Buitenland. Marktberichten. Men meldt uit Delft dat zich aldaar een geval van cholera asiatica heeft voorgedaan bij het personeel van de artillerie-constructie werkplaatsen. Omtrent den fruithandel meldt men uit de Betuwe aan de „Haarl. Ct.": De groote verkoopingen van appelen, peren en andere fruit zijn zoo goed als afgeloopen. Gemiddeld is op het hout voor de appelen besteed f 1.50 A f 2 per HL., naar gelang van kwaliteit; terwijl peren ongeveer het dubbele golden. Over het algemeen is de Betuwe met haar omstreken rijk van appelen voorzien, terwijl daarentegen de peren een zeer klein gewas goven. De verzonding van vroege peren naar de buiten- en binnenlandsche markten is zoo goed als geëindigd. Men schrijft uit Friesland; Het is bekend, dat de stoomdorschmachines tot dusver bij de meeste arbeiders ten platte lands in een kwaden reuk stonden, overtuigd als zij waren, dat daarin de hoofdoorzaak school van de werkloosheid, waartoe zij vooral in den wintertijd in vele streken gedoemd zijn. Thans willen zij zichzelf de voordeelen der machine ten nutte maken. Te Overschild, onder Sloch- teren, hebben tenminste oen n6gontal arbeiders met elkaar een machine aangekocht, welke zij zoo spoedig mogelijk in werking hopen te stellen. Werkloozen. Als een bewijs hoe groot thans in sommige streken van Friesland het gebrek aan werk is, diene, dat in de vorige week de omroeper te Drachten bij trommelslag bekend maakte, dat een aantal werklooze arbeiders hunne diensten gratis aanboden, dus alleen tegen het genot van kost. Uit den aard der zaak heeft men vooral in Limburg met het grootste leedwezen vernomen, dat het syndicaaat, gevormd met het doel om een Nederlandsche wapenfabriek te Maastricht op te richten, aan den Minister van oorlog heeft meegedeeld, dat het aan de door dezen bewinds man gestelde eischen Diet kan voldoen en daarom zijne aanbieding betreffende de nieuwe geweren heeft ingetrokken. Reeds voor eenige dagen, zoo schrift de Limb. Koer., kwameD geruchten tot ons, dat deze voor Maastricht zoo gewichtige onderneming in de haven zou schipbreuk lijden. Toch restte toen een kansje op behouder werd nog met den Minister onderhandeld. Wij onthielden ons daarom tot dusver van elke mcdedeeling over de loopende geruchten. Thans hebben wij echter zekerheid. De Minister schijnt niet toeschietelijk te zijn geweest en met name zijn eischen met betrek king tot den tjjd der levering al te hoog gesteld te hebben. Of dat nu de heeren geldschieters huiverig gemaakt heeft om de zaak voortgang te doen hebben? Het schijnt ons zoo. Wat er van zij, het feit, dat Maastricht zijn fabriek, waarop reeds zoo stellig gehoopt werd, niet zal krijgen, staat maar al te vast. Wel mag men in bittere spijt uitroependat is schipbreuk lijden in de haven. Hoe gevaarlijk het is spelden in den mond te nemen, bleek den 13 dezer bij een 17-jarig meisje, J. K., te Schagen. Bij het ophangen van kleeren gleed een speld, die zij in den mond had, in de keel, waar het scherpe voorwerp bleef zitten. Eer eeD dokter echter gelegenheid had de speld te verwijderen, zakte zij naar beneden en moet de tijd leeren, of dit ongeluk geen ernstige gevolgen zal hebben. De heer Haffmans wijst er in het Venl. Weekbl. op, dat, aangezien de nieuwe kieswet, wordt zij aangenomen, een „heel ander slag van menschen" in de Tweede Kamer zal brengen terwijl het omzetten de Prov. Staten veel tijd en moeite kost, in de Eerste Kamer slechts langzaam de „werking der democratische aera" gevoeld zal worden en het zoodoende niet zal kunnen uitblijven, of zij wordt een spaak in het wiel van den „zoogenaamde vooruitgang." „Dan, meent de heer H., zal het spoedig heeten: Weg met de Eerste Kamer! evenals in Engeland de kreet opging: Weg met het Hoogerhuis! toen dit de „Homerule" verworpen had. Door eigen kracht kan de Eerste Kamer zich ook niet staande houden, want die heeft zij niet. „Geloof me, de Eerste Kamer zal vallen en haar val zal groot zijn." De heer Haffmans voegt er echter bijdat het nog wel wat kan duren eer het zoover komt en hij het wellicht niet zal beleven. Ook een flesschentrekker? Zondag vervoegde zich aan het loket van het station Kuilenborg een net gekleed heer, die den waarnemenden chef een kaartje enkele reis naar Amsterdam verzocht. Toen het op betalen aankwam, bespeurde de heer tot zijne groote ontsteltenis, dat hij zijne portemonnaie, waarin volgens zijn beweren f 9 was, ver miste. Met betraande oogen verzocht hij den waarnemende chef vriendelijk hem toch het kaartje te geven, daar hij te Amsterdam moest zijn. Hij zou dan de gelden wel overmaken. De ambtenaar verstrekte hem het bewijs, maar tot heden zijn de kosten nog niet voldaan. In den nieuwen circus te Amsterdam wordt avond aan avond op sprekende wijze reclame gemaakt voor het kogelvrije pantser van den kleermaker Dowe. Een „moderne Teil" schiet met puntkogels door een dik stuk eikenhout, en vervolgens met dezelfde soort kogels op een „miss Diana", die met het pantser is gewapend. Zoo bunnen de toeschouwers zich overtuigen, dat het eikenhout niet tegen de kracht der kogels bestand is, terwijl deze in het 2 cM. dikke pantser blijven steken. Ten bewijze dat de Rijkspostspaarbank zich in toenemenden bloei mag verheugen diene dat het saldo te goed der 450.000 inleggers aan het einde der maand Juli ongeveer 41 mil- lioen gulden beliep. Trouwens het saldo over genoemde maand (917.021.05s) is het hoogste dat sedert het in werking treden dier instelling over eenige maarsden werd verkregen. Van de oude stempel Een dorpje in het Noorderkwartier van Limburg heeft, naar het „Kath. Volksblad" weet -mee te dealen een schoolhoofd, dien men dagelijks vóór en na schooltijd en op de vacantiedagen met meer dan gewone vlijt zeis, hooivork, zicht, hark, riek, schop en schoffel ziet hanteeren, al naar gelang de werkzaamheden, op den akker dit medebrengen. Iu do kunst van plaggen hakken op de heide heeft meester bepaald zijns gelijke niet. Niöts wat meer effect maakt, dan meester op een paar groote holsblokken met gescheurde pan talon, waarvan de deelen door een roodbonten zakdoek bijeen worden gehou len, te zien loo- pen in den kruiwagen of wel voor ploeg, egge of weiboom. Is het personeel van dezen of genen boer niet talrijk genoeg om de vruchten op tijd in te zamelen, meester is daar, om 't zaakje togen zooveel per morgen aan te nemen en reeds den volgenden dag slaat „monsieur" de zicht in 't koren, dat het een lust is om te zien. Over het drinken door arbeiders op het veld zegt een geneesheer het volgende: Vele landlieden meenen bij den veldarbeid niet veel te moeten drinken, om daarmede het sterke zweeten tegen te gaan. Dit nu is een dwaling, die tot gevaarlijke ongesteld heden kan leiden. Den dorst kan men beschouwen als een aanmaning, dan volgt een langzaam uitdrogen der weefsels van het lichaam en dit brengt vatbaarheid mede voor zonnesteek. Ook is het gemakkelijk in te zien, dat bij gebrek aan de noodige vochten de stofwisseling verzwakt en de voeding van het lichaam verhinderd wordt. Daarom is het niet aan te raden, den dorst niet te lesschen. Bij gelegenheid van de Scheldefeesten had men over de rivier door ponteniers een brug laten slaan, waarover eerst de infanterie en artillerie en daarna het publiek zich van de overzijde naarde stadszijde zou mogen be geven. Toen nu de talrijke menigte werd toegelaten, onstond een zoo vreeselijk gedrang, dat tal van vrouwen en kinderen om hulp begonnen te roepen. Er geraakten menschen onder den voet en de politie moest met geweld optreden om ruimte te maken. Er werd een charg6 met de sabel gemaakt en ook de infanterie moest handelend optreden met de bajonnetten. Men brak de brug ten slotte maar weder af, toen er toch geen orde te handhaven was; het aantal verwonden moet zeer groot zijn. Te New York hebben negenduizend kle6der- makersgezellen den arbeid neergelegd. Zij ver langen vermindering van werkuren tot 59 per week en 20 pet. loonsverhooging. Men verwacht dat in den loop der week in het geheel 20,000 gezellen zullen staken. Alle politie agenten die met verlof waren, zijn teruggeroepen. Een Beiersch paardenkoper kreeg een jaar geleden een verschrikkelijken klap van een paard. Hjj stierf niet aan de gevolgen, maar werd stom. Verleden week had h(j weer een paard aan de hand, het dier schrikte en gaf den koopman een klap, die hem languit tegen den grond deed vallen. De omstanders schoten toe maar bemerk ten spoedig, dat hij meer geschrikt dan gewond was, want hij begon dadelijk het paard heftig uit te scholden. De Beiersche Doctoren zijn één en al verbazing over deze kuur. Een treffend ongeluk wordt uit Kiel gemeld. Daar was op de werf „Germania" juist een schip afgeloopen, waarna een 100-tal werklieden huis waarts togen. Zij moesten een brug over, die zwaar met ijzer beslagen dag aan dag het gewicht vari alle werklieden tegelijk placht te dragen. Ditmaal bezweek de brug plotseling en allen vielen te water, bedolven onder de zware stukken hout en ijzer. Al dadelijk kon geconstateerd worden, dat tien werklieden dood waren, doch men vreest dat het aantal verongelukten veel grooter zal zijn. Is soep een voedingsmiddel? Bij de velen, die dit ontkend hebben, is thans ook de dokter van Bismarck, professor Schweninger gekomen, die zich aldus hieromtrent uitlaat; „Waarom bouillon zoo geroemd en steeds zoo aanbevolen wordt, is ons te onbegrijpelijker, daar de voedings waarde er van zeer gering, terwijl de werking der zouten op het hart niet onbedenkelijk is. Het schijnt, dat de streken van onzen aardbol, die het dichtst bij de Noordpool liggen, langzamerhand ontvolkt worden. Zoowel in het Noorden van Noord-Amerika en Groenland als in Seberië wonen nu minder menschen dan een halve eeuw geleden. En in Rusland heeft de laatste volkstelling bewezen, dat de Noordelijkste provincie, Archangel, tien duizend bewoners minder telt dan tien jaren geleden. Het blijkt, dat de menschen meer en meer zich ophoopen tusschen de 40 en 60 graden of, nog nauwer, tusschen de 45 en 65 graden Noorder- en Zuider breedte. Er zfjn in Duitschland een zeker aantal geleerden, die de gewoonte hebben om nu en dan het einde der wereld aan te kondigen. Nu is er een sterrekundige, een hoogleeraar aan de univer siteit te Jena, die reeds voor tien jaren heeft voorzegd, dat de wereld in 1897 zou vergaan, en die nu zijn voorspelling volhoudt. De oorzaak van het vergaan zal in de warmte liggen. Een ander beweert dat het door de koude zal zijn, maar dat kan hem niets schelen. Een komeet, die reeds in 1868, 1874 en 1881 ons planetenstelsel heeft bezocht, zal in 1897 zoo dicht by onze aarde komen, dat al het planten en dierlijke leven verwoest zal worden. Alkmaar 16 Aug. Aangevoerd werden totaal 1256 Hectoliters. 25 H.L. Tarwe 14 Rogge Gerst id. Cbev. 332 Haver 10 Koolzaad 744 Karweizaad 24 Yale Erwten f 107 6.50 k 6.25 4.10 6.- 5.- 2 85 3.25 6.50 12.50 13 30 8.- Amsterdam, 19 Aug. Aangevoerd 280 Run deren, le kwal. 70 k ct., 2de kwal. 60 ct.3e kwal. 50 ct. per KG. 180 Melk-en kalfkoeien f90 a 200; 8 Graskalveren fa; 40 nucht. kalv. f 9 A 11; 20 Schapen f df Lammeren f k f; 627 vette Varkens 32 ft 37 ct. perK.G. Formerend, 20 Aug. Aangevoerd 165 vette kalveren 55 a 75 ct. per kg.; 100 nucht. kalv. f 8 a 20196 vette Varkens 28 k 52 ct. per kg. 134 magere Varkens f 10 A 16. 288 Biggen f 4 a 7,; 1198 Schapen en Lammeren; 650 Runde ren en 41 Stieren. Kip-Eieren f 8,— a f 8,75 p. 100

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2