n 852. Donderdag 21 November A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEPEELTE. Binnenland. ofc ter, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprü* Per 8 «taanden Voor dsn Bübö 80 Cts. Francper poii door ge heel Nidibulnd 46 Cts. Naar Annrersa en andere landen met verhooging der porto's. Mvertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pt"V* der AdvertentiSn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. lBONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worde» aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Buna op Tim GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een BROCHE den vorm van een hoefijzer en voorzien n negen pareltjes, gevonden op de stoep voor n winkel van A. Dros Az. te den Burg. GEVONDEN VOORWERPEN. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt kend, dat nog steeds ten Raadhuize berus- nde zijn, de navolgende gevonden voorwerpen, i: een zwart lederen portemonnaie, inhoudende dubbeltje en 3 centen; een houten tabakspijpje met beenen mondstuk een koperen stop van een kraan; drie huissleutels; een tweeslag granaten ketting met gouden slot een paar witte kinderhandschoenen; een paar tricot handschoenen een zwart boezelaartje; een lederen riem met koperen gesp; een tabaksdoos inhoudende eenig tabak. Rechthebbendon worden verzocht een en ander snog ten spoedigste af te halen. Voorts worden belanghebbenden er op gewezen, t bovengenoemde voorwerpen, gratis zjjn rug te bekomen. Texel, den 19 November 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Doorvoer varkens door België. De BURGEMEESTER van T e x e 1, Gezien het schrijven van den Commissaris der oningin in Noord Holland Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat reehtstreeksche doorvoer door Belsil, zonder 'erlading, van varkens uit Nederland, bestemd lar Frankrijk, via Esschen, is toegestaan. Texel, 18 November 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 20 November 1895. R. Roeper, onderwijzeres alhier, welke ilangs voorkwam onder het drietal ter anoeming voor eene dergelijke betrekking te msterdam, vinden wij thans weder vermeld het drietal ter benoeming van derde onder- ijzeres aan de o. 1. s. Ie klasse No. 86, daar. - Wij willen onzen lezers er evenals het at^rige jaar aan herinneren, dat tengevolge i winterdienst van de stoomboot „Ada" ook onze postverzending eenige wijziging is komen en wel als volgt: Met de boot 's morgens te 7.30 wordt ver binden wat den vorigen dag ter post is bezorgd: j| te Burg vóór 's avonds 10.50. je f Cocksdorp Waal Oosterend Den Hoorn Oudesehild 's middags 3.15. 4.30. 's avonds 10.00. 's morgens 5.50 van denzelfden dag. 's morgens 7.20 van denzelfden dag. Met de boot 's middags 2.15 wordt ver zonden wat dien dag ter post is bezorgd: te Borg vóór 's middags 1.20. Waal ook van de Koog's mid. 1.5. Oosterend vóór 's middags 12,25. Oudesehild 2. De bestelling van de post geschiedt 's mor geus door de latere aankomst der boot algemeen iets later, doch direct na aankomst te Oude sehild, Burg, Waal, Oosterend, Cocksdorp en den Hoorn. Des middags na aankomst direct te Oudesehild, Burg, Waal en Oosterend. In het postverkeer op het eiland is deze wijziging door den winterdienst gekomen: hetgeen naar de Koog en omstreken wordt verzonden moet des avonds met de post naar Oosterend te Waal zijn aangekomen, aangezien de bestelling vandaar naar de Koog aanvangt 's morgens te 6.50. Hetgeen voor de Koog met de post 's mor gens te 11 uur te Waai aankomt, blijft ter bezorging tot den volgenden dag liggen. De opgegeven tijd is plaatselijke tijd. Het aantal telefonische verbindingen op Texel, zoo meldt men aan andere bladen, zal eerstdaags weer met eene nieuwe worden uitgebreid, in hoofdzaak voor den postdienst bij ijsgang. Het punt van vertrek en aankomst der ijsvletten, het Horntje, zal in gemeenschap worden gebracht met het postkantoor. Men gelooft dat het postvervoer te land daardoor zeer zal worden bespoedigd, omdat de aankomst der booten nu terstond op de verst verwijderde dorpen kan worden meegedeeld. Den Hoorn, 16 Nov. Vroeg de vlekziekte onder de varkens ook hier dezen zomer nogal slachtoffers, dat ook nog goede exemplaren gespaard bleven, bewijst de slachtmaand. In de vorige week toch werden twee exemplaren uit dat dierenrijk geslacht waarvan de eene een gewicht van 488 en de andere van 501 pond vertegenwoordigde; nog zwaarder was het varken, hetwelk heden bij den heer D. Bruin werd afgehouwen, dat beestje woog niet minder dan 525 ponden. Oudeschild, 18 Nov. Onder leiding van den Heer Lips, zal hier door een jongelings- vereeniging de gymnastiek beoefend worden. De jeugdige vereeniging draagt den naam van „Sparta." De verzending van garnalen naar het buitenland zal in deze week een aanvang nemen. Het koken der garnalen zal in dezen winter wel hoofdzakelijk aan boord der schuiten ge schieden. Oosterend, 19 Nov. De heer P. v. d. Vis is, ter vervanging van den heer M. Bas, benoemd tot diaken bij de Ned. Herv. Gem. alhier. Tot ouderling is herkozen de heer F. v. d. Vis. Op den jongsten verjaardag van H. M. de Koningin wapperde de driekleur van de buitensociëteit „Trou moet blycken", te Haarlem. Toen de kastelein 's avonds de vlag Wilde inhalen, was zij afgescheurd. Beschuldigd dit feit te hebben bedreven, stond voor de rechtbank te Haarlem terecht de 17-jarige Johannes Kruiff, een socialist, en het bleek, dat hij, zooal niet daaraan schuldig, in ieder geval de vlag had medegenomen. Als reden voor de afscheuring werd opge geven, dat een zijner kameraden eene wond aan de hand gekregen had, en er een doekje noodig was om die te verbinden. Dat was dus terecht „een doekje voor het bloeden." Een prettig feestje. Een zanggezelschap te Nieuweburg (Fr.) hield een feestavond. Het slot van het feest waseen algemeene vechtpartij onder de leden. Het ging er zoo erg toe, dat de Marechaussee geen kans zag de vechtenden met de sabel te scheiden en genoodzaakt was met de revolver te dreigen. Met flesschen stoelen en banken sloeg men als razenden op elkander in. De 8000 prijzen der tentoonstellings-loterij zijn in eene der zalen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam tentoongesteld. De bezoekers dezer expositie zoo schrijft men en met name de bezitters van loten zullen niet klagen over de keuze der voorwerpen. De verzameling herinnert inderdaad aan het beste, dat de wereldtentoonstelling te zien heeft gegeven, en de deelnemers in de loterij zouden zich in moeielijkheid tot het doen eener keuze bevinden, indien zij hadden aan te wijzen welken prijs zij liefst op hun lot toegewezen zouden zien. De tentoonstelling blijft denkelijk tot den trekkingsdag, 13 Januari, geopend. Het schijnt een eigenaardigheid onzer financieele hervormingen te zijn, zegtdeD.Ct. overbelastingen sprekende, dat de belastingen veranderen en drukkender worden en toch minder opbrengen. De bedrijfsbelasting drukt zwaarder, maar rendeert minder dan het patent, hetwelk zij verving en ook de nieuwe per- soneel-wet, die de minder gegoeden vooral zal treffen, zal een millioen of twee minder aan de schatkist afwerpen dan de tegenwoordige. Die millioenen kunnen nochtans niet gemist wordenandere belastingen zullen er dus voor geheven moeten worden en wat de een of ander door de hervorming mocht hebben ge profiteerd zal hij dan dubbel moeten terug geven. Een nobel landeigenaar. Een landeige naar in Friesland, Fries van geboorte, thans won ende te 's-Gravenhage, vertoefde deze week in Friesland, om de pacht te ontvangen van zijne boerderijen. Een boer trad binnen en legde f 1200 op tafel, die hij als pacht schuldig was. „Daar is f 400 te veel", zei de eigenaar der boerderij. In de Friesche taal antwoordde de boer„Mijnheer, dat kan niet waar wezen, mijn vrouw en ik hebben van morgen het geld driemaal nageteld." De eigenaar antwoordde, dat zulks wel waar zou zijn, maar dat hij hem f 400 wenschte te schenken, terwijl ook in de volgende 5 jaren de pacht niet meer dan f 800 zou bedragen. De boer was bijna sprakeloos van blijd schap. (U. D.) TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1