Buitenland. Marktberichten. Een kranige daad is door den 86-jarigen heer G. van Eyken, rustend schipper te Zwart sluis, verricht. Een 6-jarig knaapje geraakte spelende in de zoogenaamde wetering. Nauwe lijks had de heer v. E. dit bemerkt, of hij sprong den kleine na en had de voldoening het kind weer op het droge te brengen en van een wissen dood te reddeD. 't Is te hopen dat de krasse oude geen nadeelige gevolgen van zijn menschlievende daad moge ondervinden. In de Alblasserwaard, waar verscheidene boeren dit jaar hennep in plaats van suiker bieten telen, heeft het plukken van den hennep een aanvang genomen, zoodat men er weer als vanouds op verscheidene plaatsen langs de binnenwegen een dubbele haag van hennep- bossen ziet. De opbrengst van den hennep is, de langdurige droogte en daarop gevolgde plasregens in aanmerking genomen, vrij bevre digend. Naar aanleiding van eene desbetreffende aanschrijving van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, dd. 26 Juli 1895, wordt ter algemeene kennis ge bracht dat bij art 351 van het Wetboek van Strafrecht onder meer met ten hoogste drie jaren gevangenisstraf wordt bedreigd hij, die telegraafwerken opzettelijk en wederrechtelijk vernielt, beschadigt of onbruikbaar maakt, en worden daarom ouders, voogden en onder wijzers aangemaand om hun invloed op de jeugd te doen gelden, ten einde het stukwerpen van de isolatoren der Rijkstelegraaf en tele foonlijnen tegen te gaan. Te Moordrecht is een paard door een stier van den landbouwer G. Verboom ver moord. Paard en stier stonden in denzelfden stal. Beide waren losgebroken. Op het hooren van een ongewoon leven werd de stal geopend, waarop het paard ontvluchtte. Het was echter reeds zoodanig door den stier verminkt, dat het bijna onmiddellijk doodviel. Da zoon van den heer Verboom was eigenaar van het paard, dat hij te Moordrecht tijdens een bezoek had opgestald. Door den heer A. Volker, aannemer van de 2de Katendrechtsche haven, is een machine in werking gebracht genaamd „de ijzeren man." Deze machine bestaat uit een locomobiel waaraan een ijzeren ladder is verbonden, voorzien van 25 scherpe bakken. De ladder hangt naar beneden, de bakken draaien er over heen, maken den grond los, brengen dien mede naar boven en ledigen zich in een spoorweg waggon. Om op die manier een waggon te laden is slechts 17, minuut noodig. Niet minder dan 12000 kub. meter grond kan met deze machine in een week verwerkt worden. Wat men al niet kan verliezen. De veehouder G. v. E., te Loosdrecht, zou twee vette varkens afleveren te Hilversum. Na geruimen tijd te hebben gereden zag hij eens om en bemerkte tot zijn schrik dat de twee vette varkens van de wagen verdwenen waren. Teruggekeerd vond hij de dieren bij het dorp. Niettegenstaande varkens in het algemeen en vette varkens in het bijzonder zeer ongeschikt mogen geacht worden om gymnastische toeren te verrichten, bleek dat deze dieren, zonder ongelukken, op hun pootjes waren terecht gekomen. Men leest in het Utrechtsch Dagblad: Mr. Treub heeft de wereld aan 't schrikken gemaakt door zijn berekening, dat te Amsterdam de opcenten op het personeel van 80 op 143 moeten verhoogd worden als het ontwerp van den heer Sprenger van Eyk wet wordt. De Tijd ziet geen kans op de juistheid der gemaakte becijferingen iets af te dingen. Wij ook niet, omdat ons de noodige gegevens ontbreken. In middels raden wjj onzen lezers aan, het schrikken ook nog maar wat uit te stellen. Want de heer Treub heeft zich vergistwaarschijnlijk niet in zijn becijferingen, maar zeer zeker in den indruk, dien hij, naar wij hopen, onwillekeurig, heeft doen ontstaan: dat de belastingschuldigen nu bijna 80 pCt. meer te betalen krijgen I Wat heeft toch de heer Treub uitgerekend? Hoeveel opcenten men heffen moet, niet om een hooger, maar om een gelijk bedrag te erlangen. De zaak is deze: door de wijziging der wet vermindert de opbrengst der hoofdsom. Als men dus hetzelfde aantal opcenten bleef heffen, zou ook de opbrengst der opcenten minder zijn. De heer Treub heeft dat uitgerekend. Het zou voor Amsterdam f 558.000 bedragen. Omdat de gemeentekas dat verlies niet lijden en zulk een bedrag aan de gemeentelijke belastingschul digen niet present doen kan, daarom en daarom aliéen moet men het aantal opcenten verhoogen. Met andere woordenomdat bet vermenigvuldigtal kleiner geworden is, vergroot men den vermenig vuldiger in dezelfde verhouding om hetzelfde product te verkrijgen. En met dat product, niet met den vermenigvuldiger hebben de belasting schuldigen te doen. Voor de belastingschuldigen in een zelfde gemeente in hun geheel zal de te betalen som bij evenredige verhooging van het aantal opcenten dus gelfjk blijven, niet echter voor ieder belas tingschuldige op zichzelf want Daarmate de belasting zelve gelijkmatiger drukt, zullen ook de opcenten gelijkmatiger drukken, en zoo er dus zijn, die voortaan meer aan opcenten te betalen krijgen, zal dat zijn, niet door de ver hooging van het aantal opcenten, maar door de billijker regeling, doordien van hen, die te zwaar gedrukt werden, een deel van den last is over gebracht op hen, die te weinig te toreen hadden. Het dagelijksch bestuur van de Noord- brabantsche Maatschappij van landbouw heeft bij een uitvoerige circulaire en onder toezending van een reglementsontwerp de besturen der afdeelingen gewezen op het wenschelijke van het oprichten van wederkeerige verzekerings maatschappijen tegen veeschade. Het bestuur doet uitkomen dat door verlies van vee, behalve het geldelijk nadeel, tevens een storing in den geregelden omloop van een voornaam productie middel wordt veroorzaakt, wat op het gansche bedrijf nadeelig werkt. Ten slotte wordt nog gewezen op de weder keerige belangstelling der verzekerden in elkan ders veestapel en de toenadering welke tusschen de standen ontstaat, waaruit vaak onderling hulpbetoon geboren wordt en verbetering van maatschappelijke verhoudingen. Dr. Falb's weervoorspellingen. Augustus: Ook deze maand blijft regenachtig en koel, zij het ook wellicht niet in dergelijke mate als in het vorige jaar. In de tweede helft der maand is verhooging der temperatuur te verwachten. Vooral tegen den 27sten en in de laatste week ook vermindering van den regen, nadat deze omstreeks den 20sten de grootste kracht en uitbreiding verkregen heeft. Op de jongste algemeene vergadering van de „Vereeniging van en voor Nederlandsche idustriëelen is besloten, een adres aan de Regentes te zenden, waarin opnieuw de bezwaren tegen het stelsel van den vrijhandel zouden worden ontwikkeld. Dit is thans geschiedt, De toestand zegt het adres wordt in hooge mate verergerd nu België openlijk met dat stelsel gebroken en den invoer van menigvuldige voortbrengselen der Nederlandsche volksvlijt met hooge invoerrechten heeft belast. Maatschappijen en vermogende firma's of fabrikanten trachten reeds door verplaatsing van hunne inrichtingen naar gene zijde der grenzen de verliezen te keer te gaan, welke voor hunne bedrijven uit het nieuwe Belgische tarief te wachten staan. Doch niet voor een ieder is dit redmiddel aanwendbaar. De meest natuurlijke en minst bezwarende maatregel, zoo van voorziening in den dreigenden volksnood als van tegenweer tegen België, zoowel als tegen Duitschland, Frankrijk en alle andere landen, die den invoer ten hunnent met hooge rechten hebben bemoeieltjkt, zou zijngevolg te geven aan den onlangs in de Eerste Kamer der Staten Generaal aanbevolen stap, ook reeds door den minister van financiën in uitzicht gesteld te weteneene doorgaande herziening van het Nederlandsche tarief van invoerrechten. De vereeniging richt daarom tot de Regentes het verzoek, dat het Haar behagen moge de Regeering op te dragen, in dien geest en binnen den kortst mogelijken tjjd handelend te willen optreden. Een ernstig ongeval wordt in de Engelsche bladen vermeldOp een logger, bemand met een twintigtal menschen, die voor hun genoegen over zee van Glendove naar Baltimore, Ierland, uit zoilen gingen, ontstond 's avonds op den terug tocht brand. In paniek wierpen de opvarenden zich in een boot, die inderhaast neergelaten was de boot sloeg om en negen menschen verdronkeu. De logger schijnt nog behouden te zijn binnen gekomen. De scheikundige Francisque Grotte te Parijs, moet een middel tegen longtering gevonden hebben waarmee hij zeer bevredigende resultaten verkreeg. Er wordt in de bladen nog slechts in algemeene bewoordingen van deze ontdekking gesproken. Maar als er werkelijk een geneesmiddel voor die vreeselijke ziekte gevonden is, zullen wij er spoedig wel meer van hooren. Een vermakelijk voorval heeft zich op een vergadering van Berlijnsche kleedermakers voor gedaan. De voorzitter opende de vergadering met een warm woord van herinnering, gewijd aan de nagedachtenis van een der leden van de ver eeniging en noodigde de aanwezigen uit, ter eere van den doode op te staan. Plotseling riep achter uit de zaal een stem: „Dat is niet noodig." De aanwezigen zagen om en aanschouwden den doodgewaande, die blijkbaar zeer in zijn schik was met de lofrede, welke de voorzitter op hem gehouden had. Deze had zich in de war laten brengen door een kennisgeving van overlijden van een kleedermaker van denzeltden naam als het medelid der vereeniging. Omtrent den stand van het graan in Rusland wordt door het ministerie van flnantiën het volgende bekend gemaakt. In het begin van Juli was de stand van de in den herfst gezaaide tarwe voldoende en goed in 852 districten en voldoende of slechts middelmatig in 254 districten. De stand van de voorjaarstarwe was voldoende en goed in 442 districten en onvoldoende of middelmatig in 164. Het is meer opgemerkt, dat in tijden van groote hitte het aantal zelfmoorden toeneemt, en dit verschijnsel wordt nu ook in Londen waargenomen. Zoo erg als thans is het in geen jaren geweest; er zijn in de vorige maand dagen geweest, dat zich tien menschen van het leven beroofden. Er is op het oogenblik geen enkel hospitaal in Londen, waarin niet een patiënt verpleegd wordt, die g6tracht heeft zich het leven te benemen. Onder de zelfmoordenaars z(jn ver scheidene van beneden de 18 jaren. De directie van de Assistance publique te Parijs laat ieder jaar een statistiek opmaken van de sterfte onder de zuigelingen, die zij aan de hoede van minnen op het platteland toevertrouwt. Groot was de ontsteltenis, toen uit een van de opgaven bleek, dat in een zeker oord 100 pet. van de zuigelingen gestorven was. Er was niet bijgevoegd aan welke epidemie. Er werd op staanden voet een plaatselijk onderzoek gelast, en nu bleek dat daar een enkele zuigeling was uitbesteed en gestorven was. Het verhoudings- cjjfer was dus juist, maar de zaak was toch niet zoo verschrikkelijk als zij geschenen had. Kunstmatige seevischteelt. Met de toepassing van een nieuw en hoogst belangrijk systeem ter bevordering der zeevisscherij is men onlangs in Schotland begonnen. By Dunbar, aan de kust van Haddingtonshire, heeft men een groote boer derij opgericht, waar tijdens elk seizoen ettelijke honderden millioenen eieren, inzonderheid van tarbotten, zeetongen en andere voortreffelijke zeevisschen, op kunstmatige wijze worden uitge broeid. Het broedsel wordt vervolgens langs de kust op de voor de visschen het best geschikte gronden neergezet. De aanleidende oorzaak tot het in 't aanzijn roepen dezer broeieri) zijn de aanhoudende klachten der visschers over den achteruitgang der zeevisscherij in de laatste jaren vooral in de kustwateren der Noordzee, waardoor de visschers genoodzaakt worden, steeds verder in zee te gaan. Als het natuurlijk gevolg hiervan hadden zij grootere booten, grootere netten en grooter bedrijfskapitaal noodig. De broeiertj is op grootsche schaal ingericht. Als bewijs hiervoor strekke o. a., dat 80 millioen vischeieren tegelijk bevrucht kunnen worden. De „Vragen van den Dag" deelt het bovenge noemde mee. Schagen, 1 Aug. Aangevoerd9 paarden f 40 a 145, 3Stieren f40 af 150; 21 Gelde- koeien f 110 a f 230,— 8 Kalfkoeienf 170 a f 200; 6 Vaarzen f 70 a f 908 Nuchtere Kalveren f 10, a 18,; 171 Schapen f 14 a f 26. Lammeren f f Bokken en Geiten f af gld.21 Varkens f 7, a f 12. Vette Varkens 36 ft 38 cent per kilo; 40 Biggen f 2, a f 5,— Kippen a ct:

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2