0 FF IOÏEELSEDE E L TL NS. 839. Zondag 6 October A0. 1895. Nieuws- en 4d¥erteutieblad. ■Binnenland* Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Busa 30 Ct». Franse per poet door gs- heel Nsobblan» 46 Cts. Naar Ambrha en andere landen mst verhooging der porto's. Advertentiën vóór 19 nor op den dag der nitgave, Pryt der Advertentiën Van 1 tot 6 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, ParkstraatBubg op Tkxsl De IJitg. der Tex. Ct. berichten dat zij met eenige dagen zullen beschikken over de hen komende bedragen voor abonnement, advertentiën, drukwerk enz. Voor eene gereede voldoening der aan te bieden kwitantiën, houden zy zich beleefdelijk aanbevolen. LANGEVELD DE ROOIJ. GEVOXDEN VOORWERPEX. Gedeponeerd ten Raadhuize een riem, lang pl. m. 0.40 M., en voorzien van een koperen gesp, gevonden in de Hooogerstraat aan den Burg. HERHALIXGSOXDERWIJS. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat op de O. L. Scholen te den BURG en OUDESCHILD, gelegenheid zal worden gegeven tot het genieten van herhalingsonderwy's, gedurende het tijdvak van 15 October 1895 tot 15 Maart 1896 op Slaandag, Dinsdag, Donderdag en Vrydag, des avonds van 61/, tot 8'/? uur, voor jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar, die het gewoon schoolonderwijs hebben genoten, terwjjl eveneens leerlingen van 17 en 18 jaar, met toestemming van Burgemeester en Wethouders, in overleg met de betrokken onderwijzers, aan dat onderwijs kunnen deelnemen. Zy, die daarvan wenschen gebruik te maken zullen zich vóór den 15 October a. s., bjj het betrokken hoofd der school moeten aanmelden, onder overlegging van hunne vaccinatie bewijzen. Texel, 1 October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Striok van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 5 October 1895. Het adres, hetwelk aan Z.Ex. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal worden aangeboden, behelzende het verzoek dat de trein 111, vertrek te 1.28 van Amster dam welke niet verder gaat dan tot Alkmaar, alsnog zal doorrijden tot Helder, en in verband daarmede het vervoer der posterijen zal worden mogelijk gemaakt, door het vertrek der stoom boot „Ada" van Helder in aansluiting op dezen trein, is door nagenoeg 170 personen onder teekend. Het adres is zeer bescheiden ingericht; opmerkelijk is de daarin gedane opmerking dat de thans ingevoerde postcorrespondentie nog minder bevredigend is dan voor 12 jaren geleden, toen wij ons ook in geene deelenog op een uitnemend postvervoer konden ver- hoovaardigeD. Onder de namen der onderteekenaars vinden wij die van de voornaamsten onzer ingezetenen. Zeker zou het getal enderteekenaars van het adres zonder eenige moeite eenige malen verdubb^d kunnen zijn geworden, indien met de in"' ing daarvan niet zooveel haast ware geiuaaxr.' Eon g6tal van pi. m. 1000 onder teekenaars toch zou zonder eenige moeite te verkrijgen zijn geweest indien het adres huis aan huis, ook op de verschillende dorpen had gecirculeerd. Naar wij vernamen zou onze Burgemeester zieh belasten om het adres persoonlijk den Minister aan te bieden en daarbij zeker wel die toelichtingen geven, welke in het belang van de zaak kunnen dienen. Zij die bedoeld adres niet hebben ondertee kend, zoudan desgewenscht alsnog van hunne belangstelling kunnen doen blijken, door een adres van Sdhaesie met bedoeld adres den betrokken Mlinister te doen toekomen* Waal, 1 Oct. De huishoudelijke vergade ring van „Nut en Genoegen" was goed bezocht. Als lid van 't Bestuur werd herkozen de Heer Jb. Bakker en gekozen de Heer Jan B. Bakker. De rekening van den Penningmeester wees een batig saldo aan, zoodat vermoedelijk in den loop van dezen winter een spreker zal optreden uit Amsterdam. Door den Voorzitter zullen daartoe de noodige stappen worden gedaan. Het aantal leden bedraagt thans 65. De Cocksdorp, 4 Oct. Tengevolge van den storm, die gisterenavond woedde, is de post schuit, welke de postgemeenschap tusschen Texel en Vlieland onderhoudt, lek geslagen. Het scheepje lag buiten de Roggesloot voor anker en zal zeer waarschijnlijk voorloopig buiten dienst gesteld moeten worden. Kustwacht in oorlogstijd! Na langdurige overwegingen en besprekingen tusschen de Departementen van Marine en Oorlog, is besloten tot organisatie van een kustbewaking, die in tijd van oorlog in staat zal zijn de bewegingen eener vloot op onze kust te observeeren. Voor de kust van Helder tot Hoek-van-Hol- land zijn in oorlogstijd noodig geacht een aantal van 21 kustwachtstations, waarvan reeds een 12 tal ten dienste der kustwacht in vredestijd bestaat. Met groote plechtigheid werd Donderdag ochtend door Z. H. den bisschop van Haarlem, de eerste steen gelegd van de nieuwe Kathe drale Kerk, en de grond daartoe gewijd. Honderden waren saamgekomen om de plech tigheid bij te wonen. Te Boskoop is Dinsdag brand ontstaan tengevolge het ontploffen van een petroleum- motor. De brand, aangewakkerd door een opstekenden wind breidde zich zoo snel uit, dat des avonds 6 flinke pereeelen benevens de kerk en toren der Hervormde gemeente in asch lageD. In Friesland zijn in de afgeloopen week ruim honderd puike kalf koeien door Spaansche kooplieden opgekocht tegen ongeveer f 250 per stuk. De prijzen van dit vee en van die der melkkoeien houden zich flink staande, ofschoon de handel in rundvee over 't geheel minder is. Dit geldt vooral het tweede soort vee en niet het minst de graskalveren. Waren deze de vorige week enorm duur, sedert is heel wat van de prijs geslonken. Toch werden ze nog goed betaald, tot f 60 per stuk. Men schrijft uit Noord-Holland aan de „N. R. Ct.": De beweging onder de vetweiders in deze provincie, om hun vee niet anders dan voet stoots ter markt aan de slagers te verkoopen, loopt op niets uit. Men houdt zich nu al niet meer aan de afspraak. Het grootste natuurwonder der wereld," zekere graaf Ivan Orlof, is te Leiden te zien. Het betreft een levend mensch, bijna geheel verbeend en doorschijnend als glas. De man is nu 32 jaar oud, op zijn 14e jaar begon zijn vleesch te verbeenen! Door de steeds voortwoekerende verbeening schijnt hij niet meer te kunnen loopen, zit hij steeds in een wagentje_en zal hij, naar het Leidsch Dagblad meldt, nog slecht twee jaar te leven hebben. Dat de cultuur der veengronden in de provincie Groningen in het buitenland de aan dacht begint te trekken, kan te Stadskanaal aan geen twijfel meer onderworpen zijn. Gedurende dezen zomer werd Stadskanaal reeds door een viertal Denen bezocht en thans is daar aanwezig de heer Andreas Kornella, cultuur-ingenieur te Lemberg (Galieië), In Galicië vindt men uitgestrekte venen, die nog op ontginning wachten. Thans is genoemde cultuur-ingenieur bezig om door eigen aanschouwing zich op de hoogte te stellen van verschillende zaken als: aanleg der veenkoloniën, bereiding van turf, kanalisatie, drooglegging der gronden, ontzuring en bemesting, inrichting der boerderijen, gewassenteelt en industrie in verband met den bodem. Van Sneek is geboeid naar Leeuwarden getransporteerd de 42-jarige K. Sm., aldaar, die vóór weinige dagen uit de gevangenis te Hoorn was ontslagen. De man is ettelijke malen wegens dronkenschap veroordeeld, heeft jaar in jaar uit in kolonie of gevangenis door gebracht en gevoelt zich in de maatschappij zoo slecht thuis, dat hij zich een dag of zestien na zijn terugkeer uit Hoorn vergreep aan 't linnengoed van den heer St. te Sneek, waardoor hij vrij zeker kans heeft weer plaatsing te verkrijgen in 't schoonst verblijf, dat hij, volgens zijn Z9ggen, op deze aarde kent. Om kort te gaanK. roemt 't gevangenis leven. Ieder, zegt hij, bejegent hem daar vriendelijk, zelfs de bewaarder, die bij zijn vertrek hem de hand telkens met een „tot weerziens" drukte. (IV. Gr ,Gt.) Maandagavond werd Scheveningen in rep en roer gebracht door een os, die uit het slachthuis van den vleesohhouwer N. in de Nieuwe Laantjes ontvlucht was. Na over een vrouw gesprongen te zijn, voor wie geneeskundige hulp moest werden inge roepen, stak het dier de Keizerstraat over en kwam in een slob terecht, waar het gelukte het te binden. Maar zoodra hij in de Keizerstraat de groote volksmenigte zag, werd de os weder woest en wist aan zijn geleiders met één enkelen ruk te ontsnappen. Hij trad nu een koek- en banketbakkerswinkel binnen, sprong over de toonbank, vernielde de uitstalling van taartjes, flikjes, enz. en vloog door de spiegelruit heen weer op straat. En nu ging het met een groote vaart naar de Kerkwerf, en van daar strandwaarts, nog lang achtervolgd door een groote volksmenigte. B|j het Kurhaus liep hij eenige stoelen omver en rende steeds voort in de richting van Katwijk. Zaterdagmorgen zou zich te 's-Hertogenbosch een paartje in den echt begeven, 't Bruidje stond er sterk op getrouwd te z|jn, de bruigom bffjkbaar minder. Op weg naar 't Stadhuis in de Werverstraat opposeerde de man alofschoon het meisje merkbaar kwaad was, trachtte z(j haren aanstaanden echtvriend met kalmte te overreden. Aanvankelijk met succes; althans hy liep weder een eind mee. Maar niet verder dan tot aan de Ridderstraat. Hy scheen 't zich nu eenmaal in 't hoofd te hebben gezet, niet te willen trouwen. De bruiloft stoet trok nu een water- en vuurhuis binnen aan de hoek der Ridderstraat. Daar scheen 's bruide goms liefde weer boven gekomen te zijnhl) ging na eenigen tijd tenminste mede Stadhuiswaarts. Nieuwe tweestrijd. Het best vond hy het toch maar vrygezel te biyven. 't Bruidje echter niet. Zy wist raad om den bruidegom, die een glaasje te veel op had, gunstiger te stemmen. In bruids- toilet ging zy een café binnen, vroeg een glas spuitwater, snelde er mede naar 't Stadhuis, wierp het in 's mans keel enen trouwde. Blykbaar had het mousseerend water goed gewerkt; toen de a. s. huisvader althans z(jn naam moest teekenen, ging het als van een leien dakje. Trouwen moet en zal hy, zeide het meisje, toen zy 't café binnentrad. En ben ik maar eenmaal getrouwd, dan kan 't my niets meer „Nu, zy Is getrouwd en hy ook; Als zy maar niet „erg" getrouwd blijken," zegt de „Noord-Brab." waaraan bovenstaande wordt ontleend, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1