Buitenland. Marktberichten. Beste AARDAPPELS te hoop tij D. T. 4. WEI PREDIKBEURTEN. ADYEBTENTIËN. Op de Woensdag te Diemen gehouden veemarkt is een koe razend geworden; trots alle moeite, gelukte het niet, het dier in bedwang te houden; het rukto zich vau zijn geleiders los 6n na in dolle vaart door het dorp te zijn gerend, gelukkig zonder schade te veroorzaken, geraakte het eindelijk in een sloot, waar men het, om ongelukken te voorkomen, heeft afgemaakt. Donderdagmiddag is te Auna Paulowaa brand ontstaan in de boerderij van J. Hoog- vorst in den Meerweg. In korten tijd lag alles in de asch; oorzaak onbekend. Bij gebreke zeker aan beter en als voor bereiding van 't geen de natie te wachten staat, bij de behandeling van het kiesrecht wetsontwerp-van Houten, in de Tweede Kamer der St.-G., amuseert men zich in de pers thans reeds met voor- en tegen-artikelen over kies plicht, kiesdwang; stemplicht, stemdwang; het gevolg van deze haarkloverij is niet moeielijk te raden: een haast oneindig debat straks over het aan de orde gestelde wetsontwerp, zich oplossende in Veehandel in Friesland. Daar aan de markten te Amsterdam en Purmerend de vette koeien zeer in prijs daalden was de handel in dit vee veel minder dan in de vorige week. Verschillende kooplieden, die bij den boer op kochten, moesten aan de markt veel verliezen. De daling beliep toch wel 5 ets. gemiddeld per K.G. Dat daardoor de handel in dit vee veel stiller is, ligt voor de hand. De oorzaak der daling is zoowel minder vraag als grooter aanvoer. Wat het melkvee betreft, de handel hierin is een weinig stiller, de prijs wat gedaald, doch niet veel. Hst kalve vee kon gedurende de laatste dagen in prijs stationnair genoemd worden, daar de verzending naar andere pro vinciën, en misschien België ook, is aangehouden. De prijzen der zoogenaamde graskalveren zijn dalende, niettegenstaande de handel daarin druk, de omzet groot is. Echter de aanvoer is groot, en deze had lagere prijzen tengevolge. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur van de Holl. M. van Landbouw werd o. a. besproken de in den Haag in 1897 te houden groote landbouwtentoonstelling, bij gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan der Maatschappij. Er werd een com missie benoemd om daarvoor een programma op te maken. Een lastig geval. Menig trouwlustig paartje ziet bij de volvoering zijner plannen een spaak in bet wiel gestoken, doordat ter bepaalder tijd de „pampieren" niet in orde blijken te zijn. Een geval als zich dezer dagen ter secretarie te Midwolda voordeed, zal echter wel tot de hooge uitzonderingen behooren. Een trouwlustig weduwnaar vervoegde zich daar, zonder door de noodige bewijzen te kunnen staven, wie zijne moeder was. De man stond blijkbaar te boek, als zonder de tusschenkomst van een moeder ter wereld te zijn gekomen, een gevolg natuurlijk van een verzuim, of, zooals bleek, eigenlijk van een dubbel verzuim, 's Mans vader had indertijd verzuimd de ge boorte van zijn zoon bekend te maken, ter plaatse, waar zulks het geval behoorde te zijn. Een veroordeeling was daarvan het gevolg en het kind werd toen ingeschreven, als zoon van den veroordeelden vader, zonder vermelding van den moeder. Zoo schijnt er dus geen moeder bestaan te hebben en kan het huwelijk niet eerder voltrokken worden vóór aan eenige formaliteiten is voldaan. Breda begint langzamerhand naast zijn heerlijke Kapuinen de twijfelachtige specialiteit van dolle honden te bezitten. Nadat de honden aldaar gedurende eenige jaren steeds in het openbaar moesten verschijnen met een hoofd deksel h la Heemskerk, schenen zij 6enige maanden geleden alle dolle streken uit het hoofd gezet te hebben, waarom dit kleeding- stuk uit de garde-robe verdween. Helaas, echter slechts voor korten tijd, daar één exemplaar, dat nog wel in goeden doen leefde, het nu goed vond, dol te worden en dezo plaag andermaal over zijn collega's te brengen. Een voorde»! heeft deze Brodasche excentriciteit, n. dat de stedelijke politie naar hartelust een klopjacht kan organiseeren, waardoor menig „streetterrier" voor goed aan het openbare leven onttrokken wordt, die thans in Breda's straten onbeheerd, straffeloos ronddoolt. Vrouwelijke beroepen. Do „Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw", te Rotterdam, heeft een informatiebureau opge richt om ouders van meisjes die de school verlaten, in te lichten bij hot kiezen van haar beroep. Dit bureau stelt zich voor, de kosten en den duur der opleiding voor verschillende vakken van handenarbeid of wetenschap na te gaan en op aanvrage mee te dooien, en hoopt daardoor van nut te zijn voor haar die haar onderhoud wenschen te verdienen als huishoudster, kookster, naaister, baker, vroed vrouw, ziekenverpleegster, arts, apotheker, boekhouder, post-, telegraaf- of telefoonbeambte, klerk, architect, journalist, handelsreiziger, caligraaf, stenograaf, lypo-wryter, beeldhouwer, schilder, pianostemmer, behanger, horlogemaker bloemist, boekbinder, boekdrukker, photograaf, kapper, enz. Een paradijs zonder Adam. Te Nieuw- York is eone vrouwelijke arts, dr. Mary Walker, die zich onderscheidt door de eigenaardigheid, dat hare kleeding geheel gelijk is, aan die van hare mannelijke collega's, hare praktijk vaarwel gaan zeggen, om bij Oswega, in den staat Nieuw- York, eene kolonie uitsluitend voor vrouwen te stichten. Met dat doel heeft zij een terrein van 135 acres aangekocht, waarop zjj een ruim huis wil bouwen, waarop zij en hare geestverwanten, vrfj van de tirannie van den man, in rust en vrede samen kunnen wonen. De candidaten voor de nieuwe kolonie moeten ouder dan 25 en jonger dan 35 jaren zyn, en zich verbinden elke gedachte aan het huweiyk en aan den omgang met mannen te laten varen. Als vergoeding wordt hun de gelegenheid geboden tot y verige studie van staat kundige en maatschappeiyke vraagstukken en van manneiyk sport. Een gelukkig stadje. Het stadje Liebert- wolkwitz, by Leipzig, viert dit jaar een eigenaardig jubileum, dat menige zustergemeente haar benyden zal. De bewoners van Liebertwolkwitz hebben zoomin burgeriyke als kerkeiyke gemeentelasten te betalen. Zy zyn in dien gelukkigen toestand gekomen, dank zjj hunne spaarbank, welker over schotten hun nu reeds twintig jaren voor de betaling van gemeentelasten vrywaart en, naar zich laat aanzien, nog vele jaren vry waren zal. Verkoop by opbod van een.kerkhof. Wanneer er niet ter elfder uren nog tegenbevel komt zal men te Kalamazoo, Michigam, een veiling kunnen by wonen, die waarschyniyk eeniginhaar soort is. Het kerkhof van Mountain Home, een van de schoonste en best onderhoudene van die streek, zal nameiyk aan den meestbiedende ver kocht worden, omdat de Maatschappy, waaraan zy behoort, geweigerd heeft grondbelasting te betalen, dewyi zy meent dat kerkhoven niet belastbaar zyn. De fiscus is echter van een andere meening en heeft op den doodenakker pandbeslag laten leggen met het doel hem onder den hamer te brengen, opdat uit de opbrengst de verschuldigde belasting kunne worden aan gezuiverd. By een regiment in de omstreken van Parijs verliest een reservist zyne portemonnaie. Eene kameraad vindt die en brengt haar by den kolonel. De kolonel geeft aan den eeriyken vinder eene nachtpermissie. Den anderen dag worden er zes portemonnaies gevonden. De kolonel geeft zes nachtpermissies voor de eeriyke vinders, maar acht en veertig uren provoost voor elk der verliezers. Daarna zyn geen portemonnaies meer verloren noch gevonden. In Galicië, te Wieliezca, naar aan het „Journal d'hygiène" wordt bericht, ligt in de zoutmynen een onderaardsch stadje van meer dan 100 inwoners. De galeryen, op zeer groote diepte gelegen, strekken zich uit over 82 kilometer. Daar hebben de mynwerkers hunne woningen, hun raadhuis, conversatiezalen en een schouwburg- gebouw. De ruime straten en pleinen zjj electrisch verlicht. Men vindt er families, waarvan verscheide generaties niet boven de aarde zyn geweest. D kleine kerk met hare standbeelden is een mer! waardig stuk bouwkunst. De inwoners zjj vreedzaam en gelukkig en bereiken een hooge ouderdom. Volgens „Cosmos" worden tegenwoordi zware vuurmonden van papier vervaardigd. B halve het mindere gewicht is het groote voorde dezer kanonnen de groote elasticiteit van papiersti vergeleken met metaal; daardoor wordt de schol veroorzaakt door een groote lading, langzame hand verzacht. Het lichaam van denvuurmor is van papier-maché met een metalen voeriij Uitwendig is het stuk omgeven door metaaldras die er in vyf lagen met groote kracht omhei gewikkeld is. Over dit omhulsel van metas draad zyn evenwydig aan de ziel loopende metale stangen aangebracht, die door ringen worde vastgehouden, welke het kanon omsluiten e waaraan zy met schroeven bevestigd zyn. Schagen, 17 Oct. Aangevoerd 6 paardi f 40 a 150, Stieren f af 110 Geld koeien f 90 a f 265,— 40 Kalfkoeienf 150 f220; Vaarzen f af 20 Nuchte Kalveren f 8, a 19,; 340 Schapen f 12 a f 2 Lammeren f f Bokken en Geit f af gld.50 Varkens f 8. ,af 15 Vette Varkens 35 è.39 cent per kilo; 50 Biggen f3, a f 5. Kippen a - Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,575a 0.6: Kaas per kilogram a ct. Kipeiren 100 f 4.50 a f 5. Eendeieren per 100 f af Leiden, 18 Oct. Ter markt werden hed aangevoerdOssen stuks f 122 a f 2 51 Stieren f 52 af 242Veulens 5 stul f 83 a f 110835 kalfkoeien f 100 a f 22 Melkkoeien f 100 a f 225; 105 Varekoeien f a f 216; 254 Vette koeien f 120 a f 252; Vette kalveren f 35 a f 78, 18 Magere k. veren 11, a f 20, 260 Graskalveren f 14 a i 948 Vette Schapen f 15 a f 31.00; 106 Schap- weide) f 13, a f 24, Paarden f a f 120 Magere Varkens f 15 a f 24 Vette Varkens a. 852 Biggen f 3. af 14. 42 Lammeren f 12.— k f 18, Londen, 17 Oct. Ter markt zijn aangevoe 100 Runderen, 1000 Schapen en lammer 30 kalveren,80 Varkens. Men noteert: Rundei 0,50 êi 0,65; Schapen en lammeren 0,56'/, a 0,9 kalveren 0.41 V, 0.80; varkens 0.376a 0,56'/, Zondag 20 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. vanSchaic Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. T)en Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef, Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessis Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwede (Voorbereiding Oocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. van Schaii (Avondmaal). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Getrouwd T. PLATVOET en D. BAK EL A AR. Eierland, Texel, 17 October 1895. Bevallen van een Reisje, A. ZIJM-van Heerwaardes Burg-Texel, 18 October 1895. De Heer en Mevrouw J. OTTO—Blom tuigen by dezen hun oprechten dank vi; de vele biyken van belangstelling ondervond" by de geboorte hunner dochter. Krimpen a/d IJsel, 17 Oktober 1895. f 2,25 per hectoliter,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2