N°. 827 Zondag 25 Augustus. A0. 1895. leuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEOEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bubs 80 Ct«. Franco per post door ge heel Nhbkelanb 46 Ots. Naar Amreraa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot S regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Gtroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nnmmer. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubb op Tbxbl BEDR1JFS-BE LASTING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het voljaarsch kohier No. 1 op de bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1S95/96 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 22 Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 24 Augustus 1895. Io strijd met de weervoorspellingen van Falb, kenmerkte de thans nagenoeg afgeloopen week zich door groote hittede eerste dagen van die week toch was het zeer warm, zoo als wij het dezen zomer nog niet hebben gekend, w\j hoorden zelfs verhalen dat iemand tenge volge de warmte buiten westen was geraakt. Gelukkig bracht een buitje Vrijdagmorgen eenige verkwikking aanliet voor eenige oogenblikken het luchtruim zich zeer dreigend aanzien, het onweder was evenwel niet van ernstigen aard; aanvankelijk scheen het of dezelfde hitte van de vorige dagen zou weder komen, doch een koeltje deed het wel zoo aangenaam wezen. Falb's voorspellingen hebben zich alzoo in 1 onze streek gedurende de week van 17 28 niet bewaarheid, ook de critieke dag van 20 dezer, welke zich zoude kenmerken door sterke neerslagen en stormen, beantwoordde niet aan de voorspelling, want als een warme heldere dag kan de 20ste worden aangeteekend. Toch zijn Falb's voorspellingen meermalen bewaarheid geworden, zij het niet in onze om geving, dan toch elders. Voor de week van 24-31 luidt de voor-j spelling: j „De neerslagen nemen in 't oogvallend af, het wordt warm vooral rond den 27sten. Onweersbuien komen bij uitzondering nog voor en toonen een droog karakter." Komt die voorspelling ook in onze streken tot haar recht dan is het te verwachten dat het nog menige zweetdruppel zal kunnen 1 kosten. De penningmeester van de feestcommissie verzocht ons medetedeelen dat de herinnering j van zijn adres tot nog toe geen floancieele voordeelen voor de fondsen der feestcommissie had opgeleverd. Die mededeeling achtten wij wel ietwat l overbodig, tenzij het de bedoeling is om daar door alsnog enkelen op te wekken om der commissie door toezending van eenige gaven te verrassen, en haar in staat te stellen aan hare plannen uitvoering te kunnen geven. In dat geval beschouwen wij echter zulk eene herinnering in het redactioneel gedeelte van ons blad, niet minder dan een vermomde advertentie, waar wij nu voor een enkele keer wel eens willen inloopen, in aanmerking ge nomen het doel, doch waarvan wij geen vaste regel willen maken. Dit tot naricht. Oudeschild, 23 Aug. Door S. v. d. Sterre alhier, is gisteren een postduif gevangen, die op beide vleugels van stempels en merken voorzien is. Aangezien o. a. de merken „Tours" en „Vendome" voorkomen, is de duif misschien van Fransche afkomst. Een elastiek bandje zat aan een der pooten van het diertje be vestigd. Ter reede van Texel is Dinsdagavond, bij het inschieten van visch-torpedo's door den marine-torpedodienst, een ongeladen torpedo verloren geraakt en niet teruggevonden. Wan neer het ding niet terecht komt, levert dit verlies een schadepostje van f 4500 k f 5000 op. Men schrijft uit Oudshoorn aan de N. R. Ct. De Noordzee levert sedert eenige maanden het niet alledaagsch verschijnsel op dat er nagenoeg geen schelpen aanspoelen. Teiwijl in gewone tijden duizenden M3 voorhanden zijn ter aflevering aan de schelp-kalkfabrikanten, bepaalt zich de voorraad thans tot enkele tien tallen. Zoowel voor hen die zich met de schelpenvisscherij bezig houden als voor de schelp-kalkfabrikanten in den lande is het zeer te wenschen dat er aan dezen toestand een einde kome, daar er thans reeds fabrieken tot stilstand zijn gedwongen. Op de prijzen der grondstof en der schelpkalk oefent deze omstandigheid uit den aard der zaak een stij genden invloed uit, terwijl nu reeds vele fabrikanten, die indertijd contracten vanleve- riDg sloten, in de moeielijkheid verkeeren dat ze niet of slechts ten deele aan hun verplich tingen kunnen voldoen. Op het eiland Terschelling heerscht de vlekziekte zoodanig onder de varkens, dat bijna geen enkel in leven blijft. De meeste dieren sterven een paar dagen na het begin der ziekte. Wegens de voordurende sluiting van de Belgische grenzen voor het Nederlandsche vee, heerscht er thans groote gisting bij de vee houders van het district Herve en bij het grootste gedeelte der Belgische slagers. De eersten hebben zich vereenigd en zullen een verzoekschrift indienen bij de Kamer van afgevaardigden, terwijl de laatsten voornemens zijn, eene groote protest-meeting te houden, ten einde den vrijen invoer van Hollandsch vee in België te verkrijgen. Thans wordt het vee in België ingevoerd uit de exportslachterijen te Eysden en Maastricht, waaruit wekelijks wagenladingen verzonden worden. De kosten hierop vallende, zijn voor vracht en rechten 25 centimes per KG., terwijl die voor levend vee slechts 3, 4 5 centimes bedragen. Herhaalde malen, zoo leest men in de Amst., komt het voor dat gemeente-rekeningen posten behelzen van afzonderlijke belooningen, welke aan secretarissen van sommige gemeenten worden toegekend voor werkzaamheden o.a. het bijhouden en vernieuwen van bevolking registers enz. die uiteraard tot de werking der gemeentebesturen en derhalve volgens art. 101 der gemeentewet tot de taak van den gemeente-secretaris behooren. Ten einde nu paal en perk te stellen aan die telken jare terugkeerende belooningen welke feitelijk te beschouwen zijn als verhoogingen der jaarwedde van den secretaris door Ged. Staten, onder goedkeuring der koniDgin geregeld, hebben Gedeput. Staten der provincie Noord-Brabant aan de gemeentebesturen eene aanschrijving gericht waarin zij te kennen geven, dat van af Januari 1896 het toestaan van zulke belooningen aan den gemeente-secretaris van hunne zijde niet meer zal worden geduld, en mocht evenwel aan deze wenk geen gevolg worden gegeven, dat zij zich alsdan zullen genoodzaakt zien de bovenbedoelde belooning daaruit te verwerpen. Men schrijft uit Maassluis: Kwamen in de afgeloopen weok twintig loggers binnen met goede vangsten, thans is dit geheel anders. Sedert Zaterdag kwam geen schip binnen. De haven is bijna ledig, hetgeen voor dezen tijd, nu men midden in de teelt is, een doosch gezicht oplevert. Bleven de aanvoeren tot op heden steeds geringer dan het vorige jaar en toont de sta tistiek telkenmale een ongunstiger verschil aaü, zoo blijkt ook nu dat er op heden 42,390 ton pekelharing minder is aangevoerd dan verleden jaar op denzelfden datum. Wees voorzichtig. Door het laten branden van een petroleumstel op den zolder, terwijl de vrouw beneden en de man afwezig was, ontstond te Alkmaar een sterk uitslaande brand in het perceel aan de Brillensteeg on- middelijk grenzende aan de in aanbouw zijnde burgerschool. De brand werd door het spoedig en kracht dadig optreden van de brandweer binnen be trekkelijk korten tijd gebluscht. Het perceel is echter nagenoeg geheel verbrand. Van den inboedel, die met het huis was verzekerd, is niets gered. Een mislukte list. Een boer moest in een onzer Zuid-Hollandsche steden 5 cent marktgeld betalen. Ten einde daaraan te ont komen gaf hij den marktmeester een munt biljet van f 10. Daar deze het nog al druk had zeide hij „pas het maar of geef een dub beltje;" neen zegt de boer, ik heb niet anders. De marktmeester telt hem nu in de hand 45 centen, en haalt uit zijn tasch nog 19 rol letjes elk van 50 cent. De boer wil liever zilver hebben, maar krijgt ten antwoord „ik heb niet anders." Met de opmerking „dat gebeurt mij nooit meer" verlaat by met zijn vracht de markt. Mooi gevonden inderdaad. Te Winschoten deed zich dezer dagen aan het bureau van den burgerlijken stand, het zeker zeldzaam voorkomend geval vóór, dat een voor eenigen tijd geleden gehuwde timmerman den 16 Aug. jl. aangifte deed van zijn eerstgeborene op den 14den dierzelfde maand, terwijl hetzelfde hoofd des gezins op 19 Aug. aangifte deed van eene geboorte op 17 Aug. te voreD, dus drie dagen na de eerste. Moeder, zoon en dochter zijn welvarend, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1