Buitenland. Zaterdagmiddag viel te Amsterdam een kind van 2 jaar van een schip, liggende in de Leliegracht, te water. De moeder, eene vrouw van zes kinderen, zag het ongeval en sprong de kleine na, maar sprong per ongeluk op het kind, met het noodlottig gevolg, dat eerst de moeder werd gered en daarna het kind leven loos werd opgehaald. Ofschoon peperduur hebben eenige land bouwers uit de provincie Groningen op de markt te Ovelgünne in Oldenburg zooveel jonge paarden, die als fokdieren gebruikt kunnen worden, gekocht, dat een expressetrein van 17 wagons de dieren heeft overgebracht. Dat de vraag naar veulens nog zeer groot is, blijkt uit het volgende. Te Groningen zijn op één dag 4 verkoopingen van veulens gehouden. De 20 zeer schoone Oldenburgers en enters, aangekocht door de Prov. Vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij, werden ver kocht voor f 300 k f 400. De paardenkooper B. Bosma van Groningen presenteerde 11 eveneens zeer schoone Olden- burger veulens, terwijl de heer Poppens van Veenwouden een aantal Amelander veulens en de heeren W. Wijbinga van Leeuwarden en J. Zantinga 23 Terschellinger veulens voor hooge prijzen van de hand zetten. Op de paardenmarkt te Winsum was de aanvoer groot. DoorSpaansche, Fransche, Belgische en Duitsche kooplieden werden de jonge paarden gekocht voor f 150 k f 300. Bij levendigen handel gingen veel luxe-paarden voor f 400 a f 600 in andere handen. Om een cent uit te sparen. Een man nelijk persoon, zoo vertelt het Leidsche Dbl., stapte Zondagmiddag aan de Kaiserstraat te Leiden in den overhaal, welke de gemeenschap onderhoudt tusschen Leiden en den Witten Singel. Op dezen Singel gekomen, had hij er geen zin in, om het verschuldigde transport- geld van één cent te betalen; wel wilde hij echter weer terug, maar aangezien de toegang tot de pont hem thans werd ontzegd, ontkleedde hij zich, begaf zich te water en bereikte zwemmende den overkant, waar hij een politie agent in de armen liep, die hem beval zich te kleeden en hem daarna arresteerde. Men schrijft uit Groningen: Als de aanstaande eerste herfstdag in het land is, viert de oudste ingezetene van de stad en de provincie Groningen en voor zoover ons bekend is van ons geh6ele koningrijk, zijn geboortedag. Den 21 September bereikt de heer G. A. Boomgaard zjjn 107den verjaardag. Niettegenstaande deze echte patriot en oranjeklant reeds 106 zonnen boven het hoofd heeft, leeft hij nog opgewekt en geeft in enkele opzichten menige jeudige van jaren een beschamend voorbeeld. Een aantal landbouwers in het 5e district van Zeeland is voornemens een adres aan den minister van binnenlandsche zaken te zenden, waarin, met het oog op het sluiten der grenzen door België voor den invoer van ons vee, verzocht wordt dat er van Neder- landsche zijde represaille-maatregelen worden genomen en wel, door geen vrijdom van accijns te geven, het slachten van vee aan de grenzen te verbieden en ook den uitvoer van slachtvee alleen naar een abattoir in Belgie niet toe te laten, de vergunningen voor bemesting, beak- kering en beweiding van landerijen van de Belgische grensbewoners in te trekkeD, alsook den Belgen geen concessie te verleenen tot het leggen eener sluis te Ter-Neuzen, enz., enz., daar dit volgens het inzien van adressanten de eenige weg is om vrijen invoer van vee in België te verkrijgen, dewijl het eene uitge maakte zaak is, dat België het Nederlandsche vee in het geheel niet kan missen. Ruim een jaar geleden werd te Geertrui- denberg eene gewichtige ontdekking gedaan. Bezig zijnde met graafwerk in het hooge koor der Ned. Herv. Kerk, vond men aan het uit einde een fraaien boog met tufsteen, die deed vermoeden, dat zich onder den vloer een bouw werk van architectonische en geschiedkundige waarde moest bevinden. Het bleek dat men hier te doen had met eene krypt of krocht en wel eene van zeer groote afmetingen, daar zjj 18 meter lang en 9 meter breed is. Om dit monument der oudheid aan de ver getelheid te ontrukken, heeft zich thans een comité gevormd, dat van het kerkbestuur de vergunning verkregen en de noodige gelden bijeengebracht heeft, om deze krypt, die de eenige van Noord-Brabant is, en wellicht een der grootste van ons land, bloot te leggen. Zij bestaat vermoedelijk uit een middel- en twee zijbeuken, terwijl tegen de wanden zich in het geheel 18 kolommen bevinden en de middelbeuk door 16 kolommen wordt gevormd. Eerstdaags zal met de ontgraving een aanvang worden gemaakt. (17. D.) Professor Cort van der Linden, geavan ceerd liberaal, stelt voor, oru de aangeboden kieswet eenvoudig als onaannemelijk te ver werpen. De Amsterdamscke professor acht het blijkbaar waarschijnlijk, dat de wet verwopen zal worden. De. „Arnb. Ct." (geavanceerd liberaal) wil hetzelfde. Ook jhr Hartsen vindt uitbreiding van het kiesrecht niet wenscbelijk. Misschien stellen 99 van de 100 nieuw te maken kiezers ook geen belang in heb erlangen van het recht om afgevaardigden mede te mogen kiezen, want over 't geheel genomen, hebben de Nederlanders met kiezen niets op, blijkens het aantal kiezers, dat bij verkiezingen thuis blijft. Tegen dit euvel kan niets helpen dan kiesdwang of zoogenaamde kiesplicht. Als die er niet bij ingevoerd wordt, zal de nieuwe kieswet, als ze er doorkomt, toch eigenlijk een doode rnusch zijn. (KL Ct. v. B..) De „Tel," bevat onder het opschrift „de Veeoorlog," o. m. het volgende De Belgen zijn voor ons Nederlanders om aan 't hart te drukken I Zjj vechten voor onze koeien, met een geestdrift, welke wij hoogeiyk moeten waardeeren. En minister De Bruyn moeten wjj dank zeggen voor zjjn besluit om de Belgische grenzen voor Hollandsch vee te sluiten, want zonder hem zouden wjj misschien nooit zoo duidelijk hebben vernomen wat eigenlijk Hollandsch vee is Hollandsch vee is onmisbaar, wordt er zelfs beweerd. En men gaat dan ook te keer tegen het besluit der reg6ering met een heftigheid, welke hoogstens door die onmisbaarheid kan wor den verontschuldigd. Er zjjn natuurlijk ook Belgen, die hun vee beleedigd achten door het luide prijzen van het Hollandsche, en die, ter wille van den Belgischen veestapel, den minister de Bruyn loven, en be weren dat hjj goed heeft gedaan. Alles wat met het vee iets heeft te maken is dus verdeeld in twee partyen, waarvan de eene de grenzen wil openen en de anderen diezelfde grenzen gesloten wil houden. „Ziedaar," zegt de heer Joossens, onder-voorz. van de afdeeling Antwerpen der Belgische land- bouwvereeniging, „ziedaar de noodlottige gevolgen van het beschermingstelsel." De eene tak wordt beschermd, de andere benadeeld, en duurt dat zoo voort, dan zullen er volgens den heer J. een menigte nieuwe ministeries moeten zjjn, bv. voor vrjjhandel, voor zware of lichtere invoerrechten op verschillende veesoorten, voor algeheel verbod tot invoer enz. enz. Op dit oogenblik is de toestand aldus wjj halen de woorden des heeren Joossens weer aan De grenzen gesloten houden is mjjns inziens nadeelig voor 't algemeen, daar het Hollandsch vee my onmisbaar schynt. Het slachtvee rechtstreeks in de slachthuizen invoeren en de grens voor het mager- en melkvee gesloten houden, is den genadeslag geven aan landbouw, vetweidery en melkery, en het mager-, fok- en melkvee invoeren en het slachtvee uit sluiten is de beenhouwerijen en de verbruikers tergen. Welk middel biyft er dan nog over? Eenvoudig aan te kondigen dat van af Novem ber, December of Nieuwjaar eerstkomende de Hollandsche grens zal open zyn voor alle gezond vee, om nooit meer gesloten te worden, mits onder streng gezondheidstoezicht aan de grens. Papieren hoefbeslag wordt vervaardigd van geperkamentiseerd papier of van papier, dat door trokken is met olie, terpentyn, enz, en op deze wijze voor vocht ondoordringbaar is gemaakt' Het is in dunne lagen met behulp van een of ander kleefmiddel, dat ongevoelig is voor nat en by het opdrogen niet barst zooals kaasiym, chroom- ïym, koperoxyde ammoniak of een mengsel, bestaande uit Venetiaansche terpentjjn, geslibd kryt, lak, lynolie, 't zoogenaamde lijnolie vernis in de voor het hoefbeslag vereischte sterkte samengelijmd. Men kan öf de afzonderiyke bladen in den gewonschten vorm snyden en door middel van doornen in het papier de gaten voor hst opspijkeren van het hoefbeslag aanbrengen, om vervolgens de bladen op de hierboven vermelde wijze op elkander te ïymen, bf men lymt de bladen papier in de vereischte dikte öt althans in een zeker aantal lagen op elkander en snydt daarna het hoefjjzer met behulp van daartoe geschikte werktuigen uit. Dit papieren hoefbeslag kan zoowel door vast- spy keren, als met behulp van kleefmiddelen, zooals aardpek, caoutchouc oi een mengsel, be staande uit één deel ammoniakgom en twee deelen guttapercha, aan de pooten van het paard bevestigd wordeD. Dat bedoeld hoefbeslag bij hot gebruik aan den onderkant ruw wordt, levert dit voordeel op, dat de paarden op gladde, glibbe rige wegen niet, of althans niet zoo licht, zullen uitglyden. De slagers te Gent protesteeren sterk tegen de sluiting der Belgische grenzen voor het vee uit Nederland. Re6ds tweemaal waren zy op audiëntie geweest by den minister van landbouw, De Bruyn; zy houden herhaaldeiyk groote verga deringen, waarin tegen het protectionisme wordt geyverd. De prys van bet vleesch te Gent is opgeslagen. Ook te Antwerpen vereenigen de slagers zich tegen den maatregel der regeering. In de d.d. gehouden meeting over den „vee oorlog" zei een der slagers (volgens het verslag in een Vlaamsch blad)„Er is geen vee dat begaafd is om aan al de eischen te voldoen dan het Hollandsch." Aan de Belgische kust hebben dezer dagen hevige onweders gewoed. Een uur lang volgden de bliksemstralen elkander zoo snel op, dat de hemel een zee van vuur geleek. De weerkaatsing van den bliksem in de zee leverde eengrootsch schouwspel op. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in. Te Brugge sloeg de bliksem in het klooster der zusters van Jeruzalem. Het onweer van Zaterdag heeft op verschrikkelijke wyze in Vlaanderen gewoed en vele ongelukken veroorzaakt. Te Aalst zyn vyf boerderyen afge brand en op den weg van Anderghem werd een jong meisje door den bliksem gedood. Te Oostkamp Zandvoorde en verschillende andere plaatsen brandden hoeven af en werden paarden in de weide getroffen. Te Brugge en omstreken werd veel schade aangericht door de rukwinden. Naar men uit Bern meldt zijd Woensdag echtend groote ysmassa's van den Altel gletscher op de Berner zyde van den Gemmipas gestort, zoodat een uitgestrektheid van 3 kilometer er mee overdekt werd. Verscheidene Alpenhutten werden vernield, tien herders en 200 stuks vee zijn omgekomen. Een zeer belangwekkende proef zal genomen worden by gelegenheid der oefeningen van de Russische vloot in de Zwarte Zee. De Russische j regeering wenscht te weten of het mogelijk is 1 door postduiven brieven te doen overbrengen van het land naar een in de nabyheid der kust kruisend schip. Daartoe zullen te Konstantinopel in den tuin van het Russisch gezantschapshotel i postduiven worden opgelaten, die gewend zjjn aan een til, geplaatst op het dek van een torpedo j boot, welke ter hoogte van de kust zal kruisen. Een en veertig millioen pond sterling, of j 492 millioen gulden, bedraagt volgens de bereke- ning van Sir John Peuder de som, die men heef laten zinken de uitdrukking is, zooals men zien zal, in dit verband volkomen juist is 1 onderzeesche telegraafkabels. Op dit oogenblit loopen er door den Atlantischen Oceaan elf kabels, behoorende aan vyf telegraafmaatschappyen, en dit elftal alleen heeft nagenoeg 14s/4 millioen pond sterling of 177 millioen gulden gekost. 'i Vandalen op Spitsbergen. Toen baros Von Nordenskjöld, nu 15 a 20 jaren geleden, o; s zijne Noordpool expedities Spitsbergen bezocht liet hy daar met groote kosten een tiental ge 1 bouwen oprichten, waarin proviand, bedden, werk plaatsen met de noodige werktuigen enz. alle ten bate van zeevaarders, die genoodzaakt mochtes zyn op Spitsbergen te overwinteren. Het is ff- gebleken, dat het meeste van dat alles vernielt d of gestolen is; vermoedeiyk door visschers ui k Noorwegen. 1 Uit het verre Oosten wordt weder ee: d Fransch Russische vriendschapsbetooging bericht By het inwyden van het nieuwe Fransche cos sulaatgebouw te Yokohama nameiyk, heeft <1

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2