Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Te öroniDgen is brand ontstaan in de stroobult van de fabriek „L'UDion". De stroo- bult welke ongeveer 130000 pakken bevatte, is bijna geheel verbrand. Een oogenblik be stond er groote vrees voor de fabriek en de tweede bult, welke reeds door de vlammen werd aangetast, doch door de wakkere brand weer nog bijtijds werd gespaard. Men meldt uit Roozendaal: Door de Brusselsche firma E. Leurs Cie. is alhier eene groote export-slachterij voor zwaar vee geopend. De eerste ladingen vee zijn Dinsdag uit Rotterdam alhier aangekomen. Door toepassing van een nieuwe, hier nog niet bekende slacht wijze kan men 25 ossen per dag slachten. Het vleesch wordt nog denzelfden dag in daarvoor ingerichte spoorwagens per „grande vitesse" naar Brussel verzonden. In Friesland hebben tal van boeren op hunne hoopen hooi, die buiten de schuur staan en die, wijl de oogst van dit hooi niet geheel lukte, veel broeien, flinke lagen grond aange bracht. Het hooi perst men daardoor in elkander en het brandgevaar door broei vermindert zeer. Alzoo een tweeledig doel, dat bereikt wordt! De „Telegraaf" bevat het volgende onder het opschrift „Luchtballon en boeren." „Hoe genoeglijk rolt het leven „Des gerusten landmans heen „Die zijn zalig lot, hoe klê9n, „Voor geen Koningskroon zou geven." Poot is dood. Maar het leven der geruste landlieden rolt nog steeds genoeglijk, behalve voor luchtreizigers. Daar Woensdag Paine en Zoon zouden vuur werken, moest de ballon-captif „l'Auroro", op hoog bevel van comité of politie, leeggepuft worden of verhuizen. Kapitein Denys verkoos zoolang in 't luchtsop te gaan en steeg te zeven uur 35 minuten met drie luitenants en den heer Henri Palmers, van Huntley en Palmers, op. Men kwam tot een hoogte van 900 M. en daalde neer te zeven uur 48 minuten op landerijen tusschen Amstelveen en Ouderkerk. Het anker zat nog niet vast of de landlieden, wier leven zoo genoeglijk rolt, kwamen in drommen opzetten, ranselden een der luitenants af en zouden tot erger zijn overgegaan, als de luchtreizigers niet een paar revolvers ver toond hadden. De Nieuwer-Amstelsche politie escorteerde ten slotte den ballon en de reizigers, terwijl de menschen met het „zalig lot" vloekend en mopperend achterbleven. Een prettig bruiloftsfeest. In eene woning op de Hofkade te Rotterdam werd bruiloft gevierd, waartoe eenige Amsterdamsche familieleden waren overgekomen. Toen men eenigermate onder den invloed van den drank geraakte en alle min of meer beneveld waren, kreeg men twist. Oude veeten werden opge rakeld en eene vechtpartij ontstond, die daarmee eindigde dat drie der Amsterdamsche familie leden de deur uitgegooid werden, twee met bebloede hoofden. Ter verbinding hunner wonden begaven zij zich naar den politiepost aan de Galerij. Een ernstige brand woedde Woensdag nacht te St. Kruis (Zeeland). De schuur van den landbouwer Van den Hemel, aldaar, werd geheel in asch gelegd. Negen werk- en drie jonge paarden, negen melkkoeien, drie vaarzen en twee stieren, benevens al het landbouw gereedschap, twaalf gemetten rogge, een partij erwten en hooi zijn een prooi der vlammen geworden: Aan redden was geen denken. Toen men den brand gewaar werd, schoof reeds het dak af. Oorzaak van den brand onbekend. Waarvoor men al feest wil vieren. Iemand in Utrecht is op het idee gekomen om een feestelijkheid te organiseeren ter gelegen heid van de geboorte van Utrecht's lOOOOOsten inwoner. Als men nu nagaat, dat de bevolking thans 93.000 zielen telt, de statistiek aantoont, dat zij telkenjare met 2000 personen door geboorte en vestiging vermeerdert, dat 't dus een kleine 4 jaren kan duren voordat de 100000e er is, dan is de man met zijn feest- plan er vroeg genoeg b\j. Tegen twee uur brak jl. Maandag te Gronsveld in eene boerenbehuizing, door onbekende oorzaak brand uit, in minder dan een kwartier stonden 17 huizen in lichterlaaie. Aangewakkerd door den feilen wind en de droogte, vloog het vuur van dak tot dak, zoodat weldra aan geen blusschen te denken was. De volle schuren, waarin de hooi- en graanoogst lag opgestapeld bevorderde het vernielende element niet weinig. Daarenboven was met de brandspuiten weinig te doen, zoodat al de inspanning met de aanwezigo brandspuiten van Grondsveld, E ijsden en Heer zich moest bepalen tot het koeren der nabijgelegen perceelen; er was namelijk gebrek aan water, alleen de inhoud der mestvaalten en van een put, die weldra ledig was, had men by de hand, en verdor moest het water van elders met groote vaten worden aangevoerd. Door het omwerpen van muren en gevels werd het vuur eindelijk beperkt. 16 gezinnen, waarvan sommige uit 10 personen bestaande, zjjn van dak en onderhoud beroofd, en hoewel de meeste verzekerd waren, is er heel wat schade aan have en meubels, waarbjj veel onverzekerd, maar vooral aan graan96 personen zijn zonder onderkomen, In het Hannoversche dorp Dreeke was een boer, die zonder knechts werkte, ziek geworden aan een borstkwaal. Hij wist niet, hoe hij zijn oogst zou binnen krijgen, want zijn vrouw moest zorgen voor hunne vijf kleine, deels ook zieke kinderen, en zijn oude vader kon niets meer doen. De man vroeg nu bij de overheid verlof aan, op Zondag te laten werken, omdat in dien tjjd in de week geen werkkrachten te krijgen waren en het gevolg was, dat er den volgenden Zondag niet minder dan 69 der 200 inwoners van het plaatsje zich aanmeldden om hem te helpen. Boeren en knechts, vrouwen en meisjes, allen spoedden zich aan het werk. De zeisen zwaaiden lustig op de velden van den armen, zieken man. In edelen wedijver wilde de een niet voor den ander onderdoen. Zelfs de oude burgemeester deed mee. En 's avonds was al het werk op de velden van den zieken boer afgedaan. De heer Maragliano, professor aan de Universiteit van Genua, heeft op het, op dit oogenblik te Bordeaux vergaderde, geneeskundige Congres zeer groot opzien gewekt met een belangwekkend vertoog over een nieuwe behan deling van tuberculose met een door hem bereid asrum. Volgens hem is de genezing van tuberculose met het nieuwe middel verzekerd. Professor Maragliano gaf een overzicht van door hem gedurende drie jaar gedane onderzoekingen en de wijze, waarop hy tot het anti phtisische serum gekomen was. Hy had het serum bereid uit het bloed van honden, ezels en paarden. Van de 83 personen, die door hem behandeld werden, zyn 61 thans reeds genezen. In Rusland heeft een zwaar onweer gewoed, waardoor in het gouvernement Pleskau 118 dorpen getroffen werden. De hagelslag vernielde den heelen oogst. 40 huizen werden door een orkaan vernield. Het getal dooden en verongelukten wordt op 80 tot 40 personen geschat. Gesteund door Rusland, weigert China de door Japan voor de ontruiming van Liaotong verlangde 50 millioen taels te betalen en de Russische bladen pogen pressie uit te oefenen op Japan. De regeering van dit land sebynt echter niet te willen toegeven. Dat China talmt met het betalen der oorlogskosten en eerst over drie maanden den eersten termyn wil voldoen, doet mede voor nieuwe verwikkelingen in Oost Azië vreezen. Vergadering Vrydag 15 Aug., voorm. 9'/«uur. Voorzitter Jhr. Strick v. Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris J. A. "Wesstra. Na opening van de vergadering zegtdeVoorz.dat allereerst aan de orde moet worden gesteld; Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. De Voorz. benoemt daartoe eene commissie van drie leden, de Heeren: C Keyser Pz., A. Dros Az en W. Mets. De openbare vergadering wordt geschorst. Na heropening wordt gelezen het rapport van onderzoek van bovengenoemde commissie, advisee- rende tot toelating. Dienovereenkomstig wordt besloten. Daarna worden gelezen de notulen der twee laatst gehouden raadsvergaderingen, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling van de ter zake Oosterendor haven, verzonden adressen aan den Min. van W., H, on N. en aau de Prov. Staten, waartoe in de vorige vergadering was besloten en waarvan de redactie aan B en W was overgelaten. Ingekomen zyn missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer van Weur- dinge, en vaststelling van de jaarwedde voor de te benoemen onderwijzeres aan den Hoorn. Voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding rekeningen Gemeente en Instellingen van Weldadigheid, dienstjaar 1894. De rekening van de gemeente wijst aan in ontvang f 58351.94 uitgaaf f 52262 99s Saldo 1 1098.94' Onder dit saldo is begrepen een bedrag van f 600, uitgetrokken voor het maken van een kaart en legger van wegen en voetpaden, waaraan dat jaar echter nog geen gevolg is gegeven. Rekening alg. Armbestuur. Ontvangsten f 4933.14' Uitgaven f 3572 54 Saldo" f 1360.60» De Rekening van het alg. Weeshuis sluit in ont vang en uitgaaf tot een cyfer van 14756.86', als saldo wordt vermeld een bedrag van f 3633 53; dit cijfer is evenwel niet het juiste saldo merkt de Voorz. op, daar in de rekening, als afgeloste en uitgezette kapitalen, resp, voorkomen posten van pl. m. f3500 en f 5800; het verschil dier posten maakt het juiste saldo uit. De rekening Bank van Leening sluit met een nadeelig saldo van f 2.48. De aangeboden rekeningen worden tot onderzoek gesteld in handen van commissiën en wel als volgt: Rekening gemeente, de heeren Bakker, Mets en Roeper. Idem Armbestuur de heeren Dros en Zfim. Idem Weeshuis de heeren C. Keyser Pz. en Koning. Idem Bank van Leening de heeren Koorn en Lap. Verzoek W. F. Scliumaker om te worden aangesteld als makelaar. De Voorz. geeft eenige toelichtingen over den aard der betrekking van makelaars, die in het wetboek van Koophandel worden genoemd tusschc-nhandelaars. Na de nog al rijke toelichting ten deze geeft de Voorz. in overweging om (afgezien of adressant de noodige geschiktheid bezit,) op grond dat hier geene behoefte bestaat aan makelaars, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Koorn vraagt of het noodig is dat thans reeds eene beslissing zal worden genomen op het gedaan verzoek spr. wenscht zulks uit te stellen tot een volgende vergadering en dan tevens van adressant te weten of zyn bedoeling is om als Make laar te worden aangesteld voor alle vakken of voor een enkel vak. De wethouder Keyser ondersteunt het voorstel van den heer Koorn, hetwelk alsnu zonder hoofde- ïyke stemming wordt aangenomen. Verzoek ontslag F. Weurdinge - Eekma, als oyider- loijzeres leei-vak K, te den Hoorn. Besloten wordt het gevraagd ontslag te verleenen op de meest eervolle wyze met ingang van 1 Aug. jl. Verzoek onderwijzers S. de Boer en H. de Vries en onderwijzeres R. Roeper om verhooging van jaarwedde. De eerste adressant grond zyn verzoek hierop dat hy behalve acte Fransch ook acte heeft voor Engelsch en Duitsch en hoofdacte, zoomede dat zynen voor ganger een hooger salaris genoot, alsook dat het solliciteeren hem veel geld kost. Geen der aangevoerde redenen kon evenwel B en W leiden tot gunstig praeadvies, weshalve zy advi- seeren op het verzoek afwyzend te beschikken. De heer C Keyser Pz. vindt het tractement wel wat laag; ook de heer Mets zou voor adressant eenige verhooging van salaris verlangen, niet om de door adress. aangevoerde redenen doch op grond dat deze de bekwaamheid bezit om desgevorderd het H. d. S. te vervangen. De heer Dros voert hierop evenwel aan dat indien dit geval zich voordoet, de Raad zich zeker niet onbetuigd zal laten. Met 10 stemmen tegen ééa wordt ingevolge het preadvies van B en W besloten; tegen stemde de heer Mets. Het verzoek van den onderwyzer de Vries was gegrond hierop: dat hy het laagste salaris geniet en na zyne aanstelling andere onderwyzers op hooger salaris zyn aangesteld. De Voorz. zegt dat door B en W met genoegen wordt geconstateerd dat adress. Hoofdacte heeft bekomen, hetwelk voor zyne tegenwoordige betrek king evenwel niet vereischt wordt Ter zake het motief van adress. dat alhier na hem, andere onder wyzers zyn aangesteld op hooger salaris, merken B en W op dat adress. ook naar die betrekkingen had kunnen solliciteeren. Het advies van B en W is tot afwyzende beschik king op het verzoek. Met algemeenestemmen wordt in dien geest besloten. Het verzoek van Mej. Roeper is om eene verhoo ging van salaris met f 100 's jaars. Het advies van B en W is tot atwyzende beschikking. De Raad besluit in dien zin, met algem. stemmen. Adres J. Bz. Bakker e a. wijziging politieverordening inzake losloopen rammen. Dit adres, onderteekend door 29 verschillende per sonen, heeft ten doel deze wijziging in de politie-

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2