Buitenland» Door den visseher C. Dogger in de P. H. P., werd heden morgon een flesch opge v ischt, waarin een briefje met den volgenden inhoud. „De vinder van dit geschrift wordt verzocht dit te sturen aan den heer L. Meester, Stobbe gat, bij Heerenveen. Dit is mijn laatste groet Geertje, van U toegenegen Hendrik. Zuiderzee Augustus." Of 't wellicht een grapje is? De Cooksdobp, 11 Sept. Tot notabel bij de Ned. Herv. gem. is gekozen de heer M. Reuvers. Op het Eierlandsche strand is gevonden een pak oude Duitsche brieven, welke alle geadres seerd zijn aan Paul Albrecht. Sommige or van dragen het volgende aldus Paul Albrecht. Ie Officier bil D „Gera" am alten Hafeu 109 Bremerhaven. Andere hebben weer eene andere plaats van bestemming. Ze zijn geschreven in de jaren 1890 en 1891, terwijl 9 der brieven onder teekend zijn door Mietzi van Bremerhaven en de andere door Anna Schneider van Leipzig, Weststraat 46 II. Onder de veehouders te's-Gravenland en Kortenhoef wordt een adres geteekend aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin verzocht wordt vergoeding uit 's-RLjks schat kist voor de schade, door de veehouders geleden door de maatregelen ter beteugeling van het mond- en klauwzeer; meer in hot bijzonder eene hoogere toelage voor het verplicht opstallen van hun vee. Zelfopoffering. Dezer dagen was men te Terhorne getuige van een edele daad van zelfopoffering. Da visseher A. Scholten van Oudehaske begai zich in weerwil van herhaalde waarschuwing met zijn punter op de Geeuw. Nauwelijks was hij midden op het water of een hevige windvlaag deed het ranke vaaviuig kantelen. De visseher klemde zich aan den punter vast en riep luidkeels om hulp. Tal van personen waren getuigen van den doodsangst van den ongelukkigen man, doch niemand scheen genegen het gevaar te trot- seeren. Toen sprongen twee meisjes van 18 en 16 jaar, dochters van den veehouder Jouvorda, in een roeischouw en staken onbevreesd van wal. Met vaardige hand zwenkten zij om den omgeslagen punter henen, grepen den drenke ling, trokken hem in de schouw en brachten hem behouden aan den oever. W|j lezen in de Bakkers Bonds Cl. De ommekeer welke sedert eenige jaren in de molenindustrie heefd plaats gehad door de ver vanging der molensteenen door cylinders, heeft verschillende belangrijke vraagstukken in het geroepen en een levendige gedachtenwisseling is daardoor ontstaan tusschen de voorstanders van het oude en die van het nieuwe stelsel. Uit dezen en uit de onderzoekingen van onder scheidene geleerden kunnen de volgende gevolg trekkingen worden gemaakt Meel, voortgebracht door middel van molenstee nen geeft een smakeiyk, een uitmuntend brood, als dat meel jong is; dit spruit voort uit het feit dat de vettige bestanddeelen in het meel blijven. Maar die vettige bestandeelen, zeer bovordeiyk aan den goeden smaak van het brood, staan h9t bewaren van het meel in den weg; zfj maken het, als men het te lang bewaart, ranzig of althans onaangenaam van smaak. Meel. voortgebracht door middel van cylinders kan daarentegen zeer goed bewaard blij ven, omdat die vettige bestanddeelen van het graan onder malen verwijderd zijnmaar om diezelfde reden geeft dat meel een brood dat weinig geur heeft en zeer spoedig droog wordt. Op last der Arrondissements rechtbank is in de vorige week door de politie in zijn wo ning aan de Diergaardestraat te Rotterdam aangehouden zekere Kouw, verdacht van het namaken van bankpapier. Twee valsche bank biljetten van f 25 alsmede een hoeveelheid verf, penceelen, papier en een pers werden in beslag genomeD. Reeds 12 jaren bracht Kouw voor gelijk misdrijf in de gevangenis door. Naar aanleiding van de thans in gang zijnde beweging onder de veehouders, betoogt de heer H. J. Jager in de „N. R. Ct." dat het algemeen belang vordert, dat allo tuberculose dieren door den Staat ten algemeene nutte worden onteigend. Van betrouwbare zijde is medegedeeld, dat bij hot tegenwoordige Minis terie van Groot-Brittannie en Ierland reeds wetsontwerpen in dien zin in bewerking zijn. Vóór eenigen tijd stierven in den Wil- helminapolder (Zuid-Beveland) een 11-tal run deren, in eene weide aldaar grazende. De oorzaak der plotselinge sterfgevallen bleef tot dusver, ook voor veeartsen, steeds een raadsel. Het grss werd scheikundig onderzocht;, dre'a zonder resultaat. Men liet daarna do weide eenigen tijd ong&biuikt liggen, maaide ze toen geheel af en bracht er dezer dagen weder koeien in. Tnans kobben zich opnieuw dezelfde ziekteverschijnselen als vroeger bij een 4-tal koeien voorgedaan. Man heeft do dieren oogen- blikkelijk uit de weide gehaald en zal deze proef wel niet meer herhalen. Opmerkelijk is het, dat een paard, dat steeds in dezelfde weide heeft gegraasd, altijd gezond is gebleven. Het Leger des Heils houdt eik jaar over de geheele aarde, omstreeks dezen tijd eene W8ek van G3bed en Zelfverloochening. De officieren, soldaten en vrienden van het Leger worden dan uitgenoodigd gedurende die week zich het een of ander te ontzeggen en het daardoor bespaarde geld te storten in een fonds, genoemd „Zelfverloocheningsfonds", dat ge bruikt worat ter verspreiding van het Evangelie over de geheele aarde. Dit jaar zal die week gehouden worden van den 6den tot den 12den October. Volgens de jongste opgaven zou de waarde der van Lombok afkomstige gelden en kost baarheden (waarop de kosten van den oorlog voor een deel zijn te verhalen) gesteld kunnen worden op 17 ton, waaronder 47» ton, als oorlogsscbatting ons in handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer onzeker, vooral wat de vermoedelijke waarde der preciosa betreft, aangezien eene aan billijke eischen beantwoordende deskundige taxatie iu Indië niet uitvoerbaar is. Uit Stavenisse schrijft men: Hoe gemakkelijk het bijgeloof nog altijd wortel schiet, moge uit het volgende blijken. Op een der dorpen van het eiland Tholen werd eenigen tijd geleden hot praatje gehoord, dat een arbeiderswoning „betooverd" was, waartoe als b6wijs werd aangevoerd, dat de aardappelen er zonder te koken uren aaneen op het vuur hadden gestaan. Hoe die kokerij zich heeft toegedragen is niet recht duidelijk geworden en doet ook minder ter zake. Maar hoe sterk er geloof aan die tooverij werd geslagen blijkt hieruit, dat zeer velen bang waren, om 's avonds laat voorbij het betooverde huisje te gaan. Als een voorbceli van,, kamoraadschap- pelijken geest in het leger,deelt de Telegr. het volgende mede Woensdag matcheerde een afdeelinggrenadiers van de Hilversumsche heide naar Baarn. 't Was warm en de manschappen zaten vol stof. Water was er niet te verkrijgen geweest, zoodat bij het hotel Groeneveld aan de grenzen van Baarn werd haltgehouden, om de soldaten van het zoo hoog noodige water te voorzien. Een af- deeling huzaren hield daar toevallig rust en de bevelvoerende officier van de grenadiers vroeg aan een der officieren of die huzaren even mochten helpen water aandragen. Hierop werd toestemmend geantwoord, doch er was nog een hoogere hooge, die uit het bovenraam zijn huzaren zag waterdragen en met donde rende stem riep: „Wie gelast mijn soldaten daar die diensten te verrichten Waarop klem bijgezet werd. De huzaren hielden op, ze mochten hun kameraden van een ander wapen niet helpen en de bevelvoerende olficier der grenadiers marcheerde met een „dankje ritmeester" met zijn troep naar Baarn. De Veldpost" constateert, dat de vraag naar een Ministerie van Landbouw reeds meer algemeen wordt; als de boeren als één man op komen, moet er ten slotte een Minister komen, ci.o voor hun belangen pal staat. „Sommige schipperaars wenschen de landbouw zaken onder een bestaand Ministerie gerangschikt te zien. Als reden geven zy op, dat een negende Ministerie circa f 100,000 per jaar zou kosten. Men ziet het: voor den landbouw is er geen geld. „Maar bovendien is deze rede niet steekhoudend. Voor een Ministerie van Landbouw zou een veel kleiner bedrag uoodig zjjn, tenzfi men een heirleger ambtenaren zou aanstellen, wat volmaakt on- noodig is. „Het departement voor Landbouw kan door een klein aantal zaakkundige mannen worden bestuurd en de invloed, die daarvan ten nutte van den hoofdader van ons maatschappelijk bestaan zou uitgaan, ware ongetwijfeld groot." Uit den gemeenteraad van Ridderkerk. De beeren hadden het over de breedte van den bovendijkweg. De polder maakt den dijk 4 M. breed. De heer Smit zei, dat volgens het contract 5 M. de breedte was. Da Voor zitter stelde voor een afwachtende houding aan te nemen. De heer Smit: Er is wel eens gesproken over een middel om te zien of de weg breed genoeg is. Men gaf dit middelNeem twee geladen boerenwagens, zet op den eenen bur gemeester en wethouders en op den anderen dijkgraaf en hoogheemraden, en laat die wagens dan elkaar passeerer. De voorzitter: Als de weg zoo gevaarlijk is, als de heer Smit zegt, dat burgemeester en wethouders en dijkgraaf en hoogheemraden hun nek zouden kunnen breken, dan voorzeker moet or in voorzien worden. De „Ned. Sport" bevat 6enige mede- deeliEgen omtrent „poreus linnen kleeding", door de firma Sctönherr, te Keulen, in den handel gebracht. Dio kleeding rust op het denkbeeld, dat op het bloote lichaam gedragen wordt eon fijn netwerk, en daaroverheen een hemd van linnen, dat niet dicht, maar poreus geweven is. Het netwerk heeft ten doel: 1. eene beschuttende luchtlaag om het lichaam te vormen2. te beletten dat het hemd tegen het lichaam sluit; de poreus geweven stof laat de uitwasemingen gemakkelijk ontwijken zoodat zelfs bij sterk transpireeren de onder- kleeding niet licht klam wordt. Die kleeding voldoet, volgens de „Ned. Sport", bij koud en bij warm weder, en is, omdat zij sterk is, ondanks den niet hoogen prijs, voordeelig in 't gebruik. Koud water als zuiveringsmiddel. Veel uitwerking wordt tegenwoordig toegeschreven aan de verschillende desinfecteerende middelen, in de laatste jaren door de wetenschap aange wezen, zoodat wel eens zeer eenvoudige genees middelen over het hoofd gezien worden by het najagen van nieuwe ideën. Versch koud water is een krachtig opnemer van gassen, en moet daarom veel gebruikt worden in een ziekenkamer ot een vertrek dat moeieiyk geventileerd kan worden. Een kom koud water in een kamer staande en dageiyks verwisseld, helpt reeds veel tot zuivering der lucht. Hieruit volgt Datuuriyk, dat water, hetwelk in een gesloten vertrek gestaan heeft, geheel ongeschikt is om te drinken. Een kom water onder het bed van een patiënt geplaatst en dageiyks verwisseld, voorkomt het doorliggen, en houdt den patiënt over het algemeen gezonder. Door ondervinding is bewezen, dat een kom koud water naast het hoofd van een rusteloozen slaper gezet, kalmte en verlichting aanbrengt. De „Morning Post" verneemt uit Petersburg dat de Fransche en Russische Regeeringen voor nemens zyn het initiatief te nemen tot nieuwe onderhandelingen met Japan over een definitieve schikking in de Liao-Tung quaestie. Japan wil met de ontruiming van het schiereiland niet beginnen voor het verkregen heeft 1. een bfizondere schadeloosstelling van 40 millioen taëls; 2. onmid- deiiyke betaling van ten minste twee gedeelten der schadevergoeding, die by hot vredesverdrag van Simoneseki is vastgesteld; S. een handels verdrag met China. Volgens een later bericht aan de „Pol. Korr." zou Japan zich tevreden stellen met een schade vergoeding van 80.000.000 taëls voor de ont ruiming van Liao-Tung. »«ipw «-ju». mi >—wm—

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2