Buitenland, Marktberichten Naar met zekerheid wordt bericht is Zwitserland langs de Fransch-Zwitsersehe grens voor onzen veeinvoer opengesteld. Dezer dagen is in Noordholland opnieuw gebleken dat de muntbiljetten van f 50 en van f 10 te weinig in uiterlijk verschillen. Een schipper bemerkte, Da gedane betaling op de Purmerender markt, 2 biljetten van f 50 voor f 10 te hebben uitgegeven. Eenzelfde geval had plaats bij de uitbetaling van volk aan een fort onder Krommeniedijk, waar een arbeider een biljet van f 50 voor een van f 10 ontving Te Venendaal heeft zich een geval van bloedvergiftiging voorgedaan met doodelijken afloop. Zekere G. v. D. had zich in den vinger gesneden en om het bloeden tegen te gaan een tabakspapiertje op de wond gelegd. De arm zwol op en korten tijd daarna was de man een lijk. De Haagsche corresponnent van de „Zaanl. Ct." heeft in dat blad betoogd dat z. i. de Kamer het wetsontwerp op het Personeel niet kan aannemen, zelfs met een verschuiving van den datum der invoering Wat toch is het geval Wordt d9 herziening van het Personeel vastgesteld, dan is met den dag, waarop de gewijzigde heffing in werking treedt, de tegenwoordige basis voor het kiesrecht verdwenen. Dan is de vertegenwoordiging ge dwongen, ten spijt van alle bezwaren, de nieuwe kiesrechtregeling van mr. Van Houten aan te nemen, of er ontstaat een grenzelooss verwar ring in onze staatkundige organisatie. Zulk een sprong in het duister zal z. i. de Kamer niet doen. Ook „de Tyd" acht „dit bezwaar hetwelk voorbij gezien wordt", van groot gewicht. Op den dag van de invoering der wet Sprenger van Eyk zal, merkt „de Tijd" op, het kiesrecht van meer dan negen tienden der kiezers voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Ge meenteraad vervallen, wijl daaraan zijn grond slag ontnomen wordt. Kiezers blijven dan alleen zjj die f 10 grondbelasting betalen. Die toestand zal even lang duren als de tijdruimte, die ver loopt tusschen de afkondiging der nieuwo wet op het Personeel en die van de kieswet. Doch het tijdstip waarop een nieuwe kieswet in het „Staatsblad" zal prijken, kan door niemand, zelfs bi) benadering, worden opgegeven. De eenige uitweg is, dat onmiddellijk na het tot stand komen der nieuwe wet op het Personeel de Kamers de nieuwe Kieswet aannemen, doch van vrijheid van aannemen of verwerpen is dan geen sprake meer. Bij Kon. besluit is aan de „Vereeniging tot het houden van Paaschtentoonstellingen van vee te Schagen," het houden van eene verloting voor het volgende jaar toegestaan. Voor deze verloting zullen 15,000 loten wor den uitgegeven. Snel recht. Het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, voorzitter mrHGoeman Borgesius te 's-Graven- hage, heeft aan den Minister van justitie een request ingediend ter verkrijging van snel recht in strafzaken. In het adres wordt er op gewezen, dat meer en meer stemmen opgaan tegen den onprac- tischen, langzamen gang der strafvordering en der uitvoering van strafvonnissen. Blauwe reuzen. Geen aardappel varië teit heeft in 't Oostelijk deel der provincie Groningen, in korten tijd, zoo groote verove ringen gemaakt, als de „Blauwe Reus." Hij kwam, zag en overwon. Ea dat was in deze gedrukte tijden, waarin de producent, met het oog op de lage prijzen, steeds uitziet naar hooger opbrengsten, ook niet meer dan natuurlijk. De reus toch kan in waarheid kolossale opbrengsten geven. Stellig het non plus ultra uit de aardappel wereld Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft een adres gezonden aan den minister van financiën, betreffende de betaling van 10 pet. accjjns van het slachtvee van de volle waarde, dus ook over al het afval, van huiden, vet, beenderen enz., waardoor, daar deze artikelen onbelast uit het buitenland worden ingevoerd, er bescherming ten voordeele van vreemden bestaat. In het adres wordt gevraagd, deze onbillijkheid op te heffen, door by den vleesch-accijns alleen het vleesch te belasten, of anders de invoerrechten ook over het afval te haffen en deze daardoor geljjk te stellen met den door de Nederlanders betaald wordenden accijns. Ook is besloten eon adios aan de Koningin- Regentes te zenden om aan te driDgen op het tot stand komen der zoogenaamde uitzonderings wet, als gevolg van de by art. 152 der grond wet gedane toezegging van schadevergoeding bij vernietiging of onbruikbaarmaking van eigendom in het algemeen belang door ryk, provincie of gemeente. Van dat adres zal aan de verschillende landbouw-maatschappyen in Nederland een af schrift worden gezonden. Nog werd vastgesteld een adres aan den mi nister van binnenlandsche zaken omtrent het meer en meer voorkomen van tuberculose onder het rundvee, waarbij ook in overweging gegeven wordt, een rijksfonds op te richten, zooals reeds te Groningen en te Purmerend is geschied, om de veekoopers schadeloos te stellen, zoo na de slachting biykt, dat het dier aan tuberculose ïydende was. In het „Landbouw-Weekblad" wordt een woord van deernis gowyd aan het lot van oude, afgeleefde paarden. Slechts één middel weet de schryver om daarin verbetering te brengen en het goede, trouwe en geduldige dier een kommer vollen ouden dag te sparen en dat is: het weg nemen van het vooroordeel dat paai den vleesch voor de menscheiyke comsumtie niet goed zou zyn. Eigeniyk, zegt de schryver, kan niemand zich rekenschap geven van zijn afkeer van paarden- vleesch. Ieder weet, dat het paard een zeer zindeiyk dier is. Stel daar tegenover nu eens een varken. En toch.varkensvleesch, spek, worst, etc. lekker niet waar en een delicatesse op menige fyne tafel. De afkeer van paarden- vleesch berust zeer zeker op eeD oud kerk verbod. Uit het oogpunt der voedingsleer kan er geen enkele gegronde aanmerking tegen het gebruik van dat vleesch gemaakt worden, Het gaat er mee a's met het gebruik van natuur on kunst boter. Zonder het te weten, hebben we allen ver- moedeiyk wel meer dan eens paardenvleesch gegeten in worst. Het vooroordeel tegen het gebruik van paardenvleesch dat voor honderden jaren den mensch als 't ware ingeënt is heeft al enorme schade veroorzaakt aan het nationale vermogen. De toeneming der waarde van het paard, door het gebruik van zijn vleesch, is zeer belangryk. Wie een beest, dat in verval is, maanden, ja zelfs jaren ziet kwellen ten doode toe, zal moeten toegeven dat dit een vivisectie is, gruwzamer dan die, uitgevoerd met mes en pincent. Kon het paard klagen, onze straten zouden vaak weerklinken van het jammergeschrei dezer on gelukkige dieren. Het voornemen bestaat te Chelsea op te richten eene inrichting tot inenting tegen honds dolheid. Dit plan verheugt zich niet in de alge- meene goedkeuring der inwoners. Een drieduizend tal personen heeft een betooging tegen dit plan gehouden. In dichte ryen trokken zy door de straten met muziekcorpsen en borden met de opschriften: „Weg met het afschuwelyke instituut Pasteur Wy willen een onderzoek naar de sterf gevallen in het hospitaal!" Het gebouw van het dagblad „Journal" te Deeroit (Michigan) is Dinsdag ingestort door het springen van een stoomketel. Een groot aantal personen, waaronder vele meisjes en vrouwen, werden onder de puinhopen bedolven. Kort na de ontploffing geraakte het puin in brand, zoodat de brandweer eerst het vuur moest blusschen om de menschen te kunnen redden. Vyftien personen werden ongedeerd te voorschijn gebracht, maar er werden ook twaalf lyken gevonden, en nog worden een dertigtal personen vermist. Eenige voorbygangers werden by de ontploffing ernstig gewond. In de „Silver Dollar Tavern" te New-York bestaat de vloer uit 700 zilveren dollars, in een niet nader aangegeven massa ingelegd; e6n barbier te Chicago heeft op dezelfde wyze 500 dollar gebruikt, een „drinkiDgsalon" te Buffalo bezit echter een vloer, samengesteld uit 5000 verschillende muntstukken. Wie verzint nu wel de eerstvolgende grootere dwaasheid van -dezen aard In Frankryk is vanwege den Minister van Onderwys aan alle inspecteurs en schoolopzieners van het lager onderwys een aanschrijving gericht om de school dienstbaar te maken aan drank - bestryding. Eene commissie is belast geweest met het aanwyzen van de beste middelen om de leerplannen met het oog op dit doel toe te passen en de prefecten zyn uitgenoodigd op de handhaving daarvan toe te zien. De schoolop zieners zullen in do vergaderingen der onderwijzera het onderwerp op de agenda brengen en houden en de onderwyzers zyn uitgenoodigd om, gelijk reeds in enkele plaatsen geschiedt, met toestem ming der ouders onder de leerlingen matigheids- vereenigingen tot stand te doen komen. De directie der Bank van Engeland heeft op zekeren dag eens vier bankbiljetten van één millioen p. st: (12 millioen gulden) doen maken. Rothschild kocht er een en Coutts het tweede, De laatste liet deze banknoot in een ïystje zetten en voor reclame ophangen in zyn kantoor; een reclameprent, die hem, tegen 5 pet., f 30,000 'sjaars kost. Of er nog twee aartsrijkaards zyn, die de twee andere briefjes bezitten en dus de Bank ieder met circa f 25,000 'sjaars bevoordeelen, biykt niet. Bovendien bestaan er nog twee banknooten van 100,000 p. st. De grootste banknoten, welke thans algemeen in omloop zijn, vertegenwoordigen eene waarde van 1000 p. st. -- Een zonderling zelfmoordenaar. Een han delsbediende te Parys, een man van 53 jaren, heeft zelfmoord gepleegd, nadat hy vooraf een brief aan den president der republiek geschreven had van den volgenden inhoud Mynheer de President. Ik bon volstrekt geen wanhopig man, maar ik zie, dat ik met het klimmen der jaren wat lui wordt en de verdiensten dus minder worden, Zoo ik al geen weelde gekend heb, met ellende wensch ik op mijn ouden dag geen kennis te maken. Ik verlaat Frankryk. Ontvang, mynheer de president, enz, Een bericht uit Charleston in den staat West-Virginia brengt het laatste snufje overeen liefdestryd. By ons is het gebruik, dat een der partyen in het water springt, gered wordt, en met de andere party eendrachtig en verzoend naar huis wandelt. Anders in Amerika: Een jonge man, Hartley genaamd, had met Bettie Shields, zyn aangebedene, ruzie gehad. Wrok was in zijn hart. Op straat haar ontmoe tende, poogde hy dien te koelen, door op Bettie een schot te lossen, dat haar verwonde aan de hals. Maar da vriendin van eertyds was op tegenweer bedacht geweestzy had ook een geladen revolver bij zich en vuurde driemaal achtereen. En Hartley - eens de sweetheart viel doodeiyk getroffen aan haar voeten neer. Alkmaar 8 Nov. 2581 Hectoliters. 338 H.L. Tarwe Rogge Gerst id. Chev. 97 374 1274 Haver Paardenboonen. Bruineboonen. Citroenboonen Duivenboonen Witteboonen. Kanariezaad Rood Mosterdzaad Geel Mosterdzaad. Koolzaad Karweizaad Blauw Maanz. Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten Amsterdam, 11 Nov. deren, le kwal. 66 A Aangevoerd 326 ct., 2de kwal. 56 kwal. 46 ct. per KG. 100 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; 4 Graskalveren fa; 30 nucht. kalv. f 9 A11; 9 Schapen f Af Lammeren f A f; 727 vette Varkens 30 A 35 ct. perK.G. Purmerend, 12 Nov. Aangevoerd 131 vette kalveren 65 a 85 ct. per kg.; 91 nucht. kalv. f 8 a 20 241 vette Varkens 28 A 40 ct. per kg. 48 magere Varkens f 8 A11.-; 326 Biggen f3 a 6,; 1156 Schapenen Lammeren; 547 Runde ren en 17 Stieren. Kip-Eieren f 6,25 a f 7,25 p. 100 Vette koeien, pryshoudend, handei stug, f0.50 a f 0,60 per k.g. Gelde koeien pryshoudend, handel stug f80 A f 150 per stuk. Melkkoeien, pryshoudend, handel stug, f120 A f 180 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, pryshoudend handel matig. Aangevoerd werden totaal 7.00 4.75 4.60 3.15 5. 11. 12.50 13J50 12.'- 7.25 15.- 15.- 12. Run- ct. 3e 224 44 22 200 6.25 A 4 50 3.75 4.50 2 30 4 90 9. 12.00 5.75 12.50 5.35 8.50 8.- 14 .50," 7.00 7.00 13 50 9.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2