Buitenland. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, zou in hot begin dezer woek de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal over het kieswetontwerp bijeenkomen tot vaststelling van het voorloopig verslag der Kamer, zoodat de verschijning er van binnen kort kan worden te gemoet gezien. In Friesland's noordoosthoek heerscht op onderscheidene plaatsen het miltvuur onder het rundvee. Er zijn veehouders, die van 3 tot 8 stuks aan deze ziekte verloren. Hoe er in Amsterdam gebouwd wordt blijkt uit het volgend berichtje in de Amst. Ct. „In de Wijttenbachstraat te Amsterdam, zijn van de daar staande 200 perceelen niet minder dan 185 benoden- en bovenhuizen on bewoond, omdat verscheidene van die perceelen aan 't verzakken zijn. Men schrijft van Urk: „Een groot deel onzer visschersbevolking— hoe gehecht ook aan haar klein stuksken geboor tegrond is niet meer zooals vroeger tevreden met hare woonplaats. Hoe gunstig Urk ook gelegen zij voor de Zuiderzeevisschers, voor de Urkers zeiven, die bijna allen op de Noord zee ter vischvangst gaan, is dit niet het geval. Zeilen zij des Zondagsnachts van Urk naar de Noordzee of des Zaterdags weer terug, dan verliezen zij allicht twee dagen, waarin zij hun beroep hadden kunnen uitoefenen. Wel iswaar blijven vele visschers twee of drie weken afwezig, maar ook dat heeft zijne na- deelen. Bovendien zijn zij in den winter tot wekenlange werkloosheid genoodzaakt door het ijs, terwijl, waneer zij met hunne vaar tuigen te IJmuiden of te Nieuwediep zijn, hun bedrijf meestal kunnen voortzetten. „Om die reden heeft dan ook, vooral in den laatsten tijd, menig huisgezin zich metterwoon daarheen begeven en zijn nog vele anderen voornemens naar IJmuiden te verhuizen, wan neer in het volgend jaar de nieuwe visschers- haven aldaar gereed zal zijn." Gevaarlijke plaatsen. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd veelvuldig voor komende branden onder Bergschenhoek en Bleiswijk, worden pogingen in het werk gesteld, om eene premie van f 500 te kunnen uitloven voor het aanwijzen van de(n) stichter(s). De gemeenten Bleiswijk, Berkel, Berschenhoek en Hillegersberg zonden daartoe ieder f 50 als bijdrage, en de drie betrokken brand-assuran- tiemaatschappijen ieder f 100. In het Zaterdagochend vei schenen num mer van het „Landbouw Weekblad" trekt dr. L. Mulder, oud-hoofdredacteur van de „Landbouw Courant" te velde tegen de proef nemingen, door dr. Klimout volgens mede- deelingen in de „Chem. Revue ueber Fett und Harz-industrie" genomen, om „kunstmelk" samen te stellen. Dezen geleerden zou het min of meer gelukt zijn „kunstmatig schei kundig echte koemelk" te fabriceeren. De schrijver breDgt hulde aan dr. Klimout's com bineervermogen, doch noemt „echte koemelk langs scheikundigen weg" eenvoudig klinklaren onzin. Natuur gaat boven kunst, dit is de slotsom, waartoe dr. Muller komt, en welk een afkeer hij heeft van die „kunstmelk," blijkt wel uit de onderteekening van het door hem geschreven stuk, waarin hij zich noemt een „aartsvijand van Osseboter en consorten." Aan het slot der discussie op de algemeene vergadering van het Ned. Ond Gen. over het vraagpunt „hoe kan door samenwerking tusschen school en politie de baldadigheid der straatjeugd worden bestreden is de toezegging gedaan dat over dit belangrijk onderwerp eenige stellingen zouden worden geformuleerd, die als leiddraad konden strekken bjj de bespreking er van inde afdeelingsvergaderingen. De volgende stellingen zijn den afdeelingen ter overweging gezonden, met verzoek vóór Maait den uitslag mede te deelen. 1. De bestrijding van het wangedrag der kin deren op den publieken weg behoort tot de taak der opvoeding. 2. De onderwijzer moet in het belang zijner leerlingen kennis nemen van hun wangedrag op straat, wanneer hy door politie of burgerij hier omtrent wordt ingelicht. 8. De onderwijzer zjj volgens de wet bevoegd, wangedrag door zijne leerlingen op straat gepleegd, te behandelen als dergelijke overtreding in de school. 4. Bij de overweging door de rechterlijke macht, of een schoolgaand kind zal worden gestraft, of tot dwangopvoeding veroordeeld, dient het advies te worden ingewonnen van den onderwijzer van dat kind. 5. Voor niet-schoolgaande kinderen (tot den 16-jarigen leeftijd; is arrest in eene „verbeterschool" een gewenscht correctiemiddel. 6. Het geregeld toezicht op zulke gestraften zjj dan opgedragen aan daarvoor afzonderlijk aangestelde en bezoldigde onderwijzers, die zich voor zulk eene taak hebben aangeboden. Te Wolvega (Fr.) werd Woensdagavond eene verkooping gehouden van eigendommen van de familie K. de Jonge, ten overstaan van den notaris Bartolotti Rijnders. De eigen dommen waren met hypotheken bezwaard, en algemeen was nu de opinie, dat genoemde notaris bij den hypotheekhouder had aange drongen tot verkoop. Nu is de heer B. R. door de quaestie tusschen polderbestuur en ingelanden ver van populair geworden. Een groot publiek van alle richtingen trok naar het verkooplokaal, en niet lang duurde het of luide werd de notaris uitgejouwd. De menigte werd al meer en meer opgewonden, en de politie moest tusschenbeide treden om den notaris voor mishandeling te vrijwaren. Een groentenkoopman uit de Pieter Vlaming straat te Amsterdam, die, wanneer by uit is, met kar en paard zijn klanten bedient, en van tjjd tot tjjd, eenige borrels „oude klare" naar binnen jaagt, zoodat hfj, steeds in beschonken toestand thuiskomende, zjjn vrouw mishandelt, en daarbij de eigenaardige gewoonte heeft haar op een stoel vast te binden, was voor een paar dagen in de Kattenburgerbuurt bezig met zijn waar aan den man te brengen, toen een zestal vrouwtjes haar toorn over hem begonnen uit te storten. Het paard werd van den wagen gespannen, de wielen er afgenomen en aan den viervoeter zoowel als aan de wielen een plaatsje bezorgd achter het huis van de ouders der vrouw, welke in die straat woonden. Of nu de schoonouders met deze wijze van bestraffing hoogeljjk ingenomen waren, mag nau welijks worden verondersteld, maar zeker is het dat de groentenkoopman de politie te hulp riep en na wielen en paard weer te hebben gebracht daar waar zjj behoorden, zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten maakte, echter niet dan gevolgd door een massa menschen die hem allerlei lief lijkheden naar het hoofd slingerden. Of de woestaard nu van zjjn zonderlinge liefhebberij zal genezen zijn, valt te betwijfelen. De veehouder L. S. ten Cate, Boven- knijpe (Fr.) heeft een proef genomen met het inkuilen van aardappelen in gras. Eene hoeveel heid aardappelen werd neergelegd in eene opening van een hoop ingekuild gras en daarna weer met een laag gras bedekt. Na ruim 8 weken werden de aardappelen weer te voorschijn gehaald. Ze waren door de broeiwarmte van het gras gekookt, ze hadden het aanzien van vijgen en waren doortrokken met den geur van ingekuild gras. Zoowel het rundvee als de varkens aten de aardappelen met graagte, zoodat de proef zeer goed gelukt is. Er wordt wel eens beweerd, dat de gevangenen het te goed hebben, en hieraan schrijft men het voor een deel toe, dat er zooveel recidivisten zijn. Een voormalig direc teur van een gevangenis, de heer Schiebelhout, schrijft in het „Rotterdamsch Nieuwsblad" zijn ervaringen te hunnen aanzien mede. Er zijn er, die voor de 12e, 13e en 14e maal gevange nisstraf ondergaan, en onder deze zijn er, die er openlijk voor uitkomen, dat men hun toch niet meer kan geven dan celstraf. Wat tot hen gesproken wordt of hoe zij behandeld worden, baat niets. Nu zou ik, zegt de heer S., beginnen met den recidivist voor de eerste maal, het genot van boter en koffie te ont houden, en bij 2e en latere herhaling hem niet één enkel kantine-artikel toestaan. En wanneer hij dan den hem opgelegden arbeid in de cel niet volbracht moest de directeur der gevangenis de macht hebben, den delinquent daarvoor onmiddellijk te straffen, zooals dit vroeger reglementair was gebruikelijk. Dat dit baat, mag men afleiden uit hetgeen hy volgen laat. Ik heb er menig eentje van zijn brutalen onwil en verzet tegen de orde genezen, en deze oude jongens nemen thans nog eerbiedig de pet of den hoed af, als ze den ex-directeur op 's levens weg ontmoeten. Aan het „L. D." ontleenen wfj het volgende „Aangezien bij sommige personen de meening schijnt te bestaan, dat door de opheffiDg van enkele betrekkingen van het personeel der hulp diensten by de zeemacht, de vooruitzichten op bevordering voor jeugdige matrozen aanmerkelijk zouden zijn beperkt, is het wenschelijk omtrent el een en ander eenige inlichtingen aan belangheb beDden te geven. Zooals bekend is, kunnen jongelingen van der leeftijd van 18'/t 16 jaar, die lust en geschikt heid voor den zeedienst hebben, aan de Kweek school voor Zeevaart te Leiden geplaatst worden. Geheel kosteloos ontvangen z(j daar hun eersteL' opleiding tot matrozen by 's Rijks zeemacht, er in die betrekking bestaat voor hen, die zich onderscheiden door goed gedrag, fjver, en ge schiktheid voor hun vak, ruimschoots de gelegen heid om op te klimmen. Een oppassende jongen toch, die op zjjn 17e jaar de opleiding als licht matroos verlaat, kar op den leeftyd van 22 jaar reeds kwartiermeester (korporaal) zjjn. Van zijne geschiktheid hangt het dan verder slechts af om in betrekkelijk korten tfid op te klimmen tot bootsmansmaat, bootsman, schipper en opperschipper. Eveneens hebben jeugdige schepelingen eene zeer goede toekomst als zfi zich toeleggen oppe het artillerievak, daar ook daarin vry spoedig o: de graad van korporaal-konstabel kan bereik; E worden en vervolgens by gebleken geschiktheicev die van sergeant konstabel, konstabel majoor efflt opper-konstabel, (adjudant-onderofficier). ila: Eindeiyk nog kunnen oppassende matrozen, die minder lust en aanleg hebben voor bovengenoemde betrekkingen, in de gelegenheid worden gesteld zich te bekwamen voor hofmeester of kok, timmerman, bottelier, ziekenverpleger en schrü ver, en ook dan opklimmen tot den graadln van sergeant majoor, of, wat de twee laatsten betreft, tot dien van sergeant. er (t )c Groote diefstal te Brussel. - Zaterdag kwam de directie der „Sociétó generale pour favorisei l'industrie nationale* te Brussel tot de ontdekking, dat te haren kantore een groote som was ont vreemd. By onderzoek bleek het, dat er in de kas een tekort was van 2,616,000 franken. Het geld was verduisterd door den kassier, die zich onmiddeiyk uit de voeten had gemaakt, doch donzelfden dag te Par fis door eenige agenten werd gearresteerd. By het verhoor, dat hy on- middeliyk onderging, verklaarde hjj, dat hy het bedrag, dat in de kas ontbreekt, heeft verloren ten gevolge van speculaties aan de Parysche en Brusselsche Beurzen. In de steden der Groote Antillen, schryit de thans te Havana vertoevende directeur dei Madridsche „Imparcial", zyn vele jongelieden, die in hun hart den Cubaanschen opstand zyn toe-os gedaan, maar den moed missen, om mede de wapens op te vatten. Van hun verloofden hebben zy daarom ieder een vrouwenhemd ten geschenke gekregen, waarop hatelykheden over hun lafhartig heid zyn geborduurd. Met „de liefde" zal het nu ook wel uit zynl Het kleinste dorpje in Duitschland, Ehraus dorf bij Alt-Döbern in den Niederlausitz, teil vyf inwoners. De een is de houtvester, de tweede de burgemeester, de derde de veldwachter, de vierde houdt een herberg 6n de vyfde een winkel, Een aardige vracht. Van de hoeveelheden, die een transatlantische stoomboot wel kan bergen, kunnen velen zich geen voorstelling maken. De „George" die dezer dagen van New-York te Liverpool binnenkwam, had aan boord; 750 runderen, 9000 schapen, 3000 vierendeelen van runderen, 136000 schepel tarwe, 900000 schepel rogge, 550 b. katoen, 2000 zakken meel, 180(1 zakken lynkoeken, 35000 vaten met pekelvleescb, 300 vaten en bussen proviand, 900 zyden spek 3500 vaten hars, 700 vaten druivensuiker, 100C kisten met geconserveerd vleesch, 300 pakken j.q zeep, 400 vaten was, 300 vaten met vleeschf extract, 1000 vaten smeer, 100 tons notenhout, 3000 pakken azfinzure kalk, 150 vaten zink-oxydej en 10000 pakken kuiperswaren 1 Wel is waar isT" deze lading de grootste die tot dusver ooit degl haven van New-York heeft verlaten. Nadat de president van eene rechtbank het openbaar gezegd heeft, dat het laatste Seda 2-

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2