N°. 843. Zondag 20 October A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. J Binnenland. Dit bind verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor din Burs SO Cts. franco per post door go- heel Nbdhrland 45 etc. - Naar Ahuhit* *q andere landen met verhooging der porte'e. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pr\js de/r Advertentiën Van 1 tot I regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtfsnnmmers 3 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD St DE ROOU, Parkstraat, Bubö op Tiul -= SLUITING TAPPERIJEN. 'e:; De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL F Overwegende, dat op den dag der Loting voor ei de Nationale Militie, meermalen door vele lote- 3t liegen misbruik wordt gemaakt van sterken drank; eri l Gelet op de hieromtrent gedane aanschrijving door den Heer Commissaris der Koningin in deze 'rovincie d.d. 5 September 1895 Gezien art. 46 der verordening van politie voor eze gemeente GELAST den tappers, om op den dag der alhier te houden loting voor de Nationale Militie, zijnde Maandag 51 den 21 October 1895, hunne tapperijen gesloten te te houden, zoolang zulks der politie noodig zal voorkomen. 'b j Texel, den 14 October 1895. di De Burgemeester voornoemd, ai STRICK VAN LINSCHOTEN. he RAADSVERGADERING, he De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet 3n Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis ,4 van de ingezetenen, dat eene vergadering van ,(den Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 22 Oct. a. s., des voormiddags 97a uur, in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. a Texel, den 18 Oct. 1895. fj De Burgemeester van Texel, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen iil. Beëediging raadsleden, ril II. Mededeelingen. Ingekomen stukken. III. Verzoek W. F. Schumaker om te worden aan gesteld als makelaar. 1IV. Benoeming vroedvrouw Oudeschild. V. Benoeming en ontslag onderwijzeressen leer lij vak K. VI. Voorstel B. en W. tot wijziging verordening heffing en invordering schoolgeld. VII. Voorstel B. en W. inzake regeling belooning 04 onderwijzers voor inning schoolgelden. VIII. Voorstel B. en W. nadere regeling jaarwedde ft gemeenteontvanger. IX. Voorstel B. en W. benoeming gemeente opzichter. X. Aanbieding begrootingen van Gemeente en van Instellingen van Weldadigheid, dienst 1896. li TEXEL, 19 October 1895. De vergadering, uitgeschreven door de afd. Texel der Holl. M. v. L., tegen gisterenmorgen te 10 uren in Café „den Burg", had ten doel ii:de uitreiking van prijzen en getuigschriften behaald op de jongste tentoonstelling van de t!' afdeeling. Q: De Voorzitter opende de vergadering met 11 een woord van herinnering aan de September dagen, welke allen zeker nog in het geheugen 0liggen; in gedachten voerde hij ons nog eens terug naar het tentoonstellingsterrein, naar de Parkverlichting, concerten en al wat met de dagen van 4 en 5 September in verband staat. Door den Vice-Voorz. werd vervolgens een resumé gegeven van het behandelde op de laatste bijeenkomst van Landbouw- en Feest- -Aommissie, welk resumé, in pittigen vorm gesteld, bij velen zeker nog aangename ge dachten opwekte. Daarna werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen en getuigschriften, aan de daarop rechthebbenden, en slottens de door het gemeentebestuur toegezegde medailles den bekroonden ter hand gesteld. De namen van hen, aan wien prijzen werden uitgereikt op te noemen, achten wij onnoodig; in ons nummer van Donderdag 5 Sept. werden die alreeds vermeld; alleen herinneren wij dat de medailles ten deel vielen aan de heeren Aug. C. Keijser, voor rundvee. S. P. Koning, voor wolvee. H. C. Dijt, idem. C. Keijser Pz. idem. De uitreiking der prijzen, getuigschriften en medailles geschiedde na een gepast woord van den Voorz.spr. wenschte de overwinnaars geluk met de behaalde bekroningen en wenschte dat het verkregen succes zou aansporen tot vooruitgang in zake landbouw en veeteelt. Na afloop dezer werkzaamheden kwam ter sprake de aangekondigde lezing van den land- bouwkundige Ericus. Door een der aanwezigen werd de aandacht gevestigd op de desbetreffende ltjst tot intee- kening voor die lezing, zullende het van de deelname afhangen of die lezing voortgang zal hebben. Verder wenschte deze spr. dat, bijaldien men „Ericus" vragen over een bepaald onder werp wilde stellen, die dan nu alreeds kenbaar te maken opdat de spr. voor dien avond een antwoord op die vragen in zijne lezing zoude kunnen geven, aangezien niet altijd naafloop eener lezing tijd beschikbaar is om gedane vragen te beantwoorden. Het plan op zich zelve, dat „Ericus" hier eene lezing zal houden, vond veel bijval; het kwam ons evenwel voor dat men liever wenschtte, dat het initiatief voor zulk eene lezing zoude uitgaan vanwege de afdeeling der H. M. v. L. Te betwisten is het niet dat zulks ligt op den weg der afdeeling, doch niet minder waar is het evenzeer dat het particulier initiatief in dit geval waardeering en steun verdient. De vergadering werd gesloten met een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de belangstelling, betoond door het verstrekken der medailles, en met een woord van dank aan allen voor de goede opkomst. Door den Heer G. Thomasse, vroeger woonachtig in den Prins-Hendrikpolder, alhier is met gunstig gevolg examen afgelegd als klerk bij de Holl. Spoorweg-Maatschappij. Van de visschersvaartuigen, die dezer dagen door storm op de Noordzee werden overvallen en naar IJmuiden moesten vluchten, zijn enkelen door het Noordzeekanaal gevaren en langs de Zuiderzee teruggekeerd. Vlieland, 18 Oct. In den morgen van den 16den j.l. toen alhier deT.X. 134 is gestrand, is tevens, op de Horst, het lijk van een mans persoon aangespoeld, in verregaanden staat van ontbinding verkeerende. De werkzaamheden aan de visschershaven te IJmuiden, zijn zoover gevorderd, dat de dam, die haar van het Noordzeekanaal scheidt, doorgestoken kan worden. Den straatweg naar zee is men over eene lengte van honderd meter op gaan breken en de nieuwe straatweg rond de haven is in gebruik genomen. Om het werk te bespoedigen heeft de firma Vol ker Bos den stoom-modderzuiger en perser Gorinchem laten komen, die de haven in enkele uren tot ongeveer A.P. met water zal vullen. Men schrijft uit Drenthe: Sedert de oprichting eener exportslachterij te Assen en de daardoor vermeerderde aanvraag van vette varkens is de varkensfokkerij in deze pro vincie overal aanzienlijk uitgebreid en zooveel toegenomen, dat enkelen de fokkerij of de vet mesterij op ruime schaal beginnen uit te voeren, zoodat men varkenshokken of stallen vindt, waar tegelijk 30 a 40 varkens vetgemest, andere waar in het jaar meer dan 100 stuks jonge biggen geboren werden. De varkenshouderij was een belangrijke tak van bestaan voor den Drentschen landbouwer geworden, en men vond er boeren, die in de beste jaren van 1888 tot 1898 soms tot f 500 zuivere voordeelen uit die fokkerij bekwamen. Ook had toen elke landstreek haar opkoopers, die wekelijks hunne bezendingen vette varkens naar Assen transporteerden. De goedkoops prijzen van vleesch en spek hebben de varkensmesterfj teruggebracht, zoodat er thans veel minder, en nog met schade gemest wordt. De inkomsten van de varkenshouderij bedragen thans niet het derde van die der beste jaren en de landbouwer zou zeker geen bestaan vinden, ware het niet dat de aanzienlijke rund- veeprijzen van dit jaar hem daarvoor vergoeding brachten. Toen in het laatst van 1894 de varkensprljzen daalden, ging menig varkensfokker voort, in de hoop op betere tijden, en ook in het begin van dit jaar bleef menigeen toch aan die hoop vast houden. De zomer van dit jaar heeft echter geen noemenswaardige verandering hierin gebracht en ofschoon de voedingsmiddelen als koren en aard appelen laag van prijs zijn, sluit de rekening van menig varkenshouder met een nadeelig saldo 5 October en de walvisschen. Op 5 Octo ber jl. strandde, naar men weet, bfj het dorp Callantsoog een vinvisch (kleine soort walvischj. Dit dier had een lengte van 22 a 23 Meter. Dank z(j de goede zorgen van „Artla", zal het geraamte van dit dier bewaard blijven. De datum, 5 October, zoo vinden wij opgemerkt, schijnt voor de walvisschen noodlottig te zijn, Zoo strandde den 5en October 1862 een dezer dieren in de Bruintjes Kreek by St. Philipsland (Zeeland) en op den 5en October 1631 was precies dezelfde plek als nu bij Callantsoog het tooneel van zulk een stranding. In een kroniek dier dagen wordt dit als volgt omschreven. „1631. Den 5 Oktober, alhier op de strant van Kallantsooge een Walvis gestrant en aangespoelt (die Macrocephale genaamte wierde) omtrent het buizegat, hij was lang 68 voeten, hij spoog veel vet op strant. Die hem kogte wiste de hersenen daar uit te halen, die al te malen als Honigraden aan melkander lagen, die hij rafineerde met eene lage van kalk gemaakt, en doe hadde hij de schoonste Sperina Ceti, die men in de apotheek ken vinden, en kreeg daar zeer veel geit vut 6t." lie TEXELSCHE COURMT. ie '0!

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1