De Tentoonstelling en het YolMeest. Ottdeschild, 3 Sept. Heden werd op de bas cule van den Heer P. Bakker alhier, een 2-jarige os gewogen van den Heer P. Jansz. Roeper. Het dier, bestemd voor do tentoonstelling, woog niet minder dan 1600 pond. De Cocksdorp, 3 Sept. Op de Vliehors is Zondag jl. gevonden een lijk. Het verkeerde in verren staat van ontbinding, het rechterbeen ontbrak, de rechterarm was bijna van den romp gescheiden, het was geheel naakt, terwijl het hoofd, de armen en het been geheel vleeschloos waren. Ook op het strand nabij den vuurtoren van Eierland vond men dienzelfden dag een lijk. Het verkeerde mede in verren staat van ontbinding, was gekleed in zwart kamgaren bovenbroek, blauw baaien onderbroek, jaeger hemd en droeg om het lijf een' band, die met een S gesloten wordt. Evenals bij het andere lijk waren hoofd, armem en beenen ontvleeschd. De lengte bedroeg 1.72 M. Vlieland, 2 Sept. 1895. - De 31ste Augustus, Koninginnedag, was voor de schoolkinderen alhier een ware feestdag. Onze burgemeester n.l. had op dien dag een feestje georganiseerd voor de jeugd. Om 1 uur 's namiddags verlieten de kinderen de school, om zich onder geleide van hunne onder wijzers naar het Badhuis te begeven, in de nabijheid waarvan aan strand en in duin een aantal wed strijden gehouden werden. Tusschen de spelen werden zij onthaald op allerlei versnaperingen. Groot was het aantal belangstellenden, die mede opgetrokken waren naar het Noordzeestrand, om in de vreugde van onzë knapen en meisjes te deelen. Om 6 uur ongev. keerde men huis waarts. De kinderen echter werden eerst nog in de schoollokalen verzameld, alwaar zjj nogmaals onthaald werden en nog menig opgewekt lied werd aangeheven. Voor een onzer medeburgers was verder op den verjaardag van onze Koningin een aangename verrassing weggelegdi In den namiddag kwam alhier n.l. telegrafisch bericht, dat aan K. Visser, schipper van de reddingboot, welke zich ver dienstelijk gemaakt heeft bij de redding der schipbreukelingen van de „John Fougt" de zilveren medaille der Oranje-Nassauoide toegekend was. Omtrent de invoer van Lincolnshire fok- rammen door de Heeren R. Visser en J. Zuurbier, schrift „Ericus" in het „N. v. d. D.": De Lincolns behooren tot de langwollige Engel- sche schapen, evenals de Cottwolds en Leicesters. (Deze laatste worden wel met Lincolns gekruist.; De Lincolns zijn o. a. kenbaar aan hun vooruit stekend voorhoofdsbeen en een zoogenaamden ramskop, die tot achter de ooren kaal is. Vleesch- productie was in Engeland hoofdzaak. Echter vestigt de Lincoln Longwool Sheepbreeders-Asso- ciation ook wel degelijk hare aandacht op de wol, waarom b. v; ons steeds zeldzamer wordend Texelsch schaap beroemd is. Ook onderscheidt zich het Texelsch schaap door het keurige vleesch. Deze kruising belooft veel goeds. De heeren R. Visser en J. Zuurbier mogen met voldoening op hun werk neerzien. De 30 geïmporteerde rammen, die ik zag aankomen, behooren tot de prachtexemplaren van hun ras. Buitengewoon sterk zjjn de beenen dezer fokrammen. Vooral in ons land is dit een groote deugd. Er zjjn eenige rammen zonder .kuif"; de meeste hebben prachtige kuiven. Dit is geen raskenmerk; ze worden zoowel met als zonder kuiven verlaDgd; 't is een quaestie van smaak. Een groote fout van Engelscb fokvee is dikwijls dat het zwaar gemest en daardoor slechts voor den slager geschikt is. Hier geen spoor van vetmesten; wel zijn de dieren zeer vleezig, maar niet vet: zoo uit de weide. In geen 6 jaar zjjn in Noord Holland Engelsche rammen geïmporteerd; door de ziekten onder het wolvee bestaat er groote behoefte aan „versch bloed." „De schapen loopen in de beste weiden en willen toch niet vet worden", klagen de boeren. Welnu, wat de beroemde schapen van W. A. Pauwen, te WestPannerden, voor de hei zjjn, zjjn de Lincolns voor de klei, en vooral bij kruising met de Texelsche wordt een model vleesch- en wolschaap verkregen. Op de tentoonstelling te Texel mogen ze niet komen, wijl dan de 15 daagsche quarantaine nog niet is opgeheven. (Zeer jammer.) De feestdagen zijn aangebroken, gelukkig begunstigd door goed weder; reeds dagen te voren werd door velen met angstvalligen blik de barometer bestudeert, die nu eens naar minder gunstig, dan weder naar beter wees; met zeer veel wijsheid werden alle verschijn selen opgesomd, waaruit eene profetie voor het te wachten weder kon worden afgeleid; doch met nog grooter belangstelling werd reeds vroeg op den dag van heden door sommigen zeker den blik naar het luchtruim gewend, om te zien of het weder ons genadig zoude zijnen dat onderzoek was vrij wel bevredigend. Van vele woningen werd alreeds vlug de vlag uitgestoken als een onderlinge feestgroet. Op het terrein der tentoonstelling was al vroeg leven en beweging om alles te ordenen en te regelen, om eene goede ontvangst te bereiden aan alles wat daar aan den vreed- zamen wedstrijd zoude deelnemen. „De aanvoer zal van beteekenis zijn", schreven wij in ons vorig nummer, en van de waarheid daarvan heeft ieder zich kunneu overtuigen, die een bezoek aan het tentoonstellingsterrein bracht. Daar zag men bijeende keur van Texel's veestapel, langslaarten en wolvee; daar zag men verder inzendingen van landbouwgereed schappen, idem van stoffen voor landbemestiDg, idem van veevoeder, zuivelbereiding, rijtuigen, zadelmakerswerk enz. enz. enz. Had dat alles veel bekijks, niet het minst werd veler aandacht getrokken door een nieuw werktuig op landbouwgebied, een greppelploeg ingezonden door de firma Boeke Huijde- kooper van Groningen. Het oordeel daarover was verschillend, doch van velen gunstig. Dit werktuig bleek volgens de daaraan hangende kaart, te zijn „aangekocht voor de verloting." Links en rechts ontwaarde het oog verder zeer vele opschriften: „aangekocht voor de verloting" en niet onmogelijk is het dat de vele tentoongestelde voorwerpen, welke van zulk eene kaart waren vooizien, menigeen heeft verleid of nog zal verleiden om zich een lot aan te schaffen, in de hoop dat de fortuin hem of haar gunstig zal zijn. 't Was half elf; de moeielijke taak dei- keurmeesters was afgeloopen; de tentoonstel ling en daarmede het volksfeest werd officieel geopend. Da heer C. Keijser Pz., als voorz. van de afd. Texel der H. M. v. L. opende de tentoon- stolliEg met een welkom aan de tegenwoordig zijnden en met een woord van dank aan allen die door hunne bemoeiingen deze tentoon stelling hadden mogelijk gemaakt; Terstond na de officieele opening liet het Fanfare-corps zich hooren, hetwelk al spoedig eene feestelijke stemming teweeg bracht. De uitslag der bekroning, van het in gezon dene op de tentoonstelling, is als volgt: Dekhengsten onverschillig van welk ras. J. Breebaart Kz., Winkel, Eereprijs. Paarden geboren in 1891 of vroeger. C. Siot, le en 2e prijs en bestuursprijs. A. P. Eelman, bestuursprijs. Idem géboren in 1892. Jb. A. Keijser, le prijs. C. P. Keijser, 2e prijs. Idem géboren in 1898. D. Jb. Boon, le prijs. Paulus Kikkert, 2e prijs. Idem géboren in 1894. F. J. M. Tilman, le prijs. Jb. Jb. Roeper Junior, 2e prijs. Veulens geboren in 1895. A. P. Eelman, le prijs. Joh. Flens, 2e prjjs. Stieren geboren in 1893 of vroeger. P. J. Roeper, le prijs. P. A. Brans, 2e prijs. Idem géboren in 1894. C. R. Keijser, le prijs. P. A. Brans, 2e Melkgevende Koeien gekalfd voor 1895 of nog kalven moetende. S. C. Keijser, le prijs. J. S. Keijser, 2e Job. Keijser, bestuursprijs. Idem gekalfd in 1895. Aug. C. Keijser, Eereprijs. Med. Joh. D. Keijser, le prijs. G. Bakker, 2e Melkgevende Schotten géb. in 1892 gekalfd in 1895. KI. Roeper Jz., le prijs. Jb. Hin, 2o Melkgevende Vaarzen géb. in 1893 gekalfd in 1895. C. S. Keijser Cz., le prijs. Vaarzen geb. in 1893 geld of kalfdragend. Job. Flens, le prijs. P. J. Roeper, 2e C. Keijser Pz., bestuursprijs. Vette Koeien. Joh. S. Keijser, le prijs. P. R. Keijser, 2e Ossen geboren in 1893. P. R. Keijser, le prijs. D. Boon, 2e Idem geboren in 1894. Jb. P. Kikkert, le prijs. Pinken geboren in 1894. F. Keijser, le prijs. S. P. Koning, 2 e prijs. F. Keijser, 3e Koekalveren geboren voor 15 Maart 1895. P. J. Roeper, le prijs. S. C. Keijser 2e Stierkalveren geboren voor 15 Maart 1895. C. Slot, le pi ijs. Jb. Roeper Jz. 2e piijs. Koekalveren géboren na 15 Maart 1895. Job. Koning, le prijs. Dezelfde 2e Stierkalveren géboren na 15 Maart 1895. S. P. Koning, le prijs. C. P. Keijser, 2e Bammen van vreemd ras zuiver Engelsch.) Vervalt. Idem van gekruist ras onverschillig waar geboren. C. R. Keijser, le prijs. A. P. Krorn, 2e Idem van gekruist ras geb. te Texel 1893 of vroeger. H. C. Dijt, Eereprijs, Zilveren Medaille. C. R. Keijser, le prijs. Joh. Flens, 2e prijs. H. C. Dijt, bestuursprijs. Idem van gekruist ras geb. 1894 te Texel. D. J. Boon, le prijs. C. A. Keijser 2e J. A. Koning, bestuursprijs, Idem van Texelsch ras géb. 1893 of vroeger te Texel. Jan Flens, le prijs, idem. 2e Idem van Texelsch ras geb. 1894. G. J. O. D. Dikkers, le prijs. 2 Vette Schapen onverschillig van welk ras. S. J. Keijser le prijs. K. J. Roeper, bestuursprijs. 4 Melkgevende Schapen gekruist ras. Gebr. Keijser, le prijs. 4 Melkgevende Schapen texelsch ras. G. J. O. D. Dikkers le prijs. C. Keijser Pz., 2e prijs. 8 Fokschapen onverschillig van welk ras. A. P. Koorn, le prijs. F. J. M. Tilman, 2e prijs. 4 Schapen gekruist ras geb. 1894. S. P. Koning, Eereprijs, Medaille. J. A. Keijser, le prijs. S. P. Koning, 29 prijs. A. P. Koorn, bestuursprijs. 4 Schapen Texelsch ras gel). 1894. C. Keijser Pz., le prijs. Dezelfde, bestuursprijs. 1 Ramlam gekruist ras géb. na 20 Maart 1895. K. T. Bakker, le prijs. C. R. Keijser, 2e A. P. Koorn, bestuursprijs. 1 Ramlam Texelsch ras geb. als boven. G. J. O. D. Dikkers, le prijs. C. Keijser Pz., 2e 4 Ooilammeren gekruist ras geb. als boven. C. Keijser Pz., Eereprijs Bronzen Medaille. K. J. Roeper, le prijs. C. C. Eelman, 2e G. J. O. Dikkers, bestuursprijs. 4 Ooilammeren Texelsch ras géb. als boven. Job. Flens, le prijs. C. Keijser Pz., 2e G. J. O. B. Dikkers, bestuursprijs.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2