Buitenland. Marktberichten. Uit Soerabaja schrijft men aan de „Loc.": Zonderlinge geruchten zijn in omloop omtrent Lombok. Zoo zouden daar onlangs door de Baliörs tweehonderd geweren binnengesmok keld zijn en er moeten zich nu verscheidene zendelingen van Gloestie Djelantik ophouden. Volgens een dezer dagen hier van Ampenan aangekomen Europeeschen handelaar is het er niet zeer rustig, en toonen de Sassaks zich minder handelbaar; ook worden zij met den dag overmoedigerhij voorziet moeielijkheden, om geen ander woord te bezigen. Aan de „Tel." seinde men gisteren uit Hoogezand „De houtzaagmolen van den heer Maathuis is heden heet geloopen en totaal afgebrand. Ook het houtstek en eenige arbeiderswoningen aan het Kieldiep werden een prooi der vlam men. De stoomolieslagerij van Terborgh ligt aan den grond. De stoom kon niet afgeblazen worden doch is zonder ongelukken ontsnapt. Het heerenhuis van mevrouw de wed. van Calcar is geheel vernield. Bij het verzenden van dit telegram branden nog de winkelbehuizingen van Ruding en Bronsema, verder de smederij van Alfing, de ververij van Scholtens en de schoenmakerij van Deen. Het heerenhuis van den fabrikant Hijner wordt bespoten doch brandt nog niet. Verder brandt het hotel Roelfsema. Ee vlammen hebben zich ook meester ge maakt van de boerenbehuizing der wed.Boerma, van de klanderij van gebroeders Molema. van de bakkerij van Koetse en van de ophaalbrug over het Kieldiep. Het einde is niet te overzien. Alle spuiten van Hoogezand en Sappemeer werken. Als de wind niet van richting verandert, zullen de Hervormde kerk en het gemeentehuis mogelijk behouden blijven. Bij een onlangs gehouden dagvuurwerk te Amsterdam, werd juffrouw Louise Martin in het gelaat gewond, tengevolge van het springen van een cartonnen bus. De vertegenwoordiger van de Engelsche firma James Pains heeft, naar de Echo meldt, de zaken netjes behandeld, dat moet gezegd worden. Kort na het ongeval, dat geheel buiten de schuld van den vertegenwoordiger van de firma Pains lag, stuurde deze de jonge dame een gouden horloge, wat zeer dankbaar werd aanvaard. Men zou denken, dat hiermede de zaak was afgeloopen. Neen, de Engelsche firma heeft verder aan onkosten betaald: Voor dokter en apotheker enz. te samen f 80. Is dat niet roiaal behandeld. Uit Gorinchem wordt gemeld dat Zondag nacht op de Haarkade bij Rijnhout een boer derij met toebehooren tot den grond toe is afgebrand. Een vrouw en een kind zijn in de vlammen omgekomen. Van de arbeiders uit Friesland, die in Duitschland werk zochten en bekwameD, zijn reeds enkelen teruggekeerd. Er werd bij het graven van kanalen wel is waar f 12 per week verdiend, maar telkens bij het uitbetalen werd door een ploeg of onderbaas f 3 op het week geld gekort. Protest hielp niet. Ten overvloede moesten ze ook nog een ongehoorde prijs be steden voor huisvesting en voeding, zoodat er per slot van rekening voor hunne gezinnen weinig over bleef, waarom zij het raadzaam aGhtten, weder naai' het moederland terug te keeren. Naar gemeld wordt, hebben de heeren J. Zuurbier, van Beemster en R. Visser Lzn. van Berkhout, van den minister van binnen- landsche zaken vergunning gekregen, onder de noodige waarborgen, uit Engeland een dertigtal fokrammen in te voeren. Beide heeren vertrekken tot aankoop dier rammen naar Engeland. Sedert 6 jaren heeft zulk een invoer, welke voor onzen veestapel van groot belang kan zfin, niet plaats gehad. Te Linschoten zou een boerinnetje eene pruim in den mond steken, doch bemerkte nog bijtijds, dat er een wesp op zat. Het diertje werd natuurlijk verwijderd en de pruim opgegeten. Op hetzelfde oogenblik voelde zij ondragelijke pijn en zwol haar mond en keel zóó hevig op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat de angel der wesp in de pruim was blijven zitten en de pijn en de zwelling had veroorzaakt. Te Spekholzerheide (L.) is een blok huizen, bewoond door vier gezinnen, met hunnen inboedel door brand vernield. Zeventien varkens en een veulen kwamen in de vlammen om. Slechts twee woningen waren verzekerd. De schade is zeer aanzienlijk. De brand wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid van een kind. 'tls bekend dat men in vele gevallen hei- en duingrond voor een prikje kan koopen, maar goede grond is in Nederland slechts zelden voor niets te krijgen. Iu het water schap Groot-Mijdrecht bestaat daartoe echter gelegenheid. De kosten van het droogmaken en drooghouden van den grond zijn daar tegen gevallen, zoodat het waterschap, om aan zijn verplichtingen te voldoen, hooge belastingen moet heffon, meer zelfs dau de grond opbrengt. Vandaar dat niemand iets voor den grond wil geven, zoodat een kapitale boerenhofstede met bijbehoorend land in veiling gebracht en toegewezen werd voorf 1. Het water schap zelf had voor dat bedrag ingezet. Of het gevolg zal ziju dat men voortaan Gods water maar over Gods akker zal laten loopen, en de eigenaars zal maken tot bezitters van verdronken land? Geneeskracht van de haring. In het midden der vorige eeuw schijnt de haring meer goede eigenschappen bezeten te hebben dan tegenwoordig. Iu dien tijd werd tenminste de haring aangeprezen als een goed voedsel bij besmettelijke ziekten. Pappen van haring werden aanbevolen en traan van haring werd vooral beschouwd als een medicijn tegen kramp en stuipen. Ook werd er een elixer getrokken uit haringgraten, dat uitstekend werkte in ge vallen van koorts, als een snelle hartverster king moest toegediend worden. Het binnenste van de visch aangewend bij een adder of dolle hondenbeet, na eerst de wond met azijn afge- wasschen te hebben, werd voor een afdoend middel gehouden. Op de vraag, waarom het getal elf soms het „malle nummer" wordt genoemd, wordt in de „Heraut" het volgende antwoord gegeven Een elf is een fabelachtig wezen, en van de familie der kaboutermannetjes en aard mannetjes, waaraan onze heidensche voor ouders, de Germanen, geloofden. De elf was een vroolijk dansend schepseltje, dat zich vrij dol en dwaas kon aanstellen. Op die elf wordt gedoeld, en nooit op 't getal, als men spreekt van 't malle, dat is het dwaze, gekke nummer. Mocht iemand een betere verklaring weten, dan hoop ik dat hij die geven zal, niet zoozeer wat de elven of geesten betreft, maar de uit drukking bovengenoemd. Zeker is het, dat „elf" al zeer vroeg de beteekenis had van dwaas of zot. Zoo bestaat er een oud versje, een gesprek tusschen den leerling Aernout en zijn meester. Daarin komt o. a. dit voor: Meester: „Aernoud, spelt mij elve Aernoud: „Gewisselic, ghy syt het selve." Hieruit blijkt tevens, zegt de schrijver, dat er vóór eeuwen al sommige even lompe, onbeschofte kinderen waren als nu. Een treurig ongeluk heeft op de Elbe aan 19 personen het leven gekost. Een welvarende handelaar was door den geneesheer dr. Laski, na zorgvuldige verpleging van een zware ziekte genezen. De dankbare koopman had de geheele familie van den dokter uitgenoodigd tot een pleisiertochtje op de Elbe met zijn door een petroleummotor bewogen barkas. Op de terugreis was de boot voor Blankenesse gekomen, toen twee de Elbe afkomende booten het daar zeer smalle vaarwater van de Elbe nog meer vernauwden. De barkas meende een der booten te kunnen passeeren, maar kwam, waarschijnlijk tengevolge van den sterken stroom, te dicht bij de raderkast van de groote boot. Het kleine vaartuig geraakte onder een der raderen en werd daardoor neerge drukt, zoodat het met alle opvarenden in een oogwenk naar de diepte ging. Slechts vier van de 23 opvarenden werden door de booten van de beide stoomers, die terstond te water werden gelaten, gered; van de overige 19 was geen spoor meer te vinden. Bij de monniken in de kloosterkerk te Campo Verano vervoegde zich onlangs een deftig gekleed heer, die hun onder tranen mededeelde, dat zfine vrouw gestorven was. Hij bestelde een plech- tigen lijkdienst voor den volgenden dag en be taalde de kosten die 100 lire bedroegen, vooruit, door een bankbiljet van 1000 lire in betaling te geven, waarop hfi 900 lire terug ontving. Den volgenden dag was in de kerk te Campo Verano alles voor den lijkdienst in gereedheid, maar het lijk kwam niet. Men zond naar het sterfhuis, maar het adres was verkeerd. De oplossing van het raadsel werd gevonden, toen men op de ge dachte kwam het banbiljet van 1000 lire nauw keuriger te bekijken. Het bankbiljet was valsch. In een vergadering van Engelsche parle mentsleden, die den Engelschen landbouw door wettelijke maatregelen willen te hulp komen is een adres aan de regeering opgesteld, waarin het volgende aanbevolen wordt: landerijen te ontheffen van overmatigen belastingdruk; verbod van gepiivilegeerde spoorwegvrachten voor buiten- landsche voortbrengselen; een verbeterde wet op de pachtgoederen; het bezorgen van pensioenen aan arbeiders met staatshulp; het merken van buitenlandsche waren om hun herkomst te toonen; krachtiger maatregelen tegen het vervalschen van levensmiddelen en het verkoopen daarvan; uitbreiding van de bevoegdheden van den Board of Agriculture; wijziging van den bieraccijns zoo, dat het brouwen van bier uit Engelsche gerst, mout en hop aangemoedigd worde. Een goed voorbeeld voor Nederland. Onlangs werd te Parijs onder hen, die aan de Geneeskundige School den doctorsgraad ver wierven, ook opgemerkt zekere graat De Goyon, een voormalig lid van het Huis der Afgevaardigden. Vfit jaren geleden stond deze aan het sterfbed zijner echtgenoote, die aan eene verschrikkelijke ziekte leed. De gravin vermaande hem, zich niet te veel over te geven aan zjjn verdriet, maar het overige van zjjn leven te wijden aan weldadigheid en het verzachten van het lijden der armen. De graaf legde voor haar de belofte af, dat hfi hare wenschen zou nakomen en heeft daar in gedurende de vijf laatste jaren zijn woord ge houden. Dagelijks bewoog hfi zich onder de armste der armen in de Fransche hoofdstad en legde zich onderwijl ijverig op de studie toe om de bevoegd heid als geneeskundige teverkfigen. Hfi is thans voornemens zfine geneeskundige bekwaamheden te wfiden aan de behoeftige zieken te Parfis, voor welke deze even liefdadige als aristocratische docter een ware zegen belooft te worden. Alkmaar 23 Aug. Aangevoerd werden totaal 3007 Hectoliters. 338 H.L. Tarwe f 5.75 A 6.- 141 Rogge - 4.50 5.- 1007 Gerst id. Chev. - 4150 4^5 966 Haver 2 50 3.- 7 Kanariezaad 7.75 28 Rood Mosterdzaad 13.- 22 Koolzaad - 6.10 340 Karweizaad 13.- 13.15 163 Grauwe Erwten 14 - 22.- a Vale Erwten - 6.26 8.25 Amsterdam, 26 Aug. Aangevoerd 290 Run deren, le kwal. 70 A ct., 2de kwal. 60 ct.Se kwal. 50 ct. per KG. 150 Melk-en kalfkoeien f90 a 200Graskalveren fa; 34 nucht. kalv. f 9 A 11; 64 Schapen f Af 48 Lammeren f A f; 810 vette Varkens32 AS5ct. perK.G, Formerend, 27 Aug. Aangevoerd 186 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 107 nucht. kalv. f 8 a 20212 vette Varkens 28 A 43 ct. per kg. 151 magere Varkens f 11 A 20. 364 Biggen f 3 a 7,; 1974 Schapen en Lammeren; 455 Runde ren en 41 Stieren. Kip-Eieren f 3,— a f3,75 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel matig, f 0.66 a f 0,68 per k.g. 0 II 9 0 II II 0 n Ji 0 II 0 II 9 II 0 I)

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2