Buitenland. Marktberichten. Onvoorzichtigheid met een petroleumlamp was weder de oorzaak, dat Dinsdagavond tegen half twaalf te Amsterdam brand ontstond in den uitdragerswinkel van den heer H. G. Bar- telings, Haarlemmerstraat 112. In een oogwenk was de winkel in rook en vlammen gehuld; terwijl de man een en ander trachtte te redden, liep de vrouw in haar angst de straat op, de drie kinderen die in de achterkamer lagen te slapen, aan hun lot overlatende. Gelukkig werden de kleinen nog bij tijds in veiligheid gebracht door een der buren. Van koeien met pokken wordt het vleesch na slachting aan het abattoir te Amsterdam gekookt en daarna aan den rechthebbende teruggegeven. Natuurlijk is het vleesch na zulk een behandeling weinig waard en lijdt de slager aanmerkelijke schade. Om dit te voorkomen, eischen de koopers van vet vee van de vetweiders, dat zij voor de degelijkheid van hun vee instaan tot na het slachten. De vetweiders, die evenmin als de slagers kunnen zien of de koeien aan pokken lijdende zijn, wenschen echter hun vee voetstoots van de hand te doen, zonder verder risico. Nu is eene beweging op touw gezet door vetweiders van Noord- en Zuidholland, om dit doel te bereiken en de koopers te noodzaken het benoo- digde vee op die voorwaarden te ontvangen. Op eene publieke verkooping te Grol is dezer dagen een piano verkocht voor de somma van vijftien centen. Waar blijven de oude piano's? vraagt men wel eens. Onder het hoofd Pensioen lezen we in Eet Nieuws van den Dag o. m. het volgende: .Verkwikkend, als een koele hand op een warm voorhoofd, komt in deze snikheete dagen de tjjding tot ons, dat de Regeering besloten heeft eene Staatscommissie te benoemen, die het vraag stuk pensioen voor oude werklieden zal hebben te onderzoeken. Gemakkelijk is het vraagstuk niet. Er komt by te pas staathuishoudkunde en statistiekmen zal tabellen van bevolking en leeftyd hebben te raadplegen, en zoo die er niet zjjn, zal men ze moeten samenstellen; er zal een wiskundig hoofd in de commissie zitting moeten nemenkans en andere rekening zal haar woord moeten mede. spreken. Maar wij hebben heldere hoofden genoeg in ons vaderland. Opgelost zal het vraagstuk wel worden. De maatschappij heeft twee zelfkantende kinderen en de ouden van dagen. Alle lijden vraagt om leniging en het Christendom predikt, gelijk het dit reeds achttien eeuwen heeft gedaan help al wat lijdt. Maar van alle lijders en Ifjde- ressen hebben wij ons het eerst te richten tot hen, van wie niet geëischt kan worden, dat zij zichzelf zullen helpen. En tot dezen behooren de kinderen en de bejaarden. Een der eerste maatregelen, die genomen zijn om het zwakke kind te beschermen, giDg uit van den heer Van Houten, thans onze minister van binnenlandsche zaken, die door de wet op den kinderarbeid zich een onvergankelyken naam heeft verworven in de geschiedenis onzer beschaving. En nog zijn wij met de kinderen niet gereed. Er is nog meer, waartegen het kind moet worden beschermd. Intusschen zal ook e6n aanvang worden gemaakt met de regeling van de pensionneering der bejaarde werklieden. Zal evenwel, wanneer de oplossing gevonden is, de toepassiDg volgen? By de oplossiog komt kennis te pas, groote kennis maar voor de toepassing hebben we hart noodig, een groot hart. Is het bericht waar, heeft de Regeering tot de benoeming eener commissie besloten, dan wenschen wy haar daarmede geluk. Deze aanvang van eene goede zaak doet haar hart eer aan." Om te zorgen dat biggen, welke frauduleus Duitschland worden iDgevoerd, ophouden met het bekende geknor, dat op grooten afstand hoorbaar is, geven de smokkelaars hun oud bier te drinken. De biggetjes worden dan zoo stil als evenzoovele muisjes en kunnen dan onopgemerkt het land binnengebracht worden. Te Leuth, bij KaldenkircheD, werden dezer dagen tien biggen in beslag genomeD, welke waarschijnlijk al te veel of al te oud bier hadden gedronken en niet meer recht op hunne pooten konden staan, zoodat de geleiders hen aan hun lot hadden moeten overlaten. In vroeger jaren zoo vertelt een ymker nestelden de zwaluwen altyd onder myn daken hadden daar het burgerrecht verkregen. Op zekeren dag, toen de jongen in het nest reeds ongeveer half volwassen waren, maar door de ouden nog viytig gevoederd werden, besloot ik eens na te gaan wat er waar was van het gezegde dat zy byen vangen. Ik nam een der jongen om den inhoud der maag er van te onderzoeken, en ziet, zy bevatte niets dan byen. 't Gevolg er van was, dat ik hun de gastvryheid opzei en de deur wees. Dat de byen de zwaluwen kennen als hunne vijanden heb ik trouwens het vorig jaar gezien. By het veelal heerschende nat en koud weer waren er naar het scheen zeer weinig insecten en wanneer nu de byen by het naderen van een regenbui by troepen naar de korven vlogen vielen de zwaluwen by dozynen bestormenderwüze op hen aan en verslonden ze bij menigte. Ik heb naar die roovers met steenen geworpen, ik hob er op geschoten, maar niets baatte. Plotseling kwam echter de zon door en het tooneel ver anderde geheeL De byen herkenden hunne vijanden en by tien-, twintigtallen vervolgden ze de zwaluwen, die jammerend de vlucht namen. Zelfs werden een paar zwaluwen zoodanig in den kop gestoken, dat ze kopbuitelend dood neervielen. (Semper vin ens). Te Mierlo (N. Br.) werd verleden week een zeldzaam feest gevierd. Hoort men vaak van zilveren en gouden bruilofstfeesten, nog nooit is misschien gehoord van de openbare viering van een vijftigjarig weduwnaarschap. Dit geschiedde aldaar door zekere Donkers en bij deze gelegenheid onthaalde hij op onbe krompen wijze alle weiuwnaars van het dorp. Wanneer men den krassen grijsaard daarheen ziet stappen, zou niemand zeggen, dat hij zachtjes naar de negentig gaat. Nog dagelijks ziet men hem op den akker of in de schuur, met den ijver van een veertiger, druk aan het werk. 'Het „Journal des Débats" neemt het verhaal uit het „Hbld." over omtrent zeeroof, gepleegd door de bewoners van Schiermon nikoog. Het voegt daaraan toeHet is zonder ling, dat dergelijke feiten gebeuren in de Noordzee, terwijl men schepen moet zenden naar Marokko. Het is te hopen dat de corres pondent van het Amsterdamscbe blad wat zal hebben overdreven. Uit de ondervinding der postdirectie, Juist had ik tot oefening de „Instructie" ter band genomen en lag 6 boven, toen 'n paar stevige tikken aan het loket van mijn kantoor mij waarschnwden te openen en te zien wat verlangd werd. Ik stond nu „vlak" tegen over een bruin gelaat van een lid van het publiek, terwijl mij ,,'n briefkaart" gecomman deerd werd. „Alsjeblieft!" Maar, daarmee is onze vriend nog niet klaar want„geeme nou jou potlood eens of 'n pen!" is zooveel als: ik wenschte die hier wel te schrijven. Aan een potlood weldra geholpen, een paar keer aan het puntje gelikt, en jawelgeduld s. v. p.! Eindelijk: all right! „Wat kost dat ding?" „Drie cent" was mijn antwoord. En nu de band in de zak, mis; in de andere zak, mis; vestzakje om en om, mis! „Wel weerga's"! me'n buullje leggen laten; nou je komt welders an hoor en dan vraag je maar gerust om die een te," en flip, dicht de deur. Daar zat ik nog steeds op die vette paragraaf te turtn. „Het publiek worde beleefd behandeld. Men moet het alle mogelijke hulp en inlichtingen verstrekken." (Plattel. Post). Kanker serum, 't Is bekend, dat kanker vanouds door de geneeskundigen tot de onge- neesiyke kwalen wordt gerekend, en wel eene, welke, na op de aangetaste plaats verwyderd te zyn, toch vroeg of laat op een andere plek weer terugkeert. Eindeloos echter zyn de proeven, welke genomen werden tot het vinden van een medicament ook tegen deze gevreesde ziekte. Twee buitenlandsche geleerden, prof. Emmerich en dr. Scholl, hebben zich onlangs opnieuw daar mede bezig gehouden. Zy meenen tot de ge- wenschte resultaten gekomen te zyn door de bereidiDg van een serum verkregen door inentiDg van schapen. Dit serum zou dan by de lyders moeten worden ingespoten, nadat zy een heel kundige operatie ondergaan hebben, en zou tengevolge hebben, dat herhaling van de ziekte werd voorkomen. Indien deze proefnemingen op goeden grondslag rusten, zou daarmede ongetwijfeld een uitnemende dienst aan de menschheid bewezen zyn. Voor do toepassing daarvan hier te lande is de ge legenheid geopend door de „Centraal Apotheek," te Amsterdam, welke zich het bezit heeft verzekerd van eenige flacons van dit serum en dit beschikbaar houdt alleen voor geneeskundigen. In plaats van een wettelyke invoering van den arbeidsdag van acht uur, bestaat er in Frankry k veel kans dat het by de wet gestelde maximum voor den arbeid van kinderen beneden de 16 jaar zal verhoogd worden. In het rapport van de arbeiderscommissie voor 1894 wordt goconstateerd dat de werkdagen van 10 uur voor kinderen beneden de 16 jaar, ingevoerd bij de wet van Nov. 1892, in de praktyk niet uitvoerbaar is gebleken. By de Kamer is thans een wetsontwerp aanhangig om het maximum te verhoogen tot 11 uur. De toestand te Brüx is weer verergerd Alle huizen in de wyk by het spoorwegstation zullen, voor zoover zy uit niet zichzelf ingestort zyn, omgehaald moeten worden. Het aantal van hen, die door de ramp hulpbehoevend zyn geworden, bedraagt 500 a 600. Uit de staatskas wordt een bydrage van 100000 florijnen verwacht, de aandeelhouders der Biüxer mynmaatschappy gaven 60,000 fl.de commissie van bystand spant overigens al hare krachten in. De koopman Siegl blykt toch niet overleden te zyn. Volgens den professor in geologie Uhlig, die als deskundige uit Praag is overgekomen, staat het vast, dat het onheil te wyten is aan het doordringen van dryfzand in de mynen. Verdere inzinkingen van den bodem schynen niet meer te verwachten te zyn. Op hoog bevel is het verboden in Korea aardappelen te eten, zonderling genoeg, daarjuist de aanplanting er van veel zou kunnen bydragen om aan de steeds met akelige regelmatigheid terugkeerende hongersnood een einde te maken. De aardappel wordt enkel in verafgelegen streken gevonden, waar men zich niet stoort aan het bevel. De Europeaan moet dus heel ver weg sturen, als hij eens aardappelen wil eten; boven dien zal hy, dergeiyken maaltijd genietende, er heel verstandig aan doen zich onder bescherming van de vlag van zyn land te stellen. De volgende advertentie heeft de „Droguisten Zeitung" uit een locaal blad opgediept: „Voor den verkoop van oliën en lakken worden provisie- reizigers gevraagd. De laatsten zyn in drogen toestand glanzend en hard als glas, bersten en scheuren nooit en zyn in den handel in flesschen en kruiken, op den buik van onze fiirma voorzien. Dr. Ransom, een medewerker van prof. Behring, chef van het Hygiënisch Instituut te Halle, beschryft in de „Medizin. Wocbenzeitung" het resultaat van de proeven, die hy genomen heeft, ten einde een middel tegen cholera to vinden. De methode volgende, welke by diphthe- ritus zoo goed is geslaagd, heeft hy een anti- cholera vloeistof, die vry van bacteriën is, gemaakt; deze vloeistof wordt door een speciale methode in vasten vorm gebracht. Met een oplossing daarvan werden dieren behandeld en uit hun bloed bereidde hy een serum, dat, naar hy verzekert, „werkzaam blykt te zyn niet alleen tegen het cholera gif, maar ook tegen levende cholera- bacteriën." Schagen, 25 Juli. Aangevoerd215 paarden f 350 a 700, 21 Stieren f 70 a f 160; S3 Gelde- koeien f 60 a f 240,- 20 Kalfkoeienf 150 a f215; 12 Vaarzen f80 a f 180; 10 Nuchtere Kalveren f 10, a 19,; 240 Schapen f 13 a f 23. - Lammeren f A f Bokken en Geiten f af gld.20 Varkens f 5, a f 12. 30 Biggen f4, a f 5,-; Kippen - a - ct: Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,40 a 0.50 Kaas per kilogram - a - ct. Kipeiren per 100 f 2.50 a f 3. Eendeieren per 100 f 3. a f 3.20 Leiden, 26 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen - stuks f 116 a f 254 42 Stieren f58 a f 290Veulens stuks; f af 56 kalfkoeien f 98 a f 202; Melkkoeien f 98 a f 202; 63 Varekoeien f 82 a f 185; 180 Vette koeien f 116 a f 254; 40 Vette kalveren f 28 a f 63, 33 Magere kal veren 9, af 19, Graskalveren f a f 854 Vette Schapen f 17 a f 30. 120 Schapen weide) f 11, a f 24, Paarden f a f 95 Magere Varkens f 13 a f 23 Vette Varkens a. 163 Biggen f 2.50 a f 12. 288 Lammeren f 8.A f 14.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2