Buiten land. Te Etten (N.Br.) is de bevolking thans zeer ongerust. Donderdagnacht is opnieuw brand uitgebroken. De hofstede van don heer Jansen in do Nieuw- straat is met stallen en schuur geheel in asch gelogd. Het vee is gered. Alles was verzekerd. Dit is nu reeds de zesde maal binnen drie weken dat er onder deze gemeente een brand plaats greep. Algemeen denkt men dat er boos opzet in het spel is. De „Staats-Ct." bevat het volgende: Met het cog op de bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest te verwachten drukte, wordt de vergunning om meerdere per pakketpont te verzenden pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken, en zal der halve bij elk, gedurende dat tijdvak ter ver zending aangeboden pakket, een adreskaart gevoegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, om bij de onderwerpelijke gelegenheid: lo. voor een doelmatige en stevige verpak king der te verzenden voorwerpen zorg te drageD, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn; 2o. de adressen, zoo mogelijk, op den omslag der pakketten zelf te schrijven en waar op plakking of aanhechting van het adres onver mijdelijk is, dit in ieder geval zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren geraken daar van, tijdens het vervoer, redelijkerwijs geen vrees behoeft te bestaan; 3e. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag geschreven is, 6en tweede los adres in te sluiten. Kolonel Oliphant deelt mede, dat van de 5000 gulden, voor het Kerstfeest benoodigd, reeds f 4540 zijn ingekomen. Voorts schrijft hij dat het „Leger" druk bezig is om de werk zaamheden op de Landkolonie voort te zetter. Dagelijks zijn reeds 30 kolonisten aan het werk. Ongetwijfeld dus, zegt de kolonel, zullen er velen zijn die het eens zijn met den heer F. E. J. van Eysinga, minister van Staat te Leeuwarden, die o. a. schrijft: „Het goede voorbeeld van den heer A. C. Wertheim, vroeger mijn geachte mede-afge vaardigde ter Eerste Kamer der Staten-Q-eneraal, wekt tot navolging, en uwe landkolonie het ft m. i. recht op sympathie", en de daad bij het woord voegende, zond hij ons 250 gulden. Ik ben vol vertrouwen, dat niet enkel het ont brekende bedrag van de 5000 gulden bijeen gebracht zal worden, maar dat ookdegeheele som van 30000 gulden spoedig bijeen zal zijn. Falb's weervoorspellingen. December. In het begin dezer maand heerscht er een betrekkelijk booge temperatuur; in de tweede week zijn sterke, langdurige neerslagen te verwachten, in de derde week veel sneeuw, en daarop droog en zeer koud weer, terwijl eindelijk de laatste week dezer maand ge kenmerkt wordt, door overvloedigen regen bij stijgende temperatuur. Ruim 20 arbeiders, bezig met het ont ginnen van woeste gronden aan het Tjenger- kanaal, schaftten in een keet. Het was koud, en daar de oostenwind vlak op de deur stond, werd deze dichtgespijkerd en in de hut een groot vuur aangelegd. Onverwachts ontstond er brand en de personen konden de deur maar niet open krijgen. De een kreeg brandwonden hier, de ander daar, totdat het hun eindelijk gelukte door het dak te kruipen en zoo het brandende perceel te verlaten. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat by Koninklijk besluit 15 November 1895 No. 16 is vastgesteld een nieuw regelement voorde opleiding van leerlingen-machinist by de Kon. Ned. zeemacht, van welk regelement gedrukte exemplaren tegen den prfls van vijftien cents verkrijgbaar zfjn gesteld by het Dep. van Marine te 's Gravenhage en by de directiën der marine der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Helle- voetsluis. De in dat regelement voorkomende bepalingen, betreffende de toelating by de opleiding zullen voor het eerst van toepassing zijn ten aanzien van de jongelingen, die in het jaar 1896 aan het toelatingsexamen zullen deelnemen. Van bedoelde bepalingen zyn de voornaamste: a. dat de jongelingen, die examen wenschen af te leggen, op den 1 sten Juli van het jaar, waarin het examen wordt afgenomen, het vyf tiende levensjaar reeds en het achttiende nog niet zullen zyn ingetreden; b dat voor de driejarige opleiding door ouders of voogden moet worden betaalt een som van f 480, in twaalf gelijke termynen, elk van f40, op den eersten dag van elk kwartaal en bij voor uitbetaling, waartegen alle uitgaven voor kleeding, voeding, zakgeld, geneeskundige hulp en behoeften van onderwijs zullen gedragen worden door het Ryk. De oproeping van het examen zal telken jare geschieden in de maand Maart by aankondiging in de Staatscourant. Bij het departement van justitie is een wetsontwerp in bewerking om tegemoet te komen aan het euvel, dat de soms niet on belangrijke bedragen, welke personen bij hun ontslag uit de Rijkswerkinrichtingen ais aan deel in de opbrengst van hun arbeid mede- krijgen, spoedig in liederlijkheid worden ver brast. Vaak moeten zulke personen dan weldra weder in de gestichten worden opgenomen. De minister van justitie wil aan dien onhoud- baren toestand een einde maken. Baden onnoodig. Men meldt aan „de Avondpost" uit Den Bosch: Als een merkwaardig feit kan worden mede gedeeld, dat in de jongste openbare raadszitting een der wethouders, alhoewel volle 70 jaar oud, vei klaarde nog nooit een bad te hebben genomen. Deze verklaring moest dienen om het onnoo- dige van de oprichting eener gemeentelijke bad- en zweminrichting in het lichttestellen. In het „Sociaal Weekblad" betoogt mr. Treub in een hoofdartikel, waarop een of meer vervol gen zyn te wachten, dat niemand over de beide groote ontwerpen der regeering Personeel en Kieswet in vuur geraakt en niemand er eigeniyk mee is ingenomen. „Voor bykans ieder, zonder onderscheid van politieke kleur, zyn zy op zyn best een noodzakeiyk kwaad." Het politiek gehalte van de Kamer staat in het oog van den schr. niet hooger dan dat van de Regeering, eer nog lager. De vooruitstrevende weten niet, zegt de schr., wat zij tegen de voorstellen der met conserva tieve bedoelingen opgetreden regeering zullen doen. Uit overweging dat een half ei beter is dan een leege dop, en in de hoop later revanche te zullen nemen en het verzuimde in te halen, nemen zy de houding aan, zooveel mogeiyk meegaande te zyn. „Geef aan de regeering zoo luid hun advies in 's hemels naam maar haar zin; neem maar aan de herziening van het Personeel, neem maar aan de kieswet-Van Houten, het zyn wel prullen, maar wat nood? Straks zyn de democratische denkbeelden aan het bewind en halen wy de spons over het half-bakken werk dat thans geleverd wordt" In een ingezonden stukje in „Het Cen trum" leest men een eigenaardige en veel zeggende aanbeveling van het amandement- Bouman, om bij de Personeels Belasting de eenige vrouwelijke dienstbode vrij te stellen van belastiDg. Deze inzender doet n.l. de volgende greep uit het leven „In 1894 verloor ik door den dood mijn echtgenoote; daar ik met drie kinderen zitten bleef, was ik verplicht, een dienstbode te nemen, of zoo men wil een huishoudster. Aangezien ik geen koe in de wereld bezit, was ik verplicht de dienstbode aan te geven in de e e r s t e k 1 a s s e. Nu moet u weteD, dat ik arbeider ben en aan Personeel eerst betaalde f 6.24. Thans voor een dienstbode, die ik natuurlijk niet voor mijn plezier, maar uit nood heb moeten nemen, (en dezen zijn in den regel heelwat minder zuinig in de huis houding dan een eigen vrouw! moet ik boven dien nog betalen zeven, zegge 7 gulden. Dat is nu, omdat ik haar geen koe kan laten melken, om de eenvoudige reden, dat ik er geen rijk ben. Had ik een koe, dan was ik rijker, en dan kon ik de dienstbode in de tweede klasse doen 1 Ik meende u te moeten verzoeken, dit eens in uw blad op te nemen, aangezien er behalve mijn persoon wel duizenden anderen in dei laado zullen zijn, die er zoo bij staan." a Niet alleen hier te lande storten huizen ii6 zonder voorafgaande waarschuwing; te Londei !r in Westminster-Bridge-Road, kwamen plotselin 'e de gevels van twee groote gebouwen voorove1 vallen. Gelukkig waren zy onbewoond, maar eei 6 aantal personen ontkwam ter nauwernood lie1 gevaar van door het neervallend puin te wordei gekwetst. De oorzaak der instorting is onbekend11 De Hooikist. In „Ons Weekblad," dat ziel® voorstelt hoofdzakelyk het orgaan te worden vai haar die zich aan Toynbee-werk onder dienst ie meisjes en fabrieksmeisjes wyden, komt he volgende voor In Denemarken wordt by het koken veel ge bruik gemaakt van een zoogenaamde „hooikist.' Dit is een houten kist, vast met hooi gevuld waar in 't midden een plaats opengelaten is daai .een pan juist in past. Om het hooi op zijn plaats te houden, kan men er een stuk zaklinnen ovei spannen, met een gat voor de pan in het midden Het deksel is van binnen eveneens met dit linnet bespannen, waaronder zich ook weer een dikke laag hooi bevindt. De deksel moet zoo goed j- sluiten, dat de pan volkomen van de lucht af gesloten wordt, en de hooilaag, die de pan ora a geeft, moet zóó zijn, dat men als de pan er it staat, geen de minste warmte buiten aan dei wand van de kist voelt. Nu gaat men in Den marken aldus te werkMen brengt het eteiL even aan de kook op fornuis of petroleumtoestel en plaatst de pan dan dadelyk in de hooikist. (Het beste is dus dat deze vlak naast de kachel of het toestel, waarop het eten aan den kook is gebracht.) Daarna wordt de kist vlug gesloten Doet men ze na 2 of 3 uur weer open, zoo zal het eten er gaar en warm uitkomen, Deze bewerking berust natuuriyk daarop dat het hooi de warmte slecht geleidt en het eten dus ongeveer niets van zyn warmte verliest en kalm gaar kan worden. Zou vraagt het blad wat men in Dene marken doet, ook niet hier toegepast kunnen worden Behalve de groote besparing aan brandstof, zou het een groot gemak zyn vooral voor hen, die een geheelen dag uit werken gaan. 's Ochtends even opgekookt wordt het eten verder aan zyn lot overgelaten in de hooikist en thuiskomende ir vindt men een warm maal gereed. Indien hooi] te duur is, zouden misschien snippers papier of turfmolm (wat ook de warmte slecht geleidt) evengoed dienst kunnen doen. De proeven op de Amsterdamsche Huishoud school met zulk een hooikist genomen, zyn alle bijzonder goed gelukt. De bereiding der spyzen blijkt eenigszins anders te zyn dan by het koken te op een gewone kachel, o. a. moet men minderp vocht toevoegen, vol zyn. Ook moet de pan vooral goed De „Times" ontvangt bericht uit Odessa, dat door stormen in Zuid Rusland groote verwoes tingen zyn aangericht. Vele havenplaatsen aan de Zwarte Zee zyn ondergeloopende alleen op het land aangerichte schade wordt op 40 millioen roebel begroot. Meer dan 80 personen moeten om het leven zyn gekomen. De voortdurend hooger wordende kosten der bewapening hebben reeds herhaaldeiyk geleid tot pogingen om een algemeene ontwapening voor te bereiden. In den Oostenrykschen Ryksraad is dezen zomer een voorstel ingediend, om tot ontwapening over te gaan maar zonder resultaat. Thans is bjj de Beiersche Kamer, door den heer Sckaelder, een voorstel ingediend, waarin de wenschelykheid wordt uitgesproken internationale scheidsgerechten aan te wyzen voor de oplossing van conflicten en de Mogendheden uit te noodigen daartoe mede te werken. Veel hoop op goeden uitslag behoeft men ook van dit voorstel niet te koesteren. Toch verdient het toejuiching. Want hoe dwaas ook het voorstel in een der Parlementen zy, de zaak wordt er door levendig gehouden, de aandacht opnieuw gevestigd op een odhoudbaren toestand. En wel licht geeft een dezer voorstellen den stoot tot een internationale conferentie, die beter het doel kan nastreven. De groote Oceaanstoomers,die thans Amerika met Europa verbinden, zullen hun rol spoedig hebben uitgespeeld, indien de nieuwe uitvinding van den heer Richard B, P. Puniton van Williams- port, P. a. proefhoudend is. Genoemde uitvinder heeft zoowel in Amerika als in Canada en Enge land patent genomen op een scheepsvoortstu-

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2