaats gehad in Posjiaro (Graubunderland). Daar werd een druk landelijk feest gevierd, Zondag, aan het schoone meer. Acht jongelieden, die niet roeien konden, maakten een visscherschboot los en staken van

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2