Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Een bierhuishouder, te 's-Gravenhago tegen [iwien dezer dagen proces-verbaal werd opgemaakt, omdat hij zonder vergunning sterke drank had verkocht, ontkende dit bij zijn ver hoor op het commissariaat ten stelligste. De ambtenaar van politie toonde hem daarop een flesGhje en vroeg: „Herinnert gij u dit flesebjt?" Daarop antwoordde de man: „Hoe kan ik mij dat fleschje herinneren, ze komen bij mij in zooveel fleschjes drank halen!" Tableau 1 In de „Zaanl. Ct." komt een ingezonden stuk voor, waarvan de schrijver den Raad van Zaandam hulde betuigt voor het uitgesproken beginsel van gelijke waardeering en dus gelijke belooning voor gelijke diensten. De heer Zwaardemaker, merkt de schrijver op, toch had uitgerekend, dat een lantaarnopsteker 44 45 ct. verdiende per werkuur. Dat was z. i. genoeg. Een schoolmeester, die ook voor verlichting zorgt, verdient eveneens 40 tot 45 soms wel 50 cent per uur. Hij komt dus bij zoo'n lantaarnopsteker niets te kort en de Raad had groot gelijk hem geen verhooging toe te staan. Het hoofdbestuur der Hollandsche maat schappij van landbouw heeft zich tot de Prov. Staten van Noord-Holland gericht om een sub sidie, ten behoeve van de nationale tentoon stelling van paarden, rundvee, wolvee, schapen, voortbrengselen van land en tuinbouw en de iuternationale tentoonstelling van werktuigen en gereedschappen van land-en tuinbouw, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in 1897. Ged. Staten, op dat verzoek adviseerende, stellen voor daarop afwijzend te beschikken, evenals is geschiedt toen de Maatschappij 25 jaar bestond. Te Parijs is teruggekeerd de bekende genees kundige Haffkine, vroeger verbonden aan Pasteur's Instituut, die, geljjk men weet, ongeveer twee jaar geleden naar Engelsch-Indië vertrok, om zijn methode van inenting tegen de cholera te beproeven. In eene plechtige zitting van de Medical Society te Calcutta, ter eere van Haffkine gehouden, deelde de voorzitter mede, dat in het geheel 43.000 personen zonder eenige schadelijke gevolgen waren ingeënt. Het succes van Haff- klne's methode schijnt dus verzekerd. Honden voor de ambulancedienst. Vooral voor het opsporen van gewonden op het slagveld kunnen bonden van groot nut zijn en voor dit doel zullen zij dan ook bij ambulances uitstekend gebruikt kunnen worden. By eene onlangs by Neuwied er mede genomen proef spoorde een der honden binnen een half uur tyds 8 in greppels of slooten liggende manschappen op, die gekwet sten voorstelden. De hond kwam telkens, wanneer hy een soldaat gevonden had, zyn meester zoeken en bracht hem er heen. Men heeft nu ook een toestel uitgedacht om de hond gedurende den nacht in zyn bewegiDg te kunnen volgen. Hy is daartoe voorzien van een electrlsch lampje, dat zoodanig geplaatst is dat de meester zyn hond zelfs in het hout niet uit het oog behoeft te verliezen en hem dus kan volgen naar de plaats, die de hond hem aanwyst. Naar wy in verschillende bladen lazen, ontwikkelt zich thans in Noord Amerika een sterke strooming onder de landbouwers, die export- premiën ook voor graan, vee enz. verlangt. De opwerper van deze beweging moet de Californische congres afgevaardigde Lubin wezen, en naar beweerd wordt, wordt zyn plan in alle deelen van het land krachtig ondersteund. Alreeds trokken er party voor het Wetgevend Lichaam van den Staat Californië, zoo mede de handels kamers te Portland, Oregon en Seattle, Washing ton, ook de oosteiyke Staten en zelfs een deel van de New-Yorker handelswereld moeten reeds gewonnen zyn voor het bevorderen van een „gerechtvaardigde geiykstelling van den onbe- schermden landbouw en de zoo sterk beschermde nyverheid." Hoe aangenaam bewys deze beweging moge wezen van de consequente volkshuishoudkundige denkbeelden der Amerikanen, even bedenkelijk moet zy geacht worden voor den Europeeschen landbouw. Want een nog grooter achteruitgang daarvan zou ongetwyfeld het invoeren van export- premiën voor Amerikaansche landbouwproducten tengevolge hebben. Vanwege de Pruisische regeering is een onderzoek ingesteld over de toepassing van het serum tegen diphtheritis tot het eind van 1894. Daarbij was aan de geneeskundigen een reeks van vragen ter beantwoording toegezonden, uit voerig voor de gasthuizen en beknopt voor de gewone praktyk, De vragen waren zeer eenvoudig gesteld, om duidelijke antwoorden uit te lokken, en in verschillende gevallen werden nog nadere inlichtingen gevraagd. Uit Beriyn kwamen 605 antwoorden; uit het geheele land 1349(meerdan 10 pCt. van het getal artsen), en W6l over 6826 ziektegevallen, waarvan 2460 in gasthuizen. Wat de uitwerking betreft, wordt van 4871 gevallen opgegeven dat bij 551/, pCt. genezing volgde, by 81 pCt. wordt het gunstig verloop genoemd als waarschyniyk aan het serum toe te schry ven; by 13'/, pCt. werd geen baat gevonden. De toepassing wordt in 4544 gevallen geheel onschadeiyk, in 60 sohadeiyk genoemd; bij 82 onzeker. Van de genoemde 60 genazen echter nog 42. De slotsom is, dat by de overgroote meerder heid der gevallen naar het oordeel der bericht gevers door serumtoepassing genezing zeker of waarschyniyk is toegebracht. Vergadering Dinsdag 5 Nov., voorm. 9'/s uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester, Tegenwoordig 10 leden, de Heeren Westenberg, F. Kejjser, C Keöser PzZym, Roeper, Koorn, Koning, Bakker, Mets en Lap. Afwezig de heer Dros. Secretaris: J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna deelt de Voorz. mede dat by den laatst plaats gehad hebbenden brand in Spang, het nut is gebleken van het brandspuithuisje te Oosterenddaar door toch was het mogeiyk om met de bluschmiddelen spoedig ter plaatse van het onheil te kunnen zyn, aan welke spoed het zeker is te danken dat het aan het brandende perceel grenzende gebouw bewaard is gebleven. Ingekomen is een schry ven van Mej. Muller te Oudeschild, dank betuigende voor de benoeming tot vroedvrouw te Oudeschild en berichtende de aam neming dier benoeming. Miss; van Ged. Staten, behelzende afschrift van het Kon. besluit van 16 Oct., waarby aan de gemeente Texel eene bydrage van f 700 wordt toegestaan voor hare huishouding over 1895. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorstel B en W. benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken te den Burg. De Voorz. geeft omtrent dit voorstel de toelichting dat het onderwys in de handwerken, aan de school aan den Burg, onvoldoende is, Voor dat onderwys waarvan door 112 meisjes moet worden gebruik gemaakt en waaraan volgens het leerplan 11 uren moeten zyn gewyd, kunnen slechts 6 uren worden besteed, doordien de onderwyzeres, Mej. Roeper, in de school eene eigen klasse heeft. De heer C. Keyser Pz. zegt dat de Raad vooreen moeieiyk standpunt gebracht wordt j toen door Mej. Roeper om verhooging van salaris werd gevraagd, werd op dat verzoek afwyzend beschikt en thans wordt eene uitgave van f 150 voorgesteld tot benoe ming van eene onderwyzeres in de handwerken. Spr. vindt zulks voor eene goede onderwyzeres declineerend en zou wenschen dat door eenige rege ling aan Mej. Roeper de gelegenheid werd geboden op andere uren het onderwys in de handwerken te geven. De Voorz. brengt allen lof aan Mej. Roeper, doch merkt op dat het plan van den heer C. Keyser Pz. niet zou worden goedgekeurd door den districts schoolopziener en door B. en W., omdat het onder wys in de handwerken in het leerplan is opgenomen en niet daarbuiten mag worden gegeven; wanneer men op andere uren (b.v. Woensdag- en Zaterdag middag) in dat onderwys zou willen voorzien, dan moet het leerplan worden gewyzigd, omdat het H. d. S. anders niet by het onderwys zou tegen woordig zyn, hetgeen toch de wet voorschrijft. Spr. meent dat het in de allereerste plaats noodig is dat het bedoelde onderwijs tot zyn recht kome. De heer C. Keyser Pz. meent dat die wolk te zwaar wordt aangezien. De heer Koorn aanvankeiyk van gevoelen als de heer Keyser, legt zich na de toelichting door den Voorz. daarby neer. Het voorstel om een onderwyzeres in de hand werken te benoemen op eene jaarwedde van f 150, wordt daarop met 9 stemmen tegen laangenomen; tegen stemde de heer C. Keyser Pz. Vaststelling Gemeente begrooting en goedkeuring be grootingen Instellingen van Weldadigheid, dienst 1896. Omtrent de begrooting armbestuur, wordt door de comm. met het nazien daarvan belast, geadviseerd tot goedkeuring. De commissie wordt voor haar arbeid dank gezegd en de begrooting, nadat de Raad heeft goedgevonden eene subsidie van f 2100 aan het armbestuur te verleenen, goedgekeurd. De gemeentebegrooting, waaromtrent ook door de commissie van onderzoek, tot goedkeuring werd ge adviseerd, liep niet zoo vlug van stapelwél wet do commissie dank gezegd, wél werd door den Ru besloten om te beschikken over 4/5 van hoofdsoi en ryksopc. personeel, doch verder kwamen wy niei 1 doordien de heer C. Keyser Pz. niet begreep waaroi deze zaak zoo af te hollen en spr. zich niet bevit digd achtte. Het speet den Voorz. dit te moeten hooren, i leden hadden allen gelegenheid gehad tot onderzool Men zou dus de gem.-begr. dan maar artikelBgewyi behandelen. Aanvankeiyk werd over iedere post hoofdeljj gestemd, een werkje dat zich liet aanzien ons ii lengte van uren te zullen bezighoudengelukki hielp de heer Mets ons uit dat gevaar door inovet weging te geven dat wanneer iemand tegen een pot was, hy zulks kenbaar zou maken. Alzoo geschiedde. By de post onderhoud en schoonhouden van hs raadhuis (f 350), stemden de heeren Bakker C. Keyser Pz. tegen; (in deze post was inbegrepei het beportlanden van den gevel van het raadhuis.) Onderhoud en aankoop van meubelen voor hef raadhuis (f 200) stemde de heer C. Keyser Pz. tegen Post opzichter (f 250); tegen de heer C. Keyser Pi Wandelplaatsen en plantsoenen, (f 125), tegen di heer C. Keyser Pz. Onderwys (f 19.550), hieronder begrepen f 150 voo: de aan te stellen onderwyzeres in de handwerken tegen de heer C, Keyser Pz, Herhalingsonderwys: tegen stemde deheerC. Zym;- dezespr.wenschte het herhalingsonderwys zoo spoedij mogelijk op te doeken om de weinige ambitie welk: daarvoor schynt te bestaan. Verder is de heer Zyn het eens met den heer Keyser dat de begrooting te vlug wordt afgehandeld. Omtrent het herhalingonderwys vernamen wy alsnii van den Voorz, dat hetzelve vermoedeiyk in hel volgend jaar zal worden opgeheven- wat betreft de tweede opmerking van den heer Zym, zegt di Voorz. dat hy gaarne de oificieele behandeling wi volgen om de begrooting, na onderzoek door de com missie, by de leden van den Raad te laten circuleeren spr. meende echter begrepen te hebben, dat men dit niet noodig achtte. De begrooting in zyn geheel in stemming gebracht wordt met 9 stemmen tegen 1 stem aangenomen tegen Btemde de heer C Keyser Pz, De begrooting van het Alg, Weeshuis, waarom trent ook tot goedkeuring werd geadviseerd doordf comm. met het onderzoek belast, wordt goedgekeurd nadat ook deze commissie de oificieele dank voor haai onderzoek had ontvangen Vaststelling instructie gemeente-opzichter. De Voorzitter wenscht dat geene poging zal wor den aangewend om de afdoening hiervan uittestellen Tengevolge vele werkzaamheden denkt spr. niet eerder eene raadsvergadering uit te schry ven dan In December, voor de periodieke benoemingen, waarin dan tevens de benoeming van een opzichter zou kunnen plaats hebben. De heer C Keyser Pz. moet tegen de door den Voorzitter uitgesproken wensch opkomen. Spr. acht zich niet in staat de ingediende concept-instructie te beoordeelen. By B en W heeft dit stuk een punt van behandeling uitgemaakt, doch de leden van den Raad zyn er niet mede bekend. De Voorz. herinnert er aan dat de convocation by tyds worden toegezonden, opdat de leden kennis kunnen nemen van de te behandelen stukken. Doen zy zulks niet, dat ligt niet aan hem. Zyn zy daartoe somtyds wellicht verhinderd, dan is spr. altyd bereid die stukken te verstrekken welke gewenscht worden. De concept-instructie wordt daarna voorgelezen; vervolgens artikelsgewyze toegelicht, daarna artikelsgewyze behandeld, en ten slotte, nadat „den Burg" als verplichte woonplaats is ge schrapt en een bepaalden leeftyd is bygevoegd, in stemming gebracht en met 9 stemmen tegen 1, aan genomen tegen stemde de heer C. Keyser Pz. Verder niet te behandelen zynde wordt de verga dering gesloten. Alkmaar 1 Nov. Aangevoerd werden totaal 3606 Hectoliters. 291 H.L. Tarwe f 6 50 6.90 125 Rogge - 4.50 5.25 970 Gerst .- id. Chev. 4.00 4.75 1526 Haver - 2 50 3.10 Paardenboonen. - 4.75 5. Bruineboonen. - 10. 10.75 399 Citroenboonen - 12.50 Duivenboonen Witteboonen. - 13.00 14.50 15 Kanariezaad 19 Rood Mosterdzaad - 12. Geel Mosterdzaad. 5.75 8.- 3 Koolzaad 34 Karweizaad - 13.62' 4 Blauw Maanz. - 6 50 Groene Erwten - 9.50 16.- 221 Grauwe Erwten 11. 17.- Vale Erwten - 10. Amsterdam, 4 Nov. Aangevoerd 240 Run deren, le kwal. 66 A ct., 2de kwal. 56 ct. Se n 9 1} 9 i) 9 9 j j w f) 9 fj 9 j) n 9 )j 9 Jl M 9 9 Jt 9 9 )J 9 1f 9 n

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2