N°. 840. Zondag 15 September A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementspryi per S maanden Voor dsn Btrae SO Cts. Franco per pott door go- heel Nbdbkland 41- Ct». - Naar Amrenra en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijt der Advertentie» Van 1 tot regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEÊN worden aangenomen bfl de Uitgever/ LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bdeg op Tkxkl GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een SLEUTEL, gevonden op het voetpad nabij de Algemeene Begraafplaats. MARKT-POLITIE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het navolgende, vervat in de verordening van politie voor deze Gemeente, luidende Art. 54. Het is verboden het vee na 2'/2 uur 's na middags op de markt te laten blijven. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, den 9 September 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 14 September 1895. Wij meenen de aandacht te mogen vestigen op eene advertentie van het Fanfare-corps, in dit nummer voorkomende, waarin wordt medegedeeld dat de contributie van de kunst- lievende leden, voor het nieuwe Vereenigingsjaar zal worden gtïad en de toetreding voor nieuwe 'leden wordt opengesteld (gewenscht.) Wij mogen vrij wel als zeker aannemen dat het Fanfare-corps alhier geen onbekende meer is; eene herinnering toch aan de dagen van 4 en 5 Sept. j). mag voldoende heeten om een oordeel uit te spreken „wat het corps is," niet alleen, doch ook wat het kan worden bij voortgezette studie van de wer kende leden, wat het kan zijn voor Texel, wanneer velen uit de burgerij door toetreding als kunstlievend lid, door fioancieelen steun, dat gedeelte van den strijd, hetwelk een corps als dit ontegenzeggelijk heeft, tracht te ver lichten. Of het corps dien steun verdient? daarop behoeven wij zeker geen antwoord te geven; de ongeveinsde bewondering en tevredenheid welke het corps mocht inoogsten, tijdens ons jongste feest, geeft voldoende antwoord op die vraag. Laat die tevredenheid zich dan niet enkel In woorden uiteD, doch ook in tastbare bewijzen; de toetreding als kunstlievend lid ook door bewoners van andere dorpen, is voor velen geen fiaarcieel bezwaar en zal der Vereeniging een steun verschaffen, welke de werkende leden zal aansporen tot verdubbelden ijver; trots op de belangstelling en waardeering van zoo velen, zal het corps er gewis naar streven om Texel een waardig Fanfare-corps te doen behoudeD, hetwelk bij menige gelegenheid goede diensten zal kunnen bewijzeD. Strekke dit korte bericht tot aansporing voor velen. Naar wij vernemen zal het Fanfare-corps niet op de behaalde lauweren gaan rusten doch zijn de werkende leden voornemens (bij gunstig weder) Zondag a. s. een uitstapje te maken naar Oudeschild en van daar over Oosterend weder naar den Burg. Die tocht (propaganda- tocht js bepaald des middags te 1 uur van hier. Verder moet het in de bedoeling liggen om op een der volgende Zondagen (het weder gunstig zijnde) ook hier nog eens een Volks concert te geven. Men meldt uit IJ muiden aan de Opr. Haarl. Ct.: Woensdag heeft men hier een uitstekend geslaagde proef genomen met een zelf rich tende reddingboot. Het woei hevig uit het westen en de zee stond vrij hol, toch zeilde de boot met elf man aan boord flink de haven uit, nadat de „Breeveertien" haar naar het zuiderhoofd gesleept had. Bij alle bewegingen voldeed de boot uitmuntend, en na ongeveer 6000 M. op zee geweest te zijn kwam zij met haar druipnatte bemanning behouden weer binnen. Te Moordrecht zijn drie huizen afgebrand; de brand ontstond in het Café „Unie" en sloeg over op de panden van de heèren Bloemink en van Diest; alle drie woningen werden in de asch gelegd. Het huis, tegenover de „Unie" werd ook aangetast, doch bleef gespaard. Te Strijp brandde Woensdagnacht de herberg „de Nachtegaal" met vijf daarnaast staande woningen af, benevens de inboedel en het vee. I Een ontrouwe dienstbode. Door de Haagsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen eene dienstbode, die gaandeweg een bedrag I van f 60 verduisterd had ten nadeele van de familie, bij wie zij in betrekking was. j Van dat geld leidde zij een genoeglijk leventje met eene vriendin, die sedert Mei j.l. haar logé was, zonder dat die gast in het huisgezin opgemerkt was Onder leiding van den heer E. M. S. van Santen vergaderde de Nederlandsche Slagers- bond in een der bovenzalen van het Zuid-Hol), koffiehuis te 's Gravenhage. j Deze vergadering, die zeer druk bezocht was, was hoofdzakelijk belegd om te besprekon, wat door den Bond moet worden gedaan tegen de beweging die onder de landbouwers bestaat, om voetstoots te verkoopeD. Naar des voorzitters meening is het recht hier aan de slagers. Willen de landbouwers niet anders dan voetstoots verkoopen, dan hebben de slagers het recht dit te weigeren, maar beter achtte de voorzitter het, om te trachten tot een compromis te komen, waar voor de landbouwers misschien wel te vinden zijn. Daarna leidde de heer Tittel de quaestie in met de voorlezing van de artikelen betref fende koop en verkoop, van het burg. wetboek, en sprak als zijne overtuiging uit dat, met die artikelen in de hand, de slagers hier de sterkste partij z(jn. Nadat van verschillende zijden was aange drongen om pal te staan tegenover de eischen van de veehouders, werd aangenomen eene motie van den Voorzitter, waarbij de Slagers- bond aan zijne leden in de eerste plaats, maar ook aan alle vakgenooten in Nederland op draagt, niet voetstoots te koopen; en verder werd besloten om, zoolang geen wet telijke regeling heeft plaats gehad, met de onderscheidene landbouw-maatschappijen te overleggen, wat in het belang van beide par tijen, slagers en landbouwers, kan worden gedaan. Bij het begin van dit jaar waren in de Provincie Friesland aanwezig niet minder dan 72 zuivelfabrieken, zijnde 6 meer dan een jaar te voren. Van deze fabrieken worden gedreven 23 voor eigen rekening of onder eene firma, 15 door eene naamlooze vennootschap en 34 op ccöperatieven grondslag. Volgens opgave worden 68 door stoomkracht in beweging ge bracht. Er zijn verscheidene, waarin van 10.000 tot 14.000 liters melk per dag worden verwerkt. Bij een 12-tal wordt Zondags geen melk geleverd. Halsbrekerige pret. In het circus-Carré te Amsterdam treedt thans o. a. op een gezel schap gymnasten, waarvan een zich ten slotte uit den hoogsten top van het gebouw in een net laat vallen. Op een der avonden brak daarbij een der kabels, waarmede het net gespannen wordt. Gelukkig liep alles, hoewel het staal draad op de hoofden der orkestleden terecht kwam en de acrobaat zich blijkbaar bezeerde, schoon niet ernstig, goed af. Maar het is toch de vraag, of het niet beter zou zijn dergelijke halsbrekende toeren achterwege te laten. Een tapper in een onzer Hollandsche dorpen plaatste deze week in een streng orthodox kerkelijk blad een advertentie, ver meldende opening zijner tapperij. Tusschen de kerkelijke berichten plaatste nu de redactie een aanbeveling voor den tapper; waarvan de slotwoorden luidden „Overigens zal een per soonlijk bezoek een ieder ten zeerste voldoen." Te Kropswolde zijn onder het varkenshok in de schuur van den landbouwer R. A. HoveD, in een vermolmden omkleeden balk, twee oude gouden en ruim vijftig oude zilveren geldstukken alle van vorige eeuwen, gevonden. De varkens hadden al knabbelende den balk zoodanig gehavend, dat de goldstukken voor den dag kwamen, zoodat zij den schat voor hun meester te voorschijn brachten. In Friesland is 't aardappelen-verbouwen dit jaar voordeelig, zoowel op de zand- als op de kleigronden. De vraag naar eerste kwaliteit is al vrij groot, en daardoor zijn de prijzen in de laatste dagen gestegen, zoodat voor puike kleiaardappelen (Munstersche) f 2,40 perH.L. betaald wordt. De fabrieksaardappelen worden opgekocht bij voorkoop tegen 85 a 90 ctsnu bieden de opkoopers niet meer dan 70 a 75 ct. De oogst van appelen zal gering, die van peren tamelijk zijn. TEXELSCHE COURAIIT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1