i°. 85i. Zondag 17 November A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland» l>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voui dsn Burs 80 Cts. Franco per pott door go- heel Nidsrlano 46 Cta. Naar Ambrka an andere landen met verhooging der port»'*. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der uitgave, Pryt der Advertentien Van 1 tot B regels 80 Ote. Iedere regel meerSCte, Groots lettere en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewflannmmere 8 Ota. per nummer. ;ei BONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen btj de üitgevert LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tixii Schietoefeningen op de Harssens. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL akt bekend, dat volgens ontvangen mededeeling den Heer Commissaris der Koningin in deze ie ivincie het voornemen bestaat schietoefeningen houden, op 13 November 1895 en volgende ;en, van het fort op de Harssens, reede Texel, iistrict, op een schijf, die langs het Fort wordt leept binnen een sector van 109», tusschen peilingen: Fort op de Harssens, Z. 11» W. en 60» W. en zonder schijf. )p de dagen waarop gevuurd wordt, zal van Fort een roode vlag waaien van des voor- ddags 8 uur tot het einde der oefeningen, iwyi waarschuwingsborden zullen z^n opgesteld de battery Vischmarkt en aan den ingang haven van Nieuwediep naast de battery nJerhoofd. ufben visschers wordt in hun belang aangeraden, t binnen den onveiligen sector te varen ofte schen, en zulks zoowel om geen kans te oopen van te worden getroflen, als tot bevor- ring van den afloop der schietoefeningen, arvan de duur afhankeiyk is van de meer of Cdere veiligheid. Texel, 13 November 1895. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. enstelling Zwitsersche grens voor vee-invoer. )e BURGEMEESTER van Texel brengt ter mis van belanghebbenden, dat, biykens by n ingekomen bericht van den Heer Commissaris r Koningin in deze provincie, Zwitserland voor .se-invoer is heropend langs de Fransch- litsersche grens, Texel, den 14 November 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 16 November 1895. De eerste der Nutsvoorlezingen voor dezen iter, van het departement Texel, had gisteren ond in het gewone vergaderlokaal plaats. Niettegenstaande het ongunstige weder was opkomst, zoowel van dames als heeren, )r bevredigend. De heer de Jongh, H. d. S. te de Waal, die spreekbeurt zou vervullen, hield de aan- izigen aangenaam bezig met een drietal irdrachten uit Dr. Laurrillard's werken, nl. eKlok," „In de Omnibus" en „Drie schetsen i een trouwdag." Weet Dr. Laurrillard zijne schetsen te ont- inen aan het leven, en diepen ernst en ge lde humor dooreen te weven, vooral daD, mneer die schetsen goed worden vertolkt nen zij naar waarheid tot haar recht. Dat heer de Jongh die gave bezit, bewees hij ids meermalen, hij bewees het ook gisteren ond in niet mindere mate. De luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen, imede het woord van dank van den Voor ter, mocht de spreker zeker terecht aan- arden als „welverdiend" voor den aangenamen ond welke by den bezoekers had bereid. Eene nieuwe poging om trein 111, (te half twee ongeveer van Amsterdam vertrek kende) iederen dag tot Helder te doen door rijden, zal van hier nogmaals worden aange wend. Adressanten zullen zich echter thans wenden tot den Raad van Toezicht op de spoorwegen, te 's Gravenhage, aan welk college een adres zal worden gericht, met de aanbieding waar van ook thans weder onzen Burgemeester zich persoonlijk zal belasten. In de vergadering van het Nut, gisteren avond gehouden, werd daarvan mededeeling gedaan, het bedoelde adres voorgelezen en de gelegenheid tot onderteekening van hetzelve, opengesteld. Wanneer de gemeente Helder en de plaatsen benoorden Alkmaar, aan den spoorweg gelegen, mede de bovenbedoelde poging steunden, dan zou daardoor zeker nog krachtiger worden uitgesproken de behoefte van het doorrijden van dezen trein. Aan de bladen, in genoemde plaatsen ver schijnende, zouden wij gaarne willen opdragen een woord tot opwekking hiertoe aan hunne lezers te richten. de Cooksdorp, 15 Nov. De kokkelkokerij van den heer A. Dros Albz. is weer met hare werkzaamheden begonnen. Eene party van 10 manden, elk van 25 halve K.GK ongeveer, is reeds verzonden, terwijl eene tweede, even groote partij wordt gereed gemaakt. De kokkels zijn niet zoo groot als verleden jaar, doch de kwaliteit is beter. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de veehouder C. Troost een varken voor- jaarsbig heeft geslacht, hetwelk schoon aan den haak 402 oude ponden woog. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer, over Hoofdstuk Marine, wordt het volgende gezegd „Met het oog op den onvoldoenden toestand van het materieel wordt op spoedige voor ziening aangedrongen, mits met den stelsel- loozen aanbouw werd gebroken. Het slechte figuur door onze schepen te Kiel gemaakt, en de vrees voor mogelijke verwikkelingen in het Oosten werden als argumenten aangevoerd. Verschillende leden meenden, dat de toestand van de schepen voor den algemeenen en met name die van het auxiliair eskader zoo drin gend voorziening vereischt, dat een aanzieniyke jaarlijksehe bijdrage door Indië dient te worden geleverd, in voege dat reeds in 1901 in plaats van in 1905 het benoodigd aantal schepen groot charter aanwezig zullen kunnen zijn. De loodgieter L. Spiering, die door on voorzichtigheid den kerkebrand te Schagen veroorzaakte, is door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, de eisch was, gelijk men weet, zes weken. Een landbouwer te Dantumawoude, bij Dokkum, die In de vorige week eene aan miltvuur lijdende koe geslacht en daarbij bloedspatten in een zijner oogen gekregen had, is thans aan bloedvergiftiging overladen. Indien de Belgische minister van land bouw wist, (of er moet iets anders achter schuilen) hoeveel vee dagelijks België wordt binnengesmokkeld, zoo schrijft men uit Rozen- daal, Zijne Excellentie zou niet langer aarzelen de Belgische grenzen voor onzen gezonden veestapel te openen. Dag op dag kan men langs Rozendaal transporten van 10 tot 20 stuks over de grenzen zien brengen, waarvan geen cent in Belgie's schatkist komt. Hoe het mogelijk is, met koppels van 10 tot 20 koeien ongehinderd in België te komen, zal ook voor velen een raadsel zijn. Wel wordt door de eigenlijke invoerders, die zich echter buiten schot houden, aan de smokkeldrijvers van 50 tot 100 francs per beest uitbetaald, doch waar zitten de kommiezen? Het laatste nieuws over de vermiste soldaat op de Zeisterheide. Naar de „Utr. Ct." mededeelt was door den soldaat M. J. W. van het 5e bat. 5e reg. infanterie te Utrecht, onlangs voor straf uit Amersfoort overgeplaatst, in de kazerne het gerucht verspreid, dat hij het lijk van den vermisten soldaat Langeveld persoonlijk had gezien; de oogen waren uit hunne kassen gepikt, de toppen der vingers afgebeten, enz. By een nauwkeurig ingesteld onderzoek is uitgemaakt dat al die geruchten valsch en door W. zelf verzonnen warenhij is deswege gestraft met 14 dagen provoost. De „Stand." betoogt, dat de positie van onze Tweede Kamer by de behandeling van het Personeel niet benijdenswaardig zal zijn. Immers, aldus merkt het blad o. a. op, vol gens mr. Treub's berekening zal verlichting van druk nu op staanden voet weer door minstens even sterke verzwaring moeten worden gevolgd. Ook staat voor de gemeente-financiën, als dit Personeel door gaat, alles op losse schroe ven. Het zullen eindelooze opcenten worden, die het denkbeeld van „opcenten" eenvoudig belachelijk maken. En wat nu nog het ergst van alles is: de Kamer gevoelt zich tegenover dit ontwerp zoo onvry. Ze kan het byna niet op zich zelf beschouwen, want, of ze wil of niet, het kleeft aan het ontwerp-kieswet. Valt het personeel, dan kan heel het Ka binet, en met het Kabinet de kieswet, om koud gaan, en zoo wordt de politieke toestand steeds onzekerder. Nu in het buitenland vele muntspeciën buiten omloop zyn verklaard, tracht men deze stukken in ons land voor gangbaar geld uit te geven en kan men dus niet te voorzichtig wezen met het aannemen dier vreemde munten. Het zijn vooral de franc- en vijf-francstukken, die in België niet meer gangbaar zijn en slechts waarde hebben als oud zilver. In Noord-Brabant zijn reeds velen hiervan de dupe geworden en het is zeer goed mogelijk dat de munten in ruimer kring verspreid zullen worden. Te Breda is zelfs de aandacht der justitie op deze ongangbare munt gevestigd. TEXELSCHE COURAUT, n

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1