Buitenland* De man uit de Von Zesenstraat te Amsterdam, die eenige dagen geleden zijn twintigje in de Staatsloterij, waarop de f 20.000 was gevallen, uit gebrek bad beleend, heelt het door tusschenkomst van zijn advocaat teruggekregen. Te Amsterdam kwam een net gekleede dame in een sigarenwinkel en vroeg, in het Fransch, een doosje lucifers, haar echtgenoot was een paar huizen vooruitzij lei e6n rijks daalder op de toonbank en kreeg f 2.49 van de winkeljuffrouw terug; het bleek later dat de kunstig nagemaakte rijksdaalder slechts 67!/j ct. waard was. Te Zutphen heeft zich de pijpmeester der brandweer aan een ergerlijke wreedheid schuldig gemaakt. Een ooggetuige schrijft aan de „Zutf. Ct." het volgende: „Tot op 't oogenblik, dat de brandkranen der waterleiding geprobeerd zouden worden, bevonden zich aan een goot van 't gymnasium gebouw, circa vijf zwaluwnestjes. Deze nestjes waren achtereenvolgens het mikpunt van den pijpmeester. De nestjes vielen toen van deze aanzienlijke hoogte. In ieder nestje zaten drie, vier of vijf jonge zwaluwen, bijna volwassen zij kwakten op de stoep en lagen gekneusd te zieltoogen. De oude zwaluwen vlogen rade loos tegen den muur, waar voor eenige minuten hun nest met jongen zat en dat zoo noodeloos verstoord was." Terecht voegt de schrijver er de opmerking bij, dat de man al een heel slecht voorbeeld gaf aan de talrijke jeugd, die er bij tegen woordig was. Met genoegen zagen wij dezer dagen het rijwiel weder eens voor een praktisch doeleinde gebruiken. De lantaarnopsteker der gemeente Heem stede gaat eiken avond op een rijwiel, met een ladder aan het frame, door de gemeente, om zich van zijn plicht te kwijten. Dat hier door het dorp, dat nog al uitgebreid is, in een minimum-tijd verlicht wordt, is nog al natuurlijk. („Kamp.") De kantonrechter te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in een rechtzaak tusschen een verzekerde en een verzekeringmaatschappij, ter zake van uitkeering. Door de verzekering- maatschappij was opgeworpen de exceptie van onbevoegdheid, op grond dat volgens de statuten alle geschillen tusschen het fonds en de leden worden onderworpen aan het oordeel van hb. commissarissen, en welke uitspraak voor beide partijen bindend is. De kantonrechter overwoog dat, waar volger s de statuten commissarissen geroepen zijn het toezicht uit te oefenen op de directeuren, die volgens de statuten het fonds vertegenwoordigen en commissarissen participeeren in de winsten, door het fonds behaald, zij geacht moet worden partij te zijn in het tusschen partijen hangend geschil en derhalve rechtsmacht opdraagt in eigen zaak, wat strijdig is met de publieke orde en als nietig moet worden beschouwd. Op die gronden werd de voorgestelde exceptie verworpen en verklaarde de kantonrechter zich bevoegd van de vordering kennis te nemen met veroordeeling van den exceptiënt in de kosten. Hebben de schoenfabrikanten zich genood zaakt geziën de prijs der schoenen te verhoogen, het zal niet lang uitblijven of ook de klompen zullen veel duurder worden. Niet dat het eene het gevolg is van het andere, doch door de vermindering van peppelboomen was men in onze grensplaatsen en de Duitsche Rijnstreek, waar veel klompen gemaakt worden, genood zaakt peppelhout uit België te laten komen. Ook in België is de voorraad hout zoodanig verminderd, dat eene prijsverhooging der klom pen die nu al duur zijn spoedig te wachten is. Een vreemd vaartuigZeker kleermaker te de Rijp woonachtig deed in de vorige week 's morgens omstreeks 5 uur op een zeer vreemde en voor de persoon in kwestie zeker hoogst onaangename manier een tochtje te water. Om te voldoen aan een zeer menschelijke behoefte betrad hij een dier schilderhuisachtige kasteeltjes die den waterkant onzer Noord- j Hollandsche dorpen versieren, en die ten be wijze strekken, dat mest hier zeer weinig waarde heeft, 't Zij door een plotseling op komenden windvlaag, 't zij door buitengewone drukking, 't zij door andere oorzaken, wij weten het niet doch kunnen alleen mededeelen, dat het kasteel met zijn tijdelijken bewoner achterover sloeg, natuurlijk in de sloot terecht kwam en met hem wegdreef. De man, die, zooals men zich kan voorstellen, in een hoogst onaangenamen toestand uit spelevaren ging, schreeuwde luidkeels om hulp en werd gelukkig door een daar langs varend persoon uit zijn benarden toestand verlost. Vaste prijzen a contant. Op een onzer hulpkantoren deed zich voor eenige dagen het volgende vermakelijke geval voor Eene juffrouw komt aan het loket en koopt eenige formulieren voor postwissels en adres kaarten voor postpakketten, benevens eenige postzegeltjes Va, 1, 2Va 3 ct. enz., tot een bedrag van f 0.77. Op hoogen toon zei ze tot den ambtenaar, dat, nu zij voor zulk een aanzienlijk bedrag tegelijk kocht, hij het zeker wel iets minder kon geven. Natuurlijk vatte de brievengaarder dit als scherts op en gaf een bevestigend antwoord, waarna de juffrouw twee kwartjes neertelde met de opmerking dat het zoo wel goed zou zijn. Zoude het geen aanbeveling verdienen aan onze loketten een bordje te plaatsen met opschrift: Vaste prijzen a contant. (Historisch). „Plattel. Post." Onder het opschrift „Belangrijke bijver diensten" leest men ook in onze bladen bij herhalirg advertentiën, die slechts dieDen om argeloozen op de gemakkelijkste wijze van hun geld te ontdoeD, en vooral gericht zijn tot kooplieden, ambtenaren en dames. Een heer te Hildesheim wende zich ook tot een adres te Zurich, onder toezending van 3 Mark, ten einde toch te weten te komen, hoe hij op de gemakkelijkste wijze die belangrijke bijverdiensten kon krijgen. Hij kreeg al spoedig een brief, waarin werd medegedeeld: „dat niets leelijker was voor een kamer, dan wanneer de schilderijen met vuil bedekt waren, wat vooral in den zomer nogal voorvalt. Het is voor ieder een zeer loonende arbeid, in zijn ledige uren het vuil van deze schilderijen weg te nemen en de kamer weder een frisch aanzien geveD." Dat de heer over hetgeen hij voor zijn drie Mark kreeg, weinig gesticht was, laat zich begrijpen. Wie in Amerika niet worden toegelaten! De wetgeving der Vereenigde Staten op de immigratie verbiedt den toegang aan de ver schillende categorieën vanlandverhuizers hieronder vermeld lo. Aan krankzinnigen of personen, die aan verstandverbijstering lijden 2o. aan veroordeelden voor eene met den dood gestrafte misdaad of eene onteerende misdaad. Uitzondering wordt gemaakt voor politieke mis daden of wanbedrijven 3o. aan behoeftigen of aan de personen die, naar alle waarschijnlijkheid, ten laste der openbare liefdadigheid vallen. Dooven, stommen, vrouwen met jonge kinderen, die niet door hun echtgenoot, hun broeder of een ander persoon van het mannelijk geslacht ver gezeld zijn, alsmede weeskinderen beneden de 12 j;ar, loopen insgelijk groot gevaar zich den toegang der Vereenigde Staten te zien ontzegd. Evenzoo manke of misvormde personen. 4o. Aan personen, die door een besmettelijke ziekte zjjn aangetast. 5o. Aan personen, wier reiskosten door een ander op voorhand werden betaald of die aankomen met iemand anders hulp. Nochthans is het toegelaten aan personen, die in de Vereenigde Staten verblijven, hunne naaste bloedverwanten ter hulp komen, ten einde zich in dit land te gaan vestigen; 6o. Aan de werklieden, bij contract aange worven. Elke persoon, die zich in een der gevallen zou bevinden welke in voorgaande opgave zijn aan geduid, zal naar het land van herkomst moeten terugkeerende inbreuk kan vastgesteld en de herinscheping bevolen worden, zelfs na verloop van een jaar na de aankomst. Bier uit Beetwortelen. Een Belgisch schei kundige, de heer R. Lefèvre, heeft bier gefabriceerd uit beetwortelen. Dit bier schijnt sterker te zijn dan de sterkste bieren die uit gerst gebrouwen zjjn en smaakt niet het minst naar beetwortel; integendeel moet het een heerlijken geur hebben, dien men slechts vergelijken kan met den geur van de beste biersoorten. De heer Lelèvre heeft aan zijn bier den naam gegeven van Tbéobroma (godendrank). De voor naamste voordeelen, die hij er aan toeschrijft zijn: de goedkoope bereiding, dank zij een procédé dat weinig tfld vereischt, een heerlijken smaak, verfrisschend, voedzaam en eene vol maakte duurzaamheid. Het overblijfsel van de fabricatie vormt een uitstekend voedsel voor het vee. Uit Hamburg wordt gemeld dat Zondagnacht brand is ontstaan in het spiritus entrepot der Naaml. Vennootschap voorheen Nagel in Stein- warder. Een vierde gedeelte van het geheele blok huizen is vernield. De schade aan verbrande jenever en oude wijnen bedraagt meer dan een millioen. Van Russische zijde is tijding gekomen van eene toenemende oorlogzuchtige stemming in Japan. De plannen om de vloot te versterken, waarop zoo krachtig ook door de Japansche dag bladen was aangedrongen, komen tot uitvoering. In Peru zijn twee kruisers gekocht, spoedig words n de drie in Engeland bestelde pantserschepen gehaald. „Laat ons de vloot versterken en onzen tijd afwachten", zoo klinkt het parool. Intusschen wordt met de ontruiming van Liautong en de regeling der daarmede in verband staande quaesties gedraald. Op Formosa blijven de Zwartvlaggen zich krachtig verzetten, en daar wordt van Zuid China uit gestookt. En overal, in Japan en ook op Korea, richt de cholera verwoesting aan. Een gevaarlijk kunstje werd dezer dagen uitgehaald door een reiziger, die in een van N(jvel naar Brussel vertrokken trein zat. Zijn sigaar willende aansteken, vroeg hij een lucifer aan een der reisgenooten. Niemand had er. Kort en goed liet hij het portierraam omlaag en, onbe vreesd voor de snelle vaart van den trein, klom hij op het dak van den wagon, stak zijn sigaar aan de gasvlam, die het compartiment verlichtte, aan en kwam doodbedaard terug, alsof hij een alledaag3ch werk had verricht. Te Queenstown is een Engelsch vaartuig aangekomen met den kapitein en acht man schappen aan boord van het Noorsche ijzeren schip „Fjeld", dat den 28sten Februari in den Stillen Oceaan op reis van Grimsby naar Santiago in brand geraakte. Na vier dagen verliet de bemanning het schip in drie booten en eerst den 2Isten Maart kreeg men een vaartuig in zicht, dat de schipbreukelingen opnam. Zij hadden dus 21 dagen lang in de booten op zee rondgezworven en allerlei ontberingen geleden. Blijkens de officieels statistische opgaven heeft Japan in den laatsten oorlog 61000 man in bet veld gebracht. Het aantal dooden en gewonden is zeer gering: 965; worden de op de vloot gekwetsten en gedooden hierbij gerekend, dan is het aantal iets meer dan 1000. Aan ziekten bezweken 3148 Japanners, van welke de helft aan cholera. Door de Chineezen is nog geen statistiek open baar gemaakt. Er is in den Amerikaanschen Staat New- York nu eene wet tot stand gekomen, waarbil aan de negers in den Staat volkomen gelijkheid met blanken gewaarborgd wordt. Zij bepaalt dat personen die huizen houden waarvoor .vergunning" noodig is. geen onder scheid mogen maken tusschen de gasten wegens verschil in ras of kleur. De wet is met name toepasselijk gemaakt op hótels, restaurants, schouwburgen, drankwinkels, barbierwinkels en badhuizen. Men is tegenwoordig begonnen, eieren in 't groot te verhandelen en te verzenden op nieuwe wijze, n. 1. zonder schaal. Behalve voor het dageljjksch verbruik, zijn er te Londen een ver bazend aantal eieren noodig voor de beschuit bakkers, en vooral voor de Italiaansche pastei bakkers, waarvan eene enkele firma er 5000 per week gebruikt. Tot kort geleden kwamen deze eieren meeren-

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2