N°. 831. Zondag 8 September A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. De Aap vau 4,5 en 6 September. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Buna SO Ct*. Franco per post door ge heel Nbdbbland 46 Cti. Naar Amerika en andore landen met verhooging der porto's. Advertenties vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 6 regeli SO Cts. Iedere regel meerSCts. Groote lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBurg op Tuil Ons feest is voorbij. 't Was een éénig feestmet die weinige woorden zouden we zoo ongeveer alles hebben gezegd wat van ons feest valt te zeggen. 't Was een éénig feest: by uitstek gunstig weder, alles goed voorbereid, groote deelneming en alles en allen in de volmaakste orde. Wat wilt ge meer De tentoonstelling, om nog eens een kort resumé te geven, (het hoofdnummer van deze dagen) mocht zich verheugen in groote deelne ming; op het vriendeiyke, zeer geschikt ingerichte terreiD, kwam daar bijeen de roem van Texel's veestapel, daarnevens de voortbreng selen van zuivelbereiding en verder zeer veel wat op het gebied van landbouw 6n veeteelt onmis baar is. 't Was een keurig aanzicht die verschillende etelages, prijkende met het beste en nuttigste wat' op het gebied van landbouw en veeteelt wordt gewrocht. Nog nimmer mocht een der tentoonstellingen van onze afdeeiing zich verheugen over zoo groote inzending; geen wonder dan eok dat de aan- blik op dat alles, velen aangenaam stemde, gelük de Voorzitter van de afd. Texel der H. M. v. L., de Heer C. Keyser Pz., in zyne openingsrede terecht te kennen gaf. „De Harddravery is thans aan de orde", zoo besloten wy ons vorig artikeltje. Wanneer wy in geregelde orde nu ons verslag willen vervolgen, dan hebben wy te vermelden dat aan de harddravery door 8 paarden werd deelgenomen; de prys werd behaald door het paard van den heer J. D. Kooiman, beryder P. P. Keyser; de le premie door het paard van den heer A. P. Koorn, beryder C. M. Koorn; de 2e premie door het paard van den heer Veeger, van den Hoorn, beryder B. Lap. Had de deelneming grooter kunnen zyn, de belangstelling van het publiek liet zeker niet te wenschen overde groote schare toch, by dit nummer van het programma aanwezig, bewees dat een wedstryd als daar werd gehouden, voor velen een geliefd schouwspel is. De byeenkomst te 6 uur daaropvolgend in „de Zwaan" gehouden, trok evenzoo vele be- zoekers, De heer C. Keyser Pz., die de byeenkomst opende, herdacht in zyn woord van opening de tentoonstelling en den goeden afloop daarvan; afgaande op het oordeel van de van elders ge komen bezoekers en keurmeesters, meende spr. te mogen verklaren dat ten opzichte het wolvee, Texel sinds de tentoonstelling van 1890 flink is vooruitgegaanook het Rundvee droeg biykbare kenmerken van verbetering; viel voor het Paardenras vooruitgang niet te ontkennen, toch mag in deze de hand wel ietwat beter aan den ploeg worden geslagen. De spr. wensehte de overwinnaars geluk met de bekomen bekroningen, welke eer hy wensehte dat hen ten spoorslag zou zyn om op den inge slagen weg voort te gaan, en hen, die geene bekroningen verwierven riep hy toe: „versaagt niet" doch streef by eene volgende gelegenheid mede naar de eerekroon. Een woord van dank wydde de spr. aan het gemeentebestuur, inzonderheid aan onzen burge meester, op wiens initiatief de Raad het besluit nam om voor de te houden tentoonstelling een viertal medailles beschikbaar te stellen. Dank werd verder gebracht aan inzenders en keur meesters voor hunne bemoeiingen, om deze tentoonstelling zoo goed te doen slagen en een niet minder welverdiend woord van dank werd gebracht aan den heer S. Keyser Pz., voor de flinke inrichting van het terrein en aan den heer Dikkers voor het afstaan van dat terrein. De heer de Jongh, Voorz. der feestcommissie, bracht den Voorz. van de afd. Texel namens allen een woord van dank, voor diens vele bemoeiingen in de verloopen dagen in het belang van de tentoonstelling en de nog te wachten feesten. De heer Hariet van Delft, sprak uit naam van alle exposanten van buiten Texel een woord van dank voor de vriendelyke ontvangst hen hier bereid en hy meende te mogen verklaren dat, wanneer de afd. Texel der H. M. v. L. weder eens eene tentoonstelling zal organiseeren, allen weder als één man op het appèl zullen zijn met niet mindere inzending dan op de tentoonstelling van heden. De heer Jonges uit Beemster, die als keur- meester zyne diensten had verleend, herhaalde als zyn oordeel hetgeen ten opzichte van den veestapel door den Voorz. by de opening was gezegd; ook hy bracht gaarne een woord van dank voor de vriendelyke ontvangst en stelde zyne diensten by voorkomende gelegenheden gaarne beschikbaar. De muziek van het Fanfarekorps wisselde door fanfares en Volksliederen het gesprokene af, en toen de Voorz. te ongeveer half acht de byeen komst sloot, was zulks niet omdat er niet meer was te zeggen of omdat men zich verveelde, doch het was omdat een ander nummer van het programma, de Verlichting van het Park, ons elders riep. De Verlichting van het Park. Met verlangen stonden velen reeds geruimen tyd van te voren te wachten op het uur waarop de poorten van het park zouden worden geopend. Dat uur was eindeiyk gekomen, een stroom van bezoekers kwam naar binnen en verspreidde zich door de als 't ware geheimzinnige poortjes voor de ingang der laantjes, naar links en rechts en naar het middenpunt van het Park, waar het Fanfarekorps zich geposteerd had. Den indruk weer te geven die de Paikverlichting op zeker allen maakte, is vry wel ondoeniyk, die verlichting was grootschde vele uitroepen van verwondering, vaak luide geuit, ze getuigden dat de commissie, welke het slotnummer van den eersten feestdag voor hare rekening had ge nomen, boven verwachting gelukkig was geslaagd; eene talryke menigte bewoog zich voortdurend in de grootst mogeiyke orde tusschen hetgeboomte, zich verlustigende in de smaakvolle verlichting en luisterende naar de welluidende muziek. Noode scheidde men van dit plekje toen het uur daarvoor gekomen was. De parkverlichting was een waardig slot van den eersten feestdag. De commiss'e van dat werk daarvoor een woord van hulde. De verlichting aan de woning van onzen burgemeester, ter rechterzyde van den ingang van het Park, waar in groote vurige letters stond geschreven„Hulde aan Landbouw en Veeteelt" bezorgde bovendien al terstond eene aangename entree. Hiermede eindigde de eerste feestdag, die evenwel door velen nog in gezelschappen, in en voor uitspanningslokalen, op eigen gelegenheid werd voortgezet. De tweede dag. Verzamelen te half tien, wandeling door het dorp, met muziek. Ter bepaalder tijd werd dit nummer aange vangen de optocht met weinigen begonnen, werd spoedig grooter en groeide voortdurend meer en meer aan; aan alle uitgangen van het dorp verkondigden de toonen der muziek dat de tweede feestdag zoude beginnen en toen de stoet te ruim 10 uur weder voor „de Lindeboom" terug was, kon men er vry wel van overtuigd wezen dat, uitgezonderd de ongestelden, er weinigen zich meer in het bed zouden bevinden. Kort daarop werd de tweede feestdag officieel geopend; De heer de Jongh, Voorz. der feestcommissie, riep alle aanwezigen een welkom toe; in zyne rede deed hy uitkomen dat niet 6nkel genot ons feest moet zyn, maar dat het ook tot leering moet strekken in het leven wanneer straks de feestdagen tot het verledene behooren. Een woord van dank bracht hy aan den Voorz. der afd. Texel van de H. M. v. L. voor diens vele bemoeiingen voor deze dagen; aan den Burge meester voor diens welwillendheid en mede werking tot welslagen van dit feest en aan allen die in meerdere of mindere mate tot de voor bereiding er van hadden medegewerkt; laat ons, zoo sprak hy tot allen, feestvieren zooals het behoort, opgewekt, ordeiyk en met goeden zin, moge op ons feest geen enkelen wanklank worden gehoord; leve de landbouw, leve Texel. Een luid hoerah uit de menigte, dat door fanfares van de muziek werd aangevuld, was het antwoord op des sprekers rede. Terstond daarop werd met het ringryden aan gevangen, waai voor zich 23 deelnemers hadden aangemeld, 't Was een schoon gezicht die fi|le van net bespannen karretjes met de bloem van Texel's schoonen en Texel's jongelingschap, zoo mede eenige jonggehuwden; 't was een trots het al te zien. De prys der overwinning, een zilveren inktstel, werd behaald door P Dros, de eerste premie, een sigarenbeker met zilver gemonteerd, door D. Cz. Keyser, de tweede premie, een sigarenkoker met goud gemonteerd, door D. H. Keyser. Aan de dames der piijswinners werd eene keurige flacon met Eau de Cologne vereerd, aan al de overige dames der deelnemers een gewone flacon met dat welriekend vocht. De uitreiking der pryzen geschiedde terstond, en met de muziek voorop maakte èo de deelnemers èn de leden van bestuur en commission, daarop een tocht door het dorp. Het volksconcert te 2 uur trok vervolgens weder vele belangstellenden, welk aantal voort durend aangroeide tegen bet aanvangsuur der verdere volksspelen, bepaald op 4 uur. Aan het tonnetjeskruien werd door 12 jongens deelgenomen en de prys, een Harmonica, behaald door Willem Huizinga; de le premie, een dambord, door Hendrik Zymde 2e premie, een boekwerk, door G. de Braai. Voor het hardloopen waren 16 deelnemers; de prys hiervan werd behaald door D. Peereboom en W. Dalmeyer, ieder een Nickelen horloge; de premie door A. Koning en J. Huisman, ieder een portemonnaie met zilver gemonteerd. Voor het Tobbesteken hadden zich 24 deelnemers aangegeven en viel de prys, een zilveren horloge, ten deel aan W. Zegel uit P. H. P.; de le premie TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1