Buitenland. Marktberichten. Een partü teste oude steen, Kanatnizen ii diverse soorten, Pnrmerender Ovenvloeren. P REDIKBEÜBTEN. ADVEBTENTIÉN. Een politieagent te 's-Gravenhage kwam onlangs als schoenmaker verkleed in een bier huis zonder vergunning, trok allerleelijkste gezichten en vroeg een glas water, dat hem bereidwillig gegeven werd. Een beetje jenever of brandewijn zou de genezing voltooien en ook dit werd hem gegeven, maar voor 5 centen. De man maakte proces-verbaal op. Zoowel de president der rechtbank als het O. M. gispten ten sterkste deze manier om een drankwetovertreding te constateeren. Tegen de wet was evenwel gezondigd en dus vorderde het O. M. een geldboete. Naar aanleiding hiervan wordt de vraag gedaan Als brandewijn of jenever als geneesmiddel uitgereikt wordt en men tegenover iemand die het betalen kan dat niet gratis doet, is dat zondigen tegen de drankwet? Door een noodlottig toeval geraakte op den avond van den 17den dezer de heer J. Schilder, te Spierdijk, onder Spanbroek, oud-wethouder van die gemeente en lid van verschillende waterschapsbesturen, in een sloot en werd eenigen tijd daarna door de hem zoekenden gevonden. Hoe dikwijls en op hoe velerlei wijzen men ook is gewaarschuwd, bleek ook hierbij weer de oude volksoverlevering te sterk te zijn. De burgemeester van Obdam aldus meldt men aan de „Haarl. Ct." gaf bevel, dat het lichaam alleen door de politie uit het water moest worden gehaald. Met het halen en komen dezer beambten vorliep ongeveer twee uur. Stad Almeloo heeft de treurige eer de plaats te zijn, waar per hoofd het meest sterke drank gedronken wordt van ons geheele land. Heusden in Noord-Brabant en Veur in Zuid- Holland komen het nabij. Almeloo bezit dan ook „slechts" 66 kroegen (het maximum volgens de drankwet is 34); per hoofd wordt „maar" f 40.90 aa» drank uitgegeven of gemiddeld per gezin voor drie gulden per weekZoo ongeveer is de rekening. 't Is nog al kras. Op de heerlijkheid Aldendriel te Mill (Limburg) is door een ingezetene uit Nijmegen een ganzenfokkerij opgericht. Reeds zijn een 300 dezer vogels gehuisvest, welk getal nog dagelijks door aanvoer uit Beieren en Italië wordt versterkt. Voor de broeding worden kalkoenen gebezigd; men stelt zich voor het aantal tot 1000 op te voeren, waarna een geregelde handel tot verzending van dons en vogels in het leven zal worden geroepen. De „Meerbode" meldt: Velen in en buiten Haarlemmermeer kennen de familie Koppes, vroeger landbouwer op "Wildenhorst aan den Sloterweg in den Haar lemmermeerpolder. Nadat genoemde familie besloten had de boerenplaats te verkoopen, werd de 2e zoon, oud 19 jaren, het vorige jaar naar Rumenië gezonden, en staat thans aan het hoofd van het landbouwbedrijf van een der polders, op last van de Rumenische regeering aan den Donau drooggemaakt. De oudste zoon, 21 jaren, staat sinds het voorjaar aan het hoofd van eene inrichting voor zuivelbereiding, te Gibson County (N. Amerika), na te Londen en te Berlijn onderwijs te hebben genoten. De jongste zoon is op een school voor zuivelbereiding te Bolsward, en nu heeft de vader de betrekking van chef aanvaard van een groote landbouwonderneming bij Edinburg in Schotland. Flinke luidjes. Men schrijft: Sinds eenigen tijd ismen in de gemeenten Maasbracht en Montfoort onder toezicht der Nederlandsche Heide-maat- schapprj bezig met het aanleggen van vloei- weiden. De proefweide der gemeente Maasbracht is al gereed en met die van Montfoort is men druk bezig. Dezer dagen werd door een opzich ter der Nederlandsche Heide-maatschappij in de onmiddellijke nabijheid der aan te leggen gronden, in het Putbroek, ook mergel gevonden, die van een zeer goede hoedanigheid is. Van hoeveel waarde het vinden van die mergel is voor de nieuw aan te leggen gronden, kan men eenigszins nagaan, wanneer men weet, dat die lage gronden alle kalk-arm zijn. Het is merkwaardig hoe weinig men nog op de hoogte is van den toestand van den Neder- landschen bodem en hoe weinig men zich tot dusverre nog aan het onderzoek daarvan heeft laten gelegen liggen. Nu zijn de bovengenoemde gemeentegronden nog bijna woest en brengen weinig of niets op, terwijl een volgend jaar de aangelegde weiden wellicht reeds duizenden kilo's hooi zullen opleveren, met behulp van het thans nutteloos wegstroomende water en de in de nabijheid gevonden mergel. Een lief vrouwtje. Men schrijft uit Diever aan de „Asser Ct.": Het volgende houdt hier thans aller tong bezig. De huisvrouw van zekeren O., te Witte- veen ging jl. Donderdag naar Meppel om eenige boodschappen te verrichten. Ook zou zij bij iemand f 60 betalen. Des avonds bij de aan komst der snik uit Meppel stonden hare vijf nog zeer jeugdige kinderen hunne moeder op te wachten en tuurden met blijde gezichtjes naar de deur der passagierskajuit, doch helaas hunne moeder kwam daaruit niet en is tot heden nog niet teruggekeerd. De te betalen f 60 zijn niet terechtgekomen. Een later bericht meldt, dat O. een briefje van zijn vrouw heeft ontvangen uit Amsterdam waarin zij hem mededeelde, dat zij de reis naar de nieuwe wereld ondernam en hem aanmaande goed op de kinderen te passen. Aangaande de enorme uitbreiding der tuber culose onder het vee, wordt door het veeartsenjj- kundig staatstoezicht in Duitschland medegedeeld, dat aldaar ten vorigen jare in 290 abattoirs aan tuberculose lijdende zijn bevonden28 paarden, 67.984 runderen, 504 kalveren onder de 6 weken, 836 schapen en geiten en 25 377 varkens. Afgekeurd voor de consumptie wegens tuber culose werd het vleesch van 3020 runderen en ten deele het vleesch van 2616 runderen. In de Bank van Engeland vond Zaterdag om elf uur een transactie plaats, die weer bewijst hoe Londen nog altjjd het middelpunt der geld markt is. De vertegenwoordiger van China droeg aan den vertegenwoordiger van Japan een wissel over ten bedrage van 4.900.000 pond sterling. De zaak had het volgende verloopDe hoofdkassier der Bank, de heer Bowen, had den wissel reeds klaar gemaakt. Toen de vertegenwoordiger der Oost-Aziatische mogendheden waren aangekomen, overhandigde hjj den wissel aan den Chinee schen gezant, die op zijn beurt met een diepe buiging den wissel aanbood aan den Japanschen gezant. De Japanner gaf hem daarna aan den kassier terug, die hem voor Japan in bewaring hield. Japan heeft op dit oogenblik zeven en dertig mülioen pd. st. by de Engelsche Bank staan. In Berlijn is een vermakelijk geval voor de rechtbank behandeld. Een heer, die vergezeld van zijn hond in een rijtuig een rjjtoertje had gemaakt, werd voor het vervoer van zijn hond 25 pfenning berekend als zijnde bagage. De heer die zich beleedigd ge voelde, dat zijn hond als bagage betiteld werd, betaalde onder protest en stelde een actie in tegen den koetsier. Voor de rechtbank werd de koetsier in het gelijk gesteld, de heer ging in hooger beroep en vond eindelijk voor het hooger Hof wjjsheid en rechtvaardigheid. Het Hof verklaarde, dat een dier dat uit zich zelf beweegt, geen bagage is. De hond is hierdoor eervol gerehabiliteerd en de koetsier werd veroordeeld tot een mark boete. In een deftig koffiehuis te Weenen kwam dezer dagen een werkman en bestelde een glas bier. De kellner, die deze klant niet „fijn" ge noeg vond, weigerde het hem te brengen en de eigenaar van het koffiehuis gaf zijn bediende gelijk. Toen noodigden een paar heeren den werkman aan hun tafeltje en bestelden en be taalden een glas bier voor hun gast. De koffiehuishouder werd woedend daarover. Hf) begon te schelden en te razen; vele anderen schreeuwden tegen hem in, en er was een alles behalve voornaam kabaal in het deftige koffiehuis. 's Avonds kwamen er een paar honderd werk-1 lieden b(j kleine groepjes tegelijk in de zaal. Zjj n.imen plaats aan de tafeltjes, bestelden en be taalden ieder een glas bier; maar zjj bleven den geheelen avond zitten. Zoo was er geen plaata voor meerverterende bezoekers, tot groote schade van den koffiehuishouder. Deze ging den volgenden dag naar het arbeiders blad, om bekend te laten maken, dat hjj den werkman, dien hij beleedigd had verschooning vroeg. Reclame. Een Belgische winkel, die op afbetaling verkoopt, belooft in groote advertenties om klanten te lokken, allerlei voordeelen. De meest curieuss zfjn wel de toezegging, dat zieke of werklooze klanten niet om betaling gemaanc zullen worden, dat de gekochte waren van wege de onderneming tegen brand verzekerd zjjn er dat de kooper en zijn gezin kostelooze genees kundige hulp zal ontvangen. „Als dat niet lokt, lokt niemendal." Vooral de laatste belofte doel de deur toe. In de hoofdstad van Colorado, Denver, was voor eenige maanden de laaste Amerikaansche „Messias" verschenen. Hij genas er zieken alleeo door het geloof, en de geneesheeren konden z(jn wonderen evenmin verklaren als de negers, die een grenzenloozen eerbied voor hem hadden, ooi wjjl hfj weigerde eenige belooning voor zp diensten aan te nemen. Zjjn naam is Francis Schlatter en in zjjn uiterlijk bootst hij de bekende afbeelding van den Messias trouw na. Nu is hjj echter plotseling uit Denver verdwenen, in de stad heerscht hierover groote ontroering. Hij liet een briefje achter in het huis waar hij zijt||| intrek had genomen; „Mijn zending is vervuld!' de Vader roept mij, goeden dag. Francis Schlatter." Men zegt dat hjj gezien is in d< bergen van Colorado, biddende en vastende. Aai de zuiverheid van de motieven zijner daden word niet getwijfeld. Zondag 34 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr van Zweden 's Avonds 6 uur de Hr van Zweden Oocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Donderdag 28 November. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden (Bijbellezing.) Leiden, 22 Nov. Ter markt werden hedei aangevoerd; Ossen - stuks f 116 a f 24S 38 Stieren f 51 a f 192Veulens stuk4 f af 177 kalfkoeien f 100 a f 230 Melkkoeien f 100 a f 280; 285 Varekoeien f 8i a f 186; 312 Vette koeien f 116 a f 248; Vette kalveren f 35 a f 80, 9 Magere kal veren 15, a f 22, 295 Graskalveren f 13 a f 6i 1048 Vette Schapen f 16 a f 33.00; 110 Schapet weide) f 13, a f 21, Paarden f a f 156 Magere Varkens f 13 a f 20 Vette Varkens a. 228 Biggen f 2.50 a f 12. Lammeren f f Voor de vele bewijzen van deelneming, zo van hier als elders ontvangen bi] het overlijd® van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, NEELTJE BOOGAARD, weduwe va Maarten Veeger, betuigen wjj onzen hartelgkei dank. Namens allen, C. M. VEEGER. Texel, 24 Nov. 1895. TE KOOP; in JAN Jz. BRUIN,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2