N°. 825. Zondag 18 Augustus. A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bubo 80 Cti. Franco per post door ge heel Nkdbrland 45 Oti. Naar Ahbrika en andere landen met verhooging ier porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prvjs der Advertcntiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groot* letter* en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BewiJsnammers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Tuil REINHEID DER STRATEN. De BURGEMEESTER van Texel: In aanmerking nemende, dat de reinheid der straten, vooral die te den Burg, dikwijls veel te wensehen overlaat; Vestigt de aandacht van de ingezetenen op hunne verplichting tot het wieden en schoon houden der straten en goten vóór en langs hunne panden. Texel, den 13 Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTFN. GE M EEN TE-REKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de Gemeente- rekeDing over het dienstjaar 1894 den Raad is aangeboden, geduiende 14 dagen, van den 15 tot en met den 29 Augustus a s. ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en aldaar tegen betaliDg van de kosten verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 15 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 17 Augustus 1895. In de Donderdag jl. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd op voorstel van B. en W. besloten een viertal medailles1 verg. zilveren, 2 zilveren en 1 bronzen ter beschik king te stellen van de afd. Texel der Holl. M. van Landbouw, om te dienen als bekroning bij de in Sept. te houden afdeelingstentoon- stellinghet bestuur der afdeeling zal zich met B. en W. verstaan voor welke nummers van het programma gemelde medailles zullen worden uitgeloofd. In dezelfde vergadering werd besloten, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek, om aan de afdeeling bovengenoemd eene subsidie toe te staan van f 50, voor de te houden ten toonstelling; het voorstel van B. en W. was om f 25 toe te staan, doch tengevolge een amendement van den heer Koorn, op het voor stel, werd de som tot f 50 gebracht. Erg royaal is het trouwens nog nietbij het zeldzame geval dat een flink volksfeest zal worden georganiseerd, (5 jaren geleden had het laatste plaats) had de gemeente waarlijk wel ietwat beter uit den hoek kunnen komen. Dinsdagavond moet in den polder Eierland, bet onweder zijn ingeslagen in de hofstede Maria's hoevede schade schijnt weinig be- teekenend te zijn geweest. Donderdag 15 Aug. werden A. de Rooij en Echtgenoote, Vader en Moeder in het Alg. Weeshuis alhier, door het bestuur dier inrichting eervol uit hunne betrekking ontslagen; aan de scheidenden werd door het bestuur als bewijs van erkentelijkheid en tot aandenken eene keurige pendule met coupes ten geschenke gegeven. Aangezien de nieuwe functionarissen nog niet waren aangekomen, bleven de oude zich nog met de waarneming der betrekking be lasten. Vrijdagavond kwamen Visser en Echtgenoote, de nieuwbenoemde functionarissen alhier aan en aanvaardden hunne betrekking. Oudesohild, 15 Aug. Indien de middelen er voor kunnen gevonden worden, bestaat het plan om hier eon feestje voor de schooljeugd te organiseeren op den verjaardag onzer Koningin. Met de herinnering aan vroegere prettige feestjes, op dien dag gevierd, is 'c voor het I jonge volkje zeker te wensehen, dat de plannen mogen verwezenlijkt worden. j Oostekend, 17 Aug. Wie kent Nan Ver- meulen niet 5 Hij is het, die, al is hij van persoon wat klein, U Uwe haren snijdt en U zeer fijn scheert; zoodat ge des Zondags met glad geschoren gelaat langs 's Heeren straten kunt wandelen. Hij is het, die, wanneer ééne onzer koning- innen verjaart, vóór het krieken van den morgen ouze driekleur op den torentrans plaai st. j Hij is het, die U zoo dikwijls bij bekkenslag verkondigt, dat Simon Dros vet varkensvleesch en Antje Slot beste aardappelen te koop heeft. Hij is het, die meer dan twee duizend gulden batig saldo voor het alhier bestaande Begrafenis fonds heeft te zamen gebracht. Hij is het, ten slotte, die, wanneer Uw stervensuur heeft geslagen, U Uwe laatste rustplaats bereidt, nadat hij van huis tot huis de treurige boodschap: „Er wordt bekend ge maakt, enz." heeft verkondigdterwijl bij, wanneer Uw overschot grafwaarts wordt gebracht, door klokgelui aan ieder sterveling het „Memento mori" laat hooren. Wie durft ontkennen, dat Nan Vermeulen een man van beteekenis is? Welnu dan! Morgen is het 25 jaren geleden, dat hij met zijne trouwe eega het huwelijks bootje instapte, en Zachtjes zijn zij heengevaren Naar de zilv'ren huw'iijksree. Morgen zal stellig ieder rechtgeaard Ooster- ender door het uitsteken van zijne vlag toonen, dat hij verdienste op prijs weet te stellen. Morgen, het kan niet anders, is ons dorp in feestgewaad 1 Men schrijft uit 's-Gravenhage De aanbieding aan het departement van Oorlog gedaan voor vervaardiging van geweren in het binnenland is ingetrokken, nadat ge bleken was, dat de door het syndicaat op te richten fabriek geen voldoend productie-ver mogen had, om te voldoen aan de door den minister in de vergadering der Tweede Kamer op 14 Maart 11. gedane consessie. Eene poging in het belaDg van de nationale rijverheid gedaan, om daarna de onderhande lingen voort te zetten, ten einde, desnoods op den grondslag van een langeren leverings termijn, tot overeenstemming te geraken, heeft niet tot eene gunstige uitkomst geleid. De Lombok-feesten, welke het Uitvoerend Comilé der tentoonstelling te Amsterdam zich voorstelde te geven, gaan niet door. Dit besluit is genomen, omdat bij verschillende militairen, waaronder oud-Indische officieren, het plan geen bijval vond. Bij de weduwe B. W., te Meedhuizen (Gron.), vervoegde zich dezer dagen iemand, die voorgaf een landbouwer met 50 bunders grond te Zuidbroek te zijn. Hij wilde oen huishoudster hebben en vroeg of zij bij hem in dienst wilde treden. Na een familiaar gesprek werd de zaak beklonken, waarbij door den landbouwer, in plaats van den godspenning, een gouden ïing werd gegeven. Des morgens vroeg naar Zuid broek willende terugkeeren, verwisselde de landlooper want dat was hij - zijn plunje met de zoogoed als nieuwe kleeren van den overleden echtgenoot der weduwe, met inbegrip van een zilveren horloge. Later kwam aan het licht, dat een zoodanige landbouwer te Zuidbroek onbekend was. De politie doet onderzoek. Weder verscheen cece brochure tegen de onbehoorlijke behandeling der weezen te Neer bosch. De brochure is gericht aan de baronesse van Aylva van Pallandt, die zelve eene liefde rijke vrouw schijnt te zijn, maar op wier raad de schijver van de brcchure, de heer W. J. Ruiter twee zjjner kinderen aan Van 't Lindenhout toevertrouwde. De schrijver wenscht dan ook alleen maar de oogen van de baronesse en het publiek te openen voor het „Donkere Neorbosch," donker door de hardvochtigheid en de liefdeloosheid, die er heerscht en waarvoor zoovelen duizenden guldens offeren. De schrijver noemt het goed vertrouwen in Neerbosch, geheel misplaatst en hoopt, dat hetgeen bij schrijft tot verbetering van het lot der arme weezen daar, mag leiden. Men schrijft uit Beilen De aanhoudende lage prijzen voor vette varkens is de oorzaak van een zonderlinge handelwijze van den landbouwer A. Beugel te Wijster onder deze gemeente. Verleden herfst had hij reeds twee varkens, die toen wel al voor vet mochten doorgaan en die toen tegen den marktprijs van 17 cent per kilo meer dan f 110 konden opbrengen. Doch B. was niet genegen tegen dien prijs te verkoopen. Middelerwijl zijn de prijzen nog aanmerkelijk gedaald en zijn deze sedert geruimen tijd sta tionair op 14 cent voor vette. Geen wonder dus, dat B. weigerachtig bleef de dieren van de hand te doen en daartoe ook thans nog niet te bewegen is. Een gevolg van deze stijfhoodigheid is, dat de beide varkens nog steeds volop de aardsche zaligheid genieten. Zij mogen thans met alle recht „moddervet" worden genoemd en worden door opkoopers op meer dan 1500 halve kilo's zwaar geschat en het spek op 2 dM. dikte. Wanneer deze kolossen nog eens met den slager kennis zullen maken, is, als de prijzen niet beter worden, vooreerst nog niet te zeggen, TEXELSCHE COURAMT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1