Buitenland. De walvisch to Callantsoog is gesloopt en het geraamte over het duin gebraeht. Onder leiding van een bekwaam deskundige uit Amsterdam, aan „Artis" verbonden, werd het spek en het vleesch verwijderd en het geraamte blootgelegd. Om het geraamte over het duin te brengen zonder dat het veel te lijden zou hebben, werd het door den Amsterdamschen deskundige in groote stukken verdeeld: de ruggegraat b. v. in vijf deelen. Het bovengedeelte van den kop, een reusachtig geheel, moest met niet minder dan vijf paarden naar den binnenduin- kant gebracht worden. Van daar werd het geraamte in vletten geborgen en naar Amster dam verzonden. Volgens genoemden Amster dammer zal het daar nog wel een paar jaren onderhanden moeten worden genomeD, eer het publiek er een kijkje van kan gaan nemen. In een week tijds is het te Heinkenszand driemaal voorgekomen, dat voor een wagen gespannen paarden dood nedervielen. Men schrijft dit toe aan het gebruik van peeën. Iemand te Amsterdam, die heel smakelijk een krentebrood zat te verorberen, kwam, zegt de „Bakkers Ct." tot de onaangename ontdekking, dat zich in dit baksel een koperen kogelhuls bevond. Nog onaangenamer werd hij gestemd, toen zich des avonds bij hem verschijnselen van vergiftiging voordeden. Gelukkig herstelde hij spoedig, maar den bakker die hem deze poets gebakken had, zei hij natuurlijk de klandizie op. De Fransche grenzen zijn weder voor de invoer van Hollandsch vee geopend. Ook de Italiaansche regeering heeft bij decreet van 25 October 1895, den invoer van Nederlandsch vee in Italië weder toegelaten, onder voorwaarde, dat er bij worde overgeleverd een certificaat van een Italiaansch conculaire ambtenaar, houdende, dat ter plaatse van herkomst van het vee geen enkele besmettelijke veeziekte heerscht. Falb's weervoorspellingen. Van 27 tot 31 October. - Deze laatste dagen van October zijn zeer koud; er is vorst te verwachten. In 't zuiden van Europa denkelijk aardbevingen. November. De nederslagen (regen of sneeuw) zijn veel geringer dan in October. Sneeuw krijgen wij vooral in de eerste en laatste week dezer maand. De temperatuur, in het begin der maand, vooral omstreeks den 6den, zeer laag, stijgt ongeveer den lOden bijzonder en het mildere weer duurt zoowat veertien dagen. Van 1 tot 3 November. Deze eerste drie dagen der maand droog, koud weer, - misschien op den laatsten dag wat sneeuw. Iemand uit den omtrek van Vinkega deelde na den uitslag van de loting voor de Nationale Militie aan zijn broeder, die elders woont, per briefkaart mede, dat zijn beide tweelingzonen waren vrijgeloot. Hij deed dit door op de briefkaart te schrijven, „Lees Mattheus XVII vs. 26, laatste gedeelte." Wanneer men het Nieuwe Testament ter hand neemt, zal men lezen dat daar staat: „Zoo zijn dan de zonen vrij." Voor het kantongerecht te Rotterdam hebben terecht gestaan een magnetiseur en een somnambule, die, zonder tot de uitoefening der geneeskunst bevoegd te zijn, eene patiënte hadden behandeld en geneesmiddelen hadden voorgeschreven. Hoe dat in zijn werk was gegaan, bleek ter terechtzitting. Iemand in den Haag. wiens vrouw ziek was, had van een kennis den raad gekregen om den bedoelden Rotterdamschen magnetiseur te raadplegen en had daarop aan dezen een brief geschreven, waarin hij hem omtrent den toestand van zijne vrouw inlichtte. Het antwoord luidde, dat hij maar eens moest overkomen en een haarvlok van de zieke mee brengen. Aldus geschiedde. De somnambule werd in magnetischen slaap gebracht, nadat de haarvlok haar in de hand was gelegden zie, nu was de „helderziende" in staat de ziekte der afwezige vrouw te beschrijven en de genees middelen op te geven. Het gewichtige consult kostte f 2. Verder was het niet meer noodig, dat de man van de patiënte zelf overkwam. Het was voldoende, dat hij den magnetiseur schriftelijk inlichtingen gaf, telkens met bijvoeging van eene haarlok. De magnetiseur schreef dan terug wat de zieke te doen had, en ook elk zoo'n schriftelijk medisch consult kostte f2. Wij schrijven anno 1895 Een tegenstelling tegen de vele klachten, die steeds uit den boerenstand opgaan, vind men in een artikel in de Alkm. Ct." over den toestand in het Noorderkwartier. „Loont het in den zomer de moeite, een tochtje door ons Noorderkwartier te maken, een zelfde tochtje in dezen zoo bfj uitstek gunstigen herfst doet bij den bezoeker de overtuiging vestigen, dat het den boeren voorspoedig gaat. De vette landerijen vertoonen nog altijd een weelderig grasgewas, dat er de laatste 14 dagen niet minder op is geworden. Het vee vindt nog overvloedig voedsel en als nu de regens het land niet te spoedig drassig maken, kan het nog geruimen tjjd duren, eer de boer zjjn stallen moet bezetten. Gelukkig is er een overvloed van geurig hooi geteeld, zoodat de winter met gerustheid kan tegemoet gezien worden. Hoewel de prijzen der vette kalveren de laatste drie weken belangrijk zijn gedaald, ja het verschil soms f 20 per stuk bedraagt, kan dit toch geen reden tot ontevreden heid geven, waar terzelfder tijd de prijzen van boter en kaas de hoofdzaak meer dan bevredigend zijn. Zjjn de prijzen der vette schapen iets dalende, voor magere en fokschapen wordt nog altijd flink betaald. Aan het marktbezoek, bij de burgers, die winkel houden, is het merkbaar dat een klein zonnetje van voorspoed haar stralen zendt over het oud Hollandsch boerenbedrijf. Weer blijkt daaruit de waarheid van het spreek woord: als het den boer wel gaat, gaat het ieder wel. Op het veld achtergelaten zieke aard appelen zijn voor engerlingen en larven veilige schuilplaatsen, waar zij hunne verpopping kun nen te gemoet gaan. Mede vinden veldmuizen daaraan voldoende voedsel, waardoor zij in het leven gehouden worden en inde gelegenheid komen zich te vermeerderen. Bovendien moet niet vergeten worden, dat door de aangestoken aardappelen een overdragen van de aardappel schimmel op den volgenden oogst wordt voor bereid. Die dan ook de uitbreiding van de aardappelziekte wil tegenwerken, moet geene geheel of gedeeltelijk zieke aardappelen op 't veld laten liggen, maar ze op hoopen bijeen brengen, in een diep gegraven gat werpen en ze daarin met kalk bedekken. De geringe daarvoor noodige moeite wordt ruimschoots beloond. Voor de oude leger-uniformen worden dik wijls nog goede prijzen gemaakt door handels firma's op Afrika, die deze kleedingstukken opkoopen ten dienste van den ruilhandel met de negers. De negers brengen daarvoor met karavanen naar de kustplaatsen uit de binnen landen van Afrika: palmpilten, ivoren slag tanden van olifanten enz. Zoo deelt men uit het Congo-gebied mede, dat aldaar de oude uniformen der rijdende artillerie uit Arnhem, de beroemde gele rijders, zeer in trek zijn, voornamelijk bij de neger prinsen. De veelkleurige uitmonstering dezer uniform boeit natuurlijk hunne oogen en werkt verblindend op de oogen der onderdanen. Meer bescheiden negers stellen zich tevreden met een oude uniform van den Londenschen politieagent, waarop zelfs het wapennummer nog prijkt. Nu we in onze dagen nog al eens lezen van instortingen van huizen, is het niet ongepast het volgende uit een „Brief uit de Hoofdstad" in de „Arnhemsche Courant" onder de aandacht te brengen „Ik woon in een buitenwijk, in eene straat, aan weerszijden bebouwd met een tiental huizen en belendende aan „woeste gronden" oftewel een uitgestrekt terrein, waar reeds straten zijn afgeteekend, waar men steigers en hei-toestellen van het eene naar het andere eind ziet verplaatsen en de huizen bij reeksen en blokken in een minimum van tijd als paddenstoelen uit den grond schieten. Waar een paar maanden geleden onze straatjeugd zich nog verlustigde in modder- of kroosbadi ziet men thans niet slechts voltooide, doch zelfs bewoonde huizen en winkels, in welke laatsten minstens reeds eene zaak of nering op den flacon ging en huurder No. 2 of 3 bezig is denzelfden weg op te gaan. Dat bouwen gaat als in een feeërie, met toover- kracht, maarvraag dan ook niethoe Wanneer men tegenwoordig ziet bouwen, niet alleen hier, maar ook in andere gemeenten van ons land zoowel als in den vreemde, dan vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat ledikanten, kasten, piano's en andere meubel stukken van zwaar kaliber door die zwakke balken kunnen worden gedragen, dat bij het ophijschen van die zware stukken de gevel niet van het huis afbreekt en dat bij ietwat hard toeslaan eener deur, het geheele kozijn niet naar beneden tuimelt. Zooals ik reeds zeide, verrijst in eenige weken tijds eene ge heel nieuwe buurt, en terwijl men aan de bovenverdiepingen der huizen nog aan het timmeren is, is de beneden-étage dikwijls reeds betrokken. Men ga evenwel niet over wegen hoe de rommel in elkaar zit. Op de landengte van Teguantepec (Mexico) heeft men een bloem ontdekt, welke driemaal ii de 24 uren van kleur verandert, 's Morgens is zfi wit, als de zon op haar hoogst is rood, ei tegen den nacht blauw. Dat zou eerst voor ons eene „nationale bloem" wezen De „Köln Ztg." meldt, dat de overheid ts Dusseldorf krachtige maatregelen heeft genomen om den smokkelhandel in vee uit Nederland t; onderdrukken. Voor de grensdistricten Rees, Kleef, Geldern, Mors en Kempen is een controls op den veestapel ingevoerd. Ieder veehoudei moet een contröleboek aanleggen, waarin onmid dellijk te zien is hoeveel stuks vee hfj bezit Van over de grenzen aangevoerde dieren moeten de transportbewjjzen bewaard worden. Van run deren, die in de weide gaan, moet bovendien eet weidelfist worden aangelegd. Ten slotte moe ieder, die rundvee of varkens vervoert, voorzin zfia van een bewijs door den burgemeester g6 teekend en gestempeld met het gemeentestem pel Het toezicht op de markten wordt verscherpt en de overheid zal de contróleboeken dikwjjls ei zeer nauwkeurig laten nazien. De „Kreuzzeitung" wil weder het Duitschi rijk tot speculant in graan maken. De staat moest een kapitaal van 800.000.000 Mark vast leggen in graan pakhuizen die een of twee millioen ton rogge kunnen bevatten. Het blad wenscht, dat de Staat daarmede ten spoedigste zal beginnen, want op het oogenblik is de gelegenheid gunstig, het risico gering, eene aanzienlijke winst te ver wachten voor de eerstvolgende jaren, en last nol laest de landbouw wordt daardoor voor dentfjc van een of twee jaar flink geholpen. Een mooie erfenis is het Zwitsersche kantot Graubtlnden ten deel gevallen. Een rijk inwone: heeft het kanton zjjn hoeve „Ruszhof" nagelatei met den geheelen inventaris, waaronder 270 stufc vee van het beste (Bündener ras) en een bedrijft kapitaal van 500.000 frs. Op deze hoeve za het kanton op verlangen van den erflater eer stamkudde van het daareven genoemde ras fokker met het doel de gemeente en vereenigingen tege: slagersprjjs te kunnen voorzien van uitsteken fokvee. Zaterdagmorgen zjjn te Aalst vijf werklieder die bezig waren met het afbreken van een huie onder het instortende puin bedolven. Twee hunne werden gedood; één doodelfjk gewond en twe gekwetst. In Agricultural Hall te Londen, waar that eene landbouwtentoonstelling gehouden word is in werking gesteld een toestel, waarbij c koeien kunstmatig gemolken worden. Aan tepels van den uier der koe wordt een caoutchou buisje bevestigd, dat door opvolgende samentref kingen zoo goed mogelijk het zuigen van ee. kalf weergeeft. Die eigenaardige werking kan doo handkracht, stoom of electriciteit te weeg g* bracht worden en door buisleiding wordt da. de melk in een emmer verzameld. In elke ve: zamelplaats is een glazen gedeelte, zoodat me: bfl iedere koe de koppeling onmiddefijk kan a.' sluiten, bijaldien de uier uitgemolken biykt. B,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2