N°. 850. Donderdag 14 November A°. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. men Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlên vóór 19 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bQ de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op T«xs& TEXEL, 18 November 1895. De laatste onzer weekmarkten voor dit jaar werd gisteren gehouden. Aangevoerd werden dien dag 24 Koeien, 22 Kalveren, 6 Paarden, 1 VarkeD, 8 Schrammen, 63 Biggen en 2 tor ven Kippen. De handel was matigde prijzen voor Koeien van f 70 tot f 160Kalveren f 30 tot f 60 rdfBiggen van f 9 tot f 14. De eerste der buitengewone vergaderingen van het Nutsdepartement Texel, zal alsnu, volgens achterstaande advertentie, Vrijdag a. s plaats hebben; het bestuur van het Nuts departement had het genoegen om den Heer de Jongh, van de Waal, voor een optreden op dezen avond bereid te vinden. Oudeschild, 11 Nov. Tot notabelen der Herv. Gem. alhier zijn herkozende Heeren J. C. Blom en D. Vlas. Tot kerkvoogd werd herkozen: de Heer C. de Wijn. de Cocksdorp, 12 Nov. Het gezelschap Door Inspanning Uitspanning" gaf Zondag j.l. zijne eerste tooneelvoorstelling in dit seizoen. chtereenvolgens werden, voor een stampvolle zaal, ten gehoore gebracht: „De Rijzweep," „het Consigne is snorken" en „het Bedrogen Drietal." In aanmerking genomen, dat de vereeniging nog geen jaar bestaat, werd het voorstuk op meesterlijke wijze afgespeeld, terwijl de beide nastukjes onophoudelijk den lachlust opwekten. Het genot van den avond werd nog ver hoogd door de lieflijke muziek van de leden der vereeniging „Trinitas," die geheel belange loos hunne diensten hadden aangeboden. Een genoeglijk bal sloot de bijeenkomst. Oostérend, 12 Nov. Op de lijst ter benoeming van le onderwijzers te 's Gravenhage zijn wederom 13 namen geplaatst. Onder deze bevindt zich dien van onzen vroegeren plaats genoot, den heer J. P. Bouman. - Vele kleine kinderen van dit dorp worden tegenwoordig gekweld door een hardnekkigen hoest. Reeds werd één offer gevraagd en meerdere kleinen zijn nog ernstig ziek. Vlieland, 11 Nov. Tot onderwijzeres in e nuttige handwerken aan de o. 1. school alhier is benoemd mej. J. Visser, die reeds gedurende verscheidene jaren als assistente naast onze onderwijzeres, mej. Duinker-Rab, werkzaam was. Door de lofwaardige inspanning van genoemde dames zijn de resultaten van dit leervak tot een hoogte opgevoerd, welke aan slechts weinige scholen in ons land bereikt wordt. - Op de Maandag te Hoorn gehouden groote najaars-veemarkt werden 5525 stuks aange voerd. De prijzen waren hoog en de handel was stug. - Door de Tweede Kamer is gevraagd hoe het staat met het aanhangig onderzoek der duinen, bat in afwachting van de resultaten van dat onderzoek de schelpenvisscherij diende verboden te worden, wordt in „Het Vad." op bevattelijke wjjze uiteengezet. „Onze duinen, zoo lezen wij daar, die ons tegen de golven van de zee beveiligen moeten, zjjn ziek. Zjj werden gevormd in een t(jd, dat er geen schelpen gevischt werden. De schelpen ver weerden op het strand en het schelpenpoeder woei door de wind met het stuifzand op een hoop en de duinen werden gevormd. Zoo lang er geen schelpen gevischt werden, bleef dat schelpenpoeder opwaaien en bleef er steeds een toevoer van schelpen- of kalkpoeder op de duinen. Door het hemelwater of regenwater, dat voort durend op de duinen valt, worden de schelpen- bestanddeelen uitgespoeld of geloogd, zoodat die vroeger sterke of vaste duinen nu langzaam in zandhopen veranderen, die bij vloed wegvloeien. Had men nooit schelpen gevischt, er zouden altijd schelpenbestanddeelen of kalk op de duinen geval len zijn en wat door het regenwater was wegge vloeid, steeds aangevuld zijn. Geen gering procent kalk was in de oude duinen voorhanden: het was veertig procent en meer, gelijk nog onder zeer oude huizen te Scheveningen te vinden is onder de vloeren. „Tot nog toe is het geheele proces der duin vorming aan de wetenschap ontsnapt, men hoort de zotste en domste stellingen verkondigen. Het is te hopen, dat de oogen opengaan voordat het te laat is. „Nu haalt men de duinbouwstoffen weg met de schelpenvisschery." De kostbaarheden van den vorst van Lombok, door ons buitgemaakt, ter gezamelijke waarde van f 850.000, gaan achtervolgens naar Nederland, ten einde aldaar verkocht te worden. Met het stoomschip „Burgemeester Den Tex" gaat de eerste bezending, ter waarde van een ton, en zoo vervolgens, tot de gansehe buit in Nederland is, alwaar de kostbaarheden waaronder artikelen van groote waarde, wel grif koopers zullen vinden. In de afdeelingen der Tweede Kamer is bij de onderafdeeling „Medische politie" ook het toezicht op de levensmiddelen ter sprake gekomen, waarbij verschillende leden er op aandrongen, dat de regeering voorstellen zou indienen om dat toezicht meer afdoend te maken. De „Prov. Dr. en Ass. Ct." een artikeltje wijdende aan de uitvoer van vee naar andere landen, en naar aanleiding daarvan sprekende over de vleesshprijzen, maakt de volgende opmerking: „Die vastheid van prijzen, die een sterke tegenstelling vormt met de wisselvalligheid der prijzen van andere levensmiddelen, wijst op eene voorbeeldige samenwerking tusschen allen die met den handel in dezen tak hun bestaan vinden, eene aaneensluiting die in andere vakken onmogelijk is gebleken. De staathuishoudkundige leerdat naar mate het aanbod of de overvloed van een artikel grooter is, naar mate de prijs daarvan daalt, moet bepaald fiasco maken wanneer er koebeesten of rundvee in het spel zijn, en menig huisgezin, dat gaarne een stuk vleesch op tafel zag, maar daaraan niet kan denken wegens de hooge prijslijst van den slager, is onmachtig dit economisch raadsel op te lossen. Gaat het vee naar het buitenland 't vleesch blijft even duurblijft 't in het binnenland 't is van hetzelfde laken een pak. Men blijft steeds in hetzelfde cirkeltje rond draaien. Als de Regeering dit probleem, waarmede het vraagstuk der volksvoeding nauw ver band houdt, eens in handen gaf van eene Staatscommissie Onlangs verdronk naar men weet een zoon van den schuitevaarder Oostra, varende van Aduard op Groningen. De vader werd ten laste gelegd geen voldoende pogingen tot redding van den knaap te hebben aangewend. De man stond derhalve voor het kantongerecht te Zuid-Horn terecht. De eisch van het O. M. is drie maanden hechtenis. De te Utrecht gevestigde Nederl. protec tionistische landbouwvereeniging, die reeds ten vorigen jare een adres tot de Tweede Kamer had gericht om heffing van een invoerrecht op granen, heeft zich opnieuw tot dit lichaam gewend met een adres, waarin verzocht wordt ten spoedigste een invoerrecht te bepalen op granen en de opbrengst te doen strekkeu tot vermindering van den druk der belastingen, die ten behoeve van Rijk en gemeenten geheven worden, en zoodoende alle takken van bedrijf, die met den toestand van landbouw en veeteelt in 't nauwste verband staan, op te beureu en weer tot bloei te brengen. Niettegenstaande de invoer van Hollundsch vee in België verboden is, worden dagelijks over de geheele grenslinie een groot aantal koeien binnengesmokkeld. Hieraan wordt door de smokkelaars veel geld verdiend, daar de prijzen van het vee in België een ongekende hoogte hebben bereikt. Op de geheele Belgische grens heeft het smokkelen op de volgende wijs plaats. De koeien worden op boerderijen in de nabijheid der grenzen gestald, gewoonlijk bij viertallen. Om vier koeien over de grenzen op veilig terrein te brengen zijn tien mannen noodig, die aan de bezending samen zestig gulden, zijnde vijftien gulden per beest, verdienen. En dat herhaalt zich nacht op nacht. Vier mannen geleiden de dieren, die soms door breede slooten moeten wadende zes overigen zijn verspreid, trachten de douanen te mis leiden, en waarschuwen de drijvers als er onraad is. Op Belgisch grondgebied wonen boeren die het met de smokkelaars eens zijn. Deze ontvangen voor stalling van een koe per nacht vijf frank. Vanwege de onderafdeeling Renkum Doorwerth der Geld.-Overijs. Maatschappij van Landbouw is in beginsel besloten tot oprich ting eener Raiffeisensche Bank, zoo als er in Duitschland vele bestaaD. De voorbereidende maatregelen zullen geno men worden door jhr. mr. P. J. C. Schimmel- penninck te Renkum en dr. O. Pitsch, leeraar aan de Rj]kslandbouwschool te Wageningon, ver- jent eet ider [eer i tt tei 3. dat Iket ine- ïee ras jet rag rsti taa 16E TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voul den Bürq SO Cta. Franco per peel door ge heel Nbdbelans 46 Cts. Naar Ambbika en andere landen met verhooging der porto'*. Pry* der Advertentién Van 1 tot 6 regel* 80 Ct*. Iedere regel meer S CU, Groots letter* en Vignetten worden naar plaattrulmt» berekend. Bewtjinommer* 3 Ct*. per nummer.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1