Buitenland. Marktberichten, Zaterdag 5 October strande te Ter schelling de Eogelsche schoener „Lily," kapt. Kenneth Douglas. Niettegenstaande ue hevige storm en zware branding maakte de bemanning der reddingboot, 11 roeiers met den schipper A. P. Smit, ziGk gereed om hulp te verleenen. Moeielijk was de tocht, doch de redders waren onversaagd. Bij het schip gekomen wordt de dregovor- geworpen, doch deze houdt niet, de boot slaat vóór het schip, wordt opgeheven, kantelt en zeven der manschappen slingeren in het kokende schuim. Eéu grijpt een neerhangend touw en komt aan boord van het wrak; de anderen, die op hunne scaphanders drijvende bleven, werden weer binnengehaald en men moest onverrichterzake weder naar het strand. Een nieuwe roeier wordt opgenomen en de tocht gaat weer naar 't wrak Men komt langs zijde en heeft het geluk alle opvarenden te redden en behouden aan wal te brengen. Eere aan de wakkere mannen, wier zelf opoffering met zulk een goeden uitslag werd bekroond. Een kwartier benoorden Callantsoog is in den nacht van Vrijdag of Zaterdag een vin- visch, behoorende tot de familie der walvis- schen aangespoeld. Het dier heeft eene lengte van 22 M., vlak voor de borstvinnen een om trek van 13 M. en een staartvin ter lengte van 4.15 M. Men zal trachten het spek voor traan te verkoopen en heeft geschreven naar het bestuur van „Artis" te Amsterdam of men daar het geraamte ook zou kunnen gebruiken. Men kan zich voorstellen dat deze colossus honderden nieuwsgierigen naar het stille Cal lantsoog trekt. Meermalen heeft men de ontdekking meenen te doen, dat als er te land op een goed grasgewas kon geroemd worden, ditzelfde op de wiervelden in zee het geval bleek te zijn. Ook dit jaar is dezelfde gevolgtrekking gemaakt. De wierwaarden in de Zuiderzee toch, waren overvloedig bezet evenals de wei den op het land. Daar er een levendige handel in het zeegras is, komt het wel ten voordeele van hen, die in dat bedrijf doen, dat er zooveel voorraad van het artikel is. Naar gemeld wordt is de commissie van rapporteurs voor de Kieswet gereed gekomen met de vaststelling der punten voor het Voor- loopig Verslag en is thans de verdere bearbeiding en samenstelling van dat afdeelingsrapport in handen van den griffier der Tweede Kamer. Men verneemt, dat er bij de Regeering een wetsvoorstel in voorbereiding is tot in voering van den midden-Europeeschen tijd. Onder leiding van den heer C. de Goede Hz. werd Vrijdag in het hötel „de Doelen" te Purmerend een vergadering van belangstel lenden gehouden tot het oprichten eener ver- eeniging, welke zich ten doel stelt ook te Purmerend een jaarlijksche PaasGhtentoon- stelling van vee te houden. Na eenige besprekingen werd de vereeniging geconstitueerd. Een brug over het IJ. Te Amsterdam hebben zich de heeren F. A. L. de Gruyter, A. Volmer, Hendrik Schut, G. Muller, J. P. R. Galesloot en N. Legrand tot een „comité van aanwerving" gevormd. Zij willen trachten, anderen voor hun denkbeelden overbrugging van het IJ te winnen, en hopen dat belang stellenden zich bij hen zullen aansluiten, opdat, als men bijv. eens een vijftig man sterk is, op vasteren grondslag zal kunnen worden gewerkt. Zijne vrouw vergeten 1 Een landbouwer uit den Haarlemmermeerpolder reed onlangs met zijne vrouw naar Haarlem, 't Was in het drukst van den oogst en daarom spoedde hij zich, na in de stad zijne zaken gedaan te hebben, huiswaarts. Toen hij zijn erf opreed, bemerkte hij echter tot zijn schrik dat hij verzuimd had zijn wederhelft mede te nemen. Hij was nu wel genoodzaakt den bijna drie uur langen weg voor de tweede maal af te leggen, om de vrouw te halen die hij nog geduldig wachtende vond. Thans heeft de N. A. S. M. nog eene boot buiten de vaart. Voor de hoop op betere tijden schijnt zeer weinig grond te zijn. Om de concurrentie met buitenlandsche stoomvaartlijnen te kunnen volhouden, zou de maatschappij haar materieel moeten kunnen vernieuwen. De N. A. S. M. nu heeft geen onkel stoomschip meer, dat aan de tegenwoordige eischen voldoet, en de middelen om nieuwe schepen zich aan te schaffen, ont breken. Onder deze omstandigheden is voor deze eenmaal zooveel belovende onderneming geen vooruitzicht meer voor do toekomst. Den 2n hebben de leden van den zoo- genaamden Boerenbond te Purmerend met andere belanghebbenden aldaar eene vergade ring gehouden, waarbij, onder opheffing van het van dien Bond uitgaande voetstoots ver koopen van slachtvee, is besloten tot oprich ting van een fonds tot goedmaking van de kosten, welke voor de aanvoerders van vet vee kunnen voortvloeien uit het voor de con sumptie afkeuren van hun vee. De leden verbinden zich tot hot storten van f 1 voor iedere aangevoerde koe. Reeds 80 belang hebbenden zijn tot het lidmaatschap toege treden. Te Doventer is het onlangs gebeurd, dat na afloop van oen aanbesteding voor het bouwen van een paar panden, de aannemer borgstelling vroeg van den aanbesleder voor het uitbetalen van de aarmemingssom. (Ia het bestek was o. a. opgenomen, dat de aannemer twee solide borgen ten genoege van den aanbesteder moest stellenen dit werd tot nog toe in alie bestekken opgenomeD). De timmerlieden- en metselaars- vereenigingen hebben zich nu tot de aldaar wonende bouwmeesters gewend met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat voor't vervolg in de bestekken ook de voorwaarde worde opgenomeD, dat de aannemer des noods van den aanbesteder twee soliede borgen kan eischen voor het bedrag van het door hem uit te voeren werk. Een waterdichte villa. Onze beroemde landgenoot de beeldbouwer P. Pander logeerde dezer dagen bij dr. Behrns, vroeger te Amster dam, thans te Guntherhal, bij Freiburg, in Baden. Dr. B. bewoont daar een prachtig huis, van hout gebouwd, dat echter één gebrek heeft. Bij langdurige droogte krimpt het hout en laat het regen en wind door. Pander oor deelde, dat dit euvel wel verholpen kon wordeD, door hot gebouw te behandelen als een schip, en was van meening, dat de scheepstimmer werfknecht K. Roordat te Drachten (Panders geboorteplaats) het zaakje wel klaren zou. Dr. B. besloot daartoe en de Drachtster scheeps- timmerknecht is naar G. afgereisd om B.'s woning „waterdicht" te maken. Niet steeds is do liefde bestendig van duur. Dit werd Zaterdag voor de zooveelste maal bevestigd, ditmaal in de Govert Flinckstraat te Amsterdam. Een kapper had de slechte gewoonte als men do buurpraatjes althans gelooven mag van tijd tot tijd het haar zijner vrouw onder de handen te nemen, echter op een wijze die haar dikwijls bij haar ouders deed klagen. Haar vader, die onhandige kappersmanier moede, zond een drietal stevige knechts met een paar karren en liet vrouw kinderen en al het huisraad wat de vrouw ten huwelijk had ingebracht, meevoeren. De inmiddels ingeroepen politiehulp scheen niets te baten, want de boel werd ingepakt en de kapper met zijn toiletartikelen aan zijn lot overgelaten. Een niet vleiend oordeel. Een Engelsch oordeel over onze politieke toestand. In het staatkundig overzicht van de „Revieuw of Revieuws" wordt gezegd: De Hollanders zijn bezig, op hunne slaperige manier eene uitbreiding van het kiesrecht te overwegen. De „Hagdeburger Zeiting" valt in een hoofdartikel de Russische regeering aan. Zij beweert dat Rusland door zijn woorden, zfin glimlachjes en zfin betoogingen het chauvinisme in Frankrijk aankweekt, ten einde de Fransche geldkisten beter te kunnen exploiteeren. Het blad verklaart, dat Rusland door deze handelingen den Europeescbe vrede in gevaar brengt. Uit Kroonstad word het volgende gemeld: „Zeno," dat reeds een volle lading graan heeft ingenomen en thans bezig is met hout aan te vullen. Dit stoomschip is aan een ware rattenplaag onderworpende dieren hebben zich dermate op het schip vermenigvuldigd, dat zij in alledeelen van het vaartuig by dag en nacht vrfl rondloopen. Zij voeden zich natuurlijk met graan, maar zoodra dit gelost is, verslinden z(j alles wat eetbaar is aan boord en verschoonen kleeren noch schoenen der bemanning, die ook persoonlijk niet meer veilig is voor een aanval der hongerige beesten. Dagelijks worden de ratten bij honderden doodgeslagen, maar hun aantal neemt voortdurend toe. Wanneer de zeilen geheschen of gestreken worden vallen do ratten bij tientallen op het dek on in 't water. Men beproefde ze door katten te doen verdelgen, maar de uitkomst was beklagenswaard. Van 10 katten, die aan boord gebracht waren, vloog de helft na korten strijd aan wal terug, terwijl de andere helft voor de overmacht bezweek en tot op de beenen werd afgeknaagd. Toen het schip te Londen lag, werden door twee aangenomen .rattenvangers" in korten tyd 2000 stuks onschadelijk gemaakt, maar sedert hebben de dieren zich weer in ontzettende mate vermeerderd. Microben vrees. Een der vermakefijkste ge schiedenissen, die op het oogenblik in de Fransche bladen omtrent Pasteur verhaald worden, is de volgende Toen de geleerde op zekeren keer by zijn schoonbroeder dineerde, merkte men op, dat hij zijne kersen telkens in een glas met water doopte on ze vervolgens zorgvuldig afwreef, alvorens ze in den mond te steken. Daar deze handelwijze door de dischgenooten zeer vermakelijk gevonden werd, hield hfi een lang vertoog over de gevaar lijkheid van microben op kersen en wond zich geheel en al op. Daarna leunde hfl achterover in zjjn stoel, wischto zich het voorhoofd af, en, in gedachte zfin glas ter hand nemende, dronk hy den inhoud met micoben en al op. Een vreeselljke brand heeft in de vorige week op de worven te Boulogne sur Mer gewoed. Tengevolge van de buitengewone droogte waren alle pogingen tot blusschen vergeefsch, en in korten tfjd waren zes werven met al de in bouw zijnde vaartuigen en drie schepen in de haven verbrand. Ook de magazijnen en bureau's van den waterstaat en de genie werden een prooi der vlammen. De oceaan van vuur leverde een angstwekkend schouwspel op. Des avonds was men het vuur meester. Een hevige Noord-Wester storm woedde in de vorige week op Engelands westkust. Van alle kustplaatsen kwamen berichten van gestrande stoombooten en visschervaartuigen. Voor zoover bekend, zfin 19 stoombooten en groote zeilschepen en 27 kleine visschersvaartuigen vergaan of op het strand geworpen. De opvarenden werden grootendeels gered, maar toch verloren 13 personen by dezen storm het leven. Er zyn by het jaariyksch examen te Cauten (China) duizenden exemplaren verspreid van een Keizeriyk decreet, waarin vele uitheemsche leer stellingen werden veroordeeld. Men leest daarin o.a. Een stompzinnig menschenras heeft een aan tal sekten gesticht. Zy veronachtzamen het aardsche leven, maar roemen in opstanding der dooden. Hunne mannen en vrouwen wonen byeen, zonder kuischheid, als wilde beesten. .Getrouwe Confucianen behoorden hen neer te schieten als wouduilen, te steenigen als vleer muizen, hen zonder genade te onthoofden. Ik, de Keizer, beveel myne overheden, dit ongedierte deze slangen te verdelgen of hen toe te werpen aam de wolven en de tygers, want geen heil be staat voor hen." Is het wonder, dat dan in China Christenmoor- den plaats hebben? Amsterdam, 7 Oct. Aangevoerd 830 Run deren, le kwal. 66 ft ct., 2de kwal. 66 ct.3e kwal. 46 ct. per KG. 150 Melk-en kalfkoeien f 90 a 2007 Graskalveren fa; 49 nucht. kalv. f 9 11; 24 Schapen f ftf Lammeren f i f673 vette Varkens 82 ft 37 ct. per K.G, Formerend, 8 Oct. Aangevoerd 188 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 146 nucht. kalv. f 8 a 20216 vette Varkens 28 A 42 ct. per kg. 186 magere Varkens f 11 20.-; 458 Biggen f 8 a 7,; 2992 Schapen en Lammeren; 542 Runde ren en 42 Stieren. Kip-Eieren f 4,25 a f 4,75 p. 100 Vette koeien, pryshoudend, handel stug, f 0.55 a f 0,64 per k.g. Magere koeien lager inprys, handel stug f80 ft f 160 per stuk. Melkkoeien, lager in prys handel stug f 120 a f 180 per stuk, Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, pryshoudend handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, lager inprys, handel stug. Vette schapen, lager in prys handel stug f 18 ft f 27 per stuk. Magere schapen pryshoudend, handel stug f 12 ft 18 per stuk. Lammeren lager in prys handel stug f 12 a f 18 per stuk. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 2 Oct. tot 8 Oct. ONDERTROUWD Cornells Dyksen en Cornelia Witte. Teunis Platvoet en Dirkje Bakelaar. Willem Molenaar en Foekje Sikkerlé GETROUWD: Geene. GEBORENKlaas, zoon van Klaas Kooiman (overl.) en Jannetje Bakker. Pieter Marinus, zoon van Johannes Marinus Stiggelbout en Wilhelmina Constantia Flentrop. Jacob, zoon van Jan Pieter Kuiper en Antje Plaatsman. OVERLEDENCornells Brouwer, 9 jaren, zoon van Pietertje Brouwer. Men meldt uit RotterdamBij het vergaan van de „Edam" zal de N6derlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij geen schade lijden. Dat stoomschip toch was niet haar eigendom, maar had zij, evenals het stoom schip „Obdam", in huur. Hier in de haven ligt het Engelsche stoomschip

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2