BoomuscH. Johs M. Verschure Zoon, ROTTERDAM, OOSTERHOUT en ANTWERPEN, openen AMSTERDAM. LANDÏiOÜW BOÏERWAAC, Men vrage prijscourant. Door aankoop eener groofe partij Kolen en Coakes Margarinefabrikanten. 2 SEPTEMBER a. s. Kantoor en Magazijn Feuilletons ©I B©^ A. DROS Albzn. Te koop of te huur: DIENSTBODE Yoorloopig adres aldaar: O.Z. VOORBURGWAL 216-218. Spoorstraat 56 HELDER. Afd. TBXEL. VERLOTING van Vee enz, bij gelegenheid der Tentoonstelling op F Sept. a. s. Vrij naar 't franscli door A. B. Goedkoops to ea beate adres voor 3tukjes ROOKVLEESCH is ben ik in de gelegenheid tegen zeer lage prijzen te leveren puike Rulir-Kaclielkolen per M L, f 0.75 grove Eng. - 0.78 Eng. Coakes - 0.55 Eng. Antraciet - 1.50 Levering van boord haven Oudeschild in Sep tember as. Later verkrijgbaar uit de pakhuizen a. d. haven te Oudescliüd en te den Burgmet bijre- kening der onvermijdelijke kosten. De prijzen zijn berekend a contant p P Bovengenoemde antraciet is van de beste qualiteit en heeft de gewenschte afmeting van 30/50 m.M. Daar er vele soorten antraciet bestaan is het raadzaam, alvorens te koopen, proefmonsters (b. v. van één H.L.) te nemen. Een flink onderhouden WOONHUIS en ERF, te bevragen bij den eigenaar P. C. FLENS, te Oiidesckild op Texel. GEVRAAGD 6en nette die met de wascb kan omgaan. Adres: LUIJTZEN, Boterwaag HELDER, Spoorstraat 56. De Commissie voor de verloting brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat men besloten heeft voor de verloting aan te koopen, behalve de hoofdprijzen op de biljetten vermeld, de navolgende Land- en Tuinbouwgereedschappen, als: Veevoederkooktoestellen, Greppelploeg, Room- tonnen, Haatemmers, Helk-transportkannen, Storm en Veiligheidslantaarns, Zongapparaten, Bascules, Hjukoekenbreker, Wateifüter, Familie schalen, Gewichten, Hooi- en Mestvorken, Schop pen en Graven, Tuinharken en Schoffels; verder: Zoetemelkskazen, Kruidkazen, Koe- en Schapen boter, Potkaas, Weidegge, Kippen en Eenden, Hoofdstel, Reisdekens, Halsters enz. enz. en zulks alles naar gelang dat de loten verkocht worden. Texel, 21 Aug. 1895. De Oommissie. TE EERSTE DEEL. 16. Hoofdstuk V. Rostang beschouwde haar met schrik. Hy begon te begrijpen dat er een zeer groot misverstand tusschen hen beiden moest bestaan. Maar waarmede wilt gjj dan, dat ik die deelen koop 7 mompelde hy. Wel met uw eigen geld. Myn geld/ Ja. O, o,Myn geldlWelk geldIk bezit niets. Gy gy O, dat is al te sterk I Mejuffrouw Plinchart was doodsbleek geworden en keek haar echtgenoot met ontstelden blik aan) terwyi zy herhaalde: O, dat is niet mogeiykIk word nog gek. Rostang hernam echter: Ge weet dus niet, dat ik vroeger niet alleen myn eigen geld tot den laatsten stuiver toe heb verloren en bovendien ook nog do helft van het geld myner vrouw? Wy hadden toen niets meer dan wat er van het geld myner vrouw was over gebleven. Al wat hier is maar kom, gy moet het wetenAl wat hier is, tot de geringste voorwerpen voor de huishouding toe, is my in vruchtgebruik gegeven maar behoort wettig aan myn kinderen. De beide echtgenooten keken elkaar scherp aan. Ge eet dus het genadebrood? Raymonds was verontwaardigd over dit gezegde en kon niet nalaten er tegsD op te komen. Kinderen, zei zy, zyn alles aan hun ouders verschuldigd mevrouw, en biyven eeuwig hun schuldenaren, wat er ook mocht gebeuren. Maar zooals myn vader u zooeven reeds heeft gezegd: de wet wyst ons aan als de eigenaars van dit alles, ofschoon wy van het recht er op geen gebruik willen maken. Indien ons de goede God nog eenige maanden langer ons geliefde moeder had laten behouden, zouden wy nu haar werk niet behoeven voort te zetten. Alles wat hier is behoort aan vader. Is het niet zyn geest, die alles heeft doen ontstaan? Rostang viel het jonge meisje met een gebaar in de reden. De woorden van het goede meisje deden hem zeer aangenaam aan, maar hy wilde niet, dat zyn dochter zich in zulke onaangename twisten zou mengen, te meer nog omdat hem bleek, dat er nog iets in de zaak duister was en hy dit eerst in het licht wilde brengen. Hiervoor had hy echter groote kalmte noodig en niet minder wilskracht. Kyk eens hier vrouwbegon hy. Deze liet hem niet vervolgen maar riep woedend uit: Hoe, ge durft my daar zoo maar kalm weg te bekennen, dat ge zoo arm zyt als een kerkrat? en dat ge mymy hebt overgeleverd aan de willekeur uwer kinderen, die my dageiyks doen gevoelen, dat zjj my haten? Ge wist toen gy my huwdet.l Ik wist niets van dit alles Gelooft ge, dat ik u getrouwd zou hebben als Zy beet zich op ds lippen, begrypende, dat zy zich daar door haar toorn byna had laton verleiden een dwaasheid te zeggen. Zy beproefde een weinig haar fout te herstellen door huilende te zeggen En ik die zoo vol vertrouwen was Ik, die geen contrakt wildeGemeenschap van goederen. Rostang liet zich echter door dezen klaagtoon niet bedriegen, en bovendien verried haar geheele houding haar grootè toorn. Ge zult zeker wel niet kunnen ontkennen, mevrouw, zei Rostang koel, dat ge er voor ons huweiyk meermalen op hebt aangestaan alle zaken maar te behandelen na ons huweiyk, ofschoon het vorkieseiyk ware geweest de geldzaken toen te hebben behandeld en niet nu. Een of tweemalen heb ik nog beproefd dat punt aan te roeren: Gy wildst niet naar my luisteren Go beweerdet genoeg er van te weten door hetgeen mynheer Chamblain u had verteld. Ge wildet niet anders trouwen dan in gemeenschap van goederen. Ge had er een afkeer van voorwaarden te stellen en ik, daar ik wist, dat ge nog iets medebracht in de gemeenschap, was diep getroffen door uwe belangeloosheid. Rostang hield plotseling op. De herinnering aan het verledens vergeleken met het teganwoordige deed hem smartoiyk aan. Het onverwacht voorval thans in vereeniging met de honderd andere kleine onaangenaamheden, die hy al sedert zyn tweede huweiyk had ondervonden, hadden hem de ocgen geopend. Hy had nu de waarde van zyn vrouw leeren kennen. Hy zocht haar nog te verontschuldigen. Hy kon zich nog niet vereenzelvigen met de gedachte dat zyn geluk zoo kortstondig van duur zou zyn. Hy zag thans duidelyk in door den liuweiyks- makelaar bedrogen te zyn ten opzichte van mejuf frouw Plinchart. Hy zag in, dat dezej-ook door den makelaar was misleid en thans hoogst waarschyniyk hem als diens medeplichtige beschouwde. Deze gedachte was verschrikkeiyk voor den eeriyken man en rechtvaardigde ten deele in zyn oogen de verontwaardigingen de heftigheid van deexmej uffrouw Plinchart. Daar deze zich niet verwaardigde hem te ant woordde maar alleen toornig en verachteiyk de schouders ophaalde, vervolgde hy op byna smeekende toon: Gy beschuldigt my tcch niet, wel Louise, dat ik u bedrogen heb Ik zweer u, dat ik er zelfs nooit aan gedacht heb u uit berekening te trouwen. Voor het overige heb ik het u bewezen door sedert ons huweiyk geen geldzaken tusschen ons te behandelen. Ge hebt uw winkel in de straat La Fayette naar uw eigen goeddunken verkocht. Ik heb u zelfs niet gevraagd voor hoeveel geld? en ook niet welk gebruik ge van dat geld wildet maken Lieve vrouw, ik bezweer u, dat een misverstand tusschen ons bestaat en de valschheid van anderen ons geluk bedreigt/ Laat ons vry tegen elkander spreken. Als ge eenige grief tegen my hebt, zeg het my dan, opdat ik het wete en my kan verdedigen/ Had men u niet ingelicht, omtrent de byzondere verhouding, waarin ik staan tot myne kinderen? Als ge het my had gelaten, had ik het u zelf wel verteld. De zachtheid en teederheid van deze woorden zouden ieder ander dan de ex galanteriehandelaarster zachter hebben gestemd. Laatstgenoemde echter die getroffen was in datgene wat haar het meest dierbaar washaar eigenbelang, en die geheel buiten zichzelf was van toorn antwoordde snibbig Men heeft my niets van dat alles gezegd, in't geheel niets, dan enkel dat ik te doen had meteen zonderling. Men heeft my tot dit huweiyk gedrongen. Men heeft my uw winkel getoond. Kon ik vermoeden dat niets er van aan u behoorde? Men heeft my bedrogen. En ik, dwaas die ik ben, heb verzuimd voldoende inlichtingen in te winnen, O, ik heb ongelyk my zelf te beklagen. Het is myn eigen schuld. Een huweiyk uit berekening kan op zulk eene wyze niet worden gesloten. Leon Ristang zag zich zyn laatste hoop ontnomen. De liefde die liefde waarmede men hem had betooverd, bestond niet, had nooit bestaan. En men gaf zich zelfs in 't geheel geen moeite om dit te verbloemen. (Wordt vwvolgd) Snelpersdruk - LANGEVELD ft DE ROOU Ttxd.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 6