Naar ons werd medegedeeld zal de Heer Chr. Niessink, benoemd tot Godsdienstonder wijzer te Oudeschild, Zondagmiddag a. s. te 2 uur zijne intrée-rede houden, na vooraf met een kort woord tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid door den WelEerw. Heer Ds. Leffef. Oudeschild, Oct. Nabij de haven alhier, zal door 's Rijksloodswezen een toestel worden gemaakt, om bij naderend stormweer, enz. seinen te kunnen geven aan hen, die er belang bij hebben dit tijdig te weten. Oosteeend, 2 Oct. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisteren hare jaarlijksche vergadering tot afdoening van huishoudelijke zaken. Nadat de Secretaris de aanteekeningen der vorige vergadering had voorgelezen en de Penningmeester rekening had gedaan en had laten weten, dat het batig saldo bevredigend was, werd overgegaan tot herziening van het reglement. Alle voorstellen werden goedge keurd [en ten slotte het reglement met alge- meene stemmen aangenomen. Besloten werd een afschrift daarvan in het vergaderlokaal op te hangen. Tot aankoop van boeken voor de bibliotheek werd een zeker bedrag beschikbaar gesteld, terwijl besloten werd een gedeelte der oude boeken op te ruimen. Ook zal de catalogus gedrukt worden en aan ieder lezer jaarlijks een exemplaar tegen betaling van 10 cents ter hand gesteld worden. Tot het in orde brengen van een en ander werd een commissie van drie personen benoemd. Ten slotte werden de aftredende bestuurs leden bij meerderheid van stemmen herkozen. Naar men weet is onder de Belgische boeren in de Kempen ernstige tegenkanting ontstaan tegen de mogelijke heropening van de grens voor den invoer van vee uit Nederland. De adressanten beweren: lo. dat de vorige opening van de grenzen hun ernstig nadeel heeft berokkend, 2o. dat de tijdelijke vrije invoer het mond- en klauwzeer, dat nog in 600 stallen in meer dan 300 gemeenten van België heerscht, in het land heeft gebracht, 2o. dat de opening enkel door de fokkers en de slagers wordt ver langd, 4o. dat het verkoopen van slacht- en melkvee tegenwoordig de eenige bron van inkomsten voor de boeren is, en 5o. dat de vrije invoer vooral thans nadeelig zou zijn, omdat de boeren juist hun stallen op een vol doende hoogte hebben gebracht om de noodige beesten voor de consumtie in België te ver schaffen. De slagers, men weet het, hebben den minister een geheel ander beeld van de toekomst opge hangen. Ieder spreekt voor zijn eigen belang. Heeft September zich gekenmerkt als een nog al droge periode in dit natte jaar, October keert tot de oude gewoonte terug en geeft weer wat meer regen. Aan de zeekusten zal het volgens Falb nu en dan nog eens onweeren. In het midden der maand zal de temperatuur nog al wat stijgen, overigens is zij evenwel tamelijk normaal. In de laatste dagen dezer maand een weinig vorst. Van 1 tot 6 October. In den beginne, vooral in het Westen nog al wat regen, in het Noorden bjj tamelijk hooge temperatuur wat onweer nu en dan echter droog enkoud weer. De Oranjebond van Orde neemt met zijn Erica-Stichting in de Wormingermate bij Apeldoorn de proef of het mogelijk zij op goeden heidegrond aan een oppassend gezin een bestaan te verzekeren, indien een stuk grond ter grootte van ruim 4HA. en daarop een uitmuntend gebouwde boerderij ter be schikking van zoodanig gezin gesteld worden. De proef wordt genomen met vijf hoeven, bijeengelegen langs den spoorweg op ongeveer drie kwartier afstands van het dorp. Vrijdag-avond omstreeks half zes ging door den zwaren bovenlast de schuit van schipper Boekhout te Stadskanaal nabij de Gasselter Nijeveensche Mond kantelen. Alles geraakte te water. De bovenlast bestond uit pl. m. 60 balen kainiet, ettelijke vaten petro leum, cognac, jenever, brandewijn en verschil lende pakken en pakjes. Ook beneden was de schuit geladen. Gelukkig zijn geen menschen- levens te betreuren, maar de schade is aanzienlijk. Voor de tweede maal binnen korten tijd overkomt den schipper dit ongeluk. Dezen winter kon meu van het zeldzaam feit getuige zijn en het zelf ten uitvoer brengen te voet den Rijn over te steken over het ijs. Nog zeldzamer feit doet zich thans voor: bij de petroleumloods te Arnhem, een kwartier beneden de stad, kan men te voet de overzijde bereiken; zóó laag is de waterstand in de rivier. Wij vernamen dat ook bij Pannerden de rivier doorwaadbaar is. (Delftsche Ct In de Woensdagavond gehouden verga dering van de afdeeling Scheveningen der „Nederlandsche Visscherij-vereeniging" is mede gedeeld, dat de nieuwe regeling van het loon van opgevischte netteD, verloren op zee, in werking komt. Dat loon is bepaald op f2,60 wanneer het getal netten, niet meer bedraagt dan 20. Worden er meer opgevischt, dan is de uitspraak aan arbiters. Men schrijft aan de „Telegraaf": In het gehucht Yde f3 a 400 inwoners), gelegen in de gemeente Vries, (Drenthe) vaceert de betrek king van hoofd der school. De jaarwedde bedraagt f 700 benevens f 40 vergoeding voor het gemis van vrije woning. Voor herhalingsonderwijs wordt geene afzonder lijke belooning toegekend. Het tegenwoordig hoofd huurt een klein, ongeriefeiyk huisje, edoch de eenige gelegenheid om onder dak te komen, voor f 45. Toch hebben zich voor de vervulling dezer betrekking niet minder dan 47 sollicitanten aan gemeld uit alle oorden des lands, w. o. zich bevinden 2 met acte Hoogduitsch, 1 met acte Fransch, 2 met acte landbouwkunde, terwijl 2 der candidaten reeds aan het hoofd eener school staan. Het bovenstaande teekent en moge voor de zooveelste maal ten bewijze strekken, dat de vooruitzichten van de bij het onderwijs geplaat sten inderdaad verre van gunstig zijn. Het „Centrum" bevat een ingezonden artikel, waarin de bezwaren tegen landbouw- protectie kort en duidelijk worden uiteengezet. Erkennende dat de klachten der boeren over hun achteruitgang gegrond zijn en dat de theorie van protectie van inlandsch graan mooi is, stelt de schr. tegenover de verlokkende voorspiegeling van een welvarenden landbouw- stand waarbij de heele maatschappij wel zou varen, de nadeelen van protectie in het licht, ten einde aan te toonen, dat, als in verbete ring van den toestand der landbouwende klasse dringend noodig, het gewenschte geneesmiddel niet is te vinden in beschermende rechten op de granen. „De landbouwer vleie zich toch niet, geholpen te zijn met een middel, dat misschien gedurende een of twee jaar, een oppervlakkige verbete ring brengen zal, maar dat schade doet aan den handel en de nijverheid van ons geheele volk, dat, wat betreft de werklieden, de sociale nooden verergert, dat zeker de meest heillooze gevolgen, ook voor hemzelven, na zich slepen zal. Het is de taak der regeering, die maatre gelen te vinden, welke de nuttige werking van den vrijhandel het minst belemmeren. De „Maasbode" schrijft: Als een bewijs hoe men slecht vee invoert, dient het volgende: Bij een landbouwer in de omgeving van Rotterdam, was een kalf in het water geraakt en verdronken. Het beest werd geslacht en heel netjes in boter vaatjes verpakt, en zoo gezonden naar een vleesch- houwer, die er zijn klanten mede bediende. Van „Het Hoogeland," het toevluchtsoord voor bedelaars en landloopers te Beekbergen, wordt het volgende geschreven V|jf mannen kwamen zich aanmelden om op genomen te worden. Hiervan kwamen op één dag twee mannen in de kracht des levens by ons aan. Voor eenigen tfld te Veenhuizen ontslagen, hadden ze stad en land afgereisd om werk te zoeken, maar niemand had hun werk kunnen of willen geven. En nu waren ze radeloos. Zy wisten niet waarheen. Hun maag vroeg om eten, terwy 1 zij zich schaamden e er om te vragen. Wat moesten ze doen 7 Een van drieënöf zich voor Veenhuizen opnieuw laten veroordeelen, öf zich aan anderer goed ver- 1 grijpen om in de gevangenis te komen, öf van t honger eD gebrek omkomen. Een andere weg stond voor hen niet open, indien ze op Het Hoogeland niet konden opgenomen worden. Is het niet diep ellendig en vreeseljjk zulke toestanden aan te treffen? Drie dagen na opneming van deze twee mannen, klopte wederom iemand by ons aan met het verzoek om opgenomen te worden. Twee anderen, voor wie opneming gevraagd is, zyn we binnen een paar dagen te wachten, Hierdoor zal het aantal verpleegden stygen tot 12. Wy hebben echter maar 10 ledikanten, Ruimte hebben we in overvloed. Indien ei ledikanten, beddegoed enz. aanwezig zyn, dan kunnen we een dertigtal herbergen. Om dit evenwel aan te schaffen hebben we geld noodig, Daarom vragen we u beleefd, denk nog eens aan de arme bedelaars en landloopers, waarvan men zooveel last heeft, geiyk er zoo dikwyis geklaagdj wordt. Het nut van vruchten eten. Menige huismoeder klaagt: „Mijn kinderen blijven zoo bleek." Het beste middel hiertegen, zegt de „Veldpost" is, gelijk altijd, de natuur. Eet vruGhten, en nog eens vruchten, bij 't onbijt en 's avonds. Dan zal het niet Jang duren, of de kleinen hebben even roode wangen als de appels. Het eten van vruchten maakt de menschen opgeruimd, vroolijk, verdrijft het; booze humeur, verheldert de gelaatstrekken en verjaagt ook bij volwassenen zwartgalligheid, „De Controleur" bevat een ingezonden stuk, waarin de wenschelijkheid wordt bepleit den leden der Tweede Kamer op andere wijze hun honorarium te doen verstrekken dan thans het geval is, Tegenwoordig genieten de Kamerleden een vergoeding van f 2000, hetzij zij veel of weinig in 's lands Raadzaal verschijnen. X. wijst daarbij op het geval met dr. Kuiper, die van Mei 1894 af, toen hij gekozen werd, tot heden nog geen voet in het parlement heeft gezet en niettegenstaande dit, recht heeft op de ge beele vergoeding. Is dit nu billijk vraagt X, Daarom wenschte hij geen vergoeding meer aaE Kamerleden, doch alleen presentiegeld. De schrijver rekent uit, dat er ruim zeven maanden gewerkt wordt. Wanneer men ni een presentiegeld van f 15 per zitting vaststelde, zouden de altijd ijverige leden tot hun oude som van f 2000 komen en zou het tevens de ambitie verhoogen (en niet, zooals 't nn maar al te dikwijls is, dat geregeld 20 tot 30 leden door afwezigheid schitteren), om zijn plicht als volksvertegenwoordiger nauwgezetter te vervullen. „Mocht dus een der leden der huidige Tweede Kamer dat voorstel eens in behandeling willet brengen dan kan hij er van verzekerd zijn, zijn naam met eere genoemd te zien als een der genen, die den moed hebben met oude tradities te breken." De verplaatsing van land. Hoe het wate: den vorm van het aardoppervlak voortdureni verandert, wordt in „Longman's Magazine" mei eenige aardige voorbeelden toegelicht. De sehryve: geeft eenige cyfers betreflende het uitsiypeni vermogen van het water. In Engeland en Schot land zyn het vooral de Trent en de O use dis een groote hoeveelheid vaste stof meevoerei Zy laten in één gety zoowat twee of drie En; duim slib achter op de lage landen aan har oevers. In den loop van twee of drie eeu? bedraagt dit zes of zeven voet en aldus zij: 30.000 acres waardelooze grond in het vrucb: baarste land van Engeland veranderd. Op dei wyze is de Theems voortdurend bezig Essex t verryken ten koste van Gloucester en Oxforc Jaariyks voert zy genoeg vaste stof mede oi aan hare monding 24 acres goed land van 6 voe diep te voimen. De Wash heeft in 1700 jas 65000 acres land aan Groot Britannië toegevoegi Al dit nieuwe land wordt door de regens va: de bergen gespoeld en de schryver heeft uitgf rekend dat de rivieren van Groot Britannië aldus jaariyks 6,500,000 tons vaste stof naar de kuf voeren. Als dit zoo doorgaat, zal het geheel eiland in elf millioen jaar met de zee geiykzfi: gewasschen. Maar gety en golven zouden bf in de helft van dien tyd kunnen wegvoeren. Het grootste deel van Nederland is door RH'

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2