N°. 819. Zondag 28 A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per S maanden Voor dsn Bubs SO Cts. Franco per post door go- heel Nbdsbland 45 Cts. Naar Akssika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave, Pryjs der Advertentie Van 1 tot 5 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANOEVELD BE ROOIJ, Parkstraat, Bükq op Tixïl Inrichtingen die gevuar, schade of hinder hunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van ALBERT DE RUIJTER, wonende te den Burg, om vergunning tot oprichting eener brood koeken beschnübakkervj in het perceel gelegen te Oudeschild, plaatselijk gequoteerd, wijk S 90 en kadastaal bekend Sectie D No. 1900. Op Vrijdag, den 9 Augustus 1895, des voor middags te 11 uren, zal ten Raadhuize te den Burg, gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen ^óór het bovenge melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Texel, den 26 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Coninck Westenberg, Loco Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN, De BURGEMEESTER van Texel brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens bericht van den Kommandant van bet 4e Regiment VestiDg Artillerie te Helder, nachtelijke schietoefeningen met spriDgende granaatkartetsen, op twee voor anker liggende vletten in het „Schulpengat," zullen plaats hebben op Maandag 29 en Dinsdag 30 Juli a. s. of zoo noodig volgende dagen, des avonds 9 uur. Boven en beneden stroom zullen stoombarkassen liggen, om tijdig van het gevaar voor schepen aan de batterij van waar gevuurd wordt kennis te geveD. Op de vuurdagen zal door het hijschen van twee roode lantaarns boven elkander op het fort Kijkduin, bedoeld vuur ter algemeene kennis worden gebracht. Texel, den 26 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving. ZEE-MILITIE 1894. Herhalingsoefeningen 1896. De MINISTER VAN MARINE brengt ter kennis van de Zee miliciens met onbepaald verlof van de ÜchtiDg van 1894, dat zy ingevolge de wet van den 20 April 1895, (Staatsblad No. 72) in het voorjaar van 1896 tot het doen van herhalings oefeningen zullen worden opgeroepen en daartoe niet langer dan zes weken in werkelijken dienst zullen worden gehouden. In verbaDd hiermede wordt hun nadrukkelijk gelast, hunne by verlof medegenomen kleedingstukken van de Marine, waarin zy weder zullen moeten opkomen, zoig vuldig te bewaren en zoo goed mogelijk te onderhouden. 's Gravenhage, Juli 1895. De Minister voornoemd, VAN DER WIJCK. Texel, den 26 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 27 Juli 1895. In da den 23 en 24 dezer gehouden zitting te Rotterdam, tot het examineeren van stuur lieden, slaagde onze vroegere plaatsgenoot Corstiaan Willem Visser als derde stuurman voor de groote stoomvaart. De heer H. de Vries, onderwijzer te Koog op Texel heeft dezer dagen met gunstigen uitslag te Haarlem examen als hoofdonderwijzer afgelegdhetzelfde werd gedaan door een onzer vroegere ingezetenen, de heer J. Wuis, onder wijzer te Zaandijk. Wij herinneren er aan dat de herstem ming ter verkiezing van twee leden voor onzen Gemeenteraad Dinsdag a. s. zal plaats hebben. Tot inlevering van stembiiefjes zal dien dag gelegenheid bestaan ten Raadhuize alhier van Ues morgens negen tot des namiddags vijf uur, De keuze van twee personen zal moeten geschieden uit de onderstaande vier personen welke bij de eerste vei kiezing geene voldoende meerderheid van stemmen hebben verkregeD. S. P. Koning W. K. Bakker. W. A. EelmaD. Strick van LinschoteD. Uit Den Haag wordt gemeld Van een milden gever, die nadrukkelijk als voorwaarde stelde dat zijn naam geheim moest blijven, is een aanzienlijke gift, vau f 10.000 ontvangen ten behoeve van het nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van in Nederlandsch-Iadië gevallen militairen, met het verzoek van die som zoo veel mogelijk ondersteuning te verleenen aan O.-I. militairen, voor den vijand verminkt, daar de bedoeling van den gever was „per soonlijken moed en doodsverachting bij den soldaat op te wekken." De gevaarlijke gewoonte om het vuur in een kachel beter te doen branden door er petroleum in te gieten, eischte te Budel een slachtoffer. Toen vrouw B. n.l. eenige petro leum op het vuur had geworpen, sloeg eene groote vlam naar buiten, met het gevolg dat een kind van 6 maanden in brand geraakte. Het kind bekwam zulke hevige brandwonden, dat het kort daarna bezweek. Omtrent het vergaan van den logger MA 13 wordt uit Maassluis gemeld: 7 Mei 11. vertrok deze logger genaamd .Rot terdam", schipper H. de Vos, naar zee ter hariüg- en beugvaart, met eene bemanning van 13 koppen, waarvan 1 woonachtig te Ter Heide, 1 te 's Gravenzmde, 1 jongen te Oostvoorne, 1 jongen van Rotterdam en de overigen van Maassluis. Sedert eenigon tfjd maakte men zich zeer ODgerust over het uitblijven van dit vaartuig. Thans echter heeft men zekerheid van het ver ongelukken van den logger, daar volgens mede deeling van schipper De Ligt van den Vlaarding- schen logger Marie" op 16 Mei ter hoogte van Doggersbank deze zelf, 2 bommen en de .Rot terdam" door een geweldige grondzee werden overvallen. Van de .Marie" werd alles aan dek 4 weggespoeld, de bommen bleven behouden, doch de „Rotterdam" werd niet meer gezien. Door dit onheil wordt onze haven zwaar ge- troffen, want 5 weduwen en 17 weezen biyven achter. De betrokken reedery heeft aanvankelijk op flinke wjjze de nagelatenen gesteund, eene uit- keeriDg echter niet groot, uit het visschersfonds zal plaats hebben, doch by zulk een groot onheil kan slechts de algemeene liefdadigheid afdoend helpen. Schier overal in Friesland worden gevallen van vlekziekte onder de varkens aangetroffen, vooral in het westelijk deel. Van de 27 dorpen van Wonseradeel is bijna geen enkel zuiver en in sommige streken dezer uitgestrekte gemeente ziet men alle boerderijen voorzien van een bordje, waarschuwende tegen varkens ziekte. Ook in Hennaarderadeel heerscht de ziekte hevig. In Baarderadoel en Franekeradeel minder erg, doch er komen toch vele gevallen voor. Da afdeeling „Schagen en Omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw, heeft besloten op den laatsten Woensdag in September aanstaande, eene keuring te houden van ram- lammeren en 1 '/«-jarige rammen; door bijvoeging der laatstgenoemde rubriek, waarvoor evenals voor de ramlammeren prijzen beschikbaar zullen worden gesteld, wordt in afwijking van vroegere keuringen, meerdere uitgebreidheid aan het programma gegeveD. De redenen welke deze afdeeling tot deze uitbreiding der keuring hebben geleid, vinden haar oorzaak in den merkbaren achteruitgang van ons schapenras. Ontzettend weer heeft Dinsdag in de vroegte boven Rotterdam geheerscht. Het vuur was niet van de lucht en korte ratelende donderslagen volgden bijna zonder tusschen- poozen op elkander. Daarbij viel de regen in stroomen neder, nu en dan afgewisseld door hevige hagelbuien. Doordien de riolen den grooten toevoer van water niet konden ver zwelgen, liepen zij hier en daar over, zoodat verschillende kelders blank kwamen te staan. De bliksem sloeg in een der acht watermolens aan den Boezem, waardoor deze geheel in de asch werd gelegd. In de op Dinsdag 6 Aug. te Veenwouden te houden algemeene leden-vergadering der Friesche maatschappij van landbouw zal eene zaak worden behandeld, die thans een der hoogste belangen in Friesland betreft. Het zal geschieden in den vorm van de vraag„In welken geest moet het pachtstelsel worden gewijzigd, om aan vele gegronde bezwaren tegemoet te komen en daardoor de algemeene welvaart te bovorderen?" In de gemeente Ooststellingwerf, vooral In den omtrek van Langedijk i3 door een windhoos groote schade aangericht. De hoos, trok over de plaats „De Bult" en heeft twee eikenboomeD, met een groote massa aarde om de wortels, losgerukt, ook een appelboom werd ontworteld, vele andere boomen werden bescha digd. Een schuur werd eenige meters verplaatst en belangrijke schade werd aan verschillende daken berokkend. Dat de bewoners in den omtrek in grooten aDgst verkeerden, is te begrijpen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1