Gemeenteraad te Texel. door de bedoelde jongelingen, niet zoo groot zijn geweest. Wij naderen thans den tijd dat de spoorweg maatschappij hare winterdienstregeling gereed zal maken en 't is daarom thans juist het geschikte oogenblik dat zij, die met de gewij zigde treinenloop (gevolgelijk de gewijzigde postverzending) bemoeielijkt worden, pogingen aanwenden, om de thans bestaande dienst niet te doen bestendigen. Bij de spoorwegmaatschappij schijnt het voornemen om met de winterdienst de trein welke te 2.44 uit Amsterdam vertrekt, weder in te voeren, (met opheffing van den schooltrein) nog al voor te zittenin dat geval zouden we hier weder kunnen rekenen op eene aankomst van de boot te half zes en gevolgelijk op eene vroegere postbestelling. Op de kleinere plaatsen aan de lijn gelegen wil men evenwel pogingen aanwenden om de schooltrein te bestendigendit is op zich zelve nu niet zoo'n kwaad, doch wanneer de spoorw.- maatsch. op dit verzoek zoude ingaan en ten gevolge daarvan de trein 2.44 niet in den winterdienst opnam, dan zouden we ook voor den winter ons moeten blijven getroosten met eene late postbestelling, als thans. Die daarvan niet gediend zijn, zijn thans in de gelegenheid daartegen iets te doen. Een gemotiveerd adres, van bevoegde zijde of van vele handteekeningen voorzien, zou in dit geval gunstig kunnen werkendoch dan ook talme men daarmede nietspoedig gehan deld, kan veel ten goede uitwerkennog bestaat de gelegenheidmet kracht daarom dat werk ter hand genomen door allen die eene vroegere postbestelling wenschelijk achten. Vlug aan gepakt kan veel doen winnen. Waal, 29 Aug. Door een tiental der oudste leerlingen der school is het plan gevormd, in de volgende zomervacantie een reisje te maken naar Amsterdam. Iedere week wordt daartoe eenig geld bij elkaar gebracht en gedeponeerd op de Rijks postspaarbank. Zeker een voorbeeld, dat voor onze Texelsche kinderen navolging verdient. De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij heeft zich bij adres tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gewend, met verzoek, dat van re- geeringswege zal worden overgegaan tot ver grooting van de haven op Urk en om dat eiland telegrafisch of telefonisch met den vasten wal te verbinden. Voorts heeft zij een verzoekschrift gericht tot de Koningin-Regentes, waarin de steun van H. M. wordt ingeroepen voor de tot stand koming van de zoozeer gewenschte visschers- haven te Oosterend op Texel. Weer valt van een vreeselijke brand melding te maken. Te Hooge Zwaluwe brak Woensdagmorgen te half tien een hevige brand uit ten huize van den heer V., die in korten tijd een groot deel van het dorp in lichte laaie zette. Met den trein 268 Staatsspoor kwamen de militairen uit Geertruidenberg te hulp, doch er viel niet veel meer te redden. Mannen, vrouwen en kinderen liepen, zoo meldt men, als razend door het dorp, varkens, kippen en geiten met zich voerende. Te half vier stonden 43 woningen in vlam, waaronder ook het hulppostkantoor. Ongeveer 50 huisgezinnen loopen thans zonder onderdak rond. De groote Hervormde Kerk teSchagen, zoomede de daaraan annex staande toren zijn Donderdagavond een prooi der vlammen ge worden; alleen de muren zijn blijven staan. Men vermoedt dat de brand kan zijn ontstaan als gevolg dat loodgieters op het dak eenige herstellingen hadden verricht. Kerk en toren waren verzekerd: de kerk te Utrecht voor f 105.000, de toren bij Ond. Maatsch. van do Jong Co. te Amsterdam, voor f 40.000. Het kostbare koorhek, de vele gebeeldhouwde banken, de keurig besneden preekstoel, een deel van het antieke zilverwerk voor doop- en avondmaalbediening, alles dagteekenende uit de 16de en 17de eeuw, gingen verloren. Donderdagnacht is afgebrand de machine fabriek van de firma Lëhnis Co. te Oud Delfshave. Ook een boerenwoning even voorbij St. Anna is tot den grond afgebrand. Men deelt uit goede bron mede, dat binnen enkele dagen een wetsontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Naar verzekert, heeft het den Raad van State reeds verlaten. Naar de „Tel." verneemt heeft de heer C. V. Gerritsen, lid van de Tweede Kamer, een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van den eedsdwang bij de aanvaarding van het lidmaatschap der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Men schrijft uit Roozendaal: Mogen wij invloedrijke veehandelaren uit België gelooven, dan kan binnenkort de ope ning van België voor den invoer van Neder- landsch vee verwacht worden. Dit zou men ook moeten denken, omdat vele handelaars, die in Belgie Engeisch vee invoerden, dit hebben gestaakt. De toelating van Nederlandsch vee zou het Engelsche vee in België veel in waarde doen dalen, daar het Hollandsche vee op alle markten in België steeds het meest gewild is. Nabij Purmerend reed Dingsdag morgen de van Alkmaar komende stoomtram door een koppel van vijftig schapen, toebehoorende aan den heer Matinus van Dordt, te Beemster De machinist remde met alle kracht, doch kon niet voorkomen, dat een twintigtal ver pletterd werd en de goederenwagens ontspoorde. De schuld van het ongeval wordt toege schreven aan onachtzaamheid van den drijver, waardoor de schapen zich op het uitsluitend voor de tram bestaande baanvak bevonden. De dienst ondervond belangrijke vertraging. Woensdagnacht om half drie ontstond een zeer hevigen brand te Nijmegen in de zeepfabriek der firma Dobbelman, staande aan de Begijnen- en de Brouwerstraat, De fabriek is geheel verbrand. De gebouwen in de om geving hebben zeer veel schade geleden. Tengevolge van den enormen regen van vonken brandde later af het pakhuis der firma weduwe A. van Roggen Zoon in kruideniers waren aan de Lagemarkt. De brand was zoo hevig en de verspreiding der vonken zoo sterk, dat zelfs het koffiehuis van Wildenbeest te Lent, aan de overzijde der rivier de Waal, een oogenblik gevaar liep vlam te vatten. Oorzaak tot heden onbekend. In eene tweede vergadering van vee houders te Rotterdam gehouden, werd (er tafel gebracht de volgende concept overeen komst. Art. 1. Ondergeteekonde verbinden zich tegenover elkander om geen rundvee te ver- koopen dan onder beding van uitsluiting der in de artikelen 1540 tot en met 1548 van het Burgerlijk Wetboek geregelde vrijwaring wegens verborgen gebreken, alsmede om zorg te dragen voor voldoend schriftelijk bewijs, of in de gevallen, waarin dat bij de wet is toegelaten voor voldoend bewijs door getuigen van vorenbedoeld beding. Enz. Door de Rotterdamsche slagersvereeniging is eene vergadering belegd ter bespreking wat der vergadering te doen staat tot sluiting van de beweging, die door de veehouders op touw is gezet. Deze vergadering nam na breed voerige beraadslaging een motie aan, aldus luidende: „De vergadering van slagers, ge houden op Maandag 26 Augustus in het gebouw Odéon, heeft besloten geen vee op de veemarkt voetstoots te koopen." Vergadering Vrijdag 29 Aug., voorm. 9Va uur. Voorz. Jhr, Strick v. Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de Heeren Westenberg, P. Kegser, C. KeQser Pz., Dros, Ztjm, Roeper, Koorn, Koning, Bakker en Mets. Afwezig de heer Lap, met kennisgeving. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Medcdeelingm. Ingekomen stukken. Niets voorhanden. Voorloopige vaststelling Gemeente-rekening en goed keuring rekeningen instellingen van Weldadigheid, dienst 1894, De rapporten der verschillende commissiën (zie raadsverslag in ons nummer van Zondag 18 Aug.i achtervolgens voorgelezen, melden dat de rekenin gen in orde zijn bevonden en daarop geen aanmer kingen 2(Jn; mitsdien wordt geadviseerd voor de gemeente-rekening tot voorloopige vaststelling, voor de overigen tot goedkeuring. De Voorz. zegt de commissiën dank voor het gedaan onderzoek en de uitgebrachte rapporten. Daarop volgt eene artikelsgewfjze mededeeling van de ontvangsten der gemeente-rekening; van eene dergelijke vermelding der uitgaven bleven wti ver schoond, wordende zulks niet noodig geacht door de leden van den Raad, aangezien allen bi) het onderzoek van de rekening zijn tegenwoordig geweest. De rekening heeft ter inzage gelegd, wij kunnen ons dus onthouden van de mededeeling der totaal- cijfers van verschillende Hoofdstukken of onderdeelen daarvan, welke doods opsomming van cijfers, voor het- publiek weinig wetenswaardigs bevat. De commissie met het onderzoek der rekening belast, zoo ook do overige leden van den Raad, zullen gewisseljjk wel met de meeste ernst hebben nagezien of dezelve in orde was en of tevens met de belangen van da ingezetenen, naar belmoren is rekening gehouden Ook omtrent de overige rekeningen werd geene artifcelsgewijze behandeling gewenscht. Slottens werd met algemoene stemmen volgens her advies der commissiën besloten bij de stemming onthiolden zich, bij iedere rekening, de daarbij betrokkenen. Verzoek W. F. Schumaker om te worden aangesteld als makelaar. De Voorz, zegt adress. te hebben gevraagd in welk vak h(j als Makelaar wenscht te worden aangesteld, waarop deze heeft geantwoord in alle vakken. Spr. zal geen resumé geven van hetgeen hij ten deze in de vorige vergadering heeft gezegd, hij acht zulks nog genoegzaam bekend, evenzoo z{jn advies tot afwijzende beschikking op het verzoek. De heer Dros vraagt op welk motief tot af wijzende beschikking wordt geadviseerd. De Voorz. zegt dat er tweeërlei meeningen zijn waarom de Raad in deze z(jne goedkeuring moet verleenen, nl. 1". „of er in de gemeente behoefte bestaat aan Makelaars", - deze meening wordt evenwel door anderen tegengesproken, omdat volgens hen de Raad dit niet heeft te beoordeelen 2°. opdat de betrekking niet aan onwaardigen worde toevertrouwd. Op grond van sub. 1 genoemd, adviseert spr. tot afwijzende beschikking. De heer Dros zegt dat dit voor hem geen argument is, de Raad moet consekwent blijven, wanneer straks eene aanvrage inkomt tot oprichting van eene Bakkerij of Smederij, wordt ook niet geoordeeld of daaraan behoefte bestaat. Wat betreft punt 2 weet hij niets van adress. te zeggen. De Voorz. meent dat het door den heer Dros aan gevoerde, omtrent vakken, ten deze nog al verschil uitmaakt. Bil stemming over het verzoek van adress., staakten de stemmen5 vóör. 5 tegen inwilligingtegen stemden de heeren Koning, Westenberg, F. Keijser, C, Keijser Pz. en Bakkerde beslissing wordt verdaagd tot een volgende vergadering. Verzoek ontslag J. Coster als vroedvrouw te Oudeschild. Uit de lezing van dit adres blijkt dat het ontslag wordt gevraagd met ingang van 1 Dec., tengevolge vertrek uit de gemeente. De Voorz. stelt voor het verslag te verleenen, eervol, met ingang van den genoemden datum. Hiertoe wordt besloten. Door B en W zal ten. spoedigste eene oproeping van sollicitanten worden gedaan in de „Tex. Courant" en „N. v. d. D." Benoeming oyiderwyjzeres o l. school te den Hoorn. Voor deze vacature heeft zich aangemeld eene sollicitante: Mej. Jacoba Buis, van Hoorn. De Raad zich tevreden stellende met de voordracht van één sollicitant, worden de ingekomen bescheiden ten deze, voorgelezen, B£j stemming wordt Mej. Buis met algemeene stemmen benoemd. De heer Bakker wenscht dat bij de kennisgeving van deze benoeming B en W zullen opmerken dat het de wensch is van den Raad dat de benoemde met bekwamen spoed er naar zal streven om acte te bekomen voor nuttige handwerken. Ten slotte doet de Voorz. de mededeeling dat het voornemen bestaat om bij de behandeling van de begrooting voor 1896 verandering voor te stellen in de brandweer; de bedoeling is om een vast corps aan te stellen voor de bediening van de aanjager en dit corps, wanneer het met de aanjager buiten den Burg dienst moet verleenen te betalenvolgens spr. is de tegenwoordige regeling onbillijk. Bij de rondvraag roept de heer Mets detusschen- komst in van den Raad, tot het richten van een adres aan den betrokken Minister, ten einde te ver krijgen dat de nog aanwezige steenen van het vroegere steenen Hoofd, beoosten de Haven van Texel, worden opgeruimd of daar ter plaatse een kenmerk worde gelegd; het gevaar, vooral voor vreemde schippers, maakt zulks zeer gewenscht. De Voorz. zegt dat B en W zich ten deze zullen wenden tot een Min. van W. H. en N. Verder niemand het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2