Buitenland. Marktberichten* \t agenda verdween, doch mocht het hooge cijfer in de toelichting genoemd zijne medeleden afschrikken om het verzoek in te willigen, dan hoopt hij dat zij hunnen steun niet zullen ont- houden aan het verzoek aan H.H. Ged. „om het j voorstel zoodanig te wijzigen dat in deze zitting geen besluit worde genomen, maar dat eerst worde onderzocht, in hoeverre het mogelijk is een eenvoudige maar practische visschers- of vluchthaven te doen maken." De alhier tfcuisbehoorende blazerschuit T. X. 134, schipper J. Burger, die in den storm van den 161en Oct. te Vlieland strandde, is afgewerkt en oogenschijnlijk onbeschadigd in veilige haven gebracht. Waal, 30 Oct. Als een zeldzaamheid deelt men ons mede, dat op 24 April jl. door P. G. Dros alhier een big werd gekocht voor f 7.25 en dat bij de slachting op beden het beest het kapitale gewicht had van 370 Pond schoon aan den haak. Den Hoorn, 1 Nov. Donderdagavond hield de vereeniging „LeeriDg en Genoegen" bare eerste vergadering in dit vereenigingsjaar. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer, was de opkomst der leden bevredigend. Het ledental vermeerderde met 6, terwijl als secre taris en penningmeester werden gekozen de heeren Ds. Heep en Van Noojen. Als sprekers voor dezeu avond traden voor een zeer dankbaar publiek op: de heeren C. Schaap, Ds. Heep en A. Boon. De eerste avond van „LeeriDg en Genoegen" kan als geslaagd beschouwd wordon; moge het zoo blijven voortgaan I Oostérend, 1 Nov. Woensdagavond j.l. ontstond een begin van brand in het kerk gebouw van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Door de waakzaamheid en het koer», optreden van Mej. van Zweden en eenige meisjes kon echter het ge vair intijds afgewon i worden. Oudeschild, 2 Nov. Nog gedurig wordt door de visschers in zee drijvend hout gevonden. Gisteren zijn hier weer aangebracht 37 nieuwe schroten, voorzien van de merken K K, met een sterretje tusschen deze beide lelteis. Als een gevolg van de bepaling dat wederom Nederlaudsch vee in Frankrijk mag ingevoerd worden zijn verscheidene Franscho en Belgische veekoopers op de veemarkten aangetroffen. Op de Rotterdamsche veemarkt besteedden zij belangrijke sommen. Op de groote najaarsmarkten kan dit ook wel van invloed zijn. Dat er niet te spotten valt met de over treding van de wet op de besmettelijke vee ziekten, kan blijken uit het vonnis van het kantongerecht te Onderdendam, gewezen tegen een landbouwer te Rasquert, wegens het niet doen van aangifte en het niet afgezonderd houden van aan besmettelijke vlekziekte lij dende varkens, waarbij deze veroordeeld is tot 2 geldboeten van f 20 ieder, of 10 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdver klaring van het bij den ontvanger der gemeente Bafloo gedeponeerd bedrag van f931,50, zijnde de opbrengst der in beslag genomen en daar na geslachte varkens, alsmede de twee in beslag genomen wagens. Dezer dagen stond voor de rechtbank te Amsterdam een man terecht, beschuldigd van valschheid. Hij zou namelijk van eene vol dane rekening het plakzegel hebben afgeweekt en dat op eene niet voldane rekening hebben geplakt. De handteekening zou vervolgens door hem een weinig zijn bijgewerkt en de datum, waarop de betaling zou zijn geschied, veranderd. Hij zal zijn daad met twee jaar gevangenisstraf moeten boeten. In de afdeelingen der Tweede Kamer is weder over het af of niet afschaffen der Staatsloterij van gedachten gewisseld. Verscheidene leden uitten opnieuw den wensch, dat de loterij zou worden afgeschaft. De afschaffing acht men van groot belaDg voor de mindere klassen der maatschappij, die thans door den Staat tot spelen wordt uitge- noodigd. Andere leden konden zich met dit gevoelen niet vereenigen. Zjj meenden, dat de Staats loterij beschouwd moest worden als eene soort van belasting op de weelde. Dat door hare afschaffing de belangen der mindere klassen zouden worden gediend, werd geenszins toe gegeven. Daargelaten dat de deelneming aan de Staatsloterij volstrekt niet beperkt is tot de lagere klassen, in elk geval zou de afschaf fing slechts leiden tot deelneming in buiten- landsche loterijen, die veel minder waarborg van eerlijkheid opleveren dan de Staatsloterij. Door de voorstanders der afschaffing werd naar aanleiding van deze beschouwingen nog aangevoerd, dat die afschaffing gepaard zou moeten gaan met maatregelen ter wering van deelneming in buitenlandsche loterijen. Te Buitenpost (Fr.) heeft iemand den kerkeraad der Herv. gemeente gedaagd tot uitbetaling van beloofden en niet uitgekeerden onderstand. Hij beweert dat de kerkeraad besloot hem onderstand te geven en dus tus schen hem en den kerkeraad eene overeen komst is gesloten, welke de kerkeraad niet eigenmachtig mocht verbreken. De kantonrechter heeft aan den eischer zijne vordering ontzegd. Al had de kerkeraad be sloten den eischer onderstand te verleenen, dan kon er z. i. nog geen sprake zijn van eene overeenkomst, maar van een besluit eenerzijds, waaraan de wet geen bindende kracht ver leent voor hem, die dit besluit neemt, het- welk in casu wordt bevestigd door de bepaling, vervat in art. 8 van het Synodaal Reglement op de Diaconieën. Bij den brand der Herv. kerk te Scha- gen ontstond bet vermoeden, dat door het op het dak der kerk onvoorzichtig omgaan met vuur voor het gloeien der soldeerbouten, door den loodgieter S., aldaar, de brand was ont staan. Genoemde S. is thans gedagvaard om Dinsdag 5 November voor de rechtbank te Alkmaar te verschijnen, als beschuldigd van het veroorzaken van brand door schuld. 15 i getuigen zijn opgeroepen om in deze zaak gehoord te worden. De klacht over de onwelwillende houding dor Belgische Regeering tegenover ons, in een der Voorl. Verslagen over de Sfaatsbegrooting vooj komendo, heeft ook in België de aandacht getrokken. De „Icd." maakt er haar RegeeriDg een verwijt van, dat er langzamerhand een zoo onaangename verhouding tusschen beide landen ontstaat. België heeft door zijn pro tectionisme en zijn sluiten dor grenzen voor Hollandsch vee schuld daaraan en de „Ind." vreest, dat wij ons wreken zulien door de hangende ontwerp-tractaten (over de grens- landerijen en het kanaal van Ter Neuzen) te verwerpen. Nu Frankrijk zijn grenzen voor het Hollandsche vee weder heeft geopend, behoort, meent het blad, België niet achter te blijven. Als een bewijs dat het vee tegenwoordig lang niet zoo duur is als genoteerd wordt, bericht men aan de „KI. Ct. van Rott." het volgende Maandag verkocht een handelaar aan een Belgischen collega 14 puike ossen, geslacht aan vier voeten, franco spoor te leveren voor 53, zegge drie en vijftig cent per kilogram. De verkoop had plaats op de veemarkt alhier. De kooper, nog niet tevreden, eischte het afval, d. w. z. huid, kop, tong en alle borst en buikingewanden op den koop toe; de ver- kooper daarentegen beweerde dit er niet bij verkocht te hebben. Hierover was de Belg gebelgd; er ontstond een hevige woordenwis seling, en de koop ging te niet. Gretig profi teerde een alhier wonende grossier daarvan, die dadelijk vijf ossen uit de pari ij kocht, waarvan het vleesch nu hier in de hal als le kwaliteit kan verkocht worden. De „Katholieke Illustratie" geelt deze week een afbeelding en beschrijving van het nieuwe eerekruis, dat zal worden uitgereikt aan allon, zonder onderscheid van rang of graad, die, hetzij bij de troepen, hetzij bij de zeemacht, hetzij in eene burgerlijke betrek king deel hebben uitgemaakt van de expeditie naar Lombok. Dat kruis is vervaardigd uit het op Lombok gedurende die expeditie veroverd bronzen ge schut. Het is vierarmig; de armen, aan de beide hoeken gepareld, samengevoegd aan een medaillon. Het draagt aan de voorzijde op het medaillon de beeltenis van de Koningin, en op de armen de woorden: Lombok, Mataram, Tjakra Negara 1894. Aan de keerzijde op het medaillon het rijkswapen, omgeven door een lauwerkrans, en op de armen de woordenHulde aan Leger en Vloot. Het wordt op de linkerborst gedra gen aan een lint ter breedte van 3.8 centi meters, beslaande uit vijf oranje, afgewisseld door Nassausch-blauwe, verticale strepen, alle van gelijke breedte. Het lint wordt niet zonder het kruis gedragen. Het kruis wordt slechts eenmaal uitgereikt en de toekenning geschiedt bij brevet. 't Ging er Turksch toe. Dinsdag middag had er op de tentoonstelling te Amster dam eene vechtpartij plaats tusschen een hoopje Turken en een bewaker. In de hoofdgang van den World-bazar wilde een der Turken een tafel plaatseD, hetgeen door een der bewakers niet toegestaan werd. Het kwam tot woorden en toen tot daden. Een 25-tal Turkon pakten den bewaker beet, sloegen hem, en zelfs kreeg hij een paar kleine verwondingen aan het voorhoofd. Mst behulp van eenige anderen werden daarop een drietal belhamels naar het politiebureau gebracht. De schadeloosstelling welke de Belgische Staat hee(t uit te keeren aan de slachtoffers van het spoorwegongeluk bfi Ottignies, bedraagt ongeveer drie millioen francs. Ziedaar een klein staaltje, zegt de „Indepen- dance", van hetgeen de Zondagsrust zooals die door onze regeering is georganiseerd, ons reeds kost en nog kosten zal. B(J het Noord-Amerikaansche leger is thanB in beproeviDg een kapotjas, die tevens als tent kan worden gebruikt. Als kleedingstuk heeft het voorwerp den vorm van eene ruime overjas met kap, als tent dien van een vierhoekige pyra- mide, ruim genoeg voor de berging van één man. De verandering van tent in kapotjas en omge keerd is het werk van 6nkele minuten. Het spreekt van zelf dat de stof, waaruit het voorwerp wordt vervaardigd, waterdicht is. Ook in Oostenrijk schijnt een dergelijk kleedingstuk bij het leger in beproevicg geweest en gunstig ontvaDgen te zjjn. 't Gekste is nu evenwel dat de man als hij onder zijn tent zit, zijn jas niet kan aan hebben. Te New-York heeft men ontdekt, dat zekere professor Cattell van Columbia College zich bezig i hield met een zeer wonderlijke psychologische proefneming. Hfi moet drie kinderen twee kleine meisjes en een jongentje opgesloten hebben in een huis gelegen boven op een heuvel, buiten de stad Garrisons, ten einde „in anima vili" de natuurlijke ontwikkeling gade te slaan i vaD den menscheljjken geest, indien deze aan j zichzelven wordt overgelaten. Gedurende vier r jaren moeten de drie kinderen, waarvan de oudstec op het oogenblik nog geen zes jaar telt, zoo geleefd hebben, verstoken van alle gezelschap, opvoeding, onderwijs. Er moet thans sprake van zijn om een officieel onderzoek in te stellen. Leiden, 1 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 116 a f 246 35 Stieren f53 af 223; Veulens stuks; f af 394 kalfkoeien f 103 a f 224; Melkkoeien f 103 a f 224; 132 Varekoeien f 86 a f 205; 286 Vette koeien f 116 a f 246; 22 Vett.e kalveren f 31 a f 76, 9 Magere kal veren 12, a f 17, 207 Graskalveren f 14 a f 62 1 606 Vette Schapen f 17 a f 32.00; 86 Schapen El weide) f 13, a f 23, Paarden f af 152 Magere Varkens f 14 a f 23 Vette Varkens a.282 Biggen f 2.50 a f 13. Lammeren f Af j OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan j onbekenden, verzonden in de le helft der maand Oct. P. Pot, Vlaarclingen. Buitenland B. Sandstein, Soerabaia,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2