N0,. 855. Zondag 1 December A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ell en Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspryi per 3 maanden Vouc dsn Burs 80 Ct*. Francs per pest door ge heel Nkdbblans iï Cta. - Naar Asssriea «n andere landen met verhooging der porto's. AdvertentlSn vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prpt der Adverientién Van 1 tot I regels 80 Ots. - Iedere regel meer 3 Cts. Groot# lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewttsnommere S Ote. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worde» aangenomea bij de Uitgevers LANQEVELD DE ROOU, Parkstraat, Borg op Taxie. TEXEL, 30 November 1895. Of 'tnu juist de geschiktste tijd is om te herinneren aan het betalen van belastingen, zouden wij zelve niet gaarne willen onder schrijven, doch dat de tijd daarvoor weder daar is, is buiten tegenspraak. Ter besparing van onnoodige uitgaven maken wij belanghebbenden daarom indachtig, dat uiterlijk in de komende week, ten volle moet worden aangezuiverd het verschuldigde in de grondbelasting, en minstens de helft in de bedrijfsbelasting. Wie zulks verzuimt, beloopt de kans, dat hem zoo omstreeks den Sint-Nicolaas-dag als surprice wordt tehuis bezorgd eene „waar schuwing" tot betaling van bovengenoemde belastingen, waarvan de kosten zijnals bekend. Een ieder doe dus met deze „gratis-waar schuwing" zijn voordeel. Men schrijft van hier aan de „Tel.": Men ziet aan het strand van ons eiland tegenwoordig dikwijls groote witte vogels vliegen, die men in vroegere jaren slechts zeer zelden mocht aantreffen. Zij behooren tot het geslacht der rotspelikanen (SulaBriss) en dragen den naam van Jan van Gent (Sula Bassana Illigi. De rotspelikanen behooren tot de orde der roeipootige vogels (Steganopodes), dat zijn vogels, waarvan de teenen der pooten alle vier door volledige zwemvliezen verbonden zijn. Zij ouder scheiden zich door een zeer krachtigen snavel, die langs de randen van fijne inkervingen voorzien is; door lange spitse vleugels; door een aan zijn binnenrand kamvormig ingesneden nagel aan den middentoon en door een staart, welks middelste stuurpennen verreweg het langst zijn. De „Jan van Gent" is bijna geheel wit, (alleen de groote slagpennen zijn zwart), en bewoont het geheele jaar door de rotsachtige kusten van noordelijk Europa. Slechts bij zware stormen dwaalt hij naar 't zuiden af en wordt ook aldus enkele malen aan ons strand aangetroffen. Nog zeldzamer treft men hier exemplaren aan van den zwarten rotspelikaan. Waal, 28 Nov. - Gisteren middag waren eenige bewoners van ons dorp getuigen van een zeker niet alledaagsch voorval. Het jonge paard van den Heer X. boog zijn kop over het hek heen en wist met zijn lippen de deurschel te grijpeD. Een geducht geschel volgde en de dochter des huizes kwam ijlings toeloopen. Bij h6t openen der deur natuurlijk Tableau. Den Hoorn, 29 Nov. Gisterenavond hield de Vereeniging „Leering en Genoegen" alhier, hare tweede bijeenkomst. Als spreker trad het eerst op de Heer Heep, met een stukje, getiteld „Henoch Arden", door Tennyson; de doodelijke stilte gedurende de voordracht en het handgeklap na afloop daarvan, getuigde hoezeer deze voordracht voldeed. De tweedespreker, de Heer Schaap, wist de lachlust der aanwezigen op te wekken door een voordracht, getiteld „de Gouden Zuil"; evenzoo de Heer A. Boon met de voordracht „een mislukte Minnaar", terwijl ten 'slotte de Heer Dogger nog een tweetal bijdragen ten beste gaf. Vele jonge lieden traden dezen avond als leden der VereenigiDg toe. De voorzitter die in zijn sluitingsrede een woord van dank bracht aan de leden voorde goede opkomst op hedenavond, merkte op dat de Vereeniging zeker haren rechten naam draagt, want als de ouderen zorgen voor „leering", de jongeren zullen wel zorgenvoor „genoegen." De Cocksdorp, 29 Nov. Tot Notabelen bij de Ned. Herv. gemeente zijn herkozen de H.H. J. Blom, M. Reuvers en P. Zeijlemaker en tot leden van het kiescollege de H.H. L. de Waard en C. Troost. Tevens werden voor dit college gekozen de H.H. K. v. d. Kloot en M. Reuvers. Oudesohild, 29 Nov. Nu het vaartuig van schipper Timmer, dat Zaterdag 1.1. zoo ramp spoedig was, op de werf zit, blijkt het er onder water beter uit te zien, dan aanvankelijk werd vermoed. Daarmee is niet gezegd, dat de beloopen averij nog niet al te groot zou zijn. De voorsteven is gebroken en onder de waterlijn heeft het vaartuig op verschillende plaatsen lekkage bekomen. Blijkens bericht van den Belgischen gezant zal eerstdaags een besluit van diens Regeering verschijnen, waarbij met ingang van 5 December de invoer in België wordt toe gestaan van rundvee, herkomstig uit Nederland bestemd voor de groote abbattoirs. Hetzelfde besluit zal den invoer van schapen toestaan. De eerste I Dinsdagvoormiddag zakte een jongen onder het schaatsenrijden aan den Amsterdamschen straatweg te Utrecht door het ijs. Hij werd door zijn ouderen broeder met veel moeite gered. Nog al meer geld zoek. Uit goede bron verneemt de a.-r. „Nederlander", dat in de administratie van den heer Y. te Utrecht, voorzitter van het Pensioen- en Ondersteunings fonds van ambtenaren van de Ned. Centraal Spoorw.-Mij., onnauwkeurigheden zijn ontdekt. Men mompelt, dat er een bedrag van pl. m. dertig duizend gulden zoek is. Aan een artikel in de „Tel." ontleenen wij het volgende: „In het laatste „Landbouw-Weekblad" bericht men, dat in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wordt voorbereid bet geven van uitvoer premiën op granen, vee en zuivelproducten. Daar deze uitvoerpremie geheel in het be schermend stelsel der Vereenigde Staten van Amerika past, en bovendien voor Amerika een tegenwicht oplevert voor de beschermende rech ten, die in vele rijken van landbouwproducten geheven worden, is er veel kans op dat hiertoe besloten wordt. Voor onzen reeds kwijnenden landbouw en veeteelt zou daardoor de strijd om het bestaan nog moeielQker worden, waarom het te hopen is, dat dit voor Nederland zal kunnen worden afgewend. Vooral de zuivelproducent, die reeds nu tegen de boter van Australië moet concurreeren, wordt daardoor bedreigd. In den laatsten tjjd evenwel neemt niet alleen het vervoer van vleesch, doch ook van boter uit Australië en Argentinië belangrijk toe. De groothandel verdient met het exporteeren van vleesch en boter uit die landen schatten. Men bouwt daarvoor bij uitnemendheid geschikte stoombooten, voorzien van koelkamers; men verscheept reeds levend vee, en voortdurend worden verbeteringen in de transportmiddelen aangebracht, waardoor het mogelijk is de kosten van transport aanhoudend te verminderen. Wanneer nu, zooals men mag aannemen, de boterprijs in Australië in verhouding staat tot den prijs der granen naar evenredigheid der pro ductiekosten, dan is het te verwachten, dat de handel alle moeite zal blijven aanwenden, om de productie van boter in Australië te bevorderen. Men kan dus daarom verwachten, dat in de naaste toekomst in Australië Argentinië en Westelijk Amerika de productie en uitvoer van boter en kaas in die mate zullen toenemen, dat de prijs daarvan hier nog belangrijk zal moeten dalen. En het is niet enkel in de graanuitvoerende landen, waar de productie van boter en kaas toeneemt, ook in de vrijhandelslanden Engeland en Nederland is dit het geval. De toeneming der zuivelproductie hier zal evenwel niet van langen duur zijn, want zeer spoedig zal de groote uitvoer van de Australische Argentfjnsche en Amerikaansche boter de zui velproducent in Nederland nog meer schaden dan de buitenlaDdsche graanproductie het den land bouwer hier heeft kunnen doen, omdat de vracht van boter en kaas, uit die verre gewesten even redig lager is dan die van graan." Van groot belang acht de schrijver het, reeds nu te overwegen, wat er gedaan moet worden om onzen landbouw en veeteelt voor verval te behoeden. Prijsvermindering. Een boerenplaatsje, voor 17 jaar aangekocht voor f 8000, werd d.d. door gecomitteerden der Reservekas te A ppel- scba bij een publieke verkooping aangekocht voor f 3592. De bouwlanden en heidegronden zullen vanwege genoemd fonds voor bosch cultuur in gereedheid worden gebracht. Een 100-tal arbeiders, die anders zonder werk rondliepen, vinden daardoor loonenden arbeid. Het „Vad." schrijft„Een voortreffelijk amendement is door den heer Bouman inge diend op het ontwerp pers. bel., nl. om de eenige vrouwelijke dienstbode van belasting vrij te stellen. Het ontwerp doet dit alleen, wanneer zij beneden de 15 of boven de 65 jaren is, of in een gezin met meer dan drie kinderen of bij een weduwnaar of iemand wiens vrouw elders verpleegd wordt, dient. Zoowel uit een sociaal oogpunt als om den middenstand eenige verlichting te geven, is het wenschelijk, het in dienst nemen van een enkele dienstbode niet te bemoeielijken en haar daar, waar zij onmisbaar is, niet tot een te grooten financiëelen last te maken. Tevens wordt dan vermeden, het aller verderfelijkst in de band werken der exploitatie van te jeugdige krachten, waaraan het regeeringsvoorBtel even als de tegenwoordige wet schuldig is. ;Si; TEXELSCHE COURANT. •et

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1