Buitenland. Marktberichten, L De Officier vati justitie bij de rechtbank te Alknmr, air. F. F. Karseboona, is Don derdagavond plotseling overleden. De vlucht van een gevangene uit het parket moet hem zoodanig hebben aangegrepen, dat hij in het Gerechtsgebouw door oen beroerte werd overvallen. Mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, heeft in eene vergadering in do afdeeling Noord- gouwe van de MaatsGh. tot Nut van 't Alge meen een voordracht gehouden over de pen- sionneering van oude en gebrekkige werk lieden. Spreker kwam hierbij tot de Gonclusie dat er vier rubrieken van werklieden bestaan, en wello. die, welke tot hun dood toe moe ten arbeiden2o. die, welke komen in de gestichten van liefdadigheid; 2o. die, welke bij hun kinderen worden opgenomen en 4o. bede laars. Spreker meende, dat het lot van den ar beider bij een levensverzekering dragelijker en veel verzacht zal worden. De slotsom van zijn betoog was, dat hieraan moet worden bij gedragen door don arbeider, den werkgever en den Staat. Deze laatste in niet geringe mate doch, zeide spreker en h; erover is men het vrij wel eens dan moet er ver plichte verzekering zijn. Op het parket van den off. van just, te Alk maar onderging Woensdagmiddag oen preventief gevangene een verhoor. Hij had Dinsdag terechtgestaan wegens mishandeling te Helder gepleegd. In tegenwoordigheid van den officier van justitie vond hij gelegenheid, in een onbe waakt oogenblik onverhoeds uit het raam te springen en door een tuin van het gerechts gebouw te ontkomen. Hij werd vruchteloos gezocht. Later is de ontvluchtte te Castricum door twee politieagenten aangehouden en naar Alkmaar teruggebracht. De gevangenis te Maastricht herbergt thans hooge gasten, een jonkheer en een baron, beiden Belgen. De eerste wordt verdacht van aanranding der zeden, de laatste van diefstal. Niet zeer adelijk. Een merkwaardige hoed. Te Hilvaren- beeck bezit iemand een hoed, die al 18 maal bij een huwelijk en 16 maal bij een begrafenis heeft dienst gedaan. By de viering van het kroningsfeest van wijlen Z. M. Koning Willem III schitterde hij in de optocht. Dagen, data en jaartallen zijn in den hoed te lezen. Dit merkwaardig hoofddeksel blijft steeds gratis ter dispositie der dorpelingen. De tachtigjarige weduwe Hoefman te Steenwijk, een arm en hulpbehoevend oudje, is Dinsdagavond treurig aan haar einde gekomeD. Eenige voorbijgangers merkten in hare woning een akelige brandlucht en toen zij hierop de deur openden, vonden zij haar half verbrand en dood op den vloer liggen. 1 Opmerking verdient, dat geen der buren geschreeuw of gegil heeft gehoord, zoodat dezen veronderstellen, dat de arme vrouw eerst be wusteloos is geworden, misschien door de doovefeolen die zij in een vuurtest had. Zaterdag vervoegde zich ten gemeente huize te Kerk Driel een paartje om huwelijks aangifte te doen: zij, een kreupel weeuwtje, hij een bejaard schaapherder, die van zijn prilste jeugd af geen andere bezigheden had verricht dan zijn schapen hoeden en verzorgen. Op de voorloopige vraag van den ambtenaar van den burgerlijken stand, hoe oud hij was, antwoordde de man dat hij het niet juist wist, doch giste „zoo wat om en om de vijftig." Bij 't nazien van 't geboorte-register bleek het, dat de man 61 jaar telde; „zoo oud ben ik niet, dat kan niet, dat is onmogelijk", zegt de schaapherderdoch om de zaak niet langer tegen te houden, wilde hij wel een jaar of vijf toegeven en deed het voorstel zijn leeftijd op 55 jaren vast te stellen. Dat was het uiterste Na re- en dupliek gelukte het eindelijk den ambtenaar, hem aan 't verstand te brengen dat hij niet kon huwen dan met inschrijving van zijn werkelijken ouderdom. Met een diepen zucht antwoordde de man: ,,'t Is goed dan zullen we toch maar trouwen, maar 't valt me niet mee." Lange gezichten bjj bruid en bruidegom; gelach aan de andere zijde. Een bewoner van don Amstelveenschen weg overkwam, volgens de „Echo", een der vorige nachten een niet onvermakelijk geval. Hij zelf werd namelijk voor een inbreker in zijn eigen huis aangezien. Het geval heeft zich aldus toegedragen. Achter hem woont een boer en die was drie, vier uur in den nacht hard aan het werk. Hf) moest den volgenden morgen naar de markt te Hoorn en pakte nu zijn waren in. De nachtwacht, die hiervan niets wist, kwam op zijn nachtelijke rondo daar voorbij. Hij ziet beweging op het land achter het heerenhuis en hoort ook een verdacht geluid. Uit alle macht begint hjj te schreeuwen: „Boer, or zijn dieven by je; ze willen by je inbreken. Kom er uit, er uiuiuit." De vrouw des huizes wordt wakker door het geschreeuw en hevig verschrikt maakt zij haar echtvriond wakkc-r. „Lieve hemel, man er zyu dieven; ze breken achter in." Deze, voor geen kleintje vervaard, springt het bed uit, trekt eenige noodzakeiyke kleedingstukken aan, neemt een dikken stok en begeeft zich naar buiten achter het huis. Nauweiyks is bjj daar gekomeD, of hy voelt zich door een paar stevige armen omkneld. Juist wil hy zich losrukken en den aanvaller zyn stok duchtig laten gevoelen, toen hy, door het geroep van„ik heb hem," dezen herkent als zyn buurman. „Nou, nou," voegt hy hem toe, „een beetje bedaard als 't u blieft. Ik dacht dat er inbrekers waren." „En ik dacht", antwoordt de boer, „dat uwes de inbreker was." Een oogenblik later lag de vermeerde inbreker weer rustig onder de dekens. De VI. Ct. meldt De vischstoomschepen in de Noordzee brengen in den laatsten tijd veel aan den hengel ge- vaugen makreelen mede en berichten van groote scholen van deze visschen, die zich op het oogenblik in de zuidelijke Noordzee ophoudeD In het voorjaar vangen de stoomschepen nu en dan makreelen in het sleepnet, wat nu in het geheel niet voorkomt, daar zich de scholen thans aan de oppervlakte bewegen, waar zij bij stil weer en voornamelijk bij zons op- en ondergang door geplas en kringetjes in 't water hunne aanwezigheid verraden. In dezen tijd worden zij slechts aan den hengel gevangen, wat eene zeer belangrijke visschertj is, daar de makreel een uiterst bijtende visch, en, in groote scholen aanwezig, gemakkelijk is te vangen. Men kon bij gunstige gelegenheid van den zomer dikwijls 20-25 stuks in een uur vangen. Voor aas bezigt men nu uitsluitend de zieh om het bovenste deel vau den hengelbaak draaiende kleine blikken schroeven, wier glinsteren de visch aantrekt. Tengevolge der crisus moest op verschillende beurzen verleden week reusachtig geofferd worden door alle klassen der maatschappy. De ex koning Milan van Servië, die, om zich over de smart zyner ballingschap te Parys wat heen te zetten, in de mynen speelde, liet daarin een S millioen zitten, en Yveth Guilbert verliest eveneens daarin een millioen. Er is melding gemaakt van de bekrachtiging van het tractaat tusschen China en Japan over de ontruiming van het schiereiland LiaoTong. Uit Washington wordt nu nog gemeld, dat beide regeeringen zyn overeengekomen de extra- vergoeding, welke China voor het teruggeven van dit schiereiland nog moet betalen, vast te stellen op 80,000.000 taels. Deze som moet den 16en November betaald worden. Zoodra de Japanners het geld hebben ontvangen, zullen zij terstond Liao Tong en Port Arthur ontruimen. De Turksche ambassade te Parys heeft de volgende nota ter kennis gebracht: Sedert eenigen tjjd maken buitenlandsche correspondenten be richten openbaar, waarin de toestand van Turkye in de meest donkere kleuren wordt afgeschilderd, nu eens leveren deze vernuftige geesten verhalen over samenzweringen, inhechtenisnemingen en executies, dan weer over moorden op Christenen, welker afmetingen varieeren volgens de persoon- lyke opvattingen van hen, die deze berichten geven; Met het oog op deze, met een bepaald doel les - gevoerde campagne, acht de ambassade zielp verplicht, het publiek tegen alle sonsatiewekkendf P geruchten te waarschuwen. De overheden moesten eenige plaatseiyko onlustei onderdrukken, welke niet de beteekeDis hadden die men daaraan gegeven heeft. Wat den alge meenen toestand van het Turksche keizerrijk®? betreft, zal de regeering niet te kort schieten üfl haar plicht en streng optreden tegen de ver stoorders der orde. Een buitenlandsch consul, die pas te KonstanF' tinopel is aangekomen, schildert de streek tusschetF' Erzeroem en Trebizonde af als een vols la gei woesteny. Alle Armenische steden en dorpen tei welke hy doortrok, lagen in puin; overal zag'</, hy hoopen onbegraven ïy'ken, en langs den weg vrouwen en kinderen in jammerlyken toestand, die zyn hulp inriepen. In Erzeroem en in d< onmiddeliyke nabyheid zyn moer dan duizen monschon vermoorddo komst van Shakir pacha™ horstelde de orde, maar hy kwam te laat om de] moorden te voorkomen. De gezanten te Konstantinopel zyD, volgens den| correspondent van de „Times", overtuigd, dat ii geheel Klein-Azië het leven der Christenen gevaai loopt. In Denemarken heeft een pachter, genaami Trock, een melkery ingericht naar de beste Hol landsche voorbeelden, met doelmatige vloeren die grondige reiniging en desinfecteering toelaten, en de noodige verwarming-en koeltoestellen in! de magazynen. Het doei dier inrichting, gelegen) te Snertinge by Jyderup, is; Goudsche - en Edam mer kaas te maken, van zöó goede qualiteit, datj zy de concurrentie met de echte kan doorstaan, Hjj stelt zich voor, voorloopig 260 a 800 duizend| pond kaas per jaar te produceeren. Deskundigen en leden van de pers zagen en| roemden zyne inrichting en keurden de kaas, Hun oordeel was: „'t is maar een oudbygeloofj dat de Hollanders betere Hollandsche kaas kunnen! maken dan een Deen, die er verstand van heeft." e Een jongen vond onlangs te Parys in eenige oude boeken, die hy voor een „prikje" had gekocht, eene waarde van 275.000 francs aan 6ffecten, Zyn vader, die er eenige van te Brussel trachtte te verhandelen tegen een derde van den prys, werd, daar men verdenking tegen hem begon te koesteren, in hechtenis genomen. Hy is nu even wel onmiddeliyk, toen bleek hoe hij aan het fortuintje gekomen was, weer op vrye voeten gesteld. De erfgenamen van den overleden eigenaar, die zyne effecten in een der door den jongen gekochte boeken, „Le Voleur" getiteld, (uit vrees voor dievenhad vastgespeld, zyn echter gevonden,) Of de gelukkige vinder nu ook nog iets krygen zal, wordt niet gemeld. Volgens de uitkomsten der jongste beroeps telling wonen er in Duitschland een millioenp1 meer vrouwen dan mannen. De juiste cyfers zyn 26.253.430 personen van het vrouweiyk geslacht tegen 25.405.934 van het manneiyke. Voor trouwlustige dames geen best land. Een onheil aanbrengende erfenis. Een dienstbode te Wiesbaden erfde onlangs van hare meesteres, een ongetrouwde dame, een som van 100,000 Mark. Maar dat geld bracht het arme meisje geen geluk aan. Zy geraakte er geheel door van streek. Zy begon teekenen van vervolgings waanzin te geven en die verschyn- selen werden steeds erger, zoodat men haar ten slotte naar een krankzinnigen gesticht moest brengen. Si' Lelden, 15 Nov. Ter markt werden hedenjSt aangevoerd: Ossen stuks i 116 a f 245 43 Stieren f48 af 210; Veulens stuks; f af 219 kalfkoeien f 105 a f 228; Melkkoeien f 106 a f 228; 276 Varekoeien f 87 D, a f 200; 362 Vette koeien f 115 a f 246; 471r Vette kalveren f 33 a f 76, 2 Magere kal veren 6, a f 15, 320 Graskalveren f 14 a f 62 788 Vette Schapen f 16 a f 31.00; 42 Schapen weide) f 13, a f 20, Paarden f af 142 Magere Varkens f 13 a f 22 Vette Varkens a. 238 Biggen f 3.— a f 12. Lammeren f Af OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan) onbekenden, verzonden in de 2e heiftH der maand October. Van de Cocksdorp. D. Nicolaas, Amsterdam. J

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2