Buitenland. Ia de „Ned." wordt het volgende plan tot droogmakiog dér Zuiderzee vermeld: Men grave een groot kanaal, van de Zuiderzee ter hoogte van Ermelo af, dwars door do Veluwe heen en verder omgebogen naar de noordelijke provinciën, met tal van zijkanalon om langs dien weg de bagger naar de woeste gronden op de heide te voeren. Het werk moost worden uitgevoerd a. door de gevangenen, die nu toch op staatskosten worden onderhoudenb. door een 10000 bedelaars en iacdloopers en c. door 2000 soldaten, die tegelijk voor politiemacht zouden moeten dienen, wat met het oog op gevangenen en gewezen landloopers niet over bodig zou zijn. Vlug bezien. Den la Augustus trad te Holthone (Overijsel) een onderwijzer in dienst. Toen doa eersten morgen het speeluur zijner leerlingen was aangevangen, verliet hij weder in alle stilte zijne school en standplaats en is niot teruggekomen. Een voordeelig baantje! De eigenaar van het stoomcarrousel P., thans staande op de kermis te Helmond, schreef met eenige collega's in om geplaatst te worden op de in het begin der vorige maand gehouden kermis te Schiedam. Wegens te lage inschrijving werden de aanbiedingen geweigerd. Hierop verzocht P. het gemeentebestuur van Schiedam voor f 260 met zijn tent op de kermis te mogen komen. Dit wGrd toegestaan. Dat de man er zijn onkosten wel uitgehaald heek. zal men wel willen gelooven, wanneer men weet dat P. te Schiedam niet minder dan f 2400 ontving. Ia deze week werden per spoor van Leeuwarden naar Rotterdam vervoerd een 80-tal koeien, om van daar per scheepsgelegen heid via Bilbao, naar Saragossa te worden verzonden. De Spaansche kooplieden, die deze runderen te Leeuwarden, door bemiddeling van den heer R. Kuiper, aankoehtten, waren dus, evenals de Gebrs. Israel, uit Weenen, die onlangs Friesch vee naar Rusland verzonden, wel overtuigd van den goeden gezondheidstoestand van het Friesche vee. Ea tOGh blijven Duitscblands en België's grenzen nog steeds voor ons vee gesloten zegt de Leeuwarder Courant. Volgens een mededeeliog van den heer de Ras in de „Limb. Koerier is de totstand koming der Nederlandsche wapenfabriek te Maastricht voornamelijk te danken aan den heer P. A. L. van Ogtrop en den oud-kolocel der marine van Steyn. Reeds bij voorbaat acht de heer de Ras de bewering onaannemelijk, dat de binnenlandsche nijverheid niet even goed in staat zou zijn als de buitenlandsche om de vereischte gewe ren te vervaardigen, terwijl hij er ten slotte op wijst, dat mannen als do hierboven ge noemden, die gesteund worden door Wertheim Gompertz, Hope Co., da Barque de Paris et des Pays-Bas, enz., toch niet over het ijs van één nacht zullen zijn gegaan en dat zij zich daarom wel eerst persoonlijk zullen hebben overtuigd, dat de leiding der op te rich ten fabriek in bekwame en vertrouwde banden zal worden gegevoD. Krijgt de te Maastricht opterichten fabriek de gunning der geweren, dan zullen daarin pl. m. 400 Nederlandsche werklieden minstens gedurende 2 jaren brood en werk vinden. EeDige leden van de Hollandscha Land- bouwmaatschappij, voorstanders van bescher mende rechten, hebben gemeend voor bun lidmaatschap te moeten bedanken. Ia do Maat schappij van Landbouw oefeneD, zeggen zij, stedelingen hun invloed uit. Het plan "bestaat nu om een Maatschappij van Landbouw in het leven te roepen, die uitsluitend uit landbou wers zal bestaan. Het bestuur der „Vereeniging tot bescherming en opbeuring van den Natio- nalen Landbouw en Arbeid" te 's Gravenhage, dat daartoe zijne mede working heeft toegezegd, heeft eene circulaire verspreid, waarin het oordeel wordt gevraagd over de houding der bovenbedoelde leden van de Hollaudsche Land- bouwmaatschappjj. Men schrijft uit Scheveningen De hoop, dat de bomschuit Ario en Daniël, schipper A. v. d. Zwan, ondanks do onheil spellende geruchten toch nog behouden zou wederkeeren, wordt met den dag flauwer. Do schipper van eene andere bomschuit, die naar men beweerde, de Arie en Daniël na den Meistorm zou gezien hebben, kon bij zijne aankomst niets met zekerheid getuigen. Als een merkwaardig feit wordt gemeld, dat sinds den 6n Juli des vorigen jaars te Nieuwvliet, een gemeente met omstreeks 600 zieleü, tot heden geen enkel sterfgeval is voorgekomen. Zoo'n lange tusschenruimte is in deze eeuw te dier plaatse nog niet voor gekomen. Gelukkige Nieuwvlieters. Men weet, dat de Hollaudsche, inzonder heid de Friesche boter op de Engelsche markt geduchte concurrentie ondervindt van de z.g. koloniale boter uit Australië. Nu heeft een der Friesche boterkoopers uit Melbourne (Austra lië) bericht ontvangen, dat de prijs der boter aldaar binnen een maand van 7 7, tot 15 stuivers het pond is gestegen. Een en ander is eon gevolg van de groote droogte, die daar heersclit. Een verlaging van den boterprijs in Friesland is dus vooreerst niet te wachten, wat vanzelf invloed uitoefent op den ganschen boterhandel ten onzent. Door den gemeenteraad van Opsterland word voor geruimen tijd een verzoek aan Ged. Staten van Friesland gericht, om de ten name der verschillende dorpen op het grootboek in geschreven armengelden te mogen inlossen en deze aan hunne bestemming te doen beant woorden, door daarvoor woeste gronden aan te koopen en deze te laten ontginnen, waar door eene productieve werkverschaffing in het leven zou worden geroepen. Naar aanleiding van dit verzoek had te Beetsterzwaag eeno conferentie plaats van eene commissie uit Ged. Staten, burgemeester en wethouders van Opsterland en eene commissie uit het burger lijk armbestuur. Besloten werd, onder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, de armen gelden ten name van de dorpen Terwispel, Langerzwaag en Beets in te lossen, daarvoor woeste gronden, voor ontginning geschikt en in die dorpen gelegen, aan te koopen en te doen bewerken. Gedeputeerde Staten oordeel den dat de minister van B. Z. aan dit besluit zijne goedkeuring niet zou onthouden. Ia die dorpen is de werkloosheid telken jare groof. Het verslag van de Tweede Kamer is verschenen over de herziening der belasting op het personeel. Het betoog van een aantal leden, dat personeel en kieswet gelijktijdig hadden moeten zijn inge diend, vond tegenspraak by hen, die het als een voordeel beschouwden, dat het personeel vóór het kiesrecht werd behandeld. Nagenoeg algemeen achtte men een direkte verteringsbelasting onmisbaar; maar veel verschil ontstond over de vraag of zy door rijk of gemeente moest worden geheven. De vermindering der belastingopbrengst met twee millioen gulden achtte een aantal leden bedenkelijk dit had gecompenseerd moeten wor den door hoogere belasting van weeldeuitgaven of door schepping van nieuwe grondslagen, waar tegenover verscheidene leden een minder lagere opb: engst berekenden. Man vreesde van de verlaging der hoofdsom eene verhooging van opcenten door de provinciën en gemeenten. Velen achtten hot in werking treden der nieuwe belasting onmogelijk zonder een kieswetwijziging, Zeer velen hadden bezwaar tegen de geheele vrijstelling van winkels, en wilden met deze de kantoren op gelijken voet behandelen en lager aanslaan dan woonvertrekken. De voorgestelde classificatie der gemeenten leidde tot velerlei bedenkingen, waartegenover de onmogelijkheid werd betoogd van een betere methode dan plaatselijk onderzoek, Op velen maakte de tabel een goeden indruk. Verschillende bezwaren werden geopperd tegen onvoldoende progressie, die door anderen slechts werd aanvaard als remissie voor lager huurwaarde. Hadden vele leden bedenkingen tegen eene bepaling der huurwaarde naar den werkelijken huurprijs, vele anderen zagen daarin afdoende verbetering in den tegenwoordigen onhoudbaren toestand. De groote meerderheid was in beginsel voor aftrek van kinderen en pupillen, maar tegen de wjjze van regeling werden verschillende beden kingen ingebracht, als de onbillijkheid om aftrek te geven alleen van lagere huurwaarden en de beperking tot inwonende kinderen. Verscheidene leden waren tegen het opleggen van aanslagen beneden f 1 en het vervallen van den grondslag deuren en vensters vond nagenoeg algemeene instemming. Maar velen wenschten ook den grondslag haardsteden af te schaffen, waartegenover het gevoelen stond, dat alleen het belasten van het gebruik eene verbetering is. De wijzigingen in het meubilair daarentegen ontmoetten vele bedenkingen. Zoo achtten velen de vrijstelling van schilderijen onverdedigbaar en de progressie bij dezen grond slag te gering en vond de schatting van het meubilair by de grootste meerderheid geen bijval. Vereenvoudiging der dienstbodenregeling werd toegejuicht, daarentegen afgekeurd de verhooging van landbouwpaarden. Als nieuwe grondslagen werden in de afdeeliDgen genoemd rywielen, weelderytuigen. pleiziervaar- tuigen, piano's, reisbelasting. Velen meenden nog, dat by deze herziening te weinig is gelet op de belastingen van den middenstand, reeds doorbedryfsbelastingbezwaard maar welks ontheffing volgens anderer meeniDg zwaarder druk voor minvermogenden zou mede brengen. Ook werd beweerd, dat het platteland zwaarder wordt gedrukt en eene overgangsbepaling werd gevraagd voor hen, die door de herziening meer moesten betalen. Over de invoering van het belastingdienstjaar met 1 Januari stonden de gevoelens tegenover elkander,maar vry algemeen achtte men invoering der regeling met 1 Januari a. s. onmogelyk. Men ziet, dat velen veel aan te merken hadden. In de Pruisische Rynprovincie wordt den boeren door de Regeeringpresidenten by officieele bekendmaking er op gewezen, niet te roekeloos om te gaan met het veevoeder, dat dit jaar zoo ruim voorhanden is, daar een overvloedig jaar zeer goed kan afgewisseld worden met een schraal en de gevolgen van den voedernood van 1898 zich nu nog doen gevoelen. Tevens wordt hun de raad gegeven het hooi zooveel mogeiyk liever aan 't vee te geven of te bewaren, dan 't voor spotpryzen van de hand te doen. In de omstreken van Andermatt (Zwitser land) heeft het Maandag gesneeuwd; de boeren, die bezig waren met hooien, moesten den arbeid staken. In het gansche kanton Wallis heeft het hevig gesneeuwd. De directeur van het bureel voor statistiek te Beriyn heelt onlangs gewezen op de vermeer dering der ongelukken, die door het onweer ver oorzaakt worden. Het toenemen van het aantal ongelukken wordt door hem aan verschillende oorzaken toegeschreven, zooals het gebruik der electriciteit in de nijverheid, de wyziging, welke de aardoppervlakte ondergaat door de ontbossching, droogmaking, enz., de toenemende verontreiniging der lucht door het meerder verbruik van steenkool. Een uitgebreide knoeiery is te Kopenhagen ontdekt en brengt zoowel onder het groote publiek als in de geldwereld veel opschudding teweeg. De bankier Hansen is de beschuldigde en uit do verhooren is reeds gebleken dat hy voornameiyk op twee wyze zyn klanten oplichtte, nameiyk door trekkingiysten te vervalschen en door loten te vervalschen. Hansen, een man van 63 jaar, was vroeger meubelhandelaar en verschillende andere dingenals bankier was hy weinig bekend onder zjjn collega's. Hij hield zich echter in 't by zonder bezig met het plaatsen van premie-obligaties, waarvoor hy tal van agenten in dienst had. Daar hy nooit anders dan soliede leeningen ter hand nam, werkte hij met veel succes, zoodat, zooals thans gebleken is, zyn winsten soms 180.000 kronen per jaar beliepen. Die waren echter alles behalve eeriyk verdiend; hy stuurde, zoodra een lyst getrokken was, aan al zyn klanten niet die lyst maar eene die hy zelf deed drukken en waarop de nummers zyner klanten, hetzy met geringe winsten, hetzy met verliezen uitkwamen. Intusschen nam hy zelf de winsten die op de loten vielen. Of wel hy stopte zyn klanten loten in de handen van trekkingen die al hadden plaats gevonden en die loten kon hy dan veiliger later op zijn speciaal gedrukte lysten met nieten doen uitkomen. De zaak is ontdekt, doordien een der klanten zyn Ijjst met die van een ander vergeleek en bemerkte dat de twee niet klopten.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2